FANDOM


(Błędna ciekawostka)
Linia 75: Linia 75:
 
*[[Śledzik Ingerman|Śledzik]], gdy zobaczył Oszołomostracha, określa go jako Lewiatana klasy piątej, ew. szóstej (klasy wg. wielkości)
 
*[[Śledzik Ingerman|Śledzik]], gdy zobaczył Oszołomostracha, określa go jako Lewiatana klasy piątej, ew. szóstej (klasy wg. wielkości)
 
*Ten gatunek jest na skraju wyginięcia.
 
*Ten gatunek jest na skraju wyginięcia.
*[[Oszołomostrach Drago]] pojawia się w grze [[Rise of Berk]] podczas bitwy.
 
   
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==

Wersja z 09:37, lip 29, 2016

Artykuł
Każde leże ma swoją królową. A to jest król wszystkich smoków!

Valka o Oszołomostrachu, Jak wytresować smoka 2

Oszołomostrach (ang. Bewilderbeast) — wielkich rozmiarów nowy gatunek smoka wprowadzony w filmie Jak wytresować smoka 2. Należy do wodnej klasy.

Wygląd

Oszołomostrach to największy ze wszystkich poznanych dotychczas smoków. Posiada długie, bardzo grube i masywne ciało, ozdobione po obu bokach falistym wachlarzem, który jest prawdopodobnie skrzydłem przekształconym w coś na kształt płetwy. Grzbiet pokryty jest wydłużonymi pionowymi płytami, przypominającymi kolce, tworzącymi pióropusz. Po bokach ciała wyrastają olbrzymie skrzydła, które najprawdopodobniej nie umożliwiają smokowi latania.

Głowa jest dość mała w stosunku do reszty ciała. Po obu stronach paszczy wyrastają dwa ogromne ciosy, przypominające ciosy mamuta.

Smok ma biały kolor, z licznymi brązowymi fragmentami. Zaobserwowano również Oszołomostracha w odcieniach szarych, z czerwonymi elementami.

Siedlisko i dieta

Oszołomostrachy zamieszkują oceany. Można je również spotkać w utworzonych przez siebie lodowych jaskiniach, takich jak Smocze Sanktuarium.

Podobnie jak inne smoki, Oszołomostrachy żywią się praktycznie wszystkim, szczególnie rybami i mięsem.

Zachowanie i tresura

Oszołomostrach jest władcą smoków, nad którymi sprawuje pieczę. Taki przywódca nosi miano alfy. Wszystkie smoki są mu posłuszne (wyjątek stanowią pisklęta, które nie słuchają nikogo).

Z natury Oszołomostrach jest łagodnym i ufnym stworzeniem, nie bierze udziału w walkach. Atakuje jedynie w sytuacji zagrożenia własnego życia oraz w obronie swoich podopiecznych. Jest też niezwykle opiekuńczy - poza obroną swoich smoków, zapewnia im również ratunek, pożywienie oraz schronienie. Takie schronienie zapewnił Oszołomostrach Valki jej smokom w Smoczym Sanktuarium.

Jednak od dzieciństwa zmuszony do posłuszeństwa przez człowieka Oszołomostrach staje się jego maszyną bojową i bezwzględnie spełnia jego wolę. Z zimną krwią zabija nie tylko smoki, ale także ludzi, co można zaobserwować u Oszołomostracha należącego do Drago.

Moce i umiejętności

 • Bewildebeast i coś czym zieje

  Atak strumieniem wody

  Odporność: Oszołomostrachy to smoki arktyczne, a ich ciała mają wysoką tolerancję wobec trudnych środowisk naturalnych - mroźnych i wietrznych oceanów
 • Pływanie: Smoki te są bardzo dobrymi i szybkimi pływakami - prędkość pływania w pełni dojrzałego Oszołomostracha jest niewiarygodna; smok jest w stanie ignorować ciśnienie wody z powodu swojej masy ciała
 • Mroźny oddech: Oszołomostrach przechowuje wodę w wolu. Kiedy zajdzie taka potrzeba, wystrzeliwuje ją z ogromną prędkością w postaci strumienia, a ponieważ ma mroźny oddech, mrozi ją, tworząc olbrzymie kolumny lodu. Dzięki temu może stworzyć ogromne konstrukcje lodowe, a także siać duże spustoszenie
 • JWS2 trailer 2 (16)

  Oszołomostrachy walczą, używając kłów

  Walka: Oszołomostrach może wykorzystać swoje kły i głowę do walki. Kiedy walczą ze sobą dwa przedstawiciele tego gatunku, oba smoki uderzają się kłami i głową, podobnie jak łosie, jelenie i inne zwierzęta z rogami i porożami. Dzięki swojej wadze, Oszołomostrach potrafi jednym stąpaniem zniszczyć ogromne maszyny wojenne.
 • Tumblr n9lbb0H0Is1t4wx8uo9 1280

  Wygląd oczu smoka bedącego pod kontrolą Oszołomostracha.

  Kontrola nad smokami: Będąc alfą, Oszołomostrach potrafi kontrolować wszystkie smoki w okolicy (z wyjątkiem młodych), które są mu posłuszne i wykonują każdy jego rozkaz. Hipnozę Oszołomostracha można rozpoznać poprzez zwężone źrenice, przypominające szerokością igły.

Słabości

Oszołomostrach, będąc smokiem alfa, nie posiada praktycznie żadnych słabości. Jest prawdopodobnie odporny na działania smoczymiętki i węgorzy. Smok nie potrafi latać ponieważ skrzydła są za małe w stosunku do ciała. Wpływ na brak umiejętności latania ma także wielka masa smoka. Nie wiadomo czy Oszołomostachy są odporne na Jad Szybkiego Szpica.

Historia

Dwa Oszołomostrachy pojawiają się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka 2. Jeden z nich jest zaprzyjaźniony z Valką i razem z nią i innymi smokami zamieszkuje Smocze Sanktuarium. Drugiego zaś posiada Drago, który wykorzystuje go jako maszynę bojową. Kiedy dochodzi do bitwy między oboma Oszołomostrachami, smok Valki ginie. Później smok Drago zostaje pokonany przez Czkawkę i Szczerbatka.

W grach

Rise of Berk

Bewilderbeast Rise of Berk
Oszołomostrach jest dostępny także w grze Rise of Berk. Posiadanie go na swojej wyspie zapewni nam dodatkowe udogodnienia, z których nasze smoki będą mogły korzystać. Oszołomostrach zamieszkuje lodowiec znajdujący się obok Berk.

Dostępny będzie do kupienia lub poprzez wymianę kolekcji.

Znane Oszołomostrachy

Ciekawostki

 • Oszołomostrach, mimo swojego rozmiaru, potrafi stanąć na dwóch łapach.
 • Według Valki, każde gniazdo smoków ma swoją królową (którą była np. Czerwona Śmierć albo Królowa Ognioglist), zaś Oszołomostrach jest ich wszystkich królem.
 • Jednego smoka z tego gatunku zniewolono przez Drago, gdy bestia była jeszcze dzieckiem.
 • Ich styl walki jest zbliżony do walk zwierząt takich jak słonie, polegający na uderzaniu się kłami.
 • Oszołomostrach jest wzorowany na mamucie, chociaż punktem wyjścia przy projektowaniu tego smoka był niedźwiedź polarny.
 • Śledzik, gdy zobaczył Oszołomostracha, określa go jako Lewiatana klasy piątej, ew. szóstej (klasy wg. wielkości)
 • Ten gatunek jest na skraju wyginięcia.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
 
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.