FANDOM


Artykuł
Piekielnik transparent

Piekielnik (ang. Dragon Blade, Inferno) - nowa broń należąca do Czkawki. Pierwszy raz pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 2.

Budowa

Jest to nietypowy miecz, o wysuwanej trzyczęściowej klindze. Rękojeść jest wykonana z żelaza i ma kształt smoka o otwartej paszczy (w miejscu, gdzie wysuwa się klinga). Rękojeść jest otwierana, a w środku umieszczane są naboje, z których jedne zawierają ślinę Koszmara Ponocnika, a pozostałe gaz Zębiroga Zamkogłowego (czasami używane są również substancje wydzielane przez inne gatunki, te dwa jednak są najczęściej używane).

Klinga jest składana, złożona z trzech części umieszczonych jedna wewnątrz drugiej. Dzięki temu może się składać (wówczas dolna część chowana jest w rękojeści, zaś dalsze części chowają się wewnątrz pierwszej). Klinga ma kształt dwóch równoległych, grubych prętów o okrągłym przekroju, połączonych ze sobą w trzech miejscach trójkątnymi spojeniami. Klinga nie ma ostrych krawędzi, ponieważ jej przeznaczeniem nie są walki.

Podczas wysuwania, klinga pokrywana jest śliną Koszmara Ponocnika, dzięki czemu może ulec zapłonowi - do podpalania służy umieszczony u wylotu rękojeści iskrownik. Na drugim końcu rękojeści znajduje się wylot dla gazu Zębiroga Zamkogłowego, gromadzonego w nabojach umieszczonych wewnątrz rękojeści. Gaz ten może być uwolniony, a następnie podpalony iskrownikiem. Nie wiadomo w jaki sposób Czkawce udało się sprężyć smocze wyziewy do tak niedużego pojemnika, ale dokonuje tego regularnie i zawsze nosi ze sobą zapasowe naboje, umieszczone u boku prawego buta.

Ponieważ klinga jest składana i chowa się do wnętrza rękojeści, broń zajmuje mało miejsca i nie sprawia trudności podczas transportu. Czkawka trzyma ją złożoną przy prawym udzie, przymocowaną do kostiumu za pomocą dwóch uchwytów. Nie jest jednak pewne, w jaki sposób ostrze składa się samoistnie (do rozłożenia Czkawka mógł wykorzystywać sprężynę).

Pierwowzór miecza, który Czkawka stworzył i dopracowywał w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, był mniej zaawansowany niż późniejsza wersja. Miał on bowiem pełną, płaską klingę z wydrążoną w jej osi szczeliną, do której wpływała ślina Koszmara Ponocnika. Pierwsza wersja miecza nie miała również możliwości wypuszczania gaz Zębiroga.

Zastosowanie

Smoczeostrze

Czkawka oswaja smoki

Jak podkreśla sam Czkawka, broń ta nie została stworzona jako narzędzie walki. Jej głównym zastosowaniem jest zdobywanie przyjaźni smoków. Wynika to z faktu, że narzędzie uwalnia palny gaz, zaś klinga potrafi stawać w ogniu. Widząc ogień, smoki uznają Czkawkę za jednego ze swoich. Tak stało się w Sanktuarium, gdzie Czkawka podpalił gaz, by oczarować smoki, gdy został przez nie otoczony.

Oczywiście, miecz może być również używany do obrony i odstraszania ludzkich wrógów. Czkawka użył miecza, by zniechęcić wrógów, podczas pierwszego spotkania z Eretem w jego zniszczonym forcie. Wywołał tym niemały podziw wśród wojowników.

Oprócz powyższych zastosowań może być zastosowana jako dodatkowe źródło światła. Dodatkowo, płonący miecz doskonale sprawdza się jako narzędzie do przecinania materiałów nieodpornych na wysoką temperaturę, na przykład bursztynu Śmiercipieśnia czy lodu. Można nią również przecinać liny, jednak konieczna jest obecność ognia, ponieważ klinga ostatecznej wersji miecza sama w sobie nie jest ostra.

Historia

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Pomysł na stworzenie miecza powstał podczas przygody ze Śmiercipieśniem, której historia opowiedziana jest w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, w odcinku Harmonia nieidealna. Kiedy smoki zostały uwięzione w zastygłym bursztynie, jeźdźcy zdali sobie sprawę, że jedynie smoczy ogień jest w stanie rozpuścić substancję. Z pomocą przyszedł wówczas Sączysmark, który z nieznanego powodu trzymał przy sobie niewielkie pojemniki ze śliną swojego smoka, Hakokła (będącego Koszmarem Ponocnikiem). Czkawka rozlał ślinę po bursztynie, po czym zapalił ją iskrami szorując tarczą po skale. Bursztyn został roztopiony, a jednocześnie ogień nie wyrządził krzywdy smokom. Czkawka zdał sobie wówczas sprawę, że ślina Koszmara Ponocnika może być bardzo przydatna, nawet gdy nie ma do dyspozycji samego smoka oraz potrzeby broni białej. W taki sposób narodził się pomysł na stworzenie miecza pokrytego smoczą śliną, który mógłby stawać w płomieniach.

Td18

Czkawka opracowuje mechanizm zapłonu

W odcinku Wiercipieśń poznajemy dalszą historię miecza. Czkawka opracowywał broń, testując różne rozwiązani technologiczne w swojej kwaterze na Końcu Świata. Rozlał ślinę Koszmara Ponocnika wewnątrz rowu w metalowej klindze, jednak nie działała ona tak, jak chłopak miał nadzieję. W końcu udało mu się opracować broń, która zadebiutowała w akcji ratunkowej na Melodyjnej Wyspie, gdzie wszyscy Jeźdźcy, pomagający małemu Śmiercipieśniowi o imieniu Garffiljorg powrócić do naturalnego środowiska, zostali uwięzieni w bursztynie dorosłego smoka. Gdy smoki odleciały, Czkawka z pomocą Szczerbatka złapał miecz, rozpalił go i zniszczył bursztynowe kokony.
TripleCross-ViggosDragonSword4

Konfrontacja dwóch płonących ostrzy

W odcinku Zdrada Czkawka odkrywa, że Viggo Czarciousty skonstruował własny miecz, różniący się od oryginalnego kształtem ostrza - zamiast jednolitej, płaskiej klingi, była ona wydrążona w środku. Ponadto, miecz Viggo posiadał dodatkowy mechanizm uwalniający gaz Zębiroga Zamkogłowego. Te dwa elementy stanowiły inspirację, dzięki której powstała późniejsza, ostateczna wersja Piekielnika Czkawki.

W odcinku Król smoków (część 2), Piekielnik ratuje Czkawkę przed wpadnięciem w lodową przepaść na Wyspie Berserków, w kryjówce Króla Smoków. Czkawka wbija klingę w lodową ścianę, a następnie, z pomocą swojej sztucznej nogi, wspina się z powrotem ku górze. Podczas wspinaczki klinga łamie się i pierwowzór Piekielnika zostaje zniszczony.

Jak wytresować smoka 2

Nowa wersja miecza, uwzględniająca wszystkie udoskonalenia, których Czkawka nie wprowadził w pierwowzorze, pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 2. Czkawka po raz pierwszy używa go do nastraszenia wojowników Ereta, którzy pojmali Wichuręl chwilę później przecina nim liny krępujące smoczycę. Jakiś czas później, gdy Czkawka wraca na statek Ereta, oddaje mu miecz na znak pokojowych zamiarów. Ma jednak w tym swój cel, bo gdy towarzysze Ereta zaczynają go badać, doprowadzają do eksplozji. Zły Eret wyrzuca miecz do oceanu, jednak Wichura aportuje go i przynosi z powrotem.

Następnym razem Czkawka używa miecza w Smoczym Sanktuarium. Stanąwszy twarzą w twarz z dzikimi, nieznanymi mu smokami, podpala swoją klingę i wywija nią okręgi, hipnotyzując smoki. Następnie rozprowadza gaz Zębiroga i podpala go, tworząc wokół siebie ognisty krąg, bezpośrednio po czym podejmuje próbę oswojenia smoków. Sztuczki z ogniem mają na celu zaznaczenie podobieństwa Czkawki do smoków.

Po raz kolejny miecz pojawia się podczas ostatecznej bitey z Drago Krwawdoniem. Czkawka rzuca podpaloną klingę w stronę mężczyzny, by ten nie mógł sięgnąć po swoją broń.

Czkawka nigdy nie wyrządził nikomu krzywdy swoim mieczem.

Ciekawostki

Miecz1

ilusracja przedstawiająca budowę miecza

  • Jak wspomina Czkawka w książce To Berk and Beyond, substancje używane w mieczu nie ograniczają się wyłącznie do śliny Koszmara Ponocnika oraz gazu Zębiroga Zamkogłowego. Odkrył bowiem, iż na przykład ślina Wrzeńca płonie nawet wówczas, gdy jest mokra, natomiast gaz Zaduśnego Zdecha pozwala stworzyć skuteczną zasłonę dymną, pomocną podczas ucieczki przed wrogiem. 
  • Inferno w bardzo wielu językach (min. włoski, portugalski, angielski) oznacza piekło.
  • W prawdziwej walce ta broń byłaby wyjątkowo niepraktyczna. Po pierwsze, rękojeść jest zdecydowanie zbyt długa na miecz jednoręczny i w czasie intensywnej walki, dłoń użytkownika powoli zjeżdżałaby ku głowicy. Co więcej, głowica nie jest dostatecznie szeroka i broń wypadłaby walczącemu z dłoni.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.