Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Oszołomostrach Valki (ang. Valka's Bewilderbeast) — smok, przedstawiciel gatunku Oszołomostrach, pojawiający się w filmie Jak wytresować smoka 2. Przyjaźnił się z Valką i był Alfą stada ze Smoczego Sanktuarium.

Wygląd

Zwierzę ma ogromne, masywne ciało, wsparte na czterech potężnych łapach, zaś z grzbietu odchodzi mu para trójkątnych płatów skórnych, będących szczątkową wersją skrzydeł. Posiada też ogromne ciosy wyrastające po obu bokach paszczy. Ciało smoka w większości jest białe z brązowymi wypustkami. Końcówki płatów kołnierza są na zakończeniach ciemnobrązowe. Oczy zwierzęcia mają seledynową barwę.

Charakter

Oszołomostrach Valki, tak jak większość osobników z tego gatunku, jest raczej spokojny i neutralnie nastawiony do wszystkiego, co go otacza. Przez większość czasu można spotkać go w Smoczym Sanktuarium, które sam stworzył. Leżąc w jego centrum, leniwie dogląda tego, co się wokół niego dzieje. Jest bardzo troskliwym Alfą – choć jego ogromne rozmiary nie pozwalają mu na zbytnią mobilność, to gdy smoki, które ma pod opieką, zgłodnieją, Oszołomostrach zanurza się i płynie w miejsce, gdzie znajduje się wystarczająca ilość ryb. Kiedy znajdzie ławicę, liczna grupa smoków zatrzymuje dokładnie nad nim, a ten łapie ryby w swoją ogromną paszczę i wyrzuca je w powietrze, dzięki czemu gady mogą w locie złapać posiłek. Nie zostawia też swojego stada samego w czasie boju – dołącza do walk i misji mających na celu ratowanie smoków, pomagając swoim sojusznikom.

Zdolności

  • Zianie lodem: Tak jak inne smoki z tego gatunku, Oszołomostrach Valki potrafi zionąć lodowatą wodą, która po trafieniu w cel błyskawicznie zamarza, tworząc ostre formacje. Lód ten, wykorzystany ofensywnie, niszczy kompletnie wszystko na swojej drodze, jednak Oszołomostrach Valki używa go głównie do ochrony i ratowania smoków – z jego pomocą między innymi zbudował Smocze Sanktuarium. Lodowy oddech pomaga mu też w walce z łowcami.
  • Kontrola nad smokami: Oszłomostrach Valki, tak jak inne smoki z tego gatunku, potrafi wydać ryk, który siłą nakłania smoki do posłuszeństwa, jednak nigdy nie używa tej umiejętności – szacunek smoków zyskuje poprzez swoje czyny. Jest wodzem całego stada ze Smoczego Sanktuarium.

Historia

Przeszłość

Każdy smok, aby zostać alfą stada, musi wykazać się nie tylko siłą i walecznością, ale też chęcią ochrony innych smoków. Dlatego też ten Oszołomostrach swoim mroźnym oddechem zbudował ogromną lodową jaskinię, nazwaną później Smoczym Sanktuarium, gdzie dwadzieścia lat przed wydarzeniami z pierwszego filmu trafiła matka Czkawki, Valka. Od tej pory razem z Oszołomostrachem sprawuje pieczę nad smoczym stadem i pomaga chronić zwierzęta przed łowcami.

Jak wytresować smoka 2

Krótko przed rozpoczęciem akcji filmu fort łowców smoków dowodzonych przez Ereta zostaje napadnięty przez parę smoczych obrońców – Valkę i jej wierzchowca, Chmuroskoka. Uwalniają oni schwytane przez ludzi Drago smoki. Gdy załoga fortu orientuje się w kradzieży, towarzyszący Valce i Chmuroskokowi Oszołomostrach wyłania się z wody i niszczy całą okolicę swoim lodowym oddechem.

Jakiś czas później, gdy w to miejsce docierają Czkawka i Astrid, zauważają dziwną lodową formację, która po bliższych oględzinach okazuje się przeszywać resztki zniszczonego fotu, i odciśnięte w błocie ślady ogromnych łap. Eret obwinia ich o poprzednią kradzież i zarzuca posiadanie "plującego lodem smoka", jednak Czkawka nie ma pojęcia, o co chodzi mężczyźnie.

Oszołomostrach po raz pierwszy pojawia się po przybyciu Czkawki do Sanktuarium. Valka przedstawia go jako przywódcę stada, której słuchają wszystkie smoki, oczywiście z wyjątkiem piskląt, i opowiada o tym, jak lodowym oddechem zbudował smoczą kryjówkę. Czkawka orientuje się, że to właśnie o tym zwierzęciu mówił wcześniej Eret. Zdawszy sobie sprawę z obecności gości, Oszołomostrach budzi się, przepędza ciekawskie Szponiaki i spogląda prosto na Czkawkę. Chłopak jest zachwycony olbrzymim zwierzęciem, a Szczerbatek nieco onieśmielony.

Śmierć Oszołomostracha Valki

Kiedy Drago Krwawdoń atakuje Smocze Sanktuarium, Alfa szykuje się do boju u boku Valki i swojego stada. Podejmuje walkę ze służącym szaleńcowi Oszołomostrachem, jednak zostaje przez wroga śmiertelnie dźgnięty kłami w brzuch i ginie, pozostawiając stado bez przywódcy.

Relacje

Valka

Kobieta darzy Oszołomostracha ogromnym szacunkiem. Kiedykolwiek go mija lub zwraca się do niego, oddaje mu pokłon. Poza tym ma z nim doskonały kontakt i rozumie jego zachowania.

Czkawka

Valka podczas pierwszego spotkania Czkawki i Oszołomostracha zauważa, że smok szybko polubił chłopaka. Sam Czkawka wydaje się zachwycony olbrzymią bestią. Bardzo zasmuca go śmierć majestatycznego zwierzęcia.

Ciekawostki

  • Według Pierre'a-Olivera Vincenta ten Oszołomostrach jest "czysty i piękny, tak jak niedźwiedź polarny".
  • Oszołomostrach zniszczył fort Ereta niedługo przed tym, jak Czkawka i Astrid po raz pierwszy spotkali mężczyznę.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement