Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Owca (ang. Sheep) — rodzaj pospolitego zwierzęcia hodowanego przez wikingów. Dla ludzi stanowi głównie źródło wełny i mięsa. Owce wielokrotnie pojawiają się w filmach i serialu, a także w grach.

Wygląd

Owce są średniej wielkości zwierzętami gospodarskimi. Mają podłużne szare pyski, smukły tułów, zwykle porośnięty dużą ilością białej lub czarnej wełny, a także cztery chude, krótkie nogi zakończone raciczkami.

Zachowanie

Owce z natury trzymają się w stadach. Nie grzeszą inteligencją – gdy jeden z członków stada zostanie porwany przez smoka, pozostałe zwierzęta czasem nie uznają tego za zagrożenie. Jeśli się przestraszą, bywa, że przy próbie ucieczki kilkakrotnie wpadają na siebie, póki w końcu nie rozbiegną się w różne strony. Na co dzień mają bardzo spokojne usposobienie, przez co zwykle nie protestują, gdy wikingowie wykorzystują je w rozgrywkach.

Znaczenie

Zwierzęta, pasące się w całej wiosce, hodowane są głównie ze względu na ich wełnę, z której wykonuje się tkaniny używane przy wyrobie odzieży, gobelinów i innych przedmiotów codziennego użytku. Wikingowie spożywają też mięso z tych zwierząt – baraninę.

Owce niejednokrotnie są bliskimi towarzyszami ludzi – przykładem jest Grzybek, owca Pleśniaka, Filip, owca Pyskacza Gbura oraz należąca do Borka Wielkiego owca Włóczak.

Zwierzęta są również elementami wielu rozgrywek sportowych. Bieg z owcą na ramionach stanowi jedną z konkurencji Festiwalu Roztopów. Owce są też głównymi obiektami zbieranymi podczas wyścigów smoków. Czasem maluje się na nich wtedy koła przypominające tarcze strzeleckie.

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Film rozpoczyna się od smoka porywającego owcę. Pozostali członkowie pasącego się stada nie zwracają na to większej uwagi i dalej przeżuwają trawę. Dopiero gdy pojawia się więcej drapieżników, a pastwiska przecina ogień, owce płoszą się i zaczynają biegać po całej wiosce. Smoki łapią pojedyncze sztuki. Podczas ataku wikingowie starają się bronić stad, zwłaszcza gdy orientują się, że gady już je wypatrzyły. Kilka Śmiertników Zębaczy otacza grupkę przestraszonych owiec, ale Stoick zarzuca na nie sieć. Krępowanie smoków przerywa mu krzyk Czkawki, którego ściga Koszmar Ponocnik. Ojciec rusza synowi na ratunek. Gdy atak dobiega końca, smoki uciekają, dzierżąc wśród swoich łupów kilka owiec.

Legenda o smoku Gnatochrupie

W krótkometrażówce pojawia się Filip, owca Pyskacza, która wraz z nim oraz jeźdźcami rusza na poszukiwanie Gnatochrupa. Gdy docierają na Smoczy Cmentarz i budują pułapkę, zadaniem Filipa jest zwolnienie blokady i zrzucenie na smoka ogromnego szkieletu. Gnatochrup jednak zachodzi przyjaciół od tyłu, przez co oni sami uciekają do pułapki, a Filip ich w niej zamyka.

Księga smoków

W krótkometrażówce pojawia się Włóczak, owca Borka Wielkiego. Z jej pomocą Bork odkrywa leże Zębiroga Zamkogłowego. Naelektryzowane futro owcy pozwala też Borkowi stwierdzić, że Wandersmok posługuje się elektrycznością.

Jeźdźcy smoków

Owce wielokrotnie pojawiają się w serialu, w większości przypadków w tle. Największą rolę odgrywa Grzybek, owca należąca do Pleśniaka, która zazwyczaj mu towarzyszy.

W odcinku Jak się zakłada Smoczą Akademię smoki sieją zamęt w wiosce. Jeden z nich podpala owcę, którą Czkawka bezskutecznie próbuje złapać. Zmęczony próbą doprowadzenia wszystkiego do porządku narzeka, że będzie mu się ona śniła jeszcze przez miesiąc. Po raz pierwszy pojawiają się również Pleśniak i Grzybek.

W odcinku Folwark zwierzęcy okazuje się, że owce, a także inne zwierzęta hodowlane, nadal straszliwie boją się smoków, mimo że te przestały je porywać i jeść. Równocześnie Berk przygotowuje się na wielką zamieć. Czkawka zostaje na arenie ze zwierzętami i smokami zbyt długo, więc gdy wraz z Grubym odprowadzają je do obory, zastają budynek zasypany i zamarznięty. Kierują się więc do Twierdzy, jednak po drodze owce, jaki i kury zostają spłoszone przez smoki i uciekają. Ostatecznie jednak, dzięki interwencji Szczerbatka, który ratuje, a potem ośmiela młodą owcę, wszystkie zwierzęta nabierają zaufania do gadów.

W odcinku W smokach nadzieja po wygnaniu smoków Czkawka naprawia dach u Pleśniaka. Wykorzystuje okazję, by rozejrzeć się po chacie, jednak wkrótce musi się szybko wspinać z powrotem, gdyż starzec wraca do domu. Pleśniak nie zauważa chłopaka ukrytego pod sufitem, ale widzi go Grzybek i próbuje zdradzić jego obecność.

W odcinku Krótka historia pewnego portretu Czkawka stwierdza, że jego imieniem nazywa się zawsze najsłabszego osobnika w stadzie. Obok niego przechodzi wiking niosący na rękach małą owcę, która ma na imię właśnie Czkawka.

W odcinku Festiwal Roztopów bieg z owcą dźwiganą na ramionach stanowi jedną z konkurencji zawodów.

W odcinku Dziwnobarwny klejnot owce stanowią przedmiot handlu wymiennego i pośród innych zwierząt hodowlanych są przez wikingów proponowane w zamian za kamień wielkiego szczęścia, który w rzeczywistości jest jajem Zmiennoskrzydłego.

W odcinku Jesteśmy rodziną (część 2) Grzybek zostaje odebrany Pleśniakowi przez jednego z Łupieżców, dla których mężczyzna szpiegował. Owca rzekomo ma być przerobiona na posiłek. Sam Pleśniak, jako już nieprzydatny, zostaje wtrącony do więzienia. Wszystko dzieje się na oczach zamkniętego w pobliskiej celi Czkawki i skłania go do zaufania starcowi. Udaje im się uciec, ale ostatecznie Pleśniak zostaje schwytany. Okazuje się, że wszystko było ukartowane, a Grzybek bezpiecznie wraca do właściciela.

W odcinku Na szarym końcu Sztukamięs chce bawić się ze Śledzikiem w "podaj owcę". Przynosi zwierzę w pysku i zachęcająco je podrzuca. Jeździec jest jednak zbyt zajęty trenowaniem na konkurs swojego Straszliwca o imieniu Iggy. Później, po uświadomieniu sobie, jak bardzo zaniedbał smoczycę, Śledzik spędza z nią czas, rzucając jej owcę.

W odcinku Wandersmok (część 1) dzięki informacji, że Wandersmok lubuje się w owcach, jeźdźcy rozpoczynają poszukiwania zwierzęcia od farmy Svena.

W odcinku Pięć drogowskazów Gustaw Larsen wpada na arenę, ujeżdżając owcę, której do tułowia przymocował drewniane skrzydła, a do głowy miotacz ognia. Zwierzę ma imitować smoka. Podczas używania miotacza Gustaw przypadkiem podpala drewniane wyposażenie Akademii oraz jedno ze skrzydeł owcy, przez co ta płoszy się i ucieka.

W odcinku Bim! Bam! Bom! w wiosce, po której szaleją młode Gromogrzmoty, pojawiają się owce. Niektóre z nich padają ofiarą ataków sonicznych piskląt.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Owce pojawiają się zwykle w tle, jednak nie odgrywają większej roli.

W odcinku Kto pod kim dołki kopie (część 2) Stoick z okazji Dnia Biadolenia wysłuchuje narzekań mieszkańców wioski. Sven przynosi na rękach małą owcę i skarży się, że stado panoszy mu się po domu i w nim brudzi. Wódz radzi mu wypuścić zwierzęta na zewnątrz, ale Sven nie chce tego zrobić, gdyż obawia się, że będzie im tam smutno.

W odcinku Apetyt na głowę Czkawka, porwany i dostarczony przez Krogana Rykerowi, wykorzystuje sprzeczkę Łowców i ucieka. Natrafia na stado owiec i z użyciem Piekielnika napuszcza zwierzęta na prześladowców.

W odcinku Sączyfoch Sączysmark ma sen, w którym jeźdźcy odwracają się od niego. Mieczyk i Szpadka podjeżdżają na wozie z wykonaną ze złota owcą. Dziewczyna stwierdza, że woli złote runo od dawnego przyjaciela.

W odcinku Wierni słudzy Ingermana owca pasąca się na Wyspie Dramillionów zrywa się do ucieczki, gdy staje naprzeciwko Śledzika. Okazuje się jednak, że przestraszył ją nie Ingerman, a znajdujący się za jego plecami Dramillion.

Świt jeźdźców smoków

Sączysmark testuje przed wyścigami smoków wyrzutnię owiec. Razem z Czkawką łapią kolejne wypuszczane w powietrze zwierzęta. Jeźdźcy wspominają wcześniejsze nieudane podejścia, przy których owce lądowały w różnych niewłaściwych miejscach – na rękach obcego wikinga, w ścianie albo dachu domu, w wozie z jabłkami, w drzwiach Twierdzy. Sączysmark prowokuje spór dotyczący wynalazcy smoczych wyścigów, więc przyjaciele wracają pamięcią do czasów pierwszych rozgrywek.

Po tym, jak Niemy Sven odzyskuje głos, co ma miejsce w odcinku Wyrzutki (część 2), jego owce, przerażone dźwiękiem jego głosu, rozbiegają się po wiosce. Stoick prosi jeźdźców o pomoc w wyłapaniu ich. Praca szybko zamienia się w rywalizację, przy czym wszyscy kończą z trzema owcami. Astrid ogłasza remis, choć Czkawka zaznacza, że to nie zawody. Gdy Sven oznajmia, że brakuje mu jego czarnej owcy, wszyscy rzucają się do dogrywki. Zwierzę zdobywa Sączysmark, podczas gdy Czkawkę wzywa Stoick i nakazuje mu zająć się regatami.

Na arenie Mieczyk ustala zasady dotyczące rozmieszczenia i łapania owiec. Młody Haddock nie pozwala na wyścigi, ale te i tak odbywają się następnego dnia. Ostatecznie Czkawka zgadza się na zawody. W czasie rozgrywki drużyny wyrównują wynik, jednak wyścig po czarną owcę kończy się kontuzją Astrid. W kolejnej rundzie, mającej wyłonić zwycięzcę, ponownie dochodzi do remisu. Drużyna złożona z Czkawki i Śledzika wykorzystuje informację, że czarna owca często wpada do studni, dzięki czemu udaje im się ją znaleźć. Bliźniaki i Sączysmark próbują oszustwa i przynoszą pomalowaną owcę, ale podstęp szybko wychodzi na jaw.

Jak wytresować smoka 2

Owce są obiektem rywalizacji podczas wyścigów smoków. W koszu bliźniaków znajduje się ich najwięcej, bo Sączysmark i Śledzik próbują się przypodobać Szpadce, oddając jej złapane sztuki. Zawody wygrywa jednak Astrid, która zdobywa czarną owcę. Po tym, jak Drago Krwawdoń zajmuje Berk, jeźdźcy wykorzystują wyrzutnię owiec, żeby rozproszyć i odwrócić uwagę jego Oszołomostracha.

Jak wytresować smoka 3

Na wyspie Berk znajduje się wiele owiec. Ze względu na dużą liczbę smoków zwierzęta są dla bezpieczeństwa odziane w smocze przebrania, dzięki czemu nowo sprowadzone drapieżniki się nimi nie interesują. W czasie relokacji stada podróżują wraz z dobytkiem na łodziach niesionych przez smoki. Jedna z owiec wystawia przednie kopyta na burtę i cieszy się wiatrem, ale gdy zaczyna się jej przyglądać Koszmar Ponocnik, zwierzę na powrót chowa się w łodzi. Na Nowym Berk Wandale wypuszczają zwierzęta i ponownie zakładają hodowlę.

Jak wytresować smoka: Święta w domu

Gdy młode Night Lighty przybywają na Nowe Berk, spotykają na swojej drodze owcę obwieszoną dzwonkami i aż podskakują ze strachu. Równie przerażona owca zaczyna się trząść, a dzwonki wydają cichy dźwięk. Pisklęta czym prędzej przemykają obok nieznanego stworzenia, osłaniając się przed nim skrzydłami.

Jeźdźcy smoków: Dziewięć światów

Całe stado owiec pojawia się już w pierwszym odcinku serialu, jednak ważniejszą rolę odgrywa tylko jeden osobnik. Zostaje on trafiony dronem Toma (sterowanym przez Jun), który zaplątuje mu się w futro. By uwolnić sprzęt, nastolatek razem z dziewczyną musi częściowo ostrzyc zwierzę. W wyniku tego incydentu baran nabiera urazu do Toma i za każdym razem gdy go spotyka, próbuje się na nim zemścić. Trwa to przez cały pierwszy sezon.

Znani przedstawiciele

Z filmów i seriali

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grze owce pojawiają na wyspie Berk, spacerując po wolnych przestrzeniach. Dziesięciokrotne kliknięcie ich i przewrócenie pozwala na zdobycie osiągnięcia.

W grze występuje unikatowy osobnik owcy, Bellworthy, którego można zdobyć poprzez poszukiwania Szczerbatka albo Białej Furii.

School of Dragons

W grze gracz może hodować owce na swojej farmie i pozyskiwać z nich wełnę. Jej kolor zależy od koloru owcy.

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

W grze karty owiec służą do podnoszenia poziomów posiadanych osobników. Są pod tym względem efektywniejsze niż karty smoków.

Ciekawostki

W filmie Pingwiny z Madagaskaru

Zobacz też

Advertisement