Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Ognioglista (ang. Fireworm) — najmniejszy poznany gatunek smoka, a także jedyny charakteryzujący się znacznymi różnicami w wyglądzie osobników pełniących różne funkcje. Przedstawiciel ognistej klasy. Pojawia się w serialu, po raz pierwszy w odcinku Krótka historia pewnego portretu.

Wygląd

Zwyczajna Ognioglista robotnica to bardzo mały smok, niewiele większy od ludzkiej dłoni. Jej największą częścią ciała jest zdecydowanie głowa, zaopatrzona w jeden róg nosowy i świecące oczy bez źrenic. Tułów gada jest dosyć smukły i wężowaty. Do poruszania się po lądzie Ognioglista używa aż pięciu par łap, a do latania średniej wielkości skrzydeł, które umożliwiają jej uniesienie się w powietrze.

Przywódczyni stada, zwana królową lub księżniczką, jest znacznie większa od swoich pobratymców. Poza wielkością nie różni się znacznie anatomią od zwyczajnej Ognioglisty. Jedyna większa różnica występuje na głowie – królowa posiada aż cztery rogi nosowe oraz kryzę z kostnych wypustek przypominających kolce.

Choć normalny kolor tego gada to fluorescencyjny żółty, to nieświecąca Ognioglista przybiera ciemną barwę z czerwono-pomarańczowymi pasami wzdłuż ciała. W ciemności smoki z tego gatunku wykazują zdolność bioluminecencji. Co istotne, świecą całe ich ciała, nie tylko pojedyncze wzory na skórze.

Siedlisko i dieta

Ich głównym siedliskiem są jaskinie na Wyspie Ognioglist, gdzie smoki te zorganizowały się w ogromną kolonię z Królową Ognioglist na czele. Duża ich ilość zamieszkuje też Ukryty Świat. Mniejsze stadka Ognioglist spotkać można na Berk oraz w dzikich lasach, nad którymi tworzą piękne, latające, świecące formacje. W ciągu dnia ukrywają się w pniach drzew lub poruszają się swobodnie po ziemi.

Ognioglisty żywią się produkowaną przez siebie żelową substancją – ognistym miodem.

Zachowanie i tresura

Ognioglisty żyją stadnie, w ogromnych koloniach, liczących setki, a nawet tysiące osobników, lub w mniejszych grupach po kilka, kilkanaście smoków. Funkcjonują niczym mrówki albo pszczoły, mianowicie tworzą hierarchię z królową na czele. Wielka smoczyca chroni całą resztę przed atakami drapieżników bądź innych nieprzyjaciół – zwierząt, ludzi czy innych smoków. Szczególnie ważną rolą królowej jest ochrona niewyklutych jeszcze piskląt.

Większe stada Ognioglist czasem migrują, a ich system podróży opiera się na wysłaniu jednego lub kilku osobników do potencjalnego siedliska lub na miejsce znajdujące się na trasie migracji, by sprawdzić, czy teren jest bezpieczny.

Nie wiadomo nic o tresurze Ognioglisty. Prawdopodobnie wytresowanie zwyczajnych przedstawicieli tego gatunku jest bardzo trudne bądź w ogóle niemożliwe, przede wszystkim ze względu na ich wysoką temperaturę ciała, a także zachowanie – smoki bardziej przypominają nim owady. Inaczej sprawa może wyglądać z królowymi – te osobniki wykazują się o wiele większą inteligencją i potencjalnie mogłyby zostać wytresowane, jednak na przeszkodzie staje ich rola, jaką jest opieka nad gniazdem.

Moce i umiejętności

Ogień

Choć zwyczajne Ognioglisty nie plują ogniem, ich królowa zieje eksplodującymi płomieniami przypominającymi fajerwerki, które przy tym mocno i intensywnie świecą. Potrafi też uleczyć chore ogniste smoki przez użądlenie, co zrobiła w przypadku Hakokła.

Świecenie

Ognioglisty potrafią zapalić się, podobnie jak Koszmar Ponocnik, tylko z tą różnicą, że mocniej parzą. Określa się w przenośni, że "parzą gorzej niż słońce", choć w większości przypadków nie czynią krzywdy znajdującym się w bezpośredniej bliskości ludziom. To pozwala im na skuteczną samoobronę przed schwytaniem lub zjedzeniem przez drapieżnika. Gdy się zapalają, ich ciało jasno świeci.

Fala ognia

Poprzez połączenie ciepła swojego ciała z płonącą skórą Koszmara Ponocnika królowa Ognioglist potrafi wywołać falę ciągłego ognia, promieniującą od smoków na kilka metrów w każdą stronę. Tego typu zjawisko może wypełnić nawet całe pomieszczenie, powodując wypalenie wszystkiego, czego tylko ima się ogień.

Ognisty miód

Ognioglisty produkują ognisty miód. Ma on takie samo znaczenie, jak miód produkowany przez pszczoły – stanowi pożywienie dla wszystkich zamieszkujących gniazdo smoków.

Słabości

 • Mały rozmiar zwyczajnych Ognioglist, czyniący je podatnymi na ataki większego drapieżnika.
 • Brak umiejętności ziania ogniem u zwyczajnych Ognioglist.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków

Mieczyk trzyma Ognioglistę

W odcinku Krótka historia pewnego portretu, podczas poszukiwania legendarnego skarbu, Czkawka, Astrid, Sączysmark, Śledzik, Mieczyk, Szpadka i ich smoki zostają uwięzieni w jaskini, w której żyją Ognioglisty. Szukając drogi wyjścia znajdują setki tych smoków, zgromadzonych we wgłębieniu podłoża jaskini. Przyjaciele czują gwałtownie wzrastającą temperaturę otoczenia, a gdy Mieczyk bierze jedną z Ognioglist na dłoń, ta boleśnie go parzy.

Ognioglisty na krótko pojawiają się także w odcinku Dziwnobarwny klejnot, gdy Mieczyk chce skoczyć do dołu, w którym siedzą gorące smoki.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Gdzie zimują Ognioglisty Hakokieł choruje i traci zdolność samozapłonu. Przyjaciele chcą mu pomóc i odkrywają sposób na rozgrzanie go poprzez otoczenie smoka Ognioglistami. Jako że kuracja tymi znalezionymi na Berk jest niewystarczająca, jeźdźcy decydują się odnaleźć ich wyspę. Dzięki Mieczykowi i Szpadce dowiadują się, że Ognioglisty świecą jaśniej, gdy przebywają blisko siebie. W tym celu chowają w lampionie złapane na Berk smoczki i poszukują wyspy, na której znajduje się ich główne siedlisko. Kiedy lampion gwałtownie jaśnieje, jeźdźcy lądują na wyspie, która okazuje się być Wyspą Ognioglist. Sączysmark udaje się do gniazda, skąd kradnie plaster ognistego miodu. Wtedy z ukrycia wychodzi królowa, matka wszystkich Ognioglist zamieszkujących to miejsce. Goni Sączysmarka i Czkawkę przez długi czas, póki nie wracają do Hakokła. Jorgenson daje mu do zjedzenia miód, by ten powrócił do zdrowia, Hakokieł jednak odpycha komórkę i oddaje ją królowej. Ta w wyrazie wdzięczności żądli go językiem, co powoduje rozgrzanie Hakokła jej jadem i jego szybki powrót do zdrowia.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Migracja Ognioglist

Ognioglisty pojawiają się w odcinku Królestwo Ognioglist. Tysiące tych małych smoków migrują w poszukiwaniu nowej wyspy do zamieszkania i chcą się osiedlić na Końcu Świata. Ponieważ równałoby się to ze spaleniem wszystkiego na wyspie do gruntu, jeźdźcy muszą znaleźć sposób, by im to uniemożliwić. Ostatecznie udaje się wywabić Ognioglisty z wyspy przy pomocy Nocnych Koszmarów, które układają się w kształt Królowej Ognioglist.

Smoki pojawiają się też w odcinku Pozory mylą, gdzie Sączysmark i Hakokieł pomagają Królowej obronić gniazdo przed Jaskiniowym Rabusiem.

Jak wytresować smoka 3

W Ukrytym Świecie

Duże stadko lecących ognioglist pojawia się w Ukrytym Świecie, który odwiedzają Czkawka i Astrid na grzbiecie Wichury. Małe smoki podróżują przez jaskinię, otaczając Śmiertnika oraz ludzi, zachwyconych tym niezwykłym widokiem.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

 • Plain Fireworm Queen
 • Enhanced Fireworn Queen
 • Verdigriff
 • Homunculosa
 • Fearsome Flamellion

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk duża odmiana Ognioglisty nazywana jest Księżniczką Ognioglist.

School of Dragons

Duża odmiana Ognioglisty, nazywana przez grę Królową Ognioglist, pojawiła się wraz z aktualizacją 19 grudnia 2014 roku. Jej jajo kosztuje 500 gemów i wykluwa się 12 godzin. Smok posiada własną animację z częścią ruchów Nocnej Furii.

Ciekawostki

 • W powieściach imieniem Ognista Glista nazwano smoka Smarka Świńskiego Ryja.
 • Odmiana Ognioglisty, która osiąga bardzo duże rozmiary i może przewodzić kolonii, według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk nazywana jest Księżniczką Ognioglist, a według School of Dragons i DreamWorks Dragons: Titan Uprising – Królową Ognioglist.
 • Stylem życia Ognioglisty przypominają rój pszczół.
 • W początkowych szkicach Ognioglista nie posiadała skrzydeł.
 • Kiedy Hakokieł jest chory i nie może wytwarzać ognia, przyjaciele poddają go "terapii", która polega na podpalaniu i ogrzewaniu jego ciała Ognioglistami. Jednak by przywrócić go do pełnego zdrowia, potrzebowaliby dużej ilości Ognioglist.
 • Bork nazywał Ognioglisty "Pożeraczami Ognia", ponieważ żywią się one plastrami ognistego miodu.
 • Kilka Ognioglist będących blisko siebie świeci mocniej niż pojedyncze osobniki.
 • Gdy Ognioglista zgaśnie, posiada barwę ciemnoczerwoną z żółtymi elementami i czarnym podbrzuszem.
 • Królowa Ognioglist jest jedynym znanym smokiem, który umie żądlić za pomocą języka.
 • Ognioglista jest jednym z dwóch gatunków smoka, które boją się ognia – drugim jest Ślizgochlast.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement