FANDOM


Poprzedni odcinek
Co kryją smoki
Smarkaty smarkacz Następny odcinek
Skręćkarcze Bagna
Artykuł
Smarkaty smarkacz (ang. Defiant One) — szesnasty odcinek serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera odbyła się 20 lutego 2013 roku w USA i 19 września 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.

Opis

Czkawka ma kolejne problemy, lecz tym razem nie ze smokami. Wraz z przyjaciółmi lecą na misję, podczas której Sączysmark odłącza się od grupy. Syn Stoicka chce mu pomóc, jednak w skutek nieszczęśliwego wypadku oboje wraz ze Szczerbatkiem, który ma uszkodzony ogon i nie może latać, trafiają na Wyspę Łupieżców.

Fabuła

Czkawka, Sączysmark, Mieczyk, Szpadka, Astrid i Śledzik szukają zaginionego statku. Podczas bezowocnych poszukiwań Jorgenson oddala się od pozostałych w przekonaniu, że łódź znajduje się całkowicie w innym miejscu. Czkawka i Szczerbatek, po przekonaniu przez Astrid, udają się za nim, lecz kiedy doganiają go, trafiają na ogromną trąbę morską. Przyjaciele chcą uciec, jednak Hakokieł leci zbyt blisko wiru i zostaje wciągnięty do środka. Smokowi udaje się wyrwać z tornada, lecz jeździec spada z jego grzbietu. Na pomoc Sączysmarkowi leci Szczerbatek. Udaje mu się złapać jeźdźca, jednak tornado wciąga także jego i podczas próby ucieczki niszczy się jego ogon. Ponieważ nie mogą lecieć dalej, lądują na pobliskiej wyspie.

Tymczasem na Berk wraca reszta nastolatków. Stoick i Pyskacz informują ich, że zaginiona łódź już wróciła. Nie widząc syna, wódz pyta, gdzie jest Czkawka, a Astrid informuje go, że chłopak musiał wrócić po Sączysmarka. Pyskacz mówi Stoickowi, by się nie martwił.

Gdy Czkawka odzyskuje przytomność, odnajduje Szczerbatka, a chwilę później także Sączysmarka. Jeździec próbuje naprawić ogon smoka, aby móc wrócić, lecz odkrywa, że uszkodzeniu uległ także mechanizm sterujący. Próbuje sam go naprawić, umieszczając w mechanizmie brakujący drut, ale nie ma wystarczająco siły. Sączysmark wyśmiewa go i zgłasza chęć pomocy, jednak łamie pałąk na dwie części. Czkawka jest wściekły.

Po całym zamieszaniu chłopcy słyszą hałas. Uświadamiają sobie, że nie są sami na wyspie. Ukrywają się za skałą i widzą zza niej Łupieżców. Czkawka orientuje się, że znajdują się na ich wyspie. Niepostrzeżenie się poruszając, razem przemierzają wyspę w celu znalezienia miejsca, w którym mogliby naprawić ogon Szczerbatka.

Podczas wędrówki Sączysmark znajduje fioletowe jagody i chce je zjeść, Czkawka radzi mu jednak, by tego nie robił, ponieważ mogą być trujące. Sączysmark, na złość, ignoruje go. Po chwili Jorgenson zaczyna niewyraźnie mówić, ponieważ spuchł mu język. Czkawka chce mu pomóc i prosi o swoją torbę, lecz okazuje się, że Sączysmark zgubił ją po drodze. Wściekły Czkawka uświadamia mu, że jeśli Łupieżcy znajdą torbę ze znakiem Berk, zostaną rozpoznani i odnalezieni. W tym czasie Bestial znajduje zaginioną torbę.

W tym czasie na Berk powraca samotnie Hakokieł. Jeźdźcy domyślają się, co się stało i mówią Stoickowi, że Sączysmark oraz Szczerbatek z Czkawką zostali porwani przez huragan i stracili ogon. Grupa wyrusza na poszukiwania.

Albrecht, do którego Bestial przyniósł znalezioną torbę, wysyła swoich ludzi, by pojmali intruzów. Czkawka tymczasem odnajduje kuźnię i czeka na odpowiedni moment, by do niej się wkraść i naprawić mechanizm ogona. Zanim jednak udaje mu się wejść, jego i Sączysmarka atakuje dziki Koszmar Ponocnik. Czkawka szybko go uspokaja. Znienacka napadają ich Łupieżcy, ale Szczerbatek odwraca ich uwagę. Czkawka i Sączysmark zaczynają się kłócić o to, że nie potrafią się ze sobą dogadać i każdy udaje się w swoją stronę.

W tym czasie Stoick, Pyskacz i reszta jeźdźców smoków znajdują dryfujący na oceanie materiał z ogona Szczerbatka i zaczynają się coraz bardziej martwić.

Czkawka dostaje się do kuźni, lecz Szczerbatek musi pozostać na zewnątrz budynku, gdyż nie mieści się w wejściu. Smoka atakuje dziki Gronkiel i podczas walki oddalają się od budynku. Czkawka tymczasem zostaje odkryty i pojmany przez Łupieżców.

Szczerbatek pokonuje Gronkla i biegnie po Sączysmarka. Chłopak buduje tratwę by wydostać się z wyspy. Początkowo myśli że Czkawka jest gdzieś w pobliżu i mówi że go nie potrzebuje. Smok gestem daje mu do zrozumienia, że Czkawka jest w niebezpieczeństwie, Sączysmark się opamiętuje i razem wracają do kuźni. Chłopak na miejscu odnajduje pałąk zrobiony przez Czkawkę, lecz napada go jeden z Łupieżców. Z pomocą Szczerbatka Jorgenson pokonuje go.

Sączysmark dosiada Szczerbatka i biegną uratować Czkawkę z rąk sług Albrechta. Doganiają ich w kotlinie i uwalniają Czkawkę, który od razu naprawia ogon Szczerbatka i wszyscy razem opuszczają wyspę Łupieżców, ku wściekłości Albrechta. Chłopcy rozmawiają i uświadamiają sobie, że potrafią ze sobą współpracować. W drodze na Berk spotykają Stoicka, Pyskacza i pozostałych jeźdźców smoków

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

Link do odcinka

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.