Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Uwaga! Ze względu na regularne zmiany w grze niektóre informacje podane na tej stronie mogą ulegać dezaktualizacji.
Zobacz także poradnik do gry!
Artykuł

School of Dragons (brak polskiego tłumaczenia) — internetowa gra w stylu MMORPG, stworzona przez deweloperów z JumpStart.com. By w nią zagrać, należy zarejestrować się bezpłatnie na stronie gry [1] i pobrać aplikację na urządzenie mobilne lub komputer. Gra wymaga stałego dostępu internetu. Jest dostępna na iOS, urządzenia z systemem Android i Windows 8.1. Na komputerze można zagrać także przez portal społecznościowy Facebook.

4 grudnia 2014 roku gra pojawiła się na platformie Steam.

Opis

Produkcja otwiera przed graczem świat wikingów i smoczej rasy. Jej celem jest zbieranie, rozwijanie i trenowanie kolejnych smoków, których można dosiadać i zwiedzać na ich grzbietach wiele różnych lokacji znanych z filmów czy serialu.

Rozgrywka opiera się na systemie questów, minigrach pozwalających na zmierzenie się z innymi graczami oraz regularnych battle eventach, pozwalających zdobyć punkty doświadczenia. Istnieje możliwość tworzenia klanów i dołączania do nich. Do komunikacji między graczami używany jest czat.

Sterowanie

Wikingiem (lub dosiadanym smokiem) gracz może sterować w zależności od sprzętu, na którym uruchamia aplikację – albo z pomocą znajdujących się na ekanie przycisków, albo z użyciem klawiatury:

 • /D – lewo,
 • /A – prawo,
 • /W – przód (na smoku – zwiększanie wysokości),
 • /S – tył (na smoku – nurkowanie),
 • F (ang. fire) – strzał ogniem,
 • ⇧ Shift (lewy) – smok zwalnia w locie, hamuje,
 • Spacja – skok (1x, na smoku lub bez niego), przyspieszenie smoka (1x, na grzbiecie smoka w locie), wzbicie się w powietrze (x2, na grzbiecie smoka na lądzie),
 • R (ang. ride) – wejście lub zejście ze smoka,
 • E – skok ze smoka na kostiumie do latania, jeżeli gracz taki posiada,
 • ↵ Enter – wyświetla okno chatu,
 • B (ang. backpack) – otwiera plecak,
 • L (ang. list) – otwiera listę zadań,
 • J (ang. journal) – otwiera dziennik,
 • ESC – wyświetla ustawienia,
 • M (ang. map) – wyświetla mapę,
 • V (ang. visit) – pokazuje listę smoków,
 • C (ang. clan) – wyświetla okno z informacjami dotyczącymi klanów,
 • O – pokazuje kompas (jeśli gracz ukończy odpowiednie zadanie w rozszerzeniu Return to Dragon Island).

Postacie

Ludzie

Smoki

Przedstawiciele możliwi do spotkania w przeciągu całej rozgrywki:

Przedstawiciele pojawiający się podczas specjalnych wydarzeń:

Gatunki smoków

Gatunki grywalne:

Gatunki grywalne, z których można korzystać wyłącznie podczas posiadania złotego członkostwa na 1 tydzień albo 3, 6 lub 12 miesięcy:

Gatunki niegrywalne, które można spotkać podczas całej rozgrywki:

Hybrydy:

Zwierzęta

Bohaterowie

Zwierzęta hodowlane

Gatunki dostępne zawsze:

Gatunki dostępne okazjonalnie:

Pozostałe zwierzęta

Niegrywalne stworzenia, które można spotkać w konkretnych lokacjach:

Miejsca

W grze pojawia się kilka głównych lokalizacji, a w nich miejsca, w których znajdują się między innymi zadania, gry, obiekty i postacie. Dodawane z czasem rozszerzenia powiększyły mapę, jednak większość dodanych przez nie wysp przed wejściem wymaga zakupu danego rozszerzenia. Te z lokacji, które bez zakupu są zablokowane, oznaczono poniżej frazą "expansion pack".


Przebieg gry

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: School of Dragons/Poradnik

Rozszerzenia

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: School of Dragons/Rozszerzenia
Co jakiś czas do gry zostają dodane płatne rozszerzenia (ang. expansion pack). Do tej pory ukazało się ich dziesięć.

Minigry

W grze pojawiają się minigry, w których gracz może zdobywać punkty dla swojego wikinga, smoków, a także puchary oraz pieniądze.

Dostępne

 • Fireball Frenzy – gra znajduje się w Training Grounds na arenie i polega na strzelaniu z kuszy lub ogniem smoka w pojawiające się przed graczem tarcze z malunkami wrogów. Za trafienie w wizerunki przyjaciół (np. Czkawki, Astrid, Szczerbatka) traci się punkty.
 • Thunder Run Racing – gra znajduje się w Training Grounds. Polega na ściganiu się samemu lub z innymi graczami na rozmaitych torach. W trybie wieloosobowym w zależności od zdobytego miejsca można zdobyć lub stracić trofea, a ponadto zarobić pieniądze oraz punkty doświadczenia.
 • Dragon Tactics – stacje gry znajdują się m.in. na Berk, na Końcu Świata oraz w Training Grounds. Polega ona na toczeniu turowych bitew swoją drużyną złożoną z wikinga oraz smoków gracza (w etapach początkowych do pomocy gracz ma również Astrid). Przeciwnikami na pierwszych poziomach są manekiny, potem zaś drużyny Łowców i ich wytresowanych smoków. Każdy gatunek smoka dysponuje innego rodzaju atakami. Również wiking gracza może reprezentować różne umiejętności, gdyż zależą one od posiadanej broni. Nagrodą w grze są punkty doświadczenia dla wikinga i smoka, a także pięć skrzyń, w których można znaleźć uzbrojenie potrzebne do walki – hełmy, elementy rynsztunku bojowego, ubrania oraz broń. Pierwsza skrzynia jest nagrodą gwarantowaną, a żeby dostać pozostałe, należy przed otwarciem każdej z nich odpowiedzieć na pytanie. Pytania oparte są na informacjach, które gracz może zdobyć w trakcie gry (dotyczących uniwersum), jak również na wiedzy ogólnej.

Czasowe

 • W okresie Halloween, Bożego Narodzenia oraz z okazji nadejścia wiosny (w okolicach Wielkanocy) pojawiają się dodatkowe minigry. Polegają one na przejściu postacią przez labirynt wymagający dobrej pamięci oraz zręczności. Po dotarciu do końca gracz otrzymuje monety oraz – przy pierwszym przejściu – jakąś nagrodę dodatkową. Początkowo były to ekskluzywne elementy kosmetyczne, takie jak ubrania i fryzury dla postaci czy dekoracje do Hideouta, a od czasu wprowadzenia tematycznych wydarzeń na czas Dreadfall, Snoggletog i Thawfest nagrodą za pierwsze przejście jest większa niż zwykle ilość ekskluzywnej waluty. Minigry można wielokrotnie powtarzać i zdobywać w ten sposób monety. Początkowo funkcjonowały trzy stałe minigry: Loki's Maze of Mayhem, Loki's Maze of Cheer i Loki's Mirrage. Od wiosny 2020 roku labirynty za każdym razem przybierają inną formę.

Niedostępne

 • Eel Roast – w grę można było zagrać z dowolnego miejsca, uruchamiało się ją po wcześniejszym kliknięciu na smoka i wybraniu odpowiedniej opcji. Polegała ona na strzelaniu smokiem do wyskakujących z wody kolorowych węgorzy (tylko w barwie wskazanej w prawym górnym rogu).
 • Bull's-Eye Lagoon – gra znajdowała się w Training Grounds na miejscu obecnej stacji Dragon Tactics. Polegała na strzelaniu smokiem w tarcze punktowane za 50 pkt lub 200 pkt. W grę można było grać samemu lub przeciwko innym graczom. Można było w niej używać wspomagaczy, dostępnych do kupienia za gemy.
 • Alchemy Adventure – gra znajdujowała się w School w budynku Lab. Polegała na łączeniu ze sobą takich samych rodzajów substancji chemicznych celem usunięcia ich z planszy. Istniały też kombinacje różnych rodzajów, tworzące nową substancję, która działała jak wspomagacz i po użyciu automatycznie usuwała część elementów z planszy. Gra trwała 3 minuty, w tym czasie należało zdobyć jak najwięcej punktów. Nagrodą w grze były punkty doświadczenia oraz monety. Do gry można było kupić za gemy dodatki ułatwiające grę (przejście po planszy Straszliwców Straszliwych i atak kolcami Śmiertnika Zębacza).

Bitwy

 • W Training Grounds od jednej z aktualizacji odbywają się regularne battle eventy. W czasie takich bitew gracze mają za zadanie zatopić pojawiający się w zatoce statek Łupieżców lub Berserków. Bitwy odbywają się o pełnej godzinie co 60 minut. Berserkowie mają większą ilość życia niż Łupieżcy – w przypadku tych pierwszych jest to 12 000 punktów, w przypadku drugich jedynie 9 000. W nagrodę gracz otrzymuje punkty UDT, punkty dla smoka oraz skrzynię, z której można wylosować rozmaite nagrody, począwszy od zwierząt i elementów dekoracyjnych na farmę, przez siodła i skórki dla smoków aż po jaja, złoto i gemy. Na okres czasowych wydarzeń Dreadfall, Snoggletog i Thawfest statki zmieniają wygląd, a ich paski życia powiększają się odpowiednio do 15 000 lub 12 000 punktów. W tym czasie zamiast skrzyń gracz wygrywa ekskluzywną dla danego wydarzenia walutę (cukierki, ciastka, medale).

Ciekawostki

 • Wykupując złote członkostwo gracz zyskuje bonusy, z których może korzystać przez cały okres opłacania abonamentu. Należą do nich m.in. możliwość korzystania ze Szczerbatka i Białej Furii, z kostiumu do latania, a także z niższych cen w sklepie (-20%), z dodatkowych dwóch okien w stable questach oraz ze wszystkich specjalnych poziomów w minigrze Flight Club. Gracz otrzymuje także darmową stajnię Boulder Stable. Ilość bonusów zależy od długości okresu, na jaki abonament został wykupiony.
 • Jaja podstawowych smoków (Gronkiel, Zębiróg Zamkogłowy, Śmiertnik Zębacz i Koszmar Ponocnik) oraz stajnię Boulder Stable można kupić za monety po zebraniu wyznaczonej ilości punktów UDT (Ultimate Dragon Trainer). Jaja można w ten sposób nabywać wielokrotnie, podczas gdy stajnię tylko raz.
  • Jaja pozostałych smoków można nabyć wyłącznie za gemy.
 • W jednej z misji można zdobyć jajo Szeptozgona. Gracz może też dostać darmowe smoki z wykupionych rozszerzeń. Są to: Groncicle, Śmiercipieśń, Zbiczatrzasł, Zbrojoskrzydły, Eruptodon, Paszczogon, Potrójny Cios, Strażnik, Śmierciozaur oraz Hobgobbler.
 • W grze co jakiś czas pojawiają się promocje, podczas których można zakupić towary po niższych cenach, a także specjalne okazje umożliwiające kupno przedmiotów lub zwierząt, które zwykle są niedostępne.
 • Wszystkie gatunki – oprócz podstawowych smoków dostępnych za monety oraz Gromogrzmota i Szeptozgona – posiadają specjalną dodatkową animację, którą można zobaczyć na smoku, gdy ten ma najwyższy poziom zadowolenia. Zwykle jest to dym wydobywający się z pyska, choć zdarzają się wyjątki, jak np. płonące ciało u Tajfumeranga czy dym z ogona u Paszczogona.
  • Animację tę nieco trudniej zaobserwować u Zaduśnego Zdecha, gdyż smok stale zostawia za sobą gęsty dym. Ma jednak dwa jego rodzaje: zbity i gęsty, który niezależnie od poziomu zadowolenia zostaje za nim w czasie lotu, oraz rzadką chmurę wydobywającą się z jego pyska, która pojawia się tylko, gdy smok jest szczęśliwy.
 • Jest kilka gatunków smoków, które nie posiadają źrenic jako dorosłe osobniki, ale mają je jako pisklęta. Są to m.in. Marazmor, Krzykozgon i Tide Glider.
 • Koślawy Mruk w School of Dragons wygląda jak Threadtail.
 • Cześć dużych smoków – takich jak Tajfumerang czy Burzochlast – została w grze zmniejszona do rozmiarów Koszmara Ponocnika.
 • Niektóre smoki, takie jak Szponiak czy Windwalker, mają biały spód ciała i nie da się tego zmienić. U takich smoków opcja kolorystyczna "Pattern" ustawia kolor wzorów na grzbiecie.
 • Niektóre smoki śpią z otwartymi oczami, inne z jednym zamkniętym i drugim nieco otwartym. Widać to szczególnie podczas grania na niskich ustawieniach graficznych.
 • Splunięcia niektórych smoków, takich jak np. Śmiercipieśń czy Sliquifier, są widoczne jeszcze przez kilka sekund po trafieniu w cel w postaci wybuchu, obłoku dymu lub mgły czy grudy bursztynu.
 • Nawet smoki, które nie zieją ogniem, takie jak np. Groncicle, Wrzeniec czy Gromogrzmot, potrafią zapalać ogniska.
 • Podczas karmienia smoków ryby poza dodawaniem im energii podnoszą też poziom zadowolenia gadów. Jedynym wyjątkiem są węgorze, które go obniżają.
 • Najtrudniejszą do złowienia rybą jest northern wolffish.
 • Ryby głębinowe można łapać też w jeziorach i zatokach – wystarczy jako przynęty użyć świecących robaków.
 • W każdej lokalizacji jest przynajmniej jedno łowisko.
 • W grze znajduje się wyspa Credits Island, do której można dostać się poprzez wejście w opcje i w ikonkę "credits". Woda na tej wyspie jest niematerialna, a ją samą wypełniają trybiki.
 • Podczas jednego z zadań w Whispering Death's Cave znajduje się Gnatochrup z młodym.
 • W labolatorium podczas jednego z zadań można zmieszać olej z wodą. Powstała masa po zamrożeniu staje się czekoladą.
 • Podczas ładowania gry w prawym dolnym rogu ekranu pojawiają się różne teksty, takie jak "Przybijanie piątki Czkawce", "Kąpanie Wrzeńców", "Golenie bród", czy też "Szukanie Szczerbatka".
 • 29 października 2016r. administratorzy usunęli konta osobom używającym tzw "gemowego glitcha", który polegał na otwieraniu skrzyni z gemami (lub skrzyń z innymi, podlegającymi losowaniu przedmiotami, np. jajami smoków czy rybami) oraz bardzo szybkiemu odświeżeniu strony. Gra wtedy dodawała gemy bez odejmowania skrzyni z ekwipunku. Zarządzający grą usuwali tylko te konta, które użyły "gemowego glitcha" więcej niż 200 razy. Kontom tym na początku były usuwane wszystkie smoki, gwiazdki, trofea i inne osiągnięcia, a następnie całe profile z odblokowanymi wikingami. Po zalogowaniu się do gry po usunięciu konta graczowi ukazywał się kreator nowej postaci oraz wiadomość "Twoje konto zostało zbanowane przez wykorzystanie "gemowego glitcha" znalezionego i zweryfikowanego w twoim zapisie gry. Wyrzuciliśmy wszystkich twoich wikingów. Będziesz teraz w stanie kontynuować swoją grę nowym wikingiem. Jeżeli chcesz to zakwestionować, wyślij e-maila na adres gaming@schoolofdragons.com".

Błędy

Niezgodności z uniwersum

Błędy techniczne

 • Czasami po kupieniu jakieś rzeczy można jej nie dostać mimo pobrania z konta waluty. Należy wtedy poprzez e-mail skontaktować się z pomocą z JumpStart.
 • W mapach lokacji często można znaleźć dziury prowadzące pod teksturę. Najłatwiejszym sposobem dostania się pod nią jest zbadanie miejsc, gdzie woda styka się z lądem.
 • W grze istnieją miejsca, gdzie gracz może się zablokować, np. normalnie niedostępna jaskinia w Wilderness (do której da się wejść spod tekstury, ale niemożliwe jest tradycyjne opuszczenie jej). W takim przypadku należy użyć mapy i zmienić lokację.
 • Czasami postać gracza może się zbugować. Inni widzą go wtedy jako sunącego wikinga, który nie rusza kończynami. Zdarza się też, że pod lecącym na smoku wikingiem nie widać jego wierzchowca – wtedy postać wygląda, jakby lewitowała.
 • W przypadku niektórych z nowszych smoków siedząca na nich postać unosi się ponad grzbietem smoka.
 • Niektórym graczom po zmianie fryzury pojawiają się na włosach permanentne białe plamy i pasemka. Nawet zmiana koloru włosów nie powoduje zniknięcia pasm.
 • Nastoletnie smoki notorycznie się bugują – stają się niewidzialne, wnikają w wikinga albo zaczynają skręcać podczas szybowania, odbierając graczowi kontrolę.
 • Smokom zdarza się dublować, przez co inni gracze mogą zobaczyć wikinga na smoku, za którym lub w którym idzie jego sobowtór.
 • Podczas łowienia w jeziorze na wędkę mogą się łapać ryby słonowodne i na odwrót – połów w zatoce może zaowocować rybą słodkowodną.
 • Czasami po zakończeniu łowienia wędka zostaje graczowi w dłoni albo na środku ekranu pojawia się ryba.
 • Może się zdarzyć, że tekstura posiadanego przez gracza stroju do latania zatnie się na standardowym ubraniu postaci, przez co stale będą widoczne skrzydła stroju. W niektórych przypadkach tekstura kostiumu może też pozostać na stałe na twarzy lub dłoniach wikinga.
 • Ściany niektórych budynków, na przykład Green House w The Lookout czy rozsuwanej kopuły na Końcu Świata od zewnątrz są widoczne, ale kiedy gracz dostanie się do środka, stają się niedostrzegalne.
 • Czasami, gdy gracz posiada odblokowane rozszerzenia, podczas logowania się do gry może wystąpić błąd, dzięki któremu gracz otrzyma dodatkowego smoka z któregoś z nich. Jest to najczęściej Groncicle, Śmiercipieśń, Zbrojoskrzydły, Paszczogon lub Eruptodon.
 • Czasem, gdy ekran startowy ładuje się bardzo długo, gra może załączyć kreator postaci lub – jeśli wpuści gracza – pokazać mu, że nie posiada on żadnego smoka. W takim wypadku należy wyjść z gry i spróbować zalogować się ponownie.
 • Po wejściu do gry może się zdarzyć, że aktywny smok będzie miał pierwszy poziom, a jego zadowolenie zacznie błyskawicznie spadać. Rozwiązaniem jest ponowne zalogowanie się.
 • Co jakiś czas może się zdarzyć, że gra wyrzuci wszystkie smoki gracza ze stajni, zresetuje układ jaskiń oraz ich nazwy. W takim wypadku należy albo próbować ponownego logowania aż do samoistnego naprawienia się błędu, albo ręcznie włożyć smoki do stajni. Dopóki nie zostanie to zrobione, smoków nie można używać.
 • W starszych wersjach gry zdarzało się, że niektóre smoki, zazwyczaj nowe, nie posiadały niektórych animacji, głownie lotu, na przykład Krzykozgon nie miał animacji hamowania w locie, a Kroplorwij – pikowania. Jeżeli sprawiło się wtedy, że smok miał zrobić coś, do czego nie miał animacji, przestawał się ruszać i tylko sunął w powietrzu albo bugował się w inny sposób. Można było go naprawić, zmuszając do wykonania innej animacji.
 • Krótko po dodaniu tytanów do gry modele smoków, które osiągnęły tę formę, potrafiły się zupełnie zepsuć podczas lotu i wykręcały się w niemożliwy sposób.

Zwiastuny

Zobacz też

Advertisement