FANDOM


Rzymianie (ang. Romans) — naród żyjący poza obszarem Archipelagu Barbarzyńskiego i jednocześnie odgrywający dość znaczącą rolę w książce Jak mówić po smoczemu.

Miejsce zamieszkania

Rzymianie zamieszkują Imperium Rzymskie, zlokalizowane na południowy wschód od Archipelagu Barbarzyńskiego, do którego można się dostać, płynąc pod prąd wód Letniego Prądu.

Część Rzymian osiedliła się również na samym archipelagu - na wyspach o nazwie Błędne Wysepki. Na jednej z nich wznieśli Fort Fatalus, znajdujący się pod władzą Grubego Konsula.

Zwyczaje

Rzymianie, podobnie jak inne narody, mają swoje zwyczaje, do których należą m.in. walki gladiatorów. Polegają one na walkach niewolników z groźnymi smokami, ku uciesze przyglądającej się wszystkiemu publiczności. Walki te są również innymi pokazami smoczej siły, np. w czasie polowania stada smoków na gołębie.

Najbardziej znanym zwyczajem Rzymian jest spożywanie smoków. Do ich przysmaków należą nanosmoki żywcem zatopione w miodzie i bezpośrednio zjadane. Do innych przysmaków należą różnego rodzaju wypieki oraz wędliny ze smoków.

Historia

Rzymianie są głównymi wrogami w powieści Jak mówić po smoczemu. Wędrowali po morzach archipelagu w poszukiwaniu smoków, które porywali i trzymali w niewoli. Jednym z porwanych smoków był Osesek, przyjaciel Czkawki. Chłopak razem ze Śledzikiem postanowili odbić smoka, ale również zostali schwytani i trafili do Fortu Fatalus, nad którym władzę sprawował Gruby Konsul oraz Chudy Konsul, za którego podawał się Alvin Przechera.

Chłopcy przez kilka tygodni byli trzymani w więzieniu, by w końcu wziąć udział w walce "gladiatorów" - chłopcy mieli zmierzyć się z groźnymi Żarłokami. Ich towarzyszką była Kamikazia, córka wodza plemienia Włamywaczek. Razem udało im się przechytrzyć i odpowiednio sprowokować smoki, by te zniszczyły arenę i zaatakowały widzów, dzięki czemu przyjaciołom udało się uciec.

Ciekawostki

  • By zmieścić mnóstwo wyśmienitego jedzenia ze smoków, Rzymianie sami sobie prowokują wymioty, po czym przystępują do dalszej konsumpcji.
  • Rzymianie to jedyny naród pojawiający się w książkach, który istniał w rzeczywistości, nie licząc Ameryki.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.