FANDOM


Akademia logo

Symbol Smoczej Akademii

Smocza Akademia w Berk (ang. Berk Dragon Training Academy) — jedna z lokalizacji na wyspie Berk, dawna Smocza Arena. Szefem akademii jest Czkawka.

Budowa

Centralną część Akademii stanowi okrągła, obszerna arena (na której niegdyś walczono ze smokami, obecnie prowadzi się na niej szkolenia), znajdująca się w skalnej wnęce. Dzięki temu arena otoczona jest naturalnym, kamiennym murem, wysokim na kilka metrów. Od góry zaś arena ogrodzona jest metalową siatką, która uniemożliwia smokom ucieczkę. Siatka ta, zamocowana za pomocą liny do skalnej półki wysoko nad areną, może być podnoszona, dzięki czemu Arena jest otwarta i smoki mogą swobodnie do niej wlatywać i z niej wylatywać.

Z wioski na arenę prowadzi jedno wyjście. Stanowi je wydrążony w skale krótki korytarz, z obu stron zamykany potężnymi bramami z drewnianych krat. Korytarz jest dość szeroki, by mógł się w nim zmieścić smok tak duży jak Koszmar Ponocnik, nawet w locie, ze złożonymi skrzydłami. Nad wejściem zewnętrznym znajduje się symbol Akademii - wizerunek Nocnej Furii.

W murach Akademii znajdują się wydrążone pomieszczenia, zamykane szczelnymi, bardzo grubymi i wytrzymałymi metalowymi odrzwiami, blokowanymi dodatkowo dzięki wielkim drewnianym kołkom. Pierwotnym przeznaczeniem tych boksów było przetrzymywanie schwytanych smoków i uniemożliwienie im ucieczki. Brak drewnianych elementów fortyfikacji uniemożliwiał smokom ich podpalenie, zaś ogólna budowa - ich sforsowanie. Po utworzeniu Akademii, boksy te przez jakiś czas były zajmowane przez smoki jeźdźców, ponieważ wioska Berk nie była jeszcze przystosowana do ich potrzeb (wyjątek stanowił Szczerbatek, który przypuszczalnie nie zgodził się na zbytnie oddalenie od swojego jeźdźca i zamieszkał razem z Czkawką); niedługo później smoki zamieszkały ze swoimi jeźdźcami czy to w ich domach, czy w czymś na kształt stajni obok domu. Obecnie, boksy areny są wykorzystywane przez jeźdźców jako sale wykładowe oraz prywatne kwatery dla nich oraz ich smoków. W czasach kryzysu, na przykład poczas ataku dzikich smoków czy wyjątkowo ciężkich warunków pogodowych, w pomieszczeniach Akademii skrywać się mogą liczni wikingowie oraz smoki. Groty te są bowiem skutecznie chronione przed mrozami i wiatrem, jak też przed smokami.

Historia

Czkawka TV

Czkawka prowadzi lekcję

Niegdyś arena służyła do przetrzymywania i zabijania smoków podczas smoczego szkolenia, lecz po zawarciu pokoju z latającymi gadami jej przeznaczenie zmieniło się diametralnie. Nadal przetrzymane są w niej smoki, po to by nie uciekły i można było je zbadać, opisać i wytresować. Smoczą Akademię oficjalnie założono w odcinku Jak się zakłada Smoczą Akademię, po tym, jak Czkawka i jego przyjaciele skutecznie ułaskawili smoki grasujące po wiosce i siejące spustoszenie. Jego ojciec i wódz, Stoick Ważki, docenił umiejętności młodzieży i dedykował im arenę, nadając jednocześnie oficjalną nazwę.

Na co dzień Akademia służy lepszemu poznawaniu wytresowanych  smoków i zwiększaniu ich umiejętności, w sytuacji kryzysowej - planowaniu i ćwiczeniu strategii walki i obrony.

Treserzy

Znane smoki

Do Smoczej Akademii należą, lub znajdowały się w niej następujące smoki:

Ciekawostki

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.