Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Wiking, co wraca
Początek końca Następny odcinek
Skrzydlata walka (część 1)
Artykuł

Początek końca (ang. Dawn of Destruction) — siódmy odcinek piątej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego premiera w USA odbyła się 25 sierpnia 2017 roku w serwisie Netflix, a w Polsce 5 sierpnia 2018 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Kiedy grupa Paszczogonów atakuje Koniec Świata, jeźdźcy błyskawicznie podejmują próbę odparcia ich. Są jednak zszokowani tym, kto znajduje się na ich grzbietach.

Fabuła

Szukając Czkawki na Końcu Świata, Śledzik trafia na niedokończony jeszcze tajemniczy projekt, znajdujący się w domu Haddocka. Chłopaka kusi, by podejrzeć go spod płachty, jednak zaskakuje go Sączysmark, pytając, co tutaj robi. Ingerman tłumaczy, że Johann przybył na wyspę i chce się z nim widzieć. Jorgenson stwierdza, że na pewno jest gdzieś razem z Astrid, bo od kiedy zostali parą, cały czas trzymają się razem i prawie zapominają o istnieniu pozostałych Jeźdźców. W końcu znajdują przyjaciół na arenie, gdzie walczą w ramach ćwiczeń. Śledzik informuje Czkawkę o wizycie gościa.

Johann ze smutkiem informuje Jeźdźca, że nie jest w stanie dostarczyć oleju, którego ten potrzebuje do realizacji swojego projektu. W zamian daje mu jednak mapę pobliskiej wyspy, porośniętej sassafrasem, z którego można pobrać olej. Nie jest dla nikogo niespodzianką, że Czkawka oraz Astrid chcą wybrać się w to miejsce tylko we dwoje. Gdy przygotowują się do odlotu, Śledzik przypomina Haddockowi, że niedługo odbędzie się doroczny spis populacji smoków. Ten obiecuje, że zajmie się tym po powrocie z kilkudniowej wycieczki.

Podczas zbioru roślin, Czkawka i Astrid zastanawiają się nad słusznością swoich obserwacji. Mają bowiem wrażenie, że wśród Jeźdźców szerzą się złe nastroje, zwłaszcza spadek zaufania, które wynikają z pogłębiającej się romantycznej relacji ich dwojga. Postanawiają powrócić na Koniec Świata trochę wcześniej niż początkowo planowali, jednak rezygnują z tego pomysłu. Wybierają się na wspólny lot w świetle pełnego księżyca.

Rankiem następnego dnia, pozostali Jeźdźcy zostają gwałtownie zbudzeni ze snu za sprawą ataku Paszczogonów na wyspę. Osada wkrótce staje w ogniu, a przyjaciele, którzy z trudem podejmują walkę, z przerażeniem zdają sobie sprawę, że dzikie smoki ujeżdżają Łowcy. Śledzikowi udaje się pokonać jednego z nich, jednak zaraz zostaje strącony z grzbietu Sztukamięs. Widząc to, Viggo pragnie wysłać wojowników, by pojmać jeźdźca, Krogan jednak silnie się temu sprzeciwia, chcąc osobiście dorwać chłopaka. To doprowadza do spięcia pomiędzy przywódcami.

Śledzik próbuje się ukryć w gęstwinie, jednak prędko znajduje go mężczyzna ujeżdżający ogromnego Paszczogona. Sztukamięs niespodziewanie pomaga swojemu Jeźdźcowi skryć się w jaskini. Blondyn zdaje sobie sprawę, że już w niej wcześniej był.

W tym czasie Sączysmark, Mieczyk oraz Szpadka zauważają nieobecność Śledzika i postanawiają go odnaleźć, jednak duża grupa Paszczogonów blokuje im drogę. Z ulgą witają powracających na wyspę Czkawkę i Astrid, którzy pomagają przegonić intruzów. Dochodzi do konfrontacji Haddocka z Kroganem; chłopak uświadamia sobie, że widział już wcześniej tego mężczyznę. Wyraźna przewaga Paszczogonów i łowców ich ujeżdżających zmusza przyjaciół do wycofania się na formację skalną w pobliżu ich wyspy, podczas gdy ich osada zostaje przejęta przez nieprzyjaciół. Sączysmark żli i skarży się Czkawce za to, że zostawił ich w takim momencie. Chłopak przyznaje mu rację, zwłaszcza, że Śledzik nadal znajduje się w niebezpieczeństwie.

Podczas gdy Śledzik wędruje przez znajomo wyglądające jaskinie, albinoski Nocny Koszmar wyskakuje mu naprzeciw. Chłopak jest szczęśliwy, widząc Mrokvarga, jednak w tym momencie do jaskini wkraczają Łowcy. Mały smok pomaga Śledzikowi wydostać się z tuneli, przywołując do walki pozostałe Koszmary. Czkawka obserwuje poruszenie na wyspie i domyśla się, gdzie schowany jest zaginiony kolega. Postanawia pomóc przyjacielowi mimo zagrożenia i układa plan ratunkowy.

Śledzik ostatecznie dociera do końca tunelu, którego wylot znajduje się jednak za wysoko, by mógł do niego sięgnąć; Mrokvarg zaś nie jest w stanie go unieść. To doprowadza do pojmania Śledizka przez Łowców, i, gdy ci szykują się do zabicia chłopaka, jego wołania o pomoc słyszy Sztukamięs i przywodzi pozostałych Jeźdźców w to miejsce. Smoczyca umożliwia Śledzikowi wydostanie się z jaskini.

Jeźdźcy znów są w komplecie, jednak Krogan staje im naprzeciw, wraz z wielkim stadem Paszczogonów. W obliczu oczywistej przewagi liczebnej Jeźdźcy nie mają wyboru i zmuszeni są oddać osadę w ręce Łowców. Podczas ucieczki Czkawka i Szczerbatek nagle zawracają, a smok podpala ich domek, niszcząc ukryty w środku tajemniczy projekt. Chłopak nie chce bowiem, by dostał się on w niepowołane ręce.

Przyjaciele oczekują schronienia na Caldera Cay; Mala przyjmuje ich z otwartymi ramionami. Haddock serdecznie przeprasza swoich kompanów za nadszarpnięcie przyjaźni, kosztem której rozwijał swój związek z Astrid. Przyznaje, że to przez jego nieodpowiedzialność utracili Koniec Świata. Tłumaczy im też, dlaczego zniszczył swój domek, i wtedy Jeźdźcy przyznają mu się, że wykradli tajemniczy projekt zanim jeszcze opuścili wyspę. Uszczęśliwiony Czkawka zapoznaje przyjaciół z rezultatem swojej pracy, którym okazuje się rekonstrukcja Smoczego Oka.

W wulkanie na Końcu Świata, Viggo obserwuje toczące się tam prace nad wydobyciem czegoś z głębin lawy. Zapytany o przedmiot poszukiwań przez Krogana odpowiada, że według niego oryginalne Smocze Oko przetrwało upadek do wulkanu i wkrótce ponownie znajdzie się w jego rękach.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Zobacz też

Advertisement