Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Każde gniazdo ma królową, a to jest król wszystkich smoków.

Valka, Jak wytresować smoka 2

Oszołomostrach (ang. Bewilderbeast) — wielkich rozmiarów gatunek smoka, wprowadzony w filmie Jak wytresować smoka 2. Przedstawiciel klasy wodnej. Słynie z umiejętności hipnotyzowania innych smoków i przejmowania nad nimi kontroli.

Jest bardzo rzadki i poznane zostały tylko trzy osobniki, z których jeden już nie żyje. W serii pojawia się także najprawdopodobniej niewyklute dotąd jajo Oszołomostracha oraz szkielet osobnika zmarłego bardzo dawno temu.

Wygląd

Oszołomostrach to największy ze wszystkich poznanych dotychczas smoków – wszystkie poznane osobniki mają formę tytaniczną. Posiada ogromne, masywne ciało, wsparte na czterech potężnych łapach, zaś z grzbietu wyrasta mu para trójkątnych płatów skórnych, będących szczątkową wersją skrzydeł przekształconych w coś na kształt płetw. Grzbiet pokryty jest wydłużonymi, pionowymi, płaskimi wyrostkami, przypominającymi kolce i tworzącymi pióropusz.

Głowa jest dość mała w stosunku do reszty ciała. Po obu stronach paszczy wyrastają dwa ogromne ciosy, przypominające ciosy mamuta. Smok ma białą lub szarawą barwę z brązowymi lub ciemnoczerwonymi detalami.

Rozmiary ukazane w filmie są charakterystyczne jedynie dla formy lewiatana klasy dziesiątej, która u smoków wodnych jest odpowiednikiem formy tytanicznej. Ponadto samice osiągają znacznie mniejsze rozmiary od samców.

Siedlisko i dieta

Bardzo rzadkie – lub doskonale ukrywające się – Oszołomostrachy są samotnikami. Do tego dochodzą ich ogromne rozmiary, a wszystkie te czynniki sprawiają, że smoki nie żyją stadnie, ani nawet w parach. Stosunkowo niewielkie wysepki Archipelagu są za małe, by pomieścić tak wielkie stworzenia.

Oszołomostrachy ukrywają swoją obecność przed ludźmi, nie chcąc, by ich spokój został zbyt łatwo naruszony. Ich kryjówki nie stanowią natomiast tajemnicy dla smoków – albo unikają one kryjówek Oszołomostrachów, jeśli olbrzym odpędza je mentalnym nakazem, albo wprost przeciwnie, gromadzą się setkami i tysiącami wokół ich siedlisk. Oszołomostrachy często swoim lodowym oddechem budują jaskinie, w których się ukrywają.

Szkielet starego Oszołomostracha

Legendarnym wręcz siedliskiem Oszołomostracha jest wyspa Vanaheim, na której pozostały jedynie szczątki ogromnego smoka. Ze względu na sam fakt, że żył tam Król Smoków, skrzydlate gady wybrały to miejsce na swoje cmentarzysko – tam się udają, by dokonać żywota w miejscu spoczynku swego alfy.

Inne Oszołomostrachy zostały odkryte w Smoczym Sanktuarium (które ostatecznie zostało zniszczone i opuszczone, zaś Oszołomostrach zginął) oraz na Wyspie Berserków. W pierwszym przypadku pod opiekuńczymi skrzydłami Oszołomostracha żyło kilkaset smoków, jednak od Wyspy Berserków wszelkie stworzenia trzymały się z daleka. Było to związane z ostrzegawczym komunikatem, nadawanym stale przez Oszołomostracha, przez który smoki nie były w stanie latać nad powierzchnią wyspy.

Oszołomostrachy żywią się rybami.

Zachowanie i tresura

Z natury Oszołomostrach jest łagodnym i ufnym stworzeniem, nie bierze udziału w walkach. Dużo czasu spędza, drzemiąc – czy to na ziemi, czy w wodzie. Atakuje jedynie w sytuacji zagrożenia własnego życia oraz w obronie swoich podopiecznych. Jest też niezwykle opiekuńczy – poza obroną swoich smoków zapewnia im również pożywienie oraz schronienie. Takie miejsce, nazwane potem Smoczym Sanktuarium, zbudował między innymi Oszołomostrach Valki dla swojego stada.

Samice mające pod swoją opieką jajo ukrywają się nawet przed innymi smokami, swoimi zdolnościami mentalnymi odstraszając je przed zbytnim zbliżeniem się do kryjówki. Prawdopodobnie instynktownie wyczuwają, w czyich rękach ich jajo byłoby bezpieczne, ponieważ atakują niektórych intruzów, innym pozwalając się zbliżyć do potomstwa.

Tak potężnego i wielkiego smoka jak Oszołomostrach nie da się wytresować tradycyjnymi metodami, można się z nim jedynie zaprzyjaźnić. Więź oparta na szacunku sprawia, że ogromny smok potrafi respektować człowieka.

Niehumanitarnie zniewolony, od pisklęcia zmuszany do posłuszeństwa wobec przetrzymującej go osoby staje się jej maszyną bojową, bezwzględnie spełniającą jej wolę. Na rozkaz swojego pana potrafi z zimną krwią zabić nie tylko ludzi, ale także smoki, których teoretycznie powinien bronić.

Moce i umiejętności

Alfa

Szczerbatek zahipnotyzowany przez Oszołomostracha

Oszołomostrach jest gatunkiem z naturalnymi predyspozycjami do roli Alfy, czyli przywódcy międzygatunkowego stada zamieszkującego dany teren. Wśród wikingów mówi się, że Oszołomostrach ma zdolność wpływania bezpośrednio na umysły smoków i w ten sposób może manipulować ich zachowaniami. W rzeczywistości ma to związek z wytwarzaniem dźwięków o specyficznej częstotliwości, które hipnotyzują smoki. Jedynymi smokami odpornymi na to zjawisko są pisklęta i nie w pełni dojrzałe osobniki. Hipnozę Oszołomostracha można łatwo rozpoznać – źrenice kontrolowanego smoka są zwężone do tego stopnia, że przypominają igły.

Plucie lodem

Atak strumieniem zamrożonej wody

Oszołomostrach przechowuje wodę w wolu, które jest niezwykle pojemne. Kiedy zajdzie taka potrzeba, wystrzeliwuje ją z ogromną prędkością i pod dużym ciśnieniem w postaci strumienia, a ponieważ ma ponadto mroźny oddech, woda zamarza bezpośrednio po zetknięciu się z materialną przeszkodą, tworząc olbrzymie kolumny lodu. Dzięki temu smok może tworzyć ogromne konstrukcje lodowe, którymi niekiedy sieje spustoszenie i niszczy wioski oraz budynki.

Umiejętności bojowe

Oszołomostrachy walczą, używając kłów

Oszołomostrach może wykorzystać swoje kły i głowę do walki. Kiedy walczą ze sobą dwaj przedstawiciele tego gatunku, oba smoki uderzają się kłami i głową, podobnie jak łosie, jelenie i inne zwierzęta posiadające rogi czy poroże. Dzięki swojej wadze Oszołomostrach potrafi jednym stąpnięciem zniszczyć ogromne maszyny wojenne.

Pływanie

Smoki te są bardzo dobrymi i szybkimi pływakami – prędkość pływania w pełni dojrzałego Oszołomostracha jest niewiarygodna. Dodatkowo, w swoim pojemnym wolu mieszczą tysiące ryb i w ramach troski o inne smoki karmią je, wystrzeliwując ryby w powietrze.

Inne umiejętności

Oszołomostrachy to smoki arktyczne, a ich ciała mają wysoką tolerancję wobec trudnych środowisk naturalnych – mroźnych i wietrznych oceanów.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Oszołomostracha pojawia się w odcinku Król smoków (część 2). Jest zaskakująco niewielkie jak na smoka osiągającego tak wielkie rozmiary, bowiem dorosły człowiek jest w stanie bez problemu objąć jajo i je podnieść. Ma ono białą bądź szarawą barwę, uzależnioną od ubarwienia rodzica. Charakteryzują je przylegające do skorupy kolce o ciemnych końcówkach, przypominające koronę oraz kolce dorosłego osobnika.

Pisklę

Młody osobnik Oszołomostracha nie pojawia się w uniwersum, wiadomo jednak, że Drago Krwawdoń zdołał zniewolić i wytresować swojego smoka, gdy ten był jeszcze młodym zwierzęciem. Biorąc pod uwagę wielkość jaja, pisklęta Oszołomostracha w pierwszych dniach życia są mniejsze od człowieka.

Tytan

Oszołomostrachy dorastają do ogromnych rozmiarów – wszystkie znane osobniki mają formę tytaniczną. Samice Oszołomostrachów osiągają wyraźnie mniejsze rozmiary od samców, jednak w obu przypadkach pozostaje on największym poznanym do tej pory gatunkiem smoka, w swoim ostatnim stadium rozwoju osiągającym nawet kilkaset metrów długości.

Słabości

 • Ze względu na swoje rozmiary, smok nie potrafi latać i dość wolno porusza się na lądzie, przez co jest bardziej podatny na ataki ze strony przeciwników.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Król smoków (część 2) zarówno Łowcy Smoków, jak i jeźdźcy mniej więcej równocześnie odkrywają tajemnicę Króla Smoków, odczytaną ze Smoczego Oka. Mapa prowadzi ich na Wyspę Berserków i do znajdującej się w jej podziemiach lodowej jaskini. Johann, Krogan i kilkoro towarzyszących im Łowców staje oko w oko z ukrywającym się tam Oszołomostrachem, po czym próbuje wykraść jego jajo. W porę zjawia się Czkawka, którzy krzyżuje ich plany. Gdy Szczerbatek pokonuje Krogana, Czkawka walczy z Johannem o jajo. Na pomoc przychodzi mu sam Oszołomostrach, który zieje lodem w Johanna, na zawsze więżąc go w lodowej pułapce. Czkawka nie ma jednak okazji zobaczyć Oszołomostracha na własne oczy, jako że potężny sojusznik podejmuje atak zza jego pleców, z ciemnych czeluści jaskini.

Ocalone jajo Oszołomostracha trafia w ręce jeźdźców, którzy następnie przekazują je Skrzydlatym Pannom. Te z kolei oddają je pod opiekę Valce. Dalsze losy jaja pozostają nieznane.

Jak wytresować smoka 2

W filmie pojawiają się dwa Oszołomostrachy. Jeden z nich jest zaprzyjaźniony z Valką i razem z nią i innymi smokami zamieszkuje Smocze Sanktuarium, gdzie króluje. Drugiego zaś posiada pod swoimi rozkazami Drago, który wykorzystuje go jako maszynę bojową. Kiedy dochodzi do bitwy między oboma Oszołomostrachami, smok Valki ginie. Później smok Drago zostaje pokonany przez Czkawkę i Szczerbatka, traci jeden z ciosów i nurkuje do oceanu, pozbawiony swojego przywództwa nad smokami.

Jak wytresować smoka 3

W finalnej części trylogii Oszołomostrach Drago pojawia się na krótką chwilę. Okazuje się, że smok trafił do Ukrytego Świata, gdzie żyje w zgodzie z innymi gadami. Po przejęciu przez Szczerbatka władzy nad smokami Oszołomostrach wraz ze stadem oddaje mu należny szacunek.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Bewilderbeast Rise of Berk.png

Oszołomostrach pojawił się w grze po aktualizacji w lipcu 2015 roku. Jest trzecim ze smoków legendarnych. Zamieszkuje południowe wybrzeże Berk. Jego lodowiec znajduje się poniżej Smoczego Sanktuarium.

Aby odblokować tego smoka, należy:

 • mieć 1000 wikingów na Berk,
 • mieć odblokowanego Foreverwinga,
 • uzbierać kolekcję lub zapłacić 75 000 run.

Dzięki posiadaniu Oszołomostracha:

 • zostaje odblokowane jedno dodatkowe łowisko,
 • zostaje odblokowany dostęp do kolekcji, za które można dostać smoki pierwotne,
 • można czasowo podwyższyć statystyki dotyczące łowienia ryb,
 • zostają odblokowane poszukiwania Oszołomostracha (trwają 18 godzin).

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

W grze Oszołomostrach pełni rolę jednego z world bossów – potężnych przeciwników, spotykanych przez gracza na zakończenie konkretnych, większych etapów.

Oszołomostrach jest jedną z wielkich Alf, zatrutych przez Dragonroot Company smoczym korzeniem. Substancja użyta przez łowców powoduje agresywne zachowanie gada. Organizacja zatruwa i rozwściecza gigantyczne Alfy, by odwrócić tym uwagę jeźdźców od prowadzonych przez nią interesów, które obracają się wokół handlu smokami.

Ciekawostki

 • Ich styl walki jest zbliżony do walk zwierząt takich jak słonie – polega na zderzaniu się głowami i ciosami.
 • Oszołomostrach jest wzorowany na mamucie, chociaż punktem wyjścia przy projektowaniu tego smoka był niedźwiedź polarny.
 • Śledzik, widząc Oszołomostracha Drago, określił go jako lewiatana klasy dziesiątej, co oznacza formę tytaniczną dla gatunków z klasy wodnej.
 • Jajo tego smoka jest bardzo małe w stosunku do dorosłego osobnika i tylko nieznacznie przekracza wielkością rozmiary jaj innych gatunków.
 • Wszystko wskazuje na to, że nie ma powiązania między Oszołomostrachami pojawiającymi się w serialu oraz tymi znanymi z filmu, mimo łączącego je wątku Valki i Drago.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement