Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Słodka Heathera (część 1)
Słodka Heathera (część 2) Następny odcinek
Festiwal Roztopów
Artykuł

Słodka Heathera (część 2) (ang. Heather Report, Part 2) — jedenasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 21 listopada 2012 roku, a w Polsce 15 sierpnia 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Heathera okazała się zdrajczynią, a Smoczy Podręcznik trafił w ręce Łupieżców. Jeźdźcy przygotowują tajemniczy plan, dzięki któremu możliwe będzie odzyskanie Księgi. Ale dlaczego Heathera zdradziła?

Fabuła

Astrid rozmawia z Heatherą

Po wydarzeniach z pierwszej części Heathera zostaje więźniem Berk. Czarnowłosa podejmuje nieustanne próby ucieczki z wyspy, które jednak za każdym razem udaremnia Astrid. Po ponownym złapaniu Heathera tłumaczy, że musi wrócić do Albrechta, gdyż więzi on jej rodziców. Wojowniczka nie daje wiary tym słowom, wypominając jej wcześniejsze kłamstwa.

Na Wyspie Łupieżców Bestial i jego ludzie stoją skonfundowani przed dzikim Gronklem, pod którego łapami leży Smocza Księga. Nikt nie ma pomysłu, jak wydobyć przedmiot bez konfrontacji ze smokiem. Dowódca wysyła w końcu po podręcznik jednego z podwładnych, argumentując, że "puszysty jeździec" z Berk ma podobnego gada i ponoć jest on bardzo łagodny, jednak Gronkiel na próbę zabrania książki reaguje agresją i pozbywa się natręta. Bestial zmuszony jest ruszyć jako następny.

Czkawka i przyjaciele ćwiczą na arenie nowe techniki walki, by mieć jakiekolwiek szanse przy próbie odzyskania Smoczej KsięgiSztukamięs uczy się przechwytywać lecące głazy, bliźniaki ćwiczą wybuchową zasłonę dymną, a Sączysmark i Astrid próbują zgrać się we wspólnym manewrze. Hakokieł uniemożliwia jednak spokojny trening, bo buntuje się i co chwila staje w ogniu, więc Astrid prosi Jorgensona, by opanował wierzchowca. Ten rzuca się na gada i przyciska jego łeb do ziemi – w rezultacie Ponocnik od razu gaśnie i mruczy zadowolony. Jego jeździec wyjaśnia zdumionym przyjaciołom, że dzień wcześniej odkrył ten sposób i że smok bardzo to lubi. Szpadka testuje pomysł na Mieczyku, który oświadcza, iż jest to rzeczywiście przyjemne. Astrid pogania ich, by wrócili do treningu, i sama atakuje kolcami Wichury, które w locie podpala Hakokieł.

Śledzik zwraca uwagę Czkawki na fakt, że przygotowanie bojowe to jedno, ale nadal nie wiedzą, jak właściwie odzyskać Podręcznik, skoro Albrecht nie będzie chciał go oddać. Astrid sugeruje, że prawdopodobnie dałby go do ręki Heatherze, co chłopcy biorą za pomysł wypuszczenia dziewczyny i nie podchodzą do niego z entuzjazmem. Wojowniczka zaznacza tajemniczo, że chodzi jej tylko o coś w tym stylu.

U Łupieżców Bestial w końcu dostarcza Albrechtowi księgę, z czego wódz jest bardzo zadowolony. Niespecjalnie przejmuje się stratą Heathery i chce od razu zabrać się do tresowania smoków.

Nocą na plaży jeźdźcy przygotowują łódź. Śledzik panicznie obawia się porażki i jej następstw w postaci Albrechta tresującego smoki, ale Czkawka go uspokaja. Zauważa ponadto, że ich wysłanniczka na Wyspę Łupieżców już się zbliża. Bliźniaki dostrzegają czarnowłosą postać i rzucają się na nią, chcąc ją zabrać z powrotem do celi, jednak okazuje się, że to przebrana za Heatherę Astrid. Dziewczyna wsiada do łodzi, a Czkawka zapewnia, że będą ją osłaniać z góry i prosi, by na siebie uważała.

Tymczasem w wiosce Wiadro przynosi Heatherze posiłek, jednak przez kraty widzi, że cela jest pusta. Martwiąc się, że Stoick wyciągnie konsekwencje za niedopilnowanie więźnia, otwiera pomieszczenie i wchodzi do środka. Przyczajona pod sufitem Heathera ogłusza go i ucieka.

Astrid dopływa do Wyspy Łupieżców. Na miejscu wita ją nieco podejrzliwy Bestial i każe swoim ludziom pozbyć się dziewczyny, która nie jest mu już potrzebna. Wojowniczka stwierdza jednak, że jeźdźcy nauczyli ją tresować smoki i udowodni swoją przydatność, a sama Smocza Księga jest nic niewarta bez kogoś, kto potrafi jej używać. Bestial, niezbyt przekonany, ostatecznie prowadzi ją do swojego wodza. W tym czasie na Berk Heathera zabiera Wichurę i rusza na pomoc jeźdźcom, którzy podążają na Wyspę Łupieżców.

Albrecht jest równie sceptyczny co jego podwładny i nie wierzy, że potrzebuje pomocy w tresurze. Astrid sugeruje więc, by jego ludzie oswoili jakiegoś smoka według wskazówek zawartych w podręczniku. Jeden z Łupieżców próbuje swoich sił ze Śmiertnikiem Zębaczem, ale zwierzę się denerwuje i dziewczyna musi osłonić mężczyznę tarczą, by nie trafiły go kolce. Pewna siebie oznajmia Albrechtowi, że z samą księgą ten nic więcej nie osiągnie.

Jeźdźcy docierają tymczasem nad Wyspę Łupieżców, gdzie roi się od dzikich smoków. Wszyscy otwierają wcześniej przygotowane kosze z rybami i wyrzucają zawartość, by zainteresować nią gady. Dzięki temu udaje im się bezpiecznie przelecieć.

Astrid, przebrana za Heatherę, tresuje swojego Ponocnika

Następnego ranka Astrid zostaje zaprowadzona na arenę, by udowodniła swoje umiejętności. Przed wejściem żąda od Albrechta księgi, z którą wódz rozstaje się z niechęcią. Dziewczyna ma cichą nadzieję, że trafi jej się Śmiertnik, ale na arenę wpada rozwścieczony Koszmar Ponocnik. Wojowniczka próbuje podejść do niego zarówno delikatnie, jak i metodą siłową, jednak jej próby spełzają na niczym. Nagle przypomina sobie sposób Sączysmarka i mocując się chwilę ze smokiem, nawiązuje z nim kontakt wzrokowy, a potem przyciska jego łeb do ziemi. Ponocnik, zadowolony, pozwala dziewczynie wejść z księgą na swój grzbiet i strzela do wbiegających na arenę Łupieżców. Astrid zamierza uciekać, jednak Albrecht przyprowadza dwoje wikingów i stawia jej ultimatum: albo odda mu księgę, albo jej rodzice zginą. Wojowniczka przekonuje się, że tym razem Heathera nie kłamała. Tymczasem jeźdźcy, przebywający w okolicy punktu, z którego mają zabrać Astrid, zaczynają się niepokoić, bo przyjaciółka już dłuższy czas się nie pojawia ani nie daje sygnału.

Na arenie dochodzi do wymiany – Smoczy Podręcznik za rodziców Heathery. Astrid rozdrażnia Koszmara Ponocnika, żeby wykorzystać zamęt i odzyskać zarówno księgę, jak i wikingów, jednak nie udaje jej się uciec. Albrecht łapie ją za włosy i widząc ślady czernidła na swojej dłoni, poznaje podstęp.

Dziewczyna z rodzicami Heathery udaje się do punktu spotkania z jeźdźcami, gdzie daje Czkawce umówiony sygnał do ujawnienia się. Po wylądowaniu Szczerbatka okazuje się jednak, że całą trójkę eskortują Albrecht i jego ludzie. Astrid szeptem nakazuje przyjacielowi trzymać się planu. Wódz Łupieżców również okazuje się mieć swój własny, a oba polegają na wezwaniu wsparcia, co liderzy jednocześnie robią. Wojownicy Albrechta są jednak liczniejsi i szala zwycięstwa powoli przechyla się na ich stronę. Na pomoc przybywają Heathera z Wichurą, wyrównując szanse. Astrid dołącza do dziewczyny na grzbiecie swojej smoczycy i razem odbijają rodziców brunetki.

Jeźdźcy bezbłędnie wykonują przećwiczone wcześniej manewry, odpierając Łupieżców. Zawracają ku Berk, jednak zdenerwowany takim obrotem spraw Albrecht wsadza w czaszę katapulty Bestiala i posyła go w stronę młodych Wandali. Mężczyzna w locie zrzuca Astrid z wierzchowca. Czkawka natychmiast zawraca po przyjaciółkę. Na ziemi Albrecht łapie dziewczynę, zarzuca sobie na ramię i ucieka z nią, starając się uniknąć rozbijających się tuż za nim pocisków Nocnej Furii. Gdy docierają nad przepaść, wódz Łupieżców chwyta Astrid i wyciąga ramię poza krawędź skały, grożąc, że jeśli szatyn się nie podda, on puści dziewczynę. Czkawka i tak zamierza w niego strzelić, by zaraz po tym ruszyć po Astrid, nie wahając się nawet wobec faktu, że Albrecht ma za pasem Smoczą Księgę. Wojowniczka widzi jednak, że dostrzegł ją wytresowany na arenie Ponocnik i każe przyjacielowi wstrzymać ogień. W chwilę po tym smok zaskakuje i przewraca Albrechta, wyłaniając się zza krawędzi skały. Astrid chwyta podręcznik i ucieka na grzbiecie zaprzyjaźnionego zwierzęcia. Jeźdźcy udają się do domu, a Albrecht patrzy za nimi, zdumiony reakcją niedawno jeszcze dzikiego Ponocnika. Bestial sugeruje, że między nim a dziewczyną powstała jakaś więź, i chce jak najszybciej odzyskać księgę, jednak wódz Łupieżców dochodzi do wniosku, że nie wystarczą im pisemne wskazówki – potrzebują Czkawki.

W porcie na Berk Heathera czule żegna się z Astrid, dziękując jej za pomoc oraz poświęcenie i odpływa z rodzicami do domu.

Najważniejsze wydarzenia

  • Rodzice Heathery pojawiają się po raz pierwszy.
  • Smocza Księga zostaje odzyskana.
  • Astrid zaprzyjaźnia się z dzikim Ponocnikiem, z którego pomocą ucieka Łupieżcom.
  • Rodzice Heathery zostają odbici z rąk Albrechta, który wcześniej ich porwał.
  • Heathera zostaje przyjaciółką Astrid i reszty jeźdźców.
  • Heathera i jej rodzice wracają do domu.

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

Błędy

  • Kiedy Czkawka spotyka się z Albrechtem, Smocza Księga jest wetknięta za krawędź spodni wodza Łupieżców, ale w następnej scenie ten trzyma ją już za pasem.
  • Kiedy Czkawka rozmawia z bliźniakami, kamizelka Mieczyka znika.

Zobacz też

Advertisement