FANDOM


Artykuł
Proteza

Proteza Czkawki

Proteza Czkawki (ang. Hiccup's Prosthetic Leg) — metalowa proteza części lewej nogi Czkawki, która pozwala mu normalnie funkcjonować i latać na Szczerbatku.

Budowa

Proteza jest metalowa, przymocowana do drewnianego pala, który z kolei przymocowany został bezpośrednio do zdrowego fragmentu nogi. 

Mimo że w pierwszym filmie i serialu noga ma jeden kształt (kształt litery "L"), który służy do poruszania się i ujeżdżania smoka, w kontynuacji filmu proteza ma trzy formy, których zmiana przypomina scyzoryk - stopę do poruszania się, stopę do ujeżdżania Szczerbatka oraz specjalną stopę do poruszania się po lodzie.

W połączeniu "stopy" z resztą protezy znajduje się sprężyna, dzięki czemu sztuczna noga zachowuje się niczym normalna noga.

Historia

Jak wytresować smoka

Strzemie1

Noga dopasowana do mechanizmu siodła

Czkawka stracił część swojej lewej nogi podczas walki z Czerwoną Śmiercią. Pyskacz zbudował mu protezę nogi, która w sposób symboliczny czyni głównych bohaterów pasującą do siebie parą, ze względu na noszoną przez Szczerbatka protezę ogona. Strzemię nowego siodła jest skonstruowane tak, by noga pasowała do niego i umożliwiała wygodne, łatwe sterowanie. Ten motyw był przez chłopca później wielokrotnie modyfikowany i udoskonalany. Nogę stanowi metalowa wydłużona płytka, na końcu zagięta w kształt litery "L", by zaintonować kształt nogi (stopy). Do trzonu mocującego przyłączona jest sprężyną, zapewniającą amortyzację podczas chodzenia.

Prezent Nocnej Furii

W krótkometrażówce pokazane jest, że proteza sprawia Czkawce pewne problemy - chłopak dwukrotnie wywrócił się na pokrytej lodem ścieżce, ślizgając się na metalowej nodze.

Jeźdźcy smoków 

Od czasu do czasu noga Czkawki ma jakieś istotne znaczenie w serialu:

Obrońcy Berk

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Zębiróg Wiernogłowy, Czkawka zmieniał swoją protezę trzykrotnie, bo poza właściwą posiadał jeszcze dwie zapasowe. Wszystkie jednak zostały zniszczone i chłopak mógł stworzyć nową protezę dopiero po powrocie do domu.

W odcinku Straszna cieśnina, celem zejścia pod wodę, Czkawka zastosował specjalnie zmodyfikowaną protezę, którą stanowiła czerwona płetwa kształtem przypominająca protezę Szczerbatka. Płetwa ta umożliwiła mu szybkie pływanie pod powierzchnią oceanu.

W odcinku W potrzasku, Czkawka stracił swoją protezę, gdy został porwany przez smoka. Sączysmark zasugerował mu, by tymczasowo użył nogi z ludzkiego szkieletu. 

Jak wytresować smoka 2

Proteza czkawki przelaczanie

Dwie pozycje nastawy protezy

W drugiej części filmu protezę stanowią metalowe pręty, które mogą być wymieniane między sobą za pomocą specjalnego mechanizmu. Jednym z trybów nastawy protezy jest noga służąca do chodzenia, zagięta na końcu w kształt litery "U". Druga nastawa służy do latania, a konkretnie - do sterowania ogonem Szczerbatka. Posiada ona otwór, którym noga zaklinowuje się w mechaniźnie siodła.

Konstrukcja protezy sugeruje, że może istnieć także trzeci tryb nastawy.

Jak wytresować smoka 3

Httydthwtrailer 2 6

Szczerbatek bawi się protezą

W trzeciej odsłonie filmu proteza ma nieco inną konstrukcję - nie stanowi jej pojedyńczy, zagięty drąg, lecz podwójny, również zagięty w literę "U". Dzięki temu, że jest szersza, zapewnia większą stabilność podczas chodzenia.

Co więcej, proteza może być w szybki i łatwy sposób odpinana - Szczerbatek upodobał ją sobie jako zabawkę i niczym pies z radością aportuje nogę rzuconą mu przez Czkawkę. Chłopak radzi sobie wówczas z chodzeniem po prostu skacząc na jednej nodze.

Ciekawostki

  • Sztuczna noga dubbing

    Drąg, który "podkłada głos" pod protezę nogi Czkawki

    Czkawka nie jest jedynym wikingiem, który nosi protezę nogi, jednak z pewnością jest najmłodszym.
  • Dzięki tej nodze Czkawka i Szczerbatek jeszcze bardziej upodabniają się do siebie- obaj mają bowiem protezy (Czkawka - noga; Szczerbatek - ogon). Czkawka zwraca na to uwagę w filmie Jak wytresować smoka 2.
  • Podczas produkcji filmu, do nagrywania odgłosów wydawanych przez protezę użyto specjalnego przedmiotu, który zaprezentował Dean DeBlois na swoim Twitterze.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.