FANDOM


Skrzydlate Panny (ang. Wingmaidens) — jedno z plemion zamieszkujących Archipelag. Składa się ono wyłącznie z kobiet, opiekujących się pisklętami Zbiczatrzasłów, gdy zostaną one odsunięte od matek. Pojawiają się w piątej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, w odcinku Aniołki Sączysmarka.

Charakterystyka

Kobiety należące do plemienia cechuje antypatia, a wręcz wrogość, wobec mężczyzn - zarówno ludzi, jak i samców smoków. Ma to swoje podłoże w misji, którą wypełniają - opiekują się pisklętami Zbiczatrzasłów, którym w naturalnym środowisku zagrażają dorosłe męskie osobniki tegoż gatunku. Dlatego, gdy tylko młode zostaną odsunięte od matek, opiekę nad nimi przejmują właśnie Skrzydlate Panny. 

Plemię początkowo nie dopuszczało na swoją wyspę żadnych mężczyzn, a gdy jakiś niebezpiecznie zbliżył się do ich siedziby, nie wahały się go zwabić, a następnie zabić. Dopiero po zawiązaniu przyjaźni z jeźdźcami Skrzydlate Panny złagodziły swoje obyczaje i choć nadal nie pozwalają mężczyznom mieszkać na stałe na swojej wyspie, nie mają oporów w kontaktowaniu się z nimi czy zapraszaniu ich do wioski.

Siedziba

Plemię zamieszkuje Wyspę Skrzydlatych Panien. Jak większość tego typu lądów na Archipelagu, jest w dużej części skalista, jednak wyróżniają ją skalne iglice sięgające wysoko w niebo. Sporą część wyspy porasta iglasty las.

Wioska Skrzydlatych Panien zbudowana jest na wznoszących się ponad drzewa drewnianych balach. Do ważnych miejsc ceremonialnych należy świątynia Zbiczatrzasłów, ukryta częściowo w podziemiach.

Zwyczaje

  • Rytuał Przejścia - ceremonia odbywająca się za każdym razem, gdy na wyspie Skrzydlatych Panien wyklują się młode Zbiczatrzasły. Podczas uroczystości każde pisklę wybiera Pannę, która będzie się nim opiekowała, a później jest przez nią karmione, pielęgnowane i wychowywane. Kulminacyjnym punktem tworzenia więzi jest skok zaufania, podczas którego każda Skrzydlata Panna skacze z wysokiego klifu, zdając się na trzymającego się jej pleców smoka.

Historia

Przeszłość

O przeszłości plemienia wiadomo tyle, że około tysiąca lat przed wydarzeniami z serialu, gatunkowi Zbiczatrzasłów groziło wyginięcie, ponieważ samce nieustannie uśmiercały potomstwo swoich rywali. Wtedy właśnie Skrzydlate Panny, ponoć na wezwanie samej Frei, zobowiązały się udzielić pomocy gatunkowi i uchronić smoki przed wyginięciem poprzez przejęcie opieki nad młodymi i trzymanie dorosłych samców z dala od nich. 

Ponieważ młode rodzą się ślepe, kobiety tresują je i trzymają przyczepione do swoich pleców, dzięki czemu członkinie plemienia mogą latać. Stają się one niezależne dopiero wówczas, gdy trochę podrosną i zyskają wzrok. 

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Aniołki Sączysmarka, Sączysmark, który uciekł od jeźdźców na grzbiecie Hakokła, nieświadomie wlatuje w okolice Wyspy Skrzydlatych Panien. Podczas burzy wpada do oceanu. Ratują go tajemnicze kobiety ze skrzydłami. Gdy chłopak budzi się, widzi wokół siebie krzątające się kobiety i jest pewien, że znalazł się w Walhalli. Później okazuje się jednak, że jest to plemię kobiet wrogo nastawionych do mężczyzn, i mają zamiar zabić Sączysmarka i przygotować z niego potrawę na lokalne święto. 

Z pomocą Hakokła reszta jeźdźców odnajduje wyspę, jednak na zwiady wysyłają jedynie Astrid, Heatherę oraz Szpadkę, dosiadające Szpicrutę. Tam dziewczyny dowiadują się o misji i historii plemienia, i po wyjaśnieniu sytuacji ratują Sączysmarka.

Podręcznik23
Ta strona jest niekompletna!
Jeśli posiadasz czas, ochotę oraz wystarczająco dużo informacji, by rozwinąć artykuł, pomóż projektowi Wiki i rozbuduj go!

Znani członkowie

Ciekawostki

  • Są drugim plemieniem, którym przewodzi kobieta - pierwszym są Obrońcy Skrzydła.
    • Jest to również pierwsza organizacja złożona wyłącznie z kobiet.
  • Inspiracją twórców dla stworzenia Skrzydlatych Panien mogło być plemię wojowniczych kobiet z mitologii greckiej - Amazonki.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.