FANDOM


Artykuł

Owca (ang. Sheep) — rodzaj pospolitego zwierzęcia hodowanego przez wikingów, jednocześnie stanowiące pożywienie dla niektórych gatunków smoków np. Wandersmoka. Pojawiają się również w School of Dragons oraz Rise of Berk.  

Opis

Owce są niewielkimi, puszystymi zwierzętami o podłużnych, szarych pyskach, białej (lub czarnej) sierści, małych zakręconych rogach i bardzo krótkich nóżkach. Za ich sprawą nie potrafią szybko biegać.

Zwierzaki te nie grzeszą inteligencją. Gdy jeden z członków stada zostanie porwany przez smoka, inne nie zaczynają uciekać, lecz nadal będą się pasły. Jeśli jednak przestraszą się smoka, bywa, że przy próbie ucieczki trzy naraz wpadają na siebie, i to kilkakrotnie, póki w końcu nie rozbiegną się w różne strony.

Hodowla

Owce wypasane są na pastwiskach w wiosce Berk oraz w innych częściach wyspy. Poruszają się swobodnie po całej wiosce, a dla niektórych wikingów stanowią one zwierzaki domowe (np. Grzybek Pleśniaka). Wiele owiec jest zresztą zaprzyjaźnionych z wikingami, a także ze smokami. Owce żywią się trawą.

Nie wiadomo, czy któryś klan prócz Wandali hoduje owce.

Wykorzystanie

Zwierzęta te hoduje się głównie dla mleka oraz wełny, z której wykonuje się tkaniny używane przy wyrobie odzieży, gobelinów i innych przedmiotów codziennego użytku.

Liczne owce są bliskimi towarzyszami ludzi - przykładem jest Grzybek, owca Pleśniaka, Filip, owca Pyskacza Gbura, czy należąca do Borka Wielkiego owca Włóczak.

Owce pełnią jeszcze jedną ważną rolę w codziennym życiu Wandali - są przedmiotami wielu konkurencji sportowych. Bieg z owcą na ramionach stanowi jedną z konkurencji Festiwalu Roztopów. Ponadto owce są głównymi obiektami zbieranymi podczas wyścigów smoków. Są oznaczane kolorowymi barwnikami zazwyczaj w kształcie tarczy. Każda biała owca warta jest jeden punkt, jednak pod koniec gry pojawia się również jedna czarna owca, warta 10 punktów, gdy zostanie wrzucona do kosza, tym samym rozgrywka jest zakończona.

Historia

Przeszłość

Wikingowie od dawna hodują owce. Przed wydarzeniami z filmu Jak wytresować smoka starali się chronić je przede wszystkim przed głodnymi smokami, dla których były głównym pożywieniem. Podczas licznych ataków na wioskę najwięcej znikało owiec, porywanych przez skrzydlate bestie.

Po wytresowaniu smoków przez wikingów, jeszcze przez jakiś czas owce bały się ich, jednak z biegiem czasu przywykły do ich obecności na wyspie. Często wykorzystywane do wszelkich zabaw i konkurencji z udziałem smoków, owce częściej wydają się zażenowane i zmęczone ich rolą w rozrywkach organizowanych przez wikingów, a także agresywnymi zabawami smoków.

Jak wytresować smoka

Już w filmie, za sprawą Czkawki i wytresowanego przez niego Szczerbatka, okazało się, że gady porywały zwierzęta dla Czerwonej Śmierci. Po pokonaniu bestii smoki przestały je porywać.

Jeźdźcy smoków

W odcinku Folwark zwierzęcy okazuje się, że owce, a także inne zwierzęta hodowlane, nadal straszliwie boją się smoków, mimo że te przestały je porywać i jeść (chociaż nieliczne dzikie gatunki wciąż się nimi żywią). Ostatecznie jednak, dzięki interwencji Czkawki i jego przyjaciół, zawarły one pokój ze smokami i zaufały im. W serialu okazuje się także, że wikingowie bardzo dbają o zwierzęta i chronią je również przed burzami śnieżnymi. Podczas nich wszystkie zwierzęta chowane są w Twierdzy. W odcinku Festiwal Roztopów wyścig biegowy z owcą dźwiganą na ramionach stanowi jedną z konkurencji zawodów o tej samej nazwie.

Jak wytresować smoka 2

W filmie Jak wytresować smoka 2 są one obiektem rywalizacji podczas wyścigów smoków, a każda z nich warta jest określoną liczbę punktów. Później jeźdźcy chcą przez wystrzelenie owcy odwrócić uwagę Oszołomostracha.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Owce pojawiają się również w grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk, gdzie nie odgrywają znaczącej roli. Dziesięciokrotne przewrócenie owiec poprzez ich kliknięcie pozwala na zdobycie odznaczenia.

School of Dragons

W internetowej grze owce można hodować na swojej farmie. Płynące z nich korzyści to wełna, pozwalająca ukończyć wiele misji. Można również sprzedać wełnę (po nakarmieniu 1 sztuka), którą dają owcę u Johana Kupczego. Kolor wełny zależy od koloru owcy. Koszt jednej owcy (białej lub czarnej) wynosi 400 monet, zaś zagrody dla nich - 128 monet (mała) lub 200 monet (duża).

 • Biała owca, dostępna w sklepie
 • Czarna owca, dostępna w sklepie
 • Wyścigowa owca, którą otrzymujemy w nagrodę, za pomoc Astrid z owcami.
 • Mała zagroda dla owiec
 • Duża zagroda dla owiec
 • Wełna, którą otrzymujemy po ogoleniu białej owcy
 • Wełna, którą otrzymujemy po ogoleniu czarnej owcy
 • Grzybek - owca Pleśniaka
 • Karma dla owiec
 • Zagroda dla owiec, dostępna na Święta
 • Owce w zagrodzie

How to Fly Your Dragon

W internetowej grze How to Fly Your Dragon białe owce regenerują pół punktu życia, a czarne owce - całe życie.

Znane osobniki

Ciekawostki

 • Owca z serii "Jak wytresować smoka" pojawia się w filmie "Pingwiny z Madagaskaru" (2014).
  Owca pingwiny z madagaskaru

  Klatka z filmu "Pingwiny z Madagaskaru" (2014)

 • W odcinku Na szarym końcu okazuje się, że Sztukamięs uwielbia bawić się ze Śledzikiem w rzut owcą.
 • Owce są przysmakiem dla Wandersmoka.
 • Przeciętna owca waży ok. 57-58 kg, a waga 14 owiec odpowiada wadze Nocnej Furii (ok. 805 kg).
 • Owce są odpowiednikiem wagi na Berk. Wagę smoków określa się w ilości owiec, np. Kroplorwij waży tyle co 17 owiec, a Straszliwiec tyle co noga owcy.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.