Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Ostrykieł (ang. Snafflefang) — gatunek smoka, przedstawiciel klasy kamiennej. Pojawia się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka 2. Ma jedne z najostrzejszych zębów wśród całego smoczego rodzaju.

Wygląd

Zwierzę posiada dość dużą głowę, na której osadzone są żółte oczy, róg nosowy między nozdrzami oraz charakterystyczna dla gatunku para rogów na szczycie głowy. Ma również mnóstwo małych i ostrych zębów, a szczęka ujawnia mało widoczny przodozgryz.

Ostrykieł posiada masywny, zaokrąglony korpus, a także dwie pary łap: pierwsza jest bardzo mała, natomiast druga większa, mocno zbudowana i służy mu do chodzenia. Wzdłuż jego grzbietu biegnie rząd kolców. Jego ogon przypomina maczugę najeżoną różnorakimi kolcami.

Siedlisko i dieta

Nieznane jest naturalne siedlisko Ostrykłów. Poznani przedstawiciele tego gatunku zamieszkiwali Smocze Sanktuarium, a później razem ze stadem przenieśli się na Berk. Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk gatunek ten można spotkać w Great West Ocean.

Jako przedstawiciel głazożernych smoków, Ostrykieł uwielba kamienie, a szczególnie gustuje w geodach, które są niezwykle twarde. Zjada również ryby.

Zachowanie i tresura

Ostrykieł jest smokiem aktywnym. Co rzadko spotykane w klasie kamiennej, jest wybredny pod względem pożywienia, a jego ulubionym przysmakiem są geody - niewielkie fragmenty minerałów tworzące się w skałach. Oswojony wydaje się niezwykle łagodny w stostunku do innych smoków i ludzi.

Nieznana jest metoda tresury Ostrykła. Prawdopodobnie, jak w przypadku innych gatunków, należy zdobyć jego zaufanie poprzez ofiarowanie przysmaku bądź pomoc. Valka oswoiła jednego z przedstawicieli tego gatunku właśnie pomagając mu wydostać się z pułapki.

Moce i umiejętności

Ogień

Ostrykieł zieje zwyczajnymi, pomarańczowymi płomieniami. Może uformować je w strumień lub rozpalić w paszczy i używać niczym pochodni, co można zaobserwować w filmie Jak wytresować smoka 2.

Natomiast według School of Dragons smok pluje charakterystycznymi dla klasy kamiennej kulami eksplodującej lawy.

Zęby

Ostrykieł posiada niezwykle ostre i mocne zęby, wytrzymałością porównywane do diamentu. Za ich pomocą smok może kruszyć bez większego problemu niemal każdy rodzaj skały, a także gryźć swoje ulubione geody.[1]

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Ostrykła pojawia się w grach. Jest okrągłe i ma wielkość zbliżoną do innych smoczych jaj. Jego skorupa jest morska, fakturą przypomina smocze łuski. Pokryte jest ono również żółtymi plamkami o różnorakich kształtach. W dodatku na skorupie znajdują się niebieskie, krótkie, ostre kolce, które zapewne mają za zadanie odstraszać drapieżniki.

Pisklę

Mały Ostrykieł jest w zasadzie dosyć wierną kopią dorosłego osobnika. Jedynie jego róg nosowy, kolce po bokach głowy oraz na grzbiecie są mniejsze i słabo rozwinięte, a na maczudze ogonowej w ogóle ich brakuje.

Tytan

Tytaniczny Ostrykieł różni się od formy dorosłej przede wszystkim barwą – zmienia ją z łagodnej zieleni na jaskrawy żółty z czerwonymi oraz różowymi elementami. Poza tym, tytan posiada o wiele większe rogi i kolce na ciele, co da się zauważyć najlepiej na maczudze ogonowej.

Słabości

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka 2

Ostrykieł pojawia się po raz pierwszy w Smoczym Sanktuarium, gdzie kilka osobników z tego gatunku mieszka razem z innymi ocalonymi przez Valkę smokami. Kobieta przedstawia Czkawce jednego z nich, Lumpa, okaleczonego przez pułapkę łowców. Po pokonaniu Drago Ostrykły można zaobserwować również na Berk.

Jak wytresować smoka 3

Ostrykły pojawiają się w ostatniej części trylogii zarówno na Berk, jak i podczas relokacji berkian, niosąc ich dobytek razem z innymi smokami. Jeden z przedstawicieli tego gatunku, Ostrykieł o nieznanym imieniu, jest wierzchowcem Sączyślina Jorgensona. Wiele osobników tego gatunku zamieszkuje także Ukryty Świat, gdzie kłaniają się one wraz ze stadem przed królem smoków – Szczerbatkiem. Po zwycięstwie nad Grimmelem smoki wracają do swojego miejsca pochodzenia.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Ostrykieł pojawił się wraz z aktualizacją 21 listopada 2014 roku. Jego jajo kosztuje 250 gemów i wykluwa się 12 godzin. Smok posiada animację Wandersmoka.

Ten gatunek z klasy kamiennej może wyglądać jak krowa i żuć pokarm jak pies, ale jest to na pewno lojalny partner. Jasny i kolorowy ogień Ostrykłów powstaje ze zjedzonych przez nie minerałów, a ich ostre zęby są zdolne do skruszenia smacznych skał.

—opis z oficjalnej strony gry

Ciekawostki

  • Jego oryginalna nazwa to zlepek słów "ukraść, zwędzić" (ang. snaffle) oraz "kieł" (ang. fang).
  • Początkowo określany był jako Snagglefang.
  • Budową przypomina nieco ceratozaura lub tyranozaura.
  • Jeden ze smoków tego gatunku, Lump, stracił nogę przez pułapkę Drago.
  • Według książki Guide to the Dragons smok należy do klasy ognistej.
  • Gryzie geody, czasami pozostawiając przy tym odłamki kryształu.

Przypisy

  1. Statystyki Śledzika

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement