Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Smarkaty smarkacz
Skręćkarcze Bagna (odcinek) Następny odcinek
Dziwnobarwny klejnot
Artykuł

Skręćkarcze Bagna (ang. Breakneck Bog) — siedemnasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 27 lutego 2013 roku, a w Polsce 29 września 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Kiedy Czkawka odkrywa, że statek Johanna Kupczego zniknął na Skręćkarczych Bagnach razem z prezentem od jego matki, postanawia za wszelką cenę odzyskać podarunek. Wkrótce jednak okazuje się, że wyspa zamieszkana jest przez "mgławego potwora".

Fabuła

Stoick i Pyskacz lecą na Thornadzie w pobliżu Berk. Szukają Johanna, który powinien przybić do portu kilka dni temu. Czkawka, który leci z nimi na Szczerbatku, chce się dowiedzieć czegoś więcej, lecz nie otrzymuje sensownej odpowiedzi. Poszukiwania nie przynoszą skutku i wszyscy wracają z powrotem na wyspę.

Jakiś czas później Czkawka i Szczerbatek przygotowują się do samodzielnych poszukiwań kupca. Nakrywają ich jednak Astrid i Sączysmark, a szef Akademii zdradza swój plan. Chłopak pozwala dołączyć się przyjaciołom, ale pod jednym warunkiem – mają nie mówić o tym nikomu.

Czkawka odnajduje dryfującego na desce Johanna

Wkrótce okazuje się, że ku zirytowaniu Czkawki, Sączysmark o podróży poinformował także pozostałych jeźdźców. Śledzik wspomina słowa przyjaciela, że przecież w grupie jest raźniej, jednak chłopak nie wydaje się być przekonany. Po chwili jeźdźcy dostrzegają Johanna dryfującego na desce. Postanawiają zabrać go ze sobą i wraz z oszołomionym kupcem lądują na najbliższej wyspie. Tam dowiadują się, że nieszczęśnik podpłynął za blisko Skręćkarczych Bagien. Śledzik wspomina o niebezpieczeństwach tego miejsca, a Astrid dodaje, że ponoć grasują tam piraci. Sączysmark twierdzi, że mieszka tam "mgławy potwór", zaś bliźniaki mu wtórują i zaczynają opowiadać straszne historie. Johann zgadza się z Mieczykiem i Szpadką. Czkawkę jednak to nie odstrasza i mówi Kupczemu, że na pokładzie było coś ważnego dla Stoicka. Mężczyzna odpowiada, że owszem, lecz nie dla Stoicka – tylko Czkawki. Dodaje, że przesyłka jest od matki chłopca. Ten postanawia odnaleźć łódź i pyta kupca o drogę, ale Johann za żadne skarby nie chce wracać na Bagna – opowiada jedynie, jak do nich dotrzeć. Czkawka rozdziela jeźdźcom zadania: Sączysmark i bliźniaki mają odwieźć Johanna na Berk, natomiast pozostali lecą na Skręćkarcze Bagna.

Jeźdźcy przeczesują wyspę, lecz nie udaje im się odnaleźć łodzi ani nawet jej szczątków. Śledzik uważa, że to "mgławy potwór" zabrał łódź i w tym momencie – jakby na potwierdzenie – z głębi lasu wydobywa się ryk. Czkawka stwierdza, że muszą to sprawdzić i wbrew protestom Ingermana ruszają głębiej. Jeźdźcy zsiadają z wierzchowców i dalej idą pieszo. Śledzik zauważa kości, a Wichura w ostatniej chwili łapie Astrid – w miejsce, gdzie przed chwilą stała dziewczyna, spada kotwica. Przyjaciele patrzą do góry i na szczycie ogromnego drzewa dostrzegają zgubę.

Jeźdźcy dostają się na górę. Ich smoki jednak muszą zlecieć na dół, gdyż łódź nie wytrzymałaby ich ciężaru. Po chwili z nieba zaczynają spadać kości, a przyjaciele uciekają pod pokład. Rozpoczynają szukanie skrzyni. Czkawka sugeruje, żeby się pośpieszyć, gdyż z zewnątrz dochodzą odgłosy drapania. Śledzika dotykają kości ludzkiej ręki i ucieka z krzykiem, a Haddock informuje o odnalezieniu skrzyni. Z pokładu zaczynają dobiegać kroki. Jeźdźcy ukrywają się w jednym z pomieszczeń, które po chwili zostaje otwarte – w drzwiach stoi Sączysmark z bliźniakami.

Astrid rzuca się na Mieczyka i okłada go tą samą trupią ręką, którą chłopak przestraszył Śledzika. Szpadka przejmuje od blondynki kości i też zaczyna bić brata. Szef Akademii prosi je, by się uspokoiły i pyta Sączysmarka, czy wszystkie te incydenty były ich sprawką. Chłopak potwierdza i dodaje, że zrobił to, ponieważ Czkawka kazał mu się zajmować Johannem. Jednak zaraz po tym, w wyniku przeciążenia, łódź zaczyna się trząść i spada na ziemię. Tuż po upadku pod pokładem zjawa się dziwna mgła, która wpływa przez właz. Jeźdźcy nie mają dokąd uciec. Gdy podejrzany obłok się przerzedza, Czkawka zauważa zniknięcie swojej skrzyni.

Sączysmark, Śledzik i bliźniaki chcą jak najszybciej opuścić wyspę, więc Haddock postanawia kontynuować swoje poszukiwania sam. Pozostali nie mają nic przeciwko, ale Astrid uświadamia im, że skrzynia, po którą przylecieli, należała do mamy Czkawki i że odnalezienie tego przedmiotu jest dla niego bardzo ważne. Jeźdźcy decydują się zostać, lecz Sączysmark otwarcie wyraża swoją niechęć. Szef Akademii dziękuje przyjaciołom i oznajmia, że rozprawią się z potworem.

Jeźdźcy lecą nad lasem i po chwili dostrzegają kłęby mgły, która dość dziwnie się porusza. Rozpoczynają pościg, lecz ku ich zaskoczeniu dym się rozdziela. Przyjaciele także tworzą dwie drużyny, lecz żadnej z nich nie udaje się doścignąć "potwora". Lądują na ziemi i schodzą z siodeł, przekazując sobie wzajemnie, że zgubili mgłę, ale Mieczyk nagle stwierdza, że mgła nie zgubiła ich. Po chwili zostają okrążeni przez kłęby dymu, a ich smoki wzbijają się w powietrze. W pierwszej chwili jeźdźcy są przekonani, że zwierzęta uciekają, lecz Czkawka dostrzega, że ich wierzchowce skrzydłami rozganiają mgłę. Przyjaciołom ukazuje się całe stado małych, agresywnych smoków. Szef Akademii próbuje pocieszyć przyjaciół, że przynajmniej nie ma potwora, lecz tamci nie wydają się przekonani.

Śledzik przypomina sobie, że są to Zaduśne Zdechy. Sączysmark wypomina blondynowi, że mógł ich wcześniej ostrzec, zamiast karmić bajkami o potworach, lecz chłopak odpowiada, iż sam nie wierzył, że te smoki w ogóle istnieją. Czkawka chce wyciągnąć od przyjaciela więcej informacji o tym gatunku, lecz Ingerman nie pamięta niczego, co mogłoby im się przydać. Smoki rozpoczynają atak, a jeźdźcy muszą uciekać.

Czkawka chce opracować plan, by odzyskać skrzynię. Sączysmark wątpi, żeby to smoki zabrały przedmiot, lecz w tym momencie kilka gadów wlatuje do jaskini z ogromną, metalową kotwicą.

Szef Akademii pyta Śledzika, czy nie przypomniał sobie czegoś więcej, a ten oznajmia, że Zaduśne Zdechy budują swoje gniazda z wszystkiego, co metalowe. Przez lunetę Mieczyka Czkawka zauważa, że gady wszystkie przedmioty stapiają w jedną, wielką górę metalu. Chce zdążyć zabrać skrzynię, zanim spotka ją ten sam los, jednak potrzebuje przynęty. Zostaje nią Sączysmark wraz ze swoim złotym, błyszczącym wisiorkiem.

Podczas gdy Jorgenson wywabia Zdechy z gniazda, pozostali jeźdźcy wlatują do środka, a Czkawka zabiera swoją własność. Smoki wracają jednak zbyt szybko i choć przyjaciołom udaje się wylecieć, gady nie chcą odpuścić pościgu. Za radą Astrid grupa wyrzuca metalowe rzeczy, lecz jeden Zdech atakuje metalową nogę Czkawki, przez co ten traci kontrolę nad lotem. Ratuje go Śledzik.

Zabawka Czkawki

Jakiś czas później Sączysmark i bliźniaki na swoich smokach przynoszą do portu łódź Johanna. Stoick pyta Kupczego, czy czegoś nie potrzebuje, a ten odpowiada, że owszem – chce porozmawiać sam na sam z trójką jeźdźców, którzy zostawili go na środku oceanu.

Czkawka ze Stoickiem otwierają skrzynię, w której znajduje się niebieski smoczek, zabawka chłopaka z dzieciństwa. Wódz opowiada synowi jej historię oraz wspomina, że została uszyta przez mamę Czkawki. Ten wyznaje mu, że bał się tego, iż kiedyś mógłby o niej zapomnieć i szczerze dziękuje za smoczka.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Pozostałe gatunki

Ciekawostki

  • W tym odcinku po raz drugi w serialu zostaje wspomniana matka Czkawki.
  • Jest to pierwszy odcinek w serialu, w którym Szczerbatek lata bez Czkawki.

Błędy

  • W jednej scenie tunika Czkawki jest znacznie krótsza.
  • Kiedy jeźdźcy przybywają na bagna, smoki idą za nimi, ale w następnej scenie ich nie ma.
  • Kiedy Czkawka, Astrid i Śledzik są pod pokładem statku Johanna, widać małe okna, których z zewnątrz nie ma.
  • W odcinku brwi Czkawki często znikają lub blakną.
  • Oczy Thornada są innego koloru niż normalnie.
  • Na ostatnim ujęciu na świeczkę i fragment szafki nie nałożono tekstury, wskutek czego elementy te są częściowo czerwone.
  • W ostatniej scenie stojąc, Czkawka układa zabawkę we wgłębieniu w wezgłowiu łóżka, jednak aby mógł to zrobić, musiałby w to łóżko wniknąć, gdyż stoi tam, gdzie powinny rozciągać się deski.
  • Na ostatnim ujęciu możemy dostrzec koc, który jest szerszy niż łóżko, na którym leży. Jednak mimo że jego brzegi po obu stronach powinny miękko spadać, sterczą sztywno w powietrzu.

Zobacz też

Advertisement