Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Silkspanner (brak polskiego tłumaczenia) — gatunek smoka, przedstawiciel tajemniczej klasy. Po raz pierwszy pojawia się w komiksie Burning Midnight, później także w Dragonvine. Można go znaleźć również w grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk.

Wygląd

Silkspanner to olbrzymi, sześcionogi, bezskrzydły smok. Posiada dwie pary oczu, z czego przednia jest większa od tylnej. Jego głowa jest mała, okrągła, z kilkoma parami rogów między innymi na brodzie czy czubku głowy - smok ma także widoczny przodozgryz, jak większość gatunków.

Charakterystyczną cechą gatunku jest obecność trzech par łap, zakończonych chwytnymi i ostrymi szponami. Kark, grzbiet oraz dosyć długi ogon Silkspannera zdobi rząd pokaźnych, zagiętych kolców. Smok nie posiada skrzydeł, ale potrafi za to rozciągnąć między odnóżami membranę z wytwarzanej przez siebie pajęczyny i w ten sposób szybować między wyspami.

Zwierzęta te mają zazwyczaj zielone łuski z kremowym podbrzuszem i nogami w fioletowym odcieniu, choć istnieją też osobniki o innym ubarwieniu.

Siedlisko i dieta

Silkspannery zamieszkują głównie Dragonvine Island, choć zmuszone do migracji, przez pewien czas przebywały także na innych wyspach Archipelagu.

Silkspanner żywi się smoczą winoroślą. Jest jedynym smokiem, który może się zbliżyć do tej zabójczej dla smoków rośliny i nie ulec jej truciźnie.

Zachowanie i tresura

Silkspannery są bardzo terytorialne, co wynika z naturalnego instynktu nakazującego im przebywanie u źródła rozrostu smoczej winorośli. Redukują jej rozprzestrzenianie się poprzez zjadanie trujących pnączy. Smoki te wykazują się też niezwykłą opiekuńczością wobec swojego potomstwa i zaciekle bronią swoich jaj. Jednak osobniki, które nie doświadczyły krzywdy z ludzkiej ręki, wydają się mało agresywne w stosunku do człowieka.

Nie wiadomo, czy można wytresować Silkspannera. Dorosłe smoki wydają się niezbyt przyjazne, ale już młode potrafią nawiązać z człowiekiem nić porozumienia.

Moce i umiejętności

Pajęczyna

Zamiast ognia gady te, podobnie jak pająki, potrafią tworzyć pajęczyny i używać ich do zastawiania pułapek, a także unieruchamiania nieuważnych smoków bądź ludzi. Silkspannery są w stanie zarówno pluć siecią z paszczy, jak i strzelać nią z odwłoka.

Szybowanie

Silkspannery mimo braku skrzydeł potrafią się unieść. Wypełniają przełyki powietrzem, a ze swojej sieci tworzą między odnóżami wytrzymałe membrany, na których szybują, wykorzystując prądy powietrzne. Ze względu na taki sposób lotu nie są w stanie sobą kierować w jego trakcie, zdając się jedynie na ruch mas powietrza.

Wspinaczka

Silkspannery nie mają najmniejszego problemu ze wspinaniem się na różne obiekty, takie jak skały czy drzewa. Są w stanie chodzić nawet po pionowych powierzchniach. Zadanie to ułatwiają im chwytne, zręczne i pazurzaste palce.

Zwalczanie trucizny

Młode tego gatunku potrafią wyciągnąć z ciała zatrutego smoczą winoroślą smoka lub człowieka zabójczą substancję. Nie wiadomo, czy tę umiejętność posiadają też dorosłe smoki.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Silkspannera pojawia się w grach. Jest owalne i niemal w całości ciasno oplecione pajęczyną. Spod kokonu białej sieci wystają zwrócone ku górze nieliczne, ale dość pokaźne kolce.

Pisklę

Pisklę Silkspannera poza rozmiarem niewiele różni się od dorosłego osobnika. Jego kolce na grzbiecie oraz rogi na pysku nie są jeszcze wyrośnięte, smok ma na sobie tylko ich niewielkie zaczątki. Kończyny pisklęcia są też dużo krótsze niż u dorosłego smoka.

Tytan

Tytaniczny Silkspanner zmienia barwę łusek z morskiej na niebieską. Ponadto wszystkie kolce na jego ciele ulegają wyraźnemu wydłużeniu i zaostrzeniu.

Słabości

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Dragonvine

Silkspannery atakują jeźdźców podczas pobytu na jednej z wysp, więżąc większość ich smoków w kokonach ze swojej sieci. Przyjaciele są zmuszeni ukryć się przed nimi w jaskini, by chwilę odpocząć. Wkrótce ponownie ruszają do walki i z pomocą jedynego nieschwytanego smoka, Szczerbatka, a także płonących broni, udaje im się przegonić smoki. Nim te odlatują na swoich stworzonych z sieci membranach, Czkawka dostrzega strzałę w boku jednego z nich. Jest przekonany, że to robota Łowców.

Jeźdźcy podróżują w poszukiwaniu rodzimego lądu Silkspannerów i natykają się na wyspę porośniętą gęsto trującą smoczą winoroślą. Okazuje się, że to żyjące na wyspie plemię wypędziło smoki, aby móc uprawiać i zbierać zabójczą roślinę jako broń, przez co winorośl zanadto się rozrasta. Czkawka, Astrid i Pyskacz ruszają znaleźć Silkspannery i dowiedzieć się czy ich zniknięcie ma coś wspólnego ze wzrostem rośliny. Zauważają, że smoki do podróżowania potrzebują bardzo silnych podmuchów wiatru, dzięki czemu szybko znajdują wyspę służącą jednej z samic za gniazdo, a na niej małe pisklęta. Niespodziewanie Szczerbatek pada ofiarą ukrytej w jego siodle smoczej winorośli. Młode Silkspannery obsiadają go, choć zrozpaczony Czkawka za wszelką cenę próbuje je odpędzić od umierającego przyjaciela. Na miejscu zjawiają się jednak Valka i Śledzik, którzy powstrzymują chłopaka i tłumaczą, że smoki żywią się zabójczą rośliną, tym samym ograniczając jej wzrost. Silkspannery zaczynają pożerać pnącza i wyciągać truciznę z Nocnej Furii.

Przyjaciele zabierają smoki z powrotem na Dragonvine Island i pozwalają im się pożywić rozrośniętą smoczą winoroślą. Po tym wszyskim plemię decyduje się porzucić uprawę rośliny i koegzystować razem z Silkspannerami.

Znani przedstawiciele

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Inne

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Silkspanner był dostępny podczas specjalnych okazji w dniach:

  • od 20 października do 6 listopada 2017 roku;
  • od 23 do 27 czerwca 2018 roku.

Ciekawostki

  • Gatunek wyraźnie wzorowany jest na pająkach - świadczy o tym między innymi obecność więcej niż dwóch par nóg (to samo tyczy się par oczu) oraz zdolność tkania pajęczyn.
  • Jest to drugi poznany smok, który ma więcej niż jedną parę oczu. Pierwszy to Czerwona Śmierć.
  • Jest jednym z niewielu smoków, w których jadłospisie na stałe znajdują się określone gatunki roślin - w tym wypadku jest to smocza winorośl. Innymi gatunkami są Marazmor, Wrzeniec, Strażnik oraz Bawoleń.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement