Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Artykuł dotyczy postaci z powieści. Jeżeli szukasz bohatera z filmów, zobacz Sączysmark Jorgenson.

Smark Świński Ryj (ang. Snotface Snotlout) — jeden z bohaterów książek Cressidy Cowell Jak wytresować sobie smoka. Jest synem Zadka Piwożłopa oraz kuzynem Czkawki. Jego smokiem jest Koszmar Ponocnik o imieniu Ognista Glista.

Wygląd

Jego nos przypomina świński, stąd wzięło się jego imię. Jest wysoki i dobrze umięśniony. Na jego ramionach znajdują się liczne tatuaże przedstawiające trupie czaszki. Ubiera się w luźne, wykonane ze smoczej skóry spodnie, zwyczajną tunikę oraz futrzaną kamizelkę. Na głowie ma trójkątny hełm z dwoma zakręconymi spiralnie rogami. 

W dalszych powieściach chłopak dorasta, a jego wygląd nieco się zmienia. Jego twarz staje się znacznie poważniejsza, oczy małe i jest jeszcze silniejszy i potężniejszy.

Charakter

Smark jest niezwykle arogancki i złośliwy. Przekonany o własnej sile, wyśmiewa słabych i przyłącza do grona swoich kompanów jedynie nieprzyjemnych osiłków. Nie jest zbyt mądry, jednak na pewno najinteligentniejszy i najsprytniejszy wśród swoich towarzyszy. 

Jego największym wrogiem jest Czkawka. Smark nieustannie nabija się z niego i dokucza mu, zawsze znajdując wystarczający pretekst. Wyśmiewa go przed innymi Wikingami, poniżając go w ich oczach. Określa go jako Bezużytecznego i bardzo często posuwa się do przemocy fizycznej wobec bezbronnego kuzyna. Wszystko to spowodowane jest faktem, że swego czasu był jedynym dziedzicem tytułu wodza klanu, jednak trzy lata po jego narodzinach na świat przyszedł Czkawka, odbierając mu dziedzictwo. Gdyby zginął, Smark natychmiast przejąłby tytuł wodza klanu.

W How to Betray a Dragon's Hero sam przyznaje się Czkawce, że jest zły, a jego żądza władzy i zazdrość spowodowały, że wszyscy wikingowie odwrócili się od niego. Gdy kuzyn, razem ze swoim ojcem, został wygnany z klanu jako Niewolnik, Smark przejął tytuł wodza, lecz jego poddani nie zaufali mu, bowiem stał po stronie Alvina Przechery, chcącego zniszczyć smoczą rasę.

Historia

Jak wytresować sobie smoka

W pierwszym tomie poznajemy Smarka jako największego wroga Czkawki. Już na początku pierwszej lekcji Smoczej Inicjacji wyśmiewa kuzyna, określając go jako Łamagę. Nie może znieść decyzji Pyskacza Gbura, który oznajmił, iż grupą młodzieży udającej się do Smoczego Żłobka ma dowodzić słaby Czkawka, i podczas podróży spycha go na koniec grupy, samemu przejmując dowodzenie.

W jaskini łapie, a później tresuje, jednego z najgroźniejszych smoków - Koszmara Ponocnika, nadając mu imię Ognista Glista. Tym samym łamie niepisane prawo Kudłatych Chuliganów, mówiące o tym, że Koszmara wytresować może jedynie wódz klanu lub jego dziedzic. 

Później wielokrotnie wykorzystuje spotkania z kuzynem, by go upokorzyć, kiedy jednak Czkawka wpada na pomysł, jak pokonać Zieloną oraz Fioletową Śmierć, które osiadły na plaży, zostaje zmuszony przez Zbira Nieułomka, by wykonywał polecenia Czkawki. Gdy kuzyn zostaje ogłoszony bohaterem, Smark nie podziela entuzjazmu innych Wikingów.

Jak zostać piratem

Na początku drugiego tomu, razem z resztą młodzieży Smark bierze udział w lekcji walki na miecze, będącej częścią programu Pirackiego Szkolenia. Później, gdy Czkawka odnajduje trumnę Srogobrodego Upiora i znajduje mapę prowadzącą do skarbu, Smark wyśmiewa Oseska, który miał wywęszyć ów skarb i zaprowadzić do niego Wikingów. 

Kiedy Chuligani i Włamywaczki przybywają na Wyspę Czacha, to właśnie Smarkowi i jego smoczycy, nie zaś Czkawce, udaje się znaleźć skarb, dzięki czemu zostają ogłoszeni bohaterami dnia. Przekonani są, że to do nich należy dziedzictwo byłego wodza Chuliganów, Srogobrodego Upiora, i po raz kolejny upokarzają Czkawkę.

Jak mówić po smoczemu

W trzecim tomie Smark pojawia się tylko na początku, podczas jednej z lekcji odbywających się na otwartym oceanie. Razem z Burkiem Głąbem płynie na zbudowanej przez siebie łodzi o nazwie Krogulec, wyśmiewając maleńką, rozpadającą się łódkę Czkawki i Śledzika.

Jak złamać smoczą klątwę

Smark pojawia się na początku powieści, gdy młodzież bierze udział w lekcji polowania z łuku na nartach. W tym celu udają się w góry, saniami, w które zaprzężone są Szablozębne Smoki Pociągowe. Podczas gdy Czkawka doradza, by przemówić do smoków w ich języku, Smark wyśmiewa ten pomysł i wrzaskami oraz biciem zmusza je do posłuszeństwa.

Jak odwrócić smoka ogonem

W piątym tomie Smark poznaje godnego siebie przeciwnika, jakim jest Okropny Mądrala, który ocalił Czkawkę z leśnego pożaru. Kiedy chłopak wykorzystuje szansę, by zabić swojego kuzyna, Bohater w ostatniej chwili powstrzymuje go. 

How to Break a Dragon's Heart

W ósmym tomie, na początku historii, Smark znów ma doskonały pretekst, by wyśmiać i poniżyć Czkawkę. Kuzyn przyznał się bowiem do czynu, którego nie popełnił - mianowicie do pisania listów miłosnych księżniczce Tantrum, które tak naprawdę wysyłał Śledzik

How to Steal a Dragon's Sword

Grupa składająca się z Wikingów należących do Kudłatych Chuliganów, Włamywaczek oraz innych zaprzyjaźnionych klanów, wspina się po Wściekłej Górze, by dotrzeć do Szkoły Bystrzaka. Po drodze młodzież zostaje zaatakowana przez stado smoków, zaś do śpiącego Smarka zakrada się Jęzokrętacz, chcąc oderwać mu kończyny. Z opresji ratuje go Czkawka, któremu nie okazuje wdzięczności.

Później Smark kilkakrotnie pojawia się w powieści, jednak znaczną rolę odgrywa pod koniec. Kiedy bowiem Czkawka zwycięża w pojedynku na walkę mieczem ze swoim własnym ojcem, ogłoszony zostaje Władcą Zachodniej Dziczy i zaczyna przemowę, w której żąda uwolnienia wszystkich smoków. W tym momencie czarownica Ekscelina szepcze Smarkowi do ucha, by rzucił kamieniem w Czkawkę. Trafia w hełm, który spada z jego głowy i ujawnia wszystkim zgromadzonym Znak Niewolniczy na jego czole. Czkawka zostaje wygnany z plemienia, a tytuł władcy przejmuje Alvin Przechera.

How to Seize a Dragon's Jewel

Ponieważ Słoick Wielgi został wygnany ze swojego klanu, tytuł wodza przejął po nim Smark. Staje on u boku Alvina Przechery, który podczas Smoczej Rebelii domaga się zniszczenia smoczej rasy. Jednocześnie wszyscy członkowie klanu Chuliganów zostają Niewolnikami i czują zniechęcenie swoim nowym przywódcą. Boleśnie uświadamia mu to Pyskacz Gbur, który podczas jednej z ekspedycji na Bursztynowych Ziemiach Niewolniczych zostawia Smarka samego na plaży, mówiąc, że jeśli komukolwiek na nim zależy, ktoś przyjdzie i mu pomoże. Nikt jednak się nie zjawia i wówczas Smark uświadamia sobie, jak bardzo zniszczył swoje dobre imię, dołączając do Alvina.

How to Betray a Dragon's Hero

Dopiero u schyłku swojego życia Smark uświadamia sobie beznadziejną sytuację, w jakiej się znalazł. Zostaje znaleziony nieprzytomny na zamarzniętej rzece w Morderczych Górach, a towarzyszy mu Świnkolot. Czkawka, mimo wielu zdrad, których Smark się dopuścił, wybacza mu po raz kolejny i każe Kamikazi mu pomóc. Lód pęka i dziewczyna wraz ze Smarkiem znajduje się na jednej krze lodowej, w tym samym czasie atakują Wilkokły. Kamikazia ratuje Smarkowi życie, ten jednak nie okazuje wdzięczności. Tego samego dnia wieczorem, w ich kryjówce, Kieł Wodena opowiada historię Srogobrodego Upiora, który będąc chłopcem swoimi zachowaniami bardzo przypominał Smarka. 

Następnego ranka Czkawka postanawia wyruszyć na poszukiwania kryjówki Alvina z pomocą Smarka, który znał jej lokalizację. Kieruje ich bezpośrednio do kryjówki, gdzie Czkawka natychmiast zostaje złapany i uświadamia sobie, że po raz kolejny został zdradzony przez kuzyna.

Gdy Czkawka zostaje uwolniony i dostaje się na statek, na którym ukryto Insygnia Władcy, dopada go Smark z mieczem w dłoni. Jest roztrzęsiony i zmusza młodszego kuzyna do walki na miecze. Jest wściekły, że chłopak bez przerwy wybacza mu jego przewinienia, bowiem zdaje sobie w końcu sprawę, że na to nie zasłużył, a wszyscy ludzie się od niego odwrócili. Tłumaczy też, że musi być zły i wściekły, bo inaczej oszalałby. Przyznaje, że nazywał Czkawkę Bezużytecznym, bowiem sam tak się czuł, gdy po trzech latach bycia najbardziej poważanym wikingiem jako następcą wodza, narodził się Czkawka, odbierając mu to dziedzictwo.

W pojedynku dominuje Smark, jednak przed zadaniem ostatecznego ciosu rzuca miecz i wybucha płaczem. Czkawka pociesza go i tłumaczy, że wciąż ma szansę dołączyć do armii walczącej o wyzwolenie smoczej rasy. Smark decyduje się na przyjęcie Smoczego Znaku i ostatecznie przyłącza się do Czkawki.

Jego ostatnim bohaterskim wyczynem było przebranie się za Czkawkę i wyjście naprzeciw goniącej statek armii Alvina na grzbiecie smoka. Bohatersko walczy z wojownikami, jednak w pewnym momencie trafia w niego piorun oraz strzała jednego z łuczników. Chłopak spada do oceanu, zaś Alvin jest szczęśliwy, będąc przekonanym, że zabił Czkawkę. 

Relacje

Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci

Smark nienawidzi swojego kuzyna, jako rywala w walce o tytuł wodza klanu. Gdy jest jeszcze młodym nastolatkiem, po prostu wyśmiewa go i poniża, często bijąc go. Gdy dorasta, kilkakrotnie usiłuje wykorzystać nadarzającą się okazję, by zabić kuzyna. W końcu, w ostatnich tomach, zdradza cały swój lud, wydając Czkawkę w ręce Alvina. Tuż przed swoją śmiercią Smark nawraca się i zaprzyjaźnia się z Czkawką, chcąc walczyć o lepszy świat. 

Burek Głąb

Bliska, przyjazna relacja między Smarkiem a Burkiem jest widoczna tylko w kilku pierwszych tomach cyklu, bowiem później bohater schodzi na dalszy plan. Są sobie dość bliscy, jeśli chodzi o wspólne znęcanie się nad słabszymi chłopcami z klanu. Smark i tak uważa się za lepszego i ważniejszego, zwłaszcza, że Burek nie grzeszy rozumem.

Śledzik

Śledzik nie jest rywalem Smarka, mimo to chłopak darzy go nienawiścią i nieustannie wyśmiewa go, kpi oraz upokarza przed innymi Wikingami.

Pyskacz Gbur

Gdy Smark jest uczniem Pyskacza, nauczyciel uważa go za najlepszego z adeptów. Podziwia go i stawia za wzór pozostałym chłopcom. Sytuacja diametralnie zmienia się, kiedy większość Chuliganów, w tym Pyskacz, zostaje zniewolona, a Smark przejmuje tytuł wodza i przechodzi na stronę Alvina. Wówczas Pyskacz oskarża go o zdradę, by w końcu skutecznie uświadomić byłemu uczniowi, że skazał się na samotność.

Zadek Piwożłop

Niezbyt dobrze znane są relacje Smarka ze swoim ojcem, jednak gdy Smark przeszedł na stronę Alvina, Zadek przyznał, że wcale nie jest dumny z takiego potomka, czym wprawił Smarka w zdumienie.

Ciekawostki

  • Smark jest o trzy lata starszy od Czkawki, mimo że w filmie są w tym samym wieku.
  • Smark jest o wiele gorszy w porównaniu z jego filmowym odpowiednikiem. Na każdym kroku ma nadzieję, że Czkawce stanie się coś złego.

Zobacz też

Advertisement