Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Artykuł dotyczy bohatera z książek. Jeśli szukasz postaci z filmów, sprawdź Stoick Ważki.

Słoick Wielgi (ang. Stoick the Vast) — jeden z bohaterów książek Cressidy Cowell Jak wytresować smoka. Jest ojcem Czkawki oraz wodzem plemienia Kudłatych Chuliganów.

Wygląd

Słoick jest grubym, wielkim wikingiem. Jest niewątpliwie silny, na co wskazuje jego potężna sylwetka. Ma szeroką, owalną głowę, na której nosi metalowy, trójkątny hełm z dwoma skręconymi rogami. Bujna broda chroni przed zimnem w Głuplandii. Mężczyzna nosi proste ubrania, na które zarzuconą ma futrzaną kamizelę. Ma również pas z klamrą w kształcie smoka. Na lewym ramieniu ma tatuaż w kształcie serca z napisem "mama".

Charakter

Jego potęga jako wodza wikingów opiera się głównie na sile fizycznej. Jest to jego sposób rozwiązywania większości problemów, dlatego prawie nie używa swojej zdolności myślenia. Według wielu Wikingów, Słoick ma bardzo mały mózg. Nie jest ani mądry, ani inteligentny, zaś bardzo wiele informacji dociera do niego z opóźnieniem. Gdy jakaś mu się nie spodoba, popada w furię i staje się niezwykle agresywny. Gdy jest rozbawiony, śmieje się bardzo głośno, niekiedy boleśnie klepiąc swoich kompanów w plecy.

Słoick bardzo kocha swojego syna oraz żonę Walhallaramę. Chociaż na co dzień nie okazuje zbyt ciepłych uczuć, w trudnych chwilach wspiera swoich najbliższych do samego końca. Nawet pomimo wielu wad, które przeszkadzają mu w synu Czkawce, kocha go i jest gotów poświęcić się dla niego.

Umiejętności

  • Walka na miecze: Słoick jest jednym z najdoskonalszych wojowników w swoim klanie. Podczas egzaminu w Szkole Bystrzaka pokonał wszystkich wrogów, jednak Czkawka, po kilkuletniej (lecz intensywnej) praktyce, zdołał pokonać go w ostatecznym pojedynku. 
  • Siła: jeden z najsilniejszych i najpotężniejszych znanych Wikingów. Na jego potęgę wskazują ogromne mięśnie. Słoick jest w stanie obezwładnić dorosłego Czaszkowca.
  • Inteligencja: Słoick bardzo rzadko myśli logicznie lub taktycznie, bowiem wszystkie nagłe sytuacje rozwiązuje siłą.

Historia

Jak wytresować smoka

Słoick pierwszy raz pojawia się, gdy Czkawka wraca z pierwszej lekcji Smoczej Inicjacji do domu. Jego ojciec je wówczas kolację i pyta syna o rezultat lekcji. Nie toleruje wytresowanego przez Czkawkę smoka Oseska, który nie potrafi odpowiednio się zachowywać, jednocześnie powstrzymuje własne smoki, Traszkę i Krzywego Kła przed pożarciem nowego zwierzaka.

Później wódz bierze udział w Święcie Thora i organizowanych podczas niego atrakcjach. Kiedy w trakcie Końcowego Egzaminu Inicjacyjnego dochodzi do walki pomiędzy smokami i ich treserami, rada wodzów, w której znajdował się między innymi Słoick, zadecydowała o wydaleniu ich z plemienia. 

Kiedy Czkawka pokonuje dwa ogromne smoki, Zieloną oraz Fioletową Śmierć, Słoick jest z niego niezwykle dumny.

Jak zostać piratem

Kiedy Czkawka znajduje trumnę Srogobrodego Upiora, na której napisane jest: NIE OTWIERAĆ, Słoick waha się, czy powinien ją otworzyć. W końcu czyni to, a ze środka wychodzi Alvin Przechera.

Późnej, Słoick organizuje wielką wyprawę w poszukiwaniu skarbu pozostawionego przez dawnego bohatera Chuliganów. Jest bardzo zawiedziony, gdy skarbu nie znajduje jego syn, lecz Smark Świński Ryj. Słoick kłóci się z ojcem chłopaka, Zadkiem Piwożłopem.

Podczas ataku Czaszkowców na ich wyspie zostaje zaatakowany przez jednego z nich, jednak rzuca się na jego grzbiet i dociera aż do swojego statku, którym bezpiecznie ucieka.

Historia kończy się szczęśliwie, gdy zaginiony wraz z Alvinem Czkawka cały i zdrowy wraca na Głuplandię i pada w ramiona ojca.

Jak mówić po smoczemu

Na początku opowieści Słoick otrzymuje list, rzekomo nadany przez Biuściastą Bertę, z nakazem oddania dziedziczki Włamywaczek, Kamikazi, bądź w przeciwnym razie między dwoma klanami wybuchnie wojna. Wściekłego Słoicka ogarnia furia i żąda natychmiastowej wojny, mimo iż Czkawka  usiłuje przekonać go o tym, że list jest fałszywy.

Gdy Czkawka i Śledzik zostają porwani przez Rzymian, początkowo Słoick podejrzewa o porwanie Włamywaczki, jednak okazuje się, że ich dziedziczka również została porwana, dlatego oba klany udają się razem na ratunek. Słoick jest szczęśliwy, widząc swojego syna, któremu udało się wyjść cało z opresji.

Jak złamać smoczą klątwę

Gdy Czkawka chce udać się na wyprawę w poszukiwaniu ziemniaka, by ratować Śledzika przed skutkami śmiertelnej choroby, Słoick jest zdecydowanie temu przeciwny. Mówi synowi, że nie powinien przyjaźnić się z niedołężnym i słabym wikingiem, a raczej z kimś takim jak Smark Świński Ryj

Jak odwrócić smoka ogonem

W piątym tomie Słoick ratuje swojego syna przed pożarem lasu oraz spotyka tajemniczego bohatera na Białym Smoku, w którym rozpoznaje dawnego wojownika Chuliganów, Okropnego Mądralę. Pozwala mu zaopiekować się Czkawką i przy okazji nauczyć go wielu przydatnych umiejętności w walce mieczem. 

Później Słoick bierze udział w spotkaniu Tingu, podobnie jak inne klany oraz ich wodzowie. Słoick rozpoczyna swoją przemowę, w której zwraca uwagę na zagrożenie ze strony Eksterminatorów i proponuje z nimi walczyć. Po przemówieniu rzuca Kamień w tłum.  

Podczas eksplozji wulkanu na Wyspie Lawowych Prostaków wódz Chuliganów rusza na pomoc swojemu synowi, uciekającemu przed lawą. Jego syn jest nieprzytomny, jednak przeżywa, co bardzo uszczęśliwia Słoicka.

Drapieżne smoki dla początkujących

W szóstym tomie Słoick odkrywa książkę napisaną przez jego syna, Drapieżne smoki dla początkujących, którą zabiera, twierdząc, że wikingowie nie czytają książek, zaś Halibuty Straszliwe ich nie piszą. Osesek niszczy ulubiony tron Słoicka oraz książkę Jak wytresować smoka profesora Tłuczka. Chcąc uniknąć gniewu ojca, udaje się potajemnie do Biblioteki Publicznej Zakutych Pał.

W tym samym czasie Włamywaczki z Moczarów oraz Kudłaci Chuligani przechwalają się, który klan jest lepszy w złodziejstwie. Słoick jest wściekły, gdy zdaje sobie sprawę, że ktoś ukradł jego spodnie. 

Kiedy Czkawka wraca z udanej misji, podczas której odkrył bogactwo książek w bibliotece, na swój prezent urodzinowy poprosił o zalegalizowanie książek oraz otwarcie wszystkich bibliotek, by wikingowie mieli do nich swobodny dostęp. Słoick spełnia życzenie syna.

How to Ride a Dragon's Storm

Słoick, razem z Biuściastą Bertą, Bebechem Morderczym oraz innymi wikingami z ich klanów biorą udział w Międzyplemiennych Zawodach Pływackich. Wodzowie wchodzą do wody po Czkawce, Śledziku i Kamikazi, zostają jednak oszukani i przestraszeni, przez co wychodzą na brzeg.

Bebech uknuł podstęp, by zemścić się za swojego przodka, Mordercę Wspaniałego. Bierze Słoicka oraz Bertę jako swoich zakładników, których zamierza poświęcić Smokowi Przestworzy, jeśli do zakończenia zawodów trójka przyjaciół nie powróci na brzeg. Oni jednak powracają, zaś Słoick i Berta zostają uwolnieni.

How to Break a Dragon's Heart

Słoick dowodzi grupą wikingów ze swojego klanu podczas poszukiwań zaginionej na oceanie Kamikazi. Chuligani docierają na Plażę Złamanego Serca, na której odnajdują stary Tron. Później wódz nie pojawia się.

How to Steal a Dragon's Sword

W dziewiątym tomie Słoick, wraz z wieloma innymi klanami, przybywa do Szkoły Bystrzaka, by doskonalić swoje umiejętności walki mieczem. Gdy Wikingowie odkrywają stukający kocioł w jednym z jadalnych pomieszczeń, Słoick występuje z mieczem, żądając wyjścia tajemniczej istotny z jej wnętrza.

Gdy okazuje się, że Słoick jest bardzo dobrym wojownikiem i może stanąć Alvinowi Przecherze na jego drodze do zwycięstwa i objęciu tytułu Władcą Zachodniej Dziczy, czarownica Ekscelina, matka Alvina, porywa wodza Chuliganów i więzi go w szafce kuchennej. Czkawka natychmiast domyśla się, co stało się z jego ojcem, i wyrusza mu na ratunek.

Podczas końcowego egzaminu, mającego wyłonić najlepszego wojownika i tym samym nowego Władcę Zachodniej Dziczy, Słoick staje do pojedynku z własnym synem, który pokonuje go. Porażka Słoicka budzi zaskoczenie wszystkich wikingów, lecz Słoick z pokorą i dumą przyjmuje ten fakt. Ekscelina jednak demaskuje Czkawkę jako Niewolnika, w związku z czym zarówno on, jak i jego ojciec, zmuszeni są do opuszczenia swojego plemienia i skazani na tułaczkę. 

How to Seize a Dragon's Jewel

Słoick, w przeciwieństwie do Czkawki, od razu zostaje schwytany i wzięty do niewoli przez Alvina. Zamieszkuje w Mrocznym Więzieniu, gdzie codziennie zmuszany jest do ciężkiej pracy na plażach Krainy Niewolników Szpetnych Zbirów. Przez swoje zniewolenie Słoick nie przypomina już dawnego, świetnego wodza Chuliganów, lecz jest teraz obrazem nędzy - jego ubrania są podarte i brudne, zaś włosy i broda zmierzwione.

Gdy do Więzienia przybywa Czkawka, ojciec nie rozpoznaje go, lecz zamiast tego zachęca przybyłego do dołączenia do ich grona. Podczas jednej z wypraw na wybrzeże Czkawka dyskretnie pyta Słoicka, co sądzi o swoim synu. Dawny wódz żali się na wiele błędów, które chłopiec popełnił w swoim życiu, jednak na końcu podkreśla, że wciąż go kocha i się o niego martwi. 

Gdy do Więzienia przybywa Walhallarama, Słoick jest niezwykle szczęśliwy, widząc swoją żonę po raz pierwszy od wielu lat. Kobieta oświadcza, że walczy po stronie Smoczej Armii, i pada swojemu mężowi w ramiona. 

Nie wiadomo, co dzieje się ze Słoickiem podczas ataku Smoczej Rebelii na Więzienie.

Relacje

Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci

Jak opowiedział sam Słoick, bardzo kocha swojego syna, mimo, że w swoim życiu popełnił wiele błędów. Najbardziej nie znosi w Czkawce działania według własnego uznania i ignorowania rozkazów ojca i wodza, a także uporu, między innymi w przyjaźni ze Śledzikiem. Podczas Smoczej Inicjacji Słoick nie jest zadowolony z wyników nauki syna, które w większości są bardzo słabe. Nie toleruje również jego smoka Oseska. Jest zawiedziony, że Czkawka nie nadaje się na prawdziwego wodza Wikingów. Zmienia jednak zdanie po wybuchu Smoczej Rebelii, kiedy to Czkawka udowadnia swoją potęgę i wartość. 

Walhallarama

Początkowo partnerem Walhallaramy miał być Okropny Mądrala, jednak po jego zaginięciu kobieta poznała Słoicka i z nim założyła rodzinę. 

Kobieta opuściła swoją rodzinę mniej więcej rok po narodzinach Czkawki. Przez ten czas Słoick bardzo rzadko miał do czynienia ze swoją żoną, jednak wielka miłość między nimi nigdy nie zgasła. 

Zadek Piwożłop

Stosunki między Słoickiem i jego bratem są raczej poprawne, chociaż często również dochodzi między nimi do kłótni, zwłaszcza podczas wszelkiego rodzaju rywalizacji. 

Stary Dziad

Słoick nie toleruje Starego Dziada, dziadka Czkawki, który według niego nie powinien znać łaciny, gdyż przynosi to hańbę wikingom. Nie podoba mu się zainteresowanie, jakim syn darzy Starego Dziada.

Osesek

Wódz nie znosi smoka Czkawki, który od momentu pojawienia się w domu przysparza problemów. Załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w łóżkach oraz pod meblami, spala drewniane i papierowe przedmioty lub po prostu niszczy je w inny sposób. Mimo swojej wściekłości, nie dopuszcza do Ogrodowca Traszki i Krzywego Kła, które mają wielką ochotę pożreć smoka. 

Ciekawostki

  • Słoick sam zdołał wykraść Ognisty Kamień.
  • Filmowym odpowiednikiem Słoicka jest Stoick Ważki.
  • Mężczyzna posiada Znak Niewolniczy.
  • Jego przydomek Wielgi pochodzi od słowa Wielki. Błąd występuje dlatego, że wikingowie nie znają ortografii.

Zobacz też

Advertisement