Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Artykuł dotyczy odcinka serialu. Jeśli szukasz gatunku smoka, sprawdź Ogniowa Burza.
Poprzedni odcinek
Ogniowa Burza (część 1)
Ogniowa Burza (część 2) Następny odcinek
Na krawędzi
Artykuł

Ogniowa Burza (część 2) (ang. Shell Shocked, Part 2) — trzynasty i ostatni odcinek czwartej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego premiera w USA odbyła się 17 lutego 2017 roku w serwisie Netflix, a w Polsce 25 czerwca 2017 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Kiedy potężny smok atakuje bazę jeźdźców i ważą się dalsze losy Końca Świata, Czkawka zmuszony jest zawrzeć niebezpieczny sojusz ze swoim wrogiem.

Fabuła

Na Końcu Świata trwają przygotowania do obrony przed spodziewanym atakiem Łowców. Jeźdźcy, mimo układu, nie chcą ufać Viggo. Śledzik słusznie zauważa, że przecież dla niego to tylko gra. Czkawka postanawia załatwić sprawę i razem z Astrid zamyka wroga w jednym z boksów w smoczej stajni. Pomimo próśb i ostrzeżeń Viggo, chłopak wyraźnie daje mu do zrozumienia, że współpraca nie wchodzi w grę. W tej samej chwili do stajni przybiegają bliźniaki - Mieczyk wyrzuca z siebie kilka wyrwanych z szerszego kontekstu zdań i dopiero Szpadka konkretyzuje: na Koniec Świata zmierzają setki statków Łowców. Thorstonowie zastrzegają oczywiście, że nie chcieli martwić przyjaciół w ich śmiertelnej chorobie, a gdy ci nie rozumieją, w czym rzecz, bliźniak twierdzi, że wypierają się prawdy i to również jedna z faz schorzenia. Czkawka nakazuje bliźniakom pilnować Viggo i razem z Astrid, Szczerbatkiem i Wichurą opuszcza budynek.

W nocy na arenie Czkawka chce poznać pomysły przyjaciół na odparcie ataku. Jako jedyny zgłasza się Sączysmark, który proponuje spalić wyspę i wrócić do domu. Haddock uświadamia mu jednak, że muszą obronić się na Końcu Świata, bo inaczej Łowcy zaatakują Berk. Następnie przydziela zadania: Dagura wysyła na drugą stronę wyspy, Śledzikowi nakazuje ukryć się z małym Eruptodonem w głębi lądu, a Jorgenson dostaje polecenie zabezpieczenia chat gronklowym żelazem. Do przyjaciół dołączają bliźniaki, przynosząc kolejną wersję tekstu, tym razem wyjątkowo zaaprobowaną nawet przez Viggo. Czkawka ignoruje to i przydziela ich oraz Heatherę do odparcia pierwszego ataku. Kiedy jeźdźcy opuszczają arenę, Mieczyk i Szpadka pytają ociągających się Czkawkę i Astrid, czy idą z nimi. Z pomocą zakochanym przychodzi Heathera i wymyśla na poczekaniu, że muszą omówić szczegóły planu na osobności. Jej nienaturalność nie umyka Thorstonom, którzy są przekonani, że brunetka wie o rychłej śmierci przyjaciół. Z tyłu wtrąca się Sączysmark, przypominając, że problemem nie jest śmierć, a hazard.

Zgodnie z przewidywaniami o świcie Łowcy przypuszczają atak. Jeźdźcy przeczekują pierwsze uderzenie w swoich domach. Gdy ofensywa traci chwilowo na sile, urządzają szybkie zebranie w klubie. Sączysmark nie chce siedzieć bezczynnie, a pomysł popiera Viggo. Czkawka jest zdumiony, widząc wroga na wolności, ale Czarciousty tłumaczy, że "jego druh Sączysmark wypuścił go na stronę". Czkawka postanawia ruszyć w teren z jeźdźcami i zatopić choć część statków, a Jorgensonowi nakazuje pilnować i nie wypuszczać Viggo.

Kontratak nie przynosi spodziewanych skutków, za to jeźdźcy orientują się, że Ogniowa Burza strzela, bo jest do tego zmuszana przez Łowców, którzy uderzają w oplatający smoka metal wielkimi młotami. Jedyną szansą na przerwanie tego ostrzału jest zabicie smoka, na co Haddock się nie zgadza. Tymczasem do przyjaciół dołącza Sączysmark, a Czkawka orientuje się, że stajnie, w których aż nazbyt posłuszny Jorgenson zostawił więźnia, stoją w ogniu. Za radą Astrid wraca ratować Viggo. W międzyczasie wulkan na Końcu Świata, naruszony pociskami Ogniowej Burzy, zaczyna grozić eksplozją. Śledzik z małym Eruptodonem ruszają go ustabilizować.

Po drugiej stronie wyspy Łowcy nacierają na Potrójnego Ciosa, którym jest oswojony przez jeźdźców Tajniak. Z pomocą przychodzą mu Dagur i Król Demolki, rozgramiając wrogów. W ferworze walki nie zauważają jednak katapulty i zostają zestrzeleni. Demolek jest w ciężkim stanie, więc Dagur ukrywa się z nim za skałą.

Czkawka dociera do stajni, wypuszcza i wyprowadza Viggo. Ten prosi, by pozwolił mu pomóc, bo chętnie zdradzi, jak pokonać Rykera i Ogniową Burzę. Chłopak, po krótkim wahaniu, zabiera Czarcioustego ze sobą. Jeźdźcy spotykają się pod zamkniętą czaszą, gdzie Czkawka informuje ich, że leci razem z Viggo powstrzymać Łowców. Astrid ma poważne wątpliwości, czy to na pewno dobry pomysł, ale chłopak nie zmienia zdania. Razem ze swoim wrogiem dosiada Szczerbatka i wyrusza. W okolicy wulkanu Śledzik, mimo ustawicznego bombardowania okolicy przez Ogniową Burzę, musi poradzić sobie z ochroną małego Eruptodona, który próbuje nie dopuścić do wycieku lawy.

Podczas lotu Viggo zagaja do Czkawki, opowiadając o zbliżającym się turnieju ,,Szponów i toporów". Chłopak jednak niewiele sobie z tego robi. Czarciousty przygląda się mu i stwierdza, że nie zazdrości mu jego sytuacji - zakochał się dziewczynie, która jest jego partnerką w bitwie... Czkawka usiłuje zachować spokój, ale gdy Viggo zauważa, że miłość potrafi omotać, zaćmić umysł i czyni z każdej prostej decyzji koszmar, Haddock krótko i treściwie streszcza mu, czym naprawdę jest koszmar, a do definicji wchodzi między innymi ta konwersacja, której celem jest mącenie mu w głowie. Chce się dowiedzieć, dokąd lecą i po co. Viggo nakazuje zatrzymać Szczerbatka, a gdy smok zawisa w miejscu nad taflą wody, Czarciousty unosi sztylet z oczywistym zamiarem zabicia Czkawki. Za jego plecami odzywa się jednak głos Astrid, która nakazuje mu rzucić nóż. Wróg odpowiada swobodnie, że źle zinterpretowała sytuację i właśnie taki miał zamiar. Puszcza sztylet, pozwalając wpaść mu w fale, a kilka sekund później woda pod nimi zaczyna się mącić i bulgotać.

Tymczasem u wybrzeży Końca Świata toczy się bitwa. Szala zwycięstwa powoli przechyla się na stronę Łowców, którzy bez większych problemów odpierają ataki trzech smoków. Do wody trafiają kolejno bliźniaki z Wymem i Jotem, Sączysmark z Hakokłem, a na końcu Heathera, która wpada wprost przed Ogniową Burzę. Smok już szykuje się, żeby zabić jeźdźców, ale nagle coś wynurza się spod wody i uderza w niego. W powietrzu pojawiają się też Astrid i Czkawka. Widząc ich, rozradowana siostra Dagura krzyczy: "Oni żyją!", co Sączysmark interpretuje opacznie - jako zajęcie stanowiska w jego sporze z bliźniakami - i poprawia głośno, że oni nie umierają, a problemem jest hazard.

Przeciwnikiem Ogniowej Burzy okazuje się Podwodny Rozpruwacz - a jego agresywną reakcję wyjaśnia Czkawce Viggo, tłumacząc, że te dwa smoki są naturalnymi wrogami. Gdy zwierzęta zajęte są walką, jeźdźcy wykańczają resztę floty. Jednak jako że dodatkowy pasażer mocno spowalnia Szczerbatka, chłopak decyduje się wysadzić Czarcioustego na brzegu. Gdy już ma odlecieć, Viggo mówi, iż mimo tego, że są przeciwnikami, bardzo go szanuje. Czkawka rusza, a Czarciousty zaczyna się śmiać.

Po drugiej stronie wyspy Dagur ostrzy topór na szukających jego i Demolka Łowców. Choć jest ich przeważająca liczba, zamierza odejść z honorem, jak mężczyzna. Jednak w ostatniej chwili przed wyjściem z kryjówki coś przeskakuje mu nad głową, a na plaży słychać odgłosy bijatyki, którą wyraźnie przegrywają jego prześladowcy. Dagur ostrożnie wygląda zza skały i ze zdumieniem spogląda na Tajniaka, który właśnie uratował mu życie. Smok zachęca go do wejścia na swój grzbiet i razem rozgramiają Łowców. Wkrótce przybywa jeszcze Czkawka, który pomaga im zakończyć walkę i zauważa, że Dagur znalazł sobie nowego przyjaciela. Haddock postanawia pomóc Śledzikowi, a rudowłosemu każe pisać do Pyskacza w sprawie poturbowanego Demolka. Zostawia go ze słowami: "Leć, bracie, smok cię potrzebuje". Tym samym po raz pierwszy zwraca się wprost do niego "bracie", co zaskakuje nawet samego Dagura.

Na morzu trwają ostatnie chwile bitwy, które finalizuje Rozpruwacz, najpierw niszcząc uzbrojenie Ogniowej Burzy, która ucieka, a następnie tworząc wielki wir i wsysając łodzie - w tym także łódź podwodną z Rykerem na pokładzie. W tym czasie Czkawka dociera pod wulkan, gdzie Śledzik informuje go, że Eruptodon zahamował wyciek lawy. Haddock wysyła go po pozostałą część drużyny, a sam zostaje na szczycie, wyrażając głośno nadzieję, że to już koniec tego koszmaru. Słowom tym zaprzecza nagle głos Viggo. Czkawka odwraca się i dostrzega wroga, który na grzbiecie Wichury więzi przed sobą Astrid i grożąc jej toporem, nakazuje zwrot Smoczego Oka. Dziewczyna protestuje, widząc, że Czkawka wyciąga żądany przedmiot, ale Czarciousty skutecznie gra na jego uczuciach, pytając, czy poświęci miłość dla kawałka drewna. Chłopak udaje wahanie, po czym niespodziewanie ciska Okiem w stronę krateru. Viggo puszcza Astrid i goni za artefaktem, który mimo jego wysiłków koniec końców ląduje w wulkanie. Wściekły Łowca odwraca się, ale nie robi nawet kroku, gdy grunt sypie mu się pod nogami i sam trafia do wnętrza krateru. Gdy Czkawka dopada brzegu, na dole nie ma już nic poza sugestywnie bulgoczącą lawą.

Astrid podchodzi do niego i pyta cicho, czy wszystko w porządku, na co otrzymuje twierdzącą odpowiedź. Zaczyna przepraszać, że go nie posłuchała; uznaje, że jest przywódcą i ich relacja nie może stać temu na przeszkodzie, nie może być ważniejsza. Czkawka chce jednak, żeby zawsze mówiła mu, co myśli o jego decyzjach, i prosi, żeby się nie zmieniała. Dziewczyna zgadza się, przyciąga go do siebie i całuje. Niespodziewanie okazuje się, że obserwują ich pozostali jeźdźcy, którzy po chwili zaskoczenia artykułują znane z początków serii "teraz wszystko się zmieni", po czym nagle podbiegają i przytulają parę. Gdy Czkawce udaje się uwolnić z uścisku, zapowiada krótki patrol wokół wyspy, żeby sprawdzić, czy na pewno jest bezpiecznie. Sączysmark, który nawet teraz nie pojął rozwiązania, proponuje przyjacielowi, że pomoże mu poradzić sobie z hazardem, na co chłopak reaguje śmiechem i pytaniem, czy ktoś go w końcu wtajemniczy. Wszyscy ruszają wypełnić polecenie. Chwilę później na Końcu Świata eksploduje wulkan.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Jest to trzeci odcinek (razem z częścią pierwszą), który został nazwany tak samo, jak gatunek smoka. Pierwszym jest odcinek Wandersmok (również z częścią drugą), drugim jest Potrójny cios.

Zobacz też

Advertisement