FANDOM


Artykuł

Sączysmark Jorgenson (w książce Smark Świński Ryj) - młody Wiking, należący do plemienia Wandali. Jego smok nazywa się Hakokieł, z gatunku Koszmar Ponocnik.

Wygląd

Jest to średniego wzrostu, umięśniony, młody wiking o brązowych włosach i niebieskich oczach. W przeciwieństwie do swojego powieściowego odpowiednika, nie ma charakterystycznego, dużego nosa, od którego wzięło się jego imię. W pierwszy filmie oraz serialu nosi szarą koszulkę, czarną kamizelkę ze skóry i brązowe spodnie. Na stopach ma futrzane kozaki, a na nadgarstkach skórzany przedramiennik. Jego twarz jest szeroka z małym okrągłym nosem, a na jego policzkach widać piegi. Na głowie nosi hełm z 2 zakręconymi rogami. W drugiej części filmu nosi kamizelę prawdopodobnie ze smoczej skóry oraz czarne futro na ramionach.

Charakter

Sączysmark słynie z udawania odważnego i silnego Wikinga, głównie w celach przypodobania się Astrid w której się zakochał, lecz bez wzajemności. Wykorzystuje każdą okazję, w której są sami, by flirtować oraz imponować dziewczynie swoją siłą, mimo, że każda próba zaprezentowania swoich umiejętności kończy się niepowodzeniem.

Jest dość agresywnym wikingiem i uwielbia ryzyko, ale często nie podejmuje się go, na przykład wówczas, gdy chciał zaatakować Albrechta. Wszelkie próby udowodnienia swojej siły, sprytu czy taktyki zazwyczaj kończą się porażką. Pomimo przekonania o swojej odwadze i sile, okazał strach, kiedy Czkawka uczył pozostałych młodych Wikingów oswajania smoków.

Często się chwali lub kpi z przyjaciół, zwłaszcza ze Śledzika i Czkawki. Jest przekonany o swojej wyższości, otwarcie twierdzi, że jest pozbawiony wad. Jego podejście do siebie zmieniło się trochę w odcinku The Flight Stuff, w którym przyjaciele pragnąc mu pokazać, że nie jest niezastąpiony, chcą go zamienić na młodego Gustawa.

Postać z filmów jest ukazana łagodniej i sympatyczniej od Smarka Świńskiego Ryja znanego z książek. Wcale nie darzy Czkawki nienawiścią, nie rywalizuje z nim o tytuł wodza klanu, a w niektórych sytuacjach mogą na siebie liczyć. 

Zdolności

  • Siła: mimo swojej niezbyt masywnej budowy (w porównaniu do innych Wikingów), Sączysmark z łatwością podnosi ciężkie i duże obiekty i bez wysiłku może biec z nimi na długie dystanse. Jest także wystarczająco silny, by złapać pysk Koszmara Ponocnika i unieruchomić go.
  • Wspinaczka: wspina się na skały lub drzewa bez żadnego wysiłku.
  • Akrobacje: chłopak bez problemu staje na wąskiej szyi swojego smoka Hakokła i utrzymuje równowagę. Ma również świetny refleks. 

Historia

Jak Wytresować Smoka

Jest drugoplanową postacią, która zaczyna szkolenie jako rekrut. Na smoczym szkoleniu nie idzie mu najlepiej, miedzy innymi zalicza wpadkę nie trafiając w Śmiertnika Zębacza. Po sukcesach Czkawki wedle pozornej walki z smokami, Sączysmark zmienia nastawienie do głównego bohatera i zaczyna mu się podlizywać. Po tym jak wydało się, że Czkawka wcale nie zamierza zabijać smoków, a Szczerbatek zostaje zamknięty, po czym wykorzystany jako przewodnik do smoczego leża, Sączysmark postanawia za namową Astrid pomóc kuzynowi. Dzięki pomocy Czkawki, Sączysmarkowi udało się dosiąść koszmara ponocnika i razem z Czkawką udają się do smoczego leża uratować Szczerbatka. Kiedy cała grupa bohaterów widzi że Wikingowie już walczą z Czerwoną Śmiercią, Sączysmark dostaje rozkaz, aby ogłuszał smoka po przez uderzania bronią o tarcze, ale przez tą taktykę ogłuszył Hakokła, przez co spadł na głowę Czerwonej śmierci. Zaczął wtedy oślepiać bestię poprzez uderzanie w oczy. Sączysmark w czasie tej walki omal nie spada z głowy potwora, ale ratują go Mieczyk i Szpadka. Po wygranej walce z smokiem wraca do Berk, gdzie razem z bohaterami świętują zwycięstwo.

Głosu w filmie udzielił mu Jonah Hill.

Gift of the Night Fury

W krótkometrażówce po raz pierwszy poznajemy smoka Sączysmarka, Hakokła. Już wówczas widać, że są oni do siebie przywiązani, ponieważ Sączysmark woła swojego smoka, by nie uciekał z wyspy. Później, już po powrocie, ciepło się witają, a chłopak jest wyraźnie uszczęśliwiony spotkaniem. 

Jeźdźcy Smoków

Sączysmark jest często sceptycznie nastawiony do pomysłów przyjaciół, woli rozwiązania siłowe i natychmiastowe, zamiast dokładnie omówione i zaplanowane. Jest przekonany o swojej wyższości i potędze, często okazuje zarozumiałość. 

W odcinku Jak się zakłada Smoczą Akademię, a później także Okrutna parka pokazana jest ta sama scena, w której Sączysmark odbywa krótki, lecz niespokojny lot na swoim smoku. Hakokieł robi spirale w powietrzu, nurkuje do oceanu, szybuje pomiędzy skałami - wszystko ku niezadowoleniu Sączysmarka, który przerażony krzyczy i żąda, by smok wylądował na ziemi.

W odcinku W smokach nadzieja, kiedy jeźdźcy muszą pożegnać się ze swoimi smokami i zostawić je na wyspie, Sączysmark wyraźnie jest smutny i czule żegna się z Hakokłem - smok jednak, początkowo smutny, zauważywszy lecącego motylka natychmiast stracił zainteresowanie swoim panem i pobiegł gonić owada.

W odcinku Festiwal Roztopów wszyscy jeźdźcy biorą udział w corocznych obchodach tego święta. W ostatecznej rozgrywce mają zmierzyć się Sączysmark oraz Czkawka (który niewątpliwie lepiej radzi sobie w dyscyplinach z udziałem smoków). Sączysmark, przed zawodami przygotowywany, a w ich trakcie dopingowany przez swojego ojca, nie dopuszcza do siebie możliwości przegranej. Okazując niezwykłą zarozumiałość i przesadną pewność siebie, krytykuje Czkawkę, uważając go za słabego i niegodnego siebie przeciwnika. Podczas ostatniej prostej w rostrzygającym wyścigu, gdy Sączysmark zaczyna rozumieć, że może jednak przegrać te zawody z Czkawką, popada w rozpacz, bojąc się, że jego ojciec będzie wściekły. Widząc to, Czkawka zreflektował się, opuścił tor i pozwolił Sączysmarkowi wygrać.

Jws321
W odcinku Smarkaty Smarkacz Sączysmark i Czkawka zostali uwięzieni razem na wyspie Łupieżców. Ich współpraca okazała się porażką, bowiem Sączysmark nieustannie krytykował działania Czkawki. W końcu, przez swoją ignorancję i zarozumiałość, zjadł jagody, od których spuchł mu język, zostawił na plaży torbę, dzięki której namierzyli ich Łupieżcy, złamał drut, który miał posłużyć jako mocowanie do ogona Szczerbatka, czyli ich ostatnią deskę ratunku. W końcu, wściekły, odłączył się od Czkawki, ten jednak niebawem został schwytany przez Łupieżców i uwięziony. Szczerbatek natychmiast pobiegł do Sączysmarka, by ten pomógł Czkawce i uwolnił go z rąk Łupieżców. W końcu chłopak zreflektował się i wspólnymi siłami uciekli z wyspy. 

W odcinku Dziwnobarwny klejnot  Sączysmark wykorzystał pojawienie się na Berk jaj Zmiennoskrzydłych, by wzbogacić się. Sprzedawał cenne, jak sądził, klejnoty, w zamian zaś otrzymywał bydło, kury, a także broń i cenne przedmioty. Kiedy Śledzik usiłował uświadomić mu, że posiadanie i rozprowadzanie jaj po wyspie jest niebezpieczne, gdyż smoki mogą przybyć i się zemścić, Sączysmark puszczał to mimo uszu. W końcu Śledzik wściekł się i wygarnął Sączysmarkowi wszystko, co o nim myśli. Sączysmark, który do tej pory uważał się za znacznie silniejszego i lepszego od Śledzika, pierwszy raz przestraszył się go i nauczył się go szanować. 

Obrońcy Berk

W odcinku Niespodzianki spod spodu Sączysmark znów postanowił wykorzystać słabość innych, by się wzbogacić. Gdy wyschła studnia w wiosce, zebrał on jak najwięcej wody z Zatoczki i zaczął sprzedawać ją innym mieszkańcom, ku niezadowoleniu Astrid.

Jws850
W odcinku Gdzie zimują Ognioglisty chłopak dniami i nocami ciężko trenował razem ze swoim smokiem Hakokłem. Chciał być najlepszy, nie biorąc pod uwagę tego, że smok może wkrótce paść z wyczerpania. Jeźdźcy po wspólnych ćwiczeniach ze smokami dają Sączysmarkowi do zrozumienia, iż ze smokiem jest coś nie tak i należałoby go przebadać jak najszybciej. Z początku Jorgenson bagatelizuje problem i próbuje przekonać przyjaciół, że po prostu smok robi to co mu się podoba. Mimo wszystko zgadza się na to by Hakokieł został zbadany. Gdy okazuje się, że smok zapadł na jakąś ciężką chorobę, w sercu nastolatka zagościł strach oraz ogromny smutek, ale wstydził się okazać przy innych swoje prawdziwe uczucia. Zrozpaczony był gotów zrobić wszystko, aby uratować smoka. Ryzykował życie, kradnąc plaster pełen ognistego miodu z gniazda Ognioglist. Królowa ścigała złodzieja, próbując odzyskać swoją własność. Sączysmark daje plaster smokowi i próbuje namówić go, aby ten go zjadł, licząc, że w ten sposób wyzdrowieje. Jednak Hakokieł odrzuca zdobycz, tym samym chroniąc swojego pana. Królowa odwdzięcza się, uleczając Koszmara Ponocnika. Chłopak zrozumiał swoje błędy i postanowił nie być więcej zbyt wymagającym w stosunku do swojego smoka.

W odcinku Na szarym końcu ponownie pojawił się wątek rywalizacji Śledzika i Sączysmarka. Chłopcy kłócili się o to, kto jest lepszym treserem smoków. Podczas gdy wytresowany przez Śledzika Iggy wykonywał wszystkie jego polecenia, Straszliwiec Straszliwy Sączysmarka w ogóle go nie słuchał. 

W odcinku The Flight Stuff  Sączysmark był przekonany, że umiera, gdyż spełniły się złe przepowiednie (widział martwe kurczaki). Postanowił przekazać swoje stanowisko oraz smoka Gustawowi Larsonowi, swojemu młodocianemu kuzynowi. 

Jak Wytresować Smoka 2

W drugiej części filmu Sączysmark będzie flirtował ze Szpadką, jednak bez wzajemności. 

Relacje

Hakokieł

Hakokieł5
Sączysmark i jego smok są dobrymi przyjaciółmi, chociaż nieustannie dokuczają sobie nawzajem. Smok bardzo często płata figle swojemu jeźdźcowi, zrzucając go ze swojego grzbietu albo chwytając w paszczę, Sączysmark zaś usiłuje być wymagającym i surowym właścicielem. Obu natomiast cechuje wojowniczy charakter, siła i temperament.

Czkawka

Nienajlepsze stosunku Czkawki i Sączysmarka wynikają prawdopodobnie z przeszłości, kiedy to Czkawka był odrzucanym, nierozumianym przez nikogo Wikingiem. Bardzo kontrastował (i kontrastuje) z Sączysmarkiem, różni ich postura, siła, sposób myślenia, stosunek do innych ludzi. O ile na co dzień nie mogą znaleźć wspólnego języka, o tyle w trudnych chwilach mogą na siebie wzajemnie liczyć, choć i z tym bywają kłopoty. W ostatnim odcinku drugiego sezonu serialu, Czkawka i Sączysmark ostatecznie zostają przyjaciółmi.

Astrid Hofferson

Sączysmark w serialu wielokrotnie usiłuje poderwać dziewczynę, której jednak działa na nerwy. Nie zraża się, gdy dziewczyna bije go albo krzyczy na niego - właśnie to podoba mu się w niej najbardziej. 

Podłosmark Jorgenson

Sączysmark boi się swojego ojca. Szanuje go jako swój największy autorytet, stara się jak najlepiej spełniać swoje obowiązki i wywrzeć na nim jak największe wrażenie. 

Szpadka

W pierwszej części filmu jak i w serialu nie widać zbytnio jakichś ważnych relacji między Sączysmarkiem a Szpadką. Dopiero w drugiej części filmu możemy spostrzec ich relacje: Sączysmark wraz ze Śledzikiem stara się o względy Szpadki jednak wyraźnie im się to nie udaje.

W książkach

-> zobacz: Smark Świński Ryj

Ciekawostki

  • Początkowo Sączysmark miał być dziewczyną.
  • Jego hełm ma zakręcone rogi.
  • Sączysmarkowi w filmie brakuje jednego zęba, którego jednak ma w serialu i znów nie ma go w drugiej części filmu.
  • Sączysmark został trafiony piorunem w głowę 12 razy.
  • W ostatnim odcinku drugiego sezonu serialu, Sączysmark i Czkawka w końcu zostają przyjaciółmi.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.