FANDOM


Artykuł
[...] Pewnie uważał, że tu jest moje miejsce, w domu wielkiego Oszołomostracha z gatunku Alfa! Jednego z niewielu, które jeszcze żyją. Każde gniazdo ma królową, a to jest król wszystkich smoków!

Valka, Jak wytresować smoka 2

Oszołomostrach (ang. Bewilderbeast) - wielkich rozmiarów przedstawiciel wodnej klasy, gatunek smoka wprowadzony w filmie Jak wytresować smoka 2. Jest niezwykle rzadki i poznane zostały tylko cztery osobniki, z czego jeden już nie żyje, zaś inny prawdopodobnie jeszcze się nie wykluł.

Wygląd

Oszołomostrach to największy ze wszystkich poznanych dotychczas smoków. Posiada długie, bardzo grube i masywne ciało, ozdobione po obu bokach falistym wachlarzem, który jest prawdopodobnie skrzydłem przekształconym w coś na kształt płetwy. Grzbiet pokryty jest wydłużonymi pionowymi płytami, przypominającymi kolce i tworzącymi pióropusz. Po bokach ciała wyrastają olbrzymie skrzydła, które są jednak zbyt małe, by umożliwić smokowi latania.

Głowa jest dość mała w stosunku do reszty ciała. Po obu stronach paszczy wyrastają dwa ogromne ciosy, przypominające ciosy mamuta. Smok ma białą lub szarawą barwę z ciemnoszarymi lub ciemnoczerwonymi kolcami.

Samice osiągają znacznie mniejsze rozmiary od samców.

Zachowanie

Z natury Oszołomostrach jest łagodnym i ufnym stworzeniem, nie bierze udziału w walkach. Większość czasu spędza, śpiąc - czy to na ziemi, czy pod wodą. Atakuje jedynie w sytuacji zagrożenia własnego życia oraz w obronie swoich podopiecznych. Jest też niezwykle opiekuńczy - poza obroną swoich smoków, zapewnia im również ratunek, pożywienie oraz schronienie. Takie schronienie zapewnił Oszołomostrach Valki jej smokom w Smoczym Sanktuarium.

Samice, mające pod swoją opieką jajo, ukrywają się nawet przed innymi smokami, swoimi zdolnościami mentalnymi odstraszając je przed zbytnim zbliżeniem się do kryjówki. Prawdopodobnie instynktownie wyczuwają, w czyich rękach ich jajo byłoby bezpieczne, ponieważ atakują niektórych intruzów, innym pozwalając zabrać jajo.

Siedlisko

Bardzo rzadkie - lub doskonale ukrywające się - Oszołomostrachy są samotnikami. Do tego dochodzą ich ogromne rozmiary, a wszystkie te czynniki sprawiają, że smoki nie żyją stadnie, ani nawet w parach. Stosunkowo niewielkie wysepki Archipelagu są za małe, by pomieścić tak wielkie stworzenia.

Oszołomostrachy ukrywają swoją obecność przed ludźmi, nie chcąc, by ich spokój został zbyt łatwo naruszony. Ich kryjówki nie stanowią natomiast tajemnicy dla smoków - albo unikają one kryjówek Oszołomostrachów, albo wprost przeciwnie - gromadzą się setkami i tysiącami wokół ich siedlisk.

Vanaheim-0

Szkielet starego Oszołomostracha

Legendarnym wręcz siedliskiem Oszołomostracha jest wyspa Vanaheim, na której pozostały jedynie szczątki ogromnego smoka. Ze względu na sam fakt, że żył tam Król Smoków, skrzydlate gady wybrały to miejsce na swoje cmentarzysko - tam się udają, by dokonać żywota i spocząć w miejscu spoczynku swego alfy.

Inne Oszołomostrachy zostały odkryte w Smoczym Sanktuarium (które ostatecznie zostało zniszczone i opuszczone, zaś Oszołomostrach zginął) oraz na Wyspie Berserków. W pierwszym przypadku pod opiekuńczymi skrzydłami Oszołomostracha żyło kilkaset smoków, jednak od Wyspy Berserków wszelkie stworzenia trzymały się z daleka.

Oszołomostrachy swoim lodowym oddechem budują jaskinie, w których się ukrywają.

Tresura

Tak potężnego i wielkiego smoka jak Oszołomostrach nie da się po prostu wytresować, można się z nim jedynie zaprzyjaźnić lub niehumanitarnie zniewolić. Od dzieciństwa zmuszany do posłuszeństwa wobec człowieka (na przykładnie Oszołomostracha Drago) staje się jego maszyną bojową, bezwdziędnie spełniającą jego wolę. Na rozkaz swojego swojego pana potrafi z zimną krwią zabić nie tylko ludzi, ale także smoki, które przecież powinien bronić.

Moce i umiejętności

Alfa

Szczerbatek hipnoza

Szczerbatek zahipnotyzowany przez Oszołomostracha

Oszołomostrach jest władcą smoków, nad którymi sprawuje pieczę. Taki przywódca nosi miano alfy. Wśród wikingów mówi się, że Oszołomostrach ma zdolność wpływania bezpośrednio na umysły smoków i w ten sposób może manipulować ich zachowaniami. W rzeczywistości ma to związek z wytwarzaniem dźwięków o specyficznej częstotliwości, które hipnotyzują smoki. Jedynymi smokami odpornymi na to zjawisko są pisklęta i nie w pełni dojrzałe osobniki, znane z tego, że "nie słuchają nikogo". Hipnozę Oszołomostracha można łatwo rozpoznać - źrenice kontrolowanego smoka są zwężone do tego stopnia, że przypominają igły.

Plucie lodem

Bewildebeast i coś czym zieje

Atak strumieniem wody

Oszołomostrach przechowuje wodę w wolu, które jest niezwykle pojemne. Kiedy zajdzie taka potrzeba, wystrzeliwuje ją z ogromną prędkością w postaci strumienia, a ponieważ ma mroźny oddech, woda zamarza po zetknięciu się z materialną przeszkodą, tworząc olbrzymie kolumny lodu. Dzięki temu może stworzyć ogromne konstrukcje lodowe, a także siać duże spustoszenie.

Umiejętności bojowe

JWS2 trailer 2 (16)

Oszołomostrachy walczą, używając kłów

Oszołomostrach może wykorzystać swoje kły i głowę do walki. Kiedy walczą ze sobą dwa przedstawiciele tego gatunku, oba smoki uderzają się kłami i głową, podobnie jak łosie, jelenie i inne zwierzęta z rogami i porożami. Dzięki swojej wadze, Oszołomostrach potrafi jednym stąpaniem zniszczyć ogromne maszyny wojenne.

Pływanie

Smoki te są bardzo dobrymi i szybkimi pływakami - prędkość pływania w pełni dojrzałego Oszołomostracha jest niewiarygodna; smok jest w stanie ignorować ciśnienie wody z powodu swojej masy ciała. Dodatkowo, w swoim pojemnym wolu mieszczą tysiące ryb i w ramach troski nad swoimi smokami karmią je, wystrzeliwując ryby w powietrze.

Inne umiejętności

Oszołomostrachy to smoki arktyczne, a ich ciała mają wysoką tolerancję wobec trudnych środowisk naturalnych - mroźnych i wietrznych oceanów.

Dieta

Oszołomostrachy żywią się rybami.

Słabości

  • Ze względu na swoje rozmiary, smok nie potrafi latać i dość wolno porusza się na lądzie, przez co jest bardziej podatny na ataki ze strony przeciwników.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata (sezon 6)

W odcinku King of Dragons, Part 2 zarówno Łowcy Smoków, jak i Jeźdźcy mniej więcej równocześnie odkrywają tajemnicę Króla Smoków, odczytaną ze Smoczego Oka. Mapa prowadzi ich na Wyspę Berserków i znajdującej się w jej podziemiach lodowej jaskini. Johann, Krogan i kilkoro towarzyszących im Łowców staje oko w oko z ukrywającym się tam Oszołomostrachem, po czym próbuje wykraść jajo. W porę zjawia się Czkawka, którzy krzyżuje ich plany. Gdy Szczerbatek pokonuje Krogana, Czkawka walczy z Johannem o jajo. Na pomoc przychodzi mu sam Oszołomostrach, który zieje lodem w Johanna, na zawsze więżąc go w lodowej pułapce. Co ciekawe, Czkawka nie ma okazji ujrzeć Oszołomostracha na własne oczy, jako że potężny sojusznik podejmuje atak zza jego pleców, z ciemnych czeluści jaskini.

Ocalone jajo Oszołomostracha trafia w ręce Jeźdźców, którzy następnie przekazują je Wingmaiden. Te z kolei za kolejnym pośrednictwem przekazują je pod opiekę Valce. Dalsze losy jaja pozostają na razie nieznane.

Jak wytresować smoka 2

Dwa Oszołomostrachy pojawiają się w filmie. Jeden z nich jest zaprzyjaźniony z Valką i razem z nią i innymi smokami zamieszkuje Smocze Sanktuarium, gdzie króluje. Drugiego zaś posiada pod swoimi rozkazami Drago, który wykorzystuje go jako maszynę bojową. Kiedy dochodzi do bitwy między oboma Oszołomostrachami, smok Valki ginie. Później smok Drago zostaje pokonany przez Czkawkę i Szczerbatka, i nurkuje do oceanu, pozbawiony swojego przywództwa nad smokami..

W grach

Rise of Berk

Bewilderbeast Rise of Berk

Oszołomostrach jest dostępny w grze Rise of Berk. Posiadanie go na swojej wyspie zapewnia dodatkowe udogodnienia, z których smoki mogą korzystać. Oszołomostrach zamieszkuje lodowiec znajdujący się obok Berk. Dostępny jest do kupienia lub poprzez wymianę kolekcji. Dzięki odblokowaniu jego można pozyskać specjalne smoki.

Znane Oszołomostrachy

Ciekawostki

  • Oszołomostrach, mimo swojego rozmiaru, potrafi stanąć na dwóch łapach.
  • Według Valki, każde gniazdo smoków ma swoją królową (którą była np. Czerwona Śmierć albo Królowa Ognioglist), zaś Oszołomostrach jest ich wszystkich królem.
  • Ich styl walki jest zbliżony do walk zwierząt takich jak słonie; polega na zderzaniu się głowami i ciosami.
  • Oszołomostrach jest wzorowany na mamucie, chociaż punktem wyjścia przy projektowaniu tego smoka był niedźwiedź polarny.
  • Śledzik, gdy zobaczył Oszołomostracha, określił go jako Lewiatana klasy dziesiątej.
  • Gatunek jest na skraju wyginięcia.
  • Jajo tego smoka jest bardzo małe w stosunku do dorosłego osobnika i nie przekracza wielkością jaj innych gatunków.
  • Wszystko wskazuje na to, iż nie ma powiązania między Oszołomostrachami pojawiającymi się w serialu oraz tymi znanymi z filmu, mimo łączącego ich wątku Valki i Drago.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
 
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.