FANDOM


Ach, te zjawiska pogodowe. Przez dwa tygodnie słońce dzień i noc. Aż ręce same garną się do pracy.

Stoick Ważki, Niekończący się dzień

Północne Słońce (ang. Midnight Sun; nieoficjalne polskie tłumaczenie) - okres kilkunastu dni (około dwóch tygodni), podczas których słońce nie zachodzi. Jest to zjawisko związane z położeniem Archipelagu w obrębie koła podbiegunowego północnego, wskutek czego wikingowie raz do roku są świadkami częściowego dnia polarnego.

Opis

Wikingowie wykorzystują ten czas do wzmożonej pracy i często nie zażywają w ogóle snu. Przez pierwszy tydzień funkcjonują w miarę normalnie, lecz w drugim tygodniu brak snu zaczyna mieć negatywny wpływ na ludzki organizm w postaci głodu sennego, którego objawy są przeróżne, jednak bardzo silnie zauważalne. Ludzi ogarnia na przykład nadmierna wesołość, euforia czy nienaturalny przypływ energii, lub wręcz przeciwnie, bywają apatyczny, otępiali i smutni. Bywają agresywni, kłótliwi i znacznie bardziej niż zwykle skorzy do walk. 

Smoki wykazują większą odporność na długotrwały brak snu, choć z chęcią udają się na odpoczynek po około tygodniu.

Pojawienie się

Tydzień Północnego Słońca pokazany jest w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, w odcinku Niekończący się dzień. Stoick Ważki, wódz Wandali, cieszy się na dwutygodniowy okres światła słonecznego, ponieważ oznacza to wzmożone prace nad odbudową zniszczonej floty. Ósmego dnia jednak objawy głodu sennego zaczynają się coraz silniej objawiać i ludzie nie są w stanie prawidłowo i efektywnie wykonywać swoich obowiązków. Także większość Jeźdźców nie funkcjonuje normalnie, poza Czkawką, który w tym czasie samotnie odkrywa nowe gatunki smoków i walczy z nimi. Po powrocie na Koniec Świata dołącza do drużyny, która nie wytrzymała zmęczenia i udała się na odpoczynek, a smoki idą w ich ślady.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.