Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Piaskowa Zjawa (ang. Sandbuster) — gatunek smoka, pojawiający się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, po raz pierwszy w odcinku W potrzasku. Przedstawiciel klasy tajemniczej. Podobnie jak Szeptozgon, słynie on ze swej wrażliwości na światło słoneczne, przez co zamieszkuje jaskinie lub podziemia.

Wygląd

Smok swoją budową ciała przypomina Grapple Groundera. Ma podobne, długie, wężowate ciało. Głowa jest duża, z malutkim rogiem między nozdrzami, wyraźnym przydozgryzem oraz proporcjonalnie dużymi, niebieskimi oczami. Na szyi zaś ciągnie się rząd długich, ostrych kolców.

Piaskowa Zjawa jest smokiem czworonożnym, gdzie kończyny tylne są nieco masywniejsze od tych przednich, a obie pary posiadają długie i ostre pazury. Skrzydła są dość proporcjonalne względem masy zwierzęcia, umożliwiając mu lot. Ogon nie wyróżnia się żadną naroślą na końcu – jest za to najeżony kolcami.

Siedlisko i dieta

Piaskowe Zjawy ze względu na swoją wrażliwość na światło słoneczne zamieszkują jaskinie, z reguły ukryte w pobliżu piaszczystych plaż – dzięki zdolności szybkiego przemieszczania się w piasku smok ten może z zaskoczenia atakować przypadkowe ofiary i wciągać je do swojego legowiska. Jedyna poznana Piaskowa Zjawa gniazduje pod plażą na Północnych Rynkach.

Piaskowa Zjawa, podobnie jak inne gatunki, jest mięsożerna. Jako smok spędzający całe życie pod ziemią nie ma jednak dostępu do ryb – zamiast tego spod piasku poluje na zwierzęta i ludzi, którzy podejdą w pobliże jej jaskini.

Zachowanie i tresura

Piaskowa Zjawa jest smokiem przebiegłym i agresywnym. Praktycznie cały swój czas spędza pod ziemią, w jaskini, bądź czając się pod powierzchnią plaży i czekając na ofiary. Atakuje z zaskoczenia, gdy niczego niespodziewające się zwierzę lub człowiek stanie w jej pobliżu; okręca go swoim ogonem i wciąga pod ziemię. Ze względu na fakt, że smok poluje na plażach, jego łupem prócz samych ludzi padają często przywożone przez nich na statkach towary. Z tego powodu zamieszkiwania przez nią jaskinia może się okazać kopalnią rozmaitych skarbów.

Nie wiadomo, czy możliwa jest tresura Piaskowej Zjawy. Na przeszkodzie może stanąć zarówno agresja smoka, jak i jego tryb życia – z powodu wrażliwości na promienie słoneczne smok nie może opuszczać jaskiń lub innych zacienionych miejsc.

Moce i umiejętności

Ogień

Smok ten strzela niezwykle gorącym piaskiem, który w kontakcie z jakimś przedmiotem lub ofiarą zamienia się w szkło. Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk szkło to ma podobne działanie do bursztynu Śmiercipieśnia, a więc tak samo unieruchamia cel, jednak biorąc pod uwagę serial, bardziej prawdopodobne, że po prostu przebija ofiarę wieloma ostrymi szpikulcami, w które formuje się przy zastyganiu.

Drążenie

Piaskowa Zjawa jest w stanie zakopać się w piasku i z tej bezpiecznej dla siebie pozycji zaatakować niczego niespodziewającą się ofiarę. Po pochwyceniu jej ogonem potrafi bez trudu przekopać się z powrotem do swojej jaskini.

Ogon

Smok ten posiada bardzo chwytny ogon, który wykorzystuje jako główne narzędzie przy polowaniu – oplata nim ofiarę i wciąga pod ziemię.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Piaskowej Zjawy posiada stosunkowo gładką powierzchnię, w wielu miejscach usianą jasnozielonymi wypustkami. Sam kolor jaja przypomina nieco piaskowiec. Rozmiarem nie wyróżnia się ono na tle innych smoczych jaj.

Pisklę

Pisklę Piaskowej Zjawy różni się kilkoma cechami anatomicznymi od dorosłego osobnika – przede wszystkim wielkością i nie w pełni wykształconymi kolcami, biegnącymi wzdłuż jego ciała. Posiada też minimalnie ciemniejsze ubarwienie.

Tytan

Tytaniczna Piaskowa Zjawa zmienia przede wszystkim barwę – z zielono-beżowej na brunatno-kremową, z czerwonymi oczami i plamkami na skrzydłach. Poza tym zwiększa się ilość i rozmiar kolców na jej ciele.

Słabości

  • Skóra tego smoka jest niezwykle podatna na poparzenia słoneczne.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Piaskowa Zjawa debiutuje w odcinku W potrzasku. Czkawce zostaje skradziony prezent zaręczynowy dla Astrid. Wraz z Sączysmarkiem rusza on w pogoń za złodziejem i przez niewiedzę wbiega na plażę, w okolicach której od dłuższego czasu znikają kupcy i ich towary. Również po ściganym nie ma śladu – a ściślej rzecz biorąc, odciski stóp urywają się na środku piaszczystej łachy. Przyjaciele rozglądają się dookoła za jakąś wskazówką, gdy nagle coś okręca się wokół Jorgensona i wciąga jego oraz próbującego mu pomóc Czkawkę pod ziemię. Jeźdźcy budzą się w jaskini, pełnej nagromadzonych tam skarbów, ale za to niemającej normalnego wyjścia. Spotykają tam również złodzieja – Amosa, z którym zmuszeni są współpracować, aby wydostać się z jamy. Jedyną opcją jest dostanie się do dziury w sklepieniu. Jednak kiedy próbują się wspiąć, z ukrycia wychodzi Piaskowa Zjawa. Zaczyna strzelać do ludzi, którzy ze zdumieniem orientują się, że jego pociski to nie zwykły ogień, a coś w rodzaju gorącego szkła. Jednak kiedy na skórę rozjuszonego stworzenia padają promienie słoneczne, smok ryczy z bólu i ucieka. Przyjaciele poznają jego słabość, którą wykorzystuje Czkawka. Następny atak Piaskowej Zjawy chłopak przerywa bardzo szybko, zamykając go w "klatce" z promieni słonecznych. Zwierzę jednak pluje w otwory wpuszczające światło i zamyka je. Haddock wykorzystuje ostatni promień i z pomocą naszyjnika odstrasza nim smoka. Resztę dokańczają pozostali jeźdźcy, którzy sprowadzeni przez Szczerbatka i Hakokła niszczą sklepienie i wyciągają przyjaciół z pułapki.

Piaskowa Zjawa powraca w odcinku Na widoku, kiedy Czkawka, mający przy sobie soczewki do Smoczego Oka, zostaje zaskoczony przez Lotników na Północnych Rynkach. Sprytnie naprowadzony przez Johanna, postanawia ukryć się pod ziemią, w znalezionej kiedyś jaskini Piaskowej Zjawy. Kupiec usłużnie pokazuje mu nawet cywilizowane wejście. Pod ziemią znajdują ostatnie dwa kamienie szlachetne, potrzebne Czkawce do ukończenia Smoczego Oka Dwa. Wtedy Johann zdradza swoje prawdziwe zamiary, wiedząc, że Szczerbatek nie może pomóc jeźdźcowi, gdyż wystrzał spowoduje ściągnięcie im na głowy gospodarza jaskini. Kiedy jednak rzuca w chłopaka nożem, smok musi zareagować – i tym samym zwabia Piaskową Zjawę. Jednak po krótkiej strzelaninie płoszy ją i zasypuje tunel, w którym ta znika.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement