Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Co kryją smoki
Smarkaty smarkacz Następny odcinek
Skręćkarcze Bagna
Artykuł

Smarkaty smarkacz (ang. Defiant One) — szesnasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 20 lutego 2013 roku, a w Polsce 19 września 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Czkawka ma kolejne problemy, lecz tym razem nie ze smokami. Jeźdźcy wyruszają na misję, podczas której Sączysmark odłącza się od grupy. Syn Stoicka postanawia go odnaleźć, jednak wskutek nieszczęśliwego wypadku oboje wraz ze Szczerbatkiem, który ma uszkodzony ogon i nie może latać, trafiają na Wyspę Łupieżców.

Fabuła

Wszyscy jeźdźcy są na swojej pierwszej oficjalnej misji, podczas której mają za zadanie odnaleźć zaginiony statek. Sączysmark bez przerwy marudzi, twierdząc, że muszą lecieć w złym kierunku, skoro poszukiwania dotąd nie dały rezultatów. Czkawka powtarza wytyczne od Stoicka, jednak Jorgenson, zamiast na wskazane południe, chce się koniecznie udać na północ. Oznajmia, że nie zamierza słuchać przywódcy i rusza w przeciwną stronę, odłączając się od grupy. Czkawka nie ma nic przeciwko pozbyciu się irytującego towarzysza, jednak po wyraźnej sugestii Astrid decyduje się za nim podążyć.

Dogania Sączysmarka i Hakokła tuż przy potężnej trąbie powietrznej. Zwraca głośno uwagę, że zjawisko wygląda niebezpiecznie, ale Jorgenson nie widzi problemu w okrążeniu go. Zbliża się jednak zanadto do wiru, który wciąga Hakokła, a potem zrzuca i porywa jego jeźdźca. Czkawka mimo obaw rusza po Sączysmarka. Szczerbatkowi udaje się złapać wikinga, ale sam zostaje wciągnięty przez trąbę powietrzną. Jego sztuczna lotka pod wpływem silnego wiatru rozrywa się, przez co smok traci sterowność. Wir porywa całą trójkę, a następnie z rozpędu wyrzuca na nieznany ląd.

Na Berk wracają Astrid, Śledzik, Mieczyk i Szpadka. Stoick i Pyskacz oznajmiają im, że zaginiona łódź już wróciła. Nie widząc syna, wódz pyta, gdzie jest Czkawka, a Astrid informuje go, że chłopak musiał wrócić po Sączysmarka. Pyskacz mówi Stoickowi, by się nie martwił.

Na skalistej wyspie Czkawka poszukuje Szczerbatka i Jorgensona. Jako pierwszego znajduje swojego smoka. Ogląda pozostałości sztucznej lotki, która nie tylko się potargała, ale również zupełnie pogięła. Po chwili znad jego głowy rozlega się głos Sączysmarka – brunet kategorycznie żąda zdjęcia go z drzewa. Szczerbatek jednym strzałem zrzuca wikinga na ziemię. Chłopcy witają się niezbyt życzliwie, po czym Czkawka pyta, gdzie Hakokieł. Ponocnik mimo nawoływań się nie pojawia. Haddock zapewnia przyjaciela, że znajdą go, jak tylko uda im się wzbić w powietrze.

Wieczorem Czkawce udaje się zamocować na ogonie smoka zastępczą lotkę, ale wciąż ma problem z wygiętym pałąkiem, który uniemożliwia sterowanie protezą. Próbuje wyprostować metalową część, zapierając ją o skałę, jednak nie ma dość siły. Sączysmark po bezowocnym przeszukaniu torby zabranej z Berk skarży się, że nie ma w niej nic do jedzenia. Czkawka, nieco zirytowany ciągłym narzekaniem przyjaciela, prosi go, by przestał marudzić i mu pomógł, ale Jorgenson stwierdza, że właśnie to robi – uczy Haddocka sztuki przetrwania, której postawą jest znalezienie jedzenia. Szatyn zauważa ze złością, że mają większe problemy. Sączysmark, kpiąc z jego wątłej postury, od niechcenia bierze pałąk, ale zamiast go wyprostować, przełamuje go na pół i oddaje, przekonany, że zrobił, co należało. Czkawka oznajmia mu, że to była ich jedyna szansa na powrót i że nawet nie wiedzą, gdzie teraz są. Nagle Szczerbatek zaczyna niespokojnie warczeć, a młodzi Wandale słyszą ludzkie głosy i ukrywają się za skałami. Okazuje się, że po okolicy chodzą ludzie Albrechta, a chłopcy znajdują się na Wyspie Łupieżców.

Poruszając się dyskretnie, razem przemierzają ląd w celu znalezienia miejsca, w którym mogliby naprawić zepsuty pałąk. Podczas wędrówki Sączysmark znajduje fioletowe jagody i zaczyna je zjeść. Czkawka radzi mu, by tego nie robił, ponieważ mogą być trujące. Jorgenson ignoruje go, jednak już chwilę później zaczyna niewyraźnie mówić. Okazuje się, że od owoców spuchł mu język. Czkawka chce mu pomóc i prosi o swoją torbę, lecz okazuje się, że Sączysmark zgubił ją po drodze. Wściekły Czkawka uświadamia mu, że jeśli Łupieżcy wpadną na torbę ze znakiem Berk, od razu zrozumieją, kto kręci im się po wyspie. W tym czasie Bestial znajduje zgubę.

Na Berk Stoick z wyczekiwaniem patrzy w niebo. Czkawka nie wraca już od kilku dni, co bardzo niepokoi wodza. Jeźdźcy twierdzą, że przyjaciele musieli się najwidoczniej schować gdzieś przed burzą. Nagle w chmurach dostrzegają powracającego samotnie Hakokła. Smok cały płonie i jest zdenerwowany. Stoick domyśla się, że stało się coś złego, i każe młodzieży przygotować się do poszukiwań.

Albrecht przygląda się, jak jego ludzie próbują okiełznać dzikiego Zębacza na arenie, a gdy im się to nie udaje, łapie gada za ogon i wrzuca do klatki. Irytuje go fakt, że nie potrafi zapanować nad smokami. Uważa, że do ich tresury potrzebuje Czkawki. Wtedy Bestial pokazuje mu swoje odkrycie. Zadowolony Albrecht wysyła ludzi, by złapali kręcących się po wyspie Wandali.

Czkawka z pomocą swojej lunety odnajduje kuźnię i czeka na odpowiedni moment, by się do niej wkraść i naprawić mechanizm ogona. Sączysmark pyta, jak długo będzie musiał moczyć spuchnięty język w misce ze śliną Szczerbatka. Czkawka pociesza, że ten specyfik ma niesłychane właściwości lecznicze. Tymczasem Stoick, jeźdźcy i dosiadający płonącego, szalejącego Hakokła Pyskacz poszukują zaginionych. Kowal ogłasza, że Ponocnik złapał trop swojego właściciela.

Wieczorem Czkawka, Szczerbatek i Sączysmark podkręcają się do chwilowo opustoszałej kuźni. Ten ostatni testuje wyleczony język, wymawiając rozmaite trudne słowa. Zanim udaje im się dotrzeć do celu, atakuje ich dziki Koszmar Ponocnik. Szczerbatek staje w obronie jeźdźców, jednak Czkawka go powstrzymuje i postanawia uspokoić obcego smoka. Prawie mu się to udaje, lecz znienacka napadają na nich Łupieżcy. Szczerbatek na polecenie Czkawki odwraca ich uwagę. Chłopak planuje poczekać na swojego wierzchowca, a potem pójść wprost do siedziby kowala, ale Jorgenson zdecydowanie odmawia powrotu do wioski Łupieżców i twierdzi, że z winy Haddocka omal nie zostali złapani. Ten odpiera atak, przypominając, że to Sączysmark zgubił torbę ze znakiem Berk. Wandale zaczynają się spierać, wzajemnie zrzucając na siebie winę, aż w końcu Jorgenson obraża się i rusza w swoją stronę.

W tym czasie jeźdźcy znajdują w wodzie potargany materiał z lotki Szczerbatka. Stoick nakazuje im lecieć nisko nad powierzchnią, bo prawdopodobnie Czkawka, Sączysmark i Szczerbatek dryfują gdzieś w okolicy.

Czkawka dostaje się do kuźni, lecz Nocna Furia musi pozostać na zewnątrz budynku, gdyż nie mieści się w wejściu. Smoka atakuje dziki Gronkiel i podczas walki oddalają się od budynku. Czkawka tymczasem zostaje odkryty i pojmany przez Łupieżców.

Szczerbatek pokonuje Gronkla i chce dostać się z powrotem do kuźni, jednak nie jest w stanie sam się wzbić ani wspiąć się po stromych, skalnych ścianach. Postanawia więc odnaleźć Sączysmarka. Chłopak buduje tratwę, by wydostać się z wyspy, jednak jego konstrukcja tonie niemal od razu po zwodowaniu. Gdy dostrzega Nocną Furię, początkowo myśli, że Czkawka jest gdzieś w pobliżu i mówi głośno, że go nie potrzebuje. Smok gestem daje mu do zrozumienia, że Czkawka jest w niebezpieczeństwie. Sączysmark się opamiętuje i razem wracają do kuźni. Chłopak na miejscu odnajduje pałąk zrobiony przez Haddocka, lecz napada go jeden z Łupieżców. Z pomocą Szczerbatka Jorgenson pokonuje go.

Sączysmark dosiada Szczerbatka i razem biegną odbić Czkawkę z rąk ludzi Albrechta. Doganiają ich w wąwozie, a smok celnymi splunięciami zawala przejścia, odcinając im obie drogi ucieczki. Obserwujący to ze szczytu wyspy Albrecht łapie za siekierę i sam rusza po swojego więźnia. Nocna Furia i Jorgenson uwalniają Czkawkę, który od razu naprawia ogon Szczerbatka i wszyscy razem opuszczają wyspę Łupieżców, ku wściekłości Albrechta. Chłopcy rozmawiają i uświadamiają sobie, że potrafią ze sobą współpracować. W drodze na Berk spotykają Stoicka, Pyskacza i pozostałych jeźdźców.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

Zobacz też

Advertisement