Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Symbol Smoczej Akademii

Smocza Akademia w Berk (ang. Berk Dragon Training Academy) — miejsce na wyspie Berk, będące siedzibą organizacji jeźdźców o tej samej nazwie. Znajduje się na smoczej arenie. Szefem Akademii jest Czkawka.

Wygląd

Smocza arena na Berk

Siedzibę Akademii stanowi okrągła, obszerna arena. Została ona wybudowana na jednym ze skalnych występów niedaleko wioski na długo przed wytresowaniem smoków. Służyła głównie do przetrzymywania oraz zabijania silnych, ziejących ogniem bestii, co spowodowało, że ma specyficzną konstrukcję.

Centralną część areny stanowi wykuta w litej skale niecka o kilkumetrowych, pionowych ścianach. Powyżej rozciąga się pochylone ogrodzenie z metalowych prętów, służących dawniej za barierki dla widzów, oraz siatka z metalowych łańcuchów. Oba te elementy są ze sobą połączone, tworząc swego rodzaju kopułę, i przymocowane za pomocą grubego łańcucha do znajdującej się wysoko nad areną półki skalnej. Specjalny system pozwala podnosić i opuszczać kopułę, dzięki czemu w trakcie użytkowania przez jeźdźców arena często jest otwarta, a smoki mogą tam swobodnie wlatywać.

Wokół areny, na szczytach kamiennych ścian, ciągnie się szerokie przejście. Tam, gdzie skała staje się węższa, dobudowane są szerokie drewniane kładki, dzięki czemu bez trudu można obejść całą konstrukcję. Na arenę prowadzi tylko jedno wejście – wykuty w skale krótki i szeroki korytarz, biegnący po skosie w dół, na poziom głównego placu niecki. Dawniej z obu stron zamykały go potężne bramy, ale od czasu przejęcia areny przez jeźdźców pierwsza z nich, niemal pozioma krata osłaniająca wejście do krótkiego tunelu, została zdemontowana. Druga, będąca kratownicą z drewna i metalu[1], jest opuszczana z góry za pomocą systemu łańcuchów oraz kołowrotów i oddziela korytarz od placu areny. Przed nią, powieszony nad korytarzem, znajduje się symbol Smoczej Akademii – duża drewniana tarcza z wizerunkiem Nocnej Furii.

Wewnątrz niecki w ścianach wykute są liczne pomieszczenia, zamykane szczelnymi, grubymi i wytrzymałymi drzwiami wzmacnianymi metalem, z których część dodatkowo blokowana jest od zewnątrz dużymi poprzecznymi belkami. Dawniej służyły one do przetrzymywania schwytanych gadów. Po zawarciu pokoju ze smokami część potężnych wrót została wymieniona na metalowe kraty, dzięki którym do jaskiń, wykorzystywanych obecnie przez jeźdźców jako smocze boksy, wpada światło i świeże powietrze, a trzymane tam zwierzęta mogą pozostawać w kontakcie wzrokowym z właścicielami. Jedno z pomieszczeń jest też wykorzystywane przez jeźdźców jako magazyn na sprzęty treningowe.

Znaczenie

Smocza Akademia jest miejscem, w którym jeźdźcy integrują się, nabywają wiedzę na temat smoków na lekcjach teoretycznych oraz przeprowadzają praktyczne treningi. Odbywają się tam narady i spotkania grupy. Ze względu na liczne zabezpieczenia, będące pozostałościami po poprzednich funkcjach areny, jest to też bezpieczne miejsce do tresury gadów.

Do czasu wybudowania na Berk smoczych stajni wykute w skale jaskinie wykorzystywane były przez jeźdźców jako boksy dla ich smoków. W okresach ciężkich warunków pogodowych pomieszczenia zamykane szczelnymi wrotami mogły też służyć za sale wykładowe, a podczas ataków smoków – za kryjówki. Zakratowane jaskinie bywały za to używane sporadycznie jako cele.

Ponadto arena, nawet po założeniu tam siedziby Akademii, nadal była wykorzystywana jako miejsce do organizowania Festiwalu Roztopów.

Członkowie

Smocza Akademia jest nie tylko miejscem, ale też organizacją skupiającą pierwszych smoczych jeźdźców z Berk.

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków

Założenie Smoczej Akademii

Smocza Akademia zostaje założona w odcinku Jak się zakłada Smoczą Akademię. Gdy smoki sieją zamęt w wiosce, porywając wikingom jedzenie czy załatwiając się im na głowy, Czkawka postanawia zebrać jeźdźców na arenie, by tam pokazać im, jak mogą sobie poradzić z tymi problemami.

Plan ostatecznie kończy się powodzeniem, a młodzież ułaskawia większość zwierząt grasujących po wiosce. W nagrodę wódź, Stoick Ważki, oddaje im arenę, a młodzi jeźdźcy zostają oficjalnymi treserami wioski i wieszają nad wejściem wizerunek Nocnej Furii – symbol nowo powstałej Smoczej Akademii.

Czkawka prowadzący konkurs

W odcinku Wiking do wynajęcia jeźdźcy urządzają na arenie konkurs wiedzy, w którym drużyny Astrid i Śledzika oraz Sączysmarka, Mieczyka i Szpadki stają naprzeciwko siebie. Czkawka zadaje im pytania do w chwili, gdy zabawa przeradza się w sprzeczkę. Haddock postanawia wtedy skończyć zajęcia.

Później, chcąc znaleźć pracę Pyskaczowi, przyprowadza go do Akademii w nadziei, że nauczy on jeźdźców czegoś nowego o smokach. Kowal jednak przynosi ze sobą mnóstwo broni, którą chce uczyć zwierzęta posłuszeństwa, więc te, przerażone, uciekają. Po powrocie przyjaciele skarżą się na trudy lotu na nieosiodłanych smokach, w związku z czym Czkawka proponuje Pyskaczowi zajęcie się właśnie wytwarzaniem siodeł. Kowal ponownie przychodzi na arenę, by zaprezentować swoje dzieła, jednak z powodu licznych udziwnień nie zyskują one ogólnej aprobaty.

Nieudana konfrontacja owcy i Koszmara Ponocnika

W odcinku Folwark zwierzęcy arena zostaje wykorzystana przez jeźdźców jako miejsce do skonfrontowania zwierząt gospodarskich ze smokami. Mimo usilnych starań przyjaciół kury, owce i jaki są przerażone obecnością skrzydlatych gadów i nie potrafią znaleźć z nimi wspólnego języka.

W odcinku Okrutna parka jeźdźcy przynoszą na arenę Płomienia – małego smoka, którego Czkawka znalazł w lesie. Testują tam ostrość jego pazurów, reakcję na węgorze i sposób latania, odkrywając, że zwierzę nie obawia się ryb przerażających większość smoków, a latając w kółko, wypala na ziemi spiralne symbole. Stwierdzają, że mają do czynienia z nowym gatunkiem, który Śledzik nazywa Tajfumerangiem. Wkrótce jednak okazuje się, że Płomień wcale nie jest dorosłym osobnikiem.

Wym i Jot wśród butów

W odcinku W smokach nadzieja wikingom z całej wioski giną buty. Idąc smoczym tropem, wszyscy docierają do Akademii, gdzie pod stosem pogryzionego obuwia drzemią Wym i Jot. Czkawka obiecuje oburzonym, podjudzanym przez Pleśniaka Wandalom, że odtąd jeźdźcy będą lepiej pilnować smoków. Gdy Zębiróg odchodzi, chłopak zauważa, że gad zostawia znacznie głębsze ślady niż te, które ich do niego doprowadziły, i zaczyna coś podejrzewać.

W odcinku Jak sobie wybrać smoka Czkawka przyprowadza na arenę Stoicka, by ten zapoznał się z różnymi gatunkami smoków i wybrał jakiegoś dla siebie. Jeźdźcy prezentują swoje wierzchowce, jednak żaden z nich nie wydaje się wikingowi dość dobry. Rozmowę przerywa im Pyskacz, zawiadamiając, że napadający na ich łodzie potwór znowu przypuścił atak. Stoick wyrusza razem z synem na Szczerbatku. Gdy odkrywają, że napastnikiem jest Gromogrzmot, wódz, zachwycony siłą smoka, nakazuje Czkawce, by mu go wytresował. Osobnik zostaje więc schwytany i zamknięty w jednym z boksów na arenie. Czkawka tłumaczy ojcu, jak powinien podejść do tresury, jednak z powodu niecierpliwości i roszczeniowości Stoicka zwierzę ucieka, nie zważając na dosiadającego go wikinga.

W odcinku Smoczy kwiat Mieczyk i Szpadka kupują od Johanna dużą statuę, którą ustawiają w Akademii. Czkawkę cieszy fakt, że bliźniaki zaczęły traktować arenę jak własny dom, jednak okazuje się, że w ich zamyśle miał to być wyłącznie cel do zniszczenia, który wszyscy szybko zaczynają ostrzeliwać.

Czkawka z Heatherą w Akademii

W odcinku Słodka Heathera (część 1) jeźdźcy dokonują w Akademii pomiarów szybkości, z których wynika, że Wichura zaczyna zmniejszać dystans między sobą a Szczerbatkiem. Czkawka jest zainteresowany tą zmianą, ale Astrid nie chce mu nic zdradzić. Nagle na arenę wpada Sączysmark, oznajmiając, że znalazł coś na plaży. Okazuje się, że znaleziskiem jest leżąca we wraku łodzi czarnowłosa dziewczyna, która po ocknięciu się przedstawia się jako Heathera. Za zgodą Stoicka zamieszkuje ona tymczasowo w domu Haddocków.

W nocy Astrid, karmiąc Wichurę, zauważa dziewczynę biegnącą przez wioskę i rozpoznaje w niej nowo przybyłą. Mimo że następnego dnia rano czeka na Czkawkę z wyścigiem, a jeźdźcy, zgromadzeni na arenie, oczekują treningu, szef Akademii się spóźnia. Wkrótce wszyscy odkrywają dlaczego – chłopak lata z Heatherą na Szczerbatku, którego ta pomogła mu przyspieszyć. Gdy w końcu lądują na arenie, wszyscy chłopcy jeden przez drugiego starają się zaimponować zaciekawionej Akademią brunetce. Śledzik chce jej nawet pokazać Księgę Smoków, ale Astrid zapobiega temu i odciągnąwszy Czkawkę na bok, radzi mu być nieco ostrożniejszym przy nieznajomej.

Trening przechwytywania głazów

W odcinku Słodka Heathera (część 2) Heathera, która ukradła Księgę Smoków i przekazała ją Łupieżcom, trafia do więzienia na Berk, zaś jeźdźcy na arenie ćwiczą kolejne manewry, starając się przygotować do konfrontacji z Albrechtem. Sztukamięs uczy się przechwytywać głazy, bliźniaki ćwiczą tworzenie ściany łatwopalnego gazu, a Astrid z Sączysmarkiem próbują zgrać się, by posłać do celu podpalone kolce Wichury.

Przyjaciele starają się też obmyślić plan, który pozwoliłby im odzyskać skradziony podręcznik. Astrid wpada na pomysł przebrania się za Heatherę.

Arena przygotowana do jednej z konkurencji

W odcinku Festiwal Roztopów arena, jak co roku, zostaje przygotowana na obchody Festiwalu Roztopów. Wokół kamiennej niecki pojawiają się flagi z symbolem święta, a na głównym placu ustawiane są rekwizyty konieczne do kolejnych konkurencji.

W odcinku Bliźniacze szaleństwa jeźdźcy ćwiczą na arenie pokazywanie swoim smokom sygnałów ręcznych, dzięki którym mogą niewerbalnie wydawać im polecenia. Wszystkim idzie stosunkowo dobrze – jedynym wyjątkiem są Mieczyk i Szpadka, którzy kłócą się, nie potrafiąc przekazać smokowi ani jednej wspólnej komendy, a potem zostawiają wierzchowca samego. Z tego powodu Wym i Jot również zaczynają się sprzeczać i robią, co chcą, przestając się słuchać innych jeźdźców. Zbiega się niefortunnie z wizytą Berserków na Berk, przed którymi Stoick chce ukryć pokój ze smokami.

Bliźniaki próbujące wydać wspólną komendę

Nowy wódz plemienia, Dagur Szalony, podejrzliwie podchodzi do nieobecności zwierząt, a gdy Zębiróg wpada wprost na jego ucztę w Twierdzy, z ekscytacją zapowiada polowanie. To kończy się schwytaniem smoka, jednak Stoick, by zagrać na czas, przypomina, że mogą go zabić tylko na arenie. Zwierzę zostaje przetransportowane do Akademii, gdzie Dagur zamierza się na nie z mieczem, jednak w ostatniej chwili jeźdźcy urządzają pozorowany atak smoków, wydając swoim wierzchowcom niewerbalne komendy. Dzięki temu udaje im się przegnać Berserków.

W odcinku Co kryją smoki jeźdźcy spotykają się w Akademii, by ustalić wspólną strategię polowania na Szeptozgona, którego ściga Szczerbatek, a w odcinku Skręćkarcze Bagna Czkawka przygotowuje się tam do ruszenia na poszukiwania Johanna.

Pyskacz prowadzący lekcję

W odcinku Dziwnobarwny klejnot Pyskacz prowadzi na arenie lekcję walki wręcz. Biorą w niej udział kolejno Mieczyk i Szpadka oraz Czkawka i Astrid, ale gdy ma dojść do konfrontacji Śledzika i Sączysmarka, wszyscy spostrzegają, że Ingermana nie ma wśród nich.

W odcinku Żyj i pozwól latać Stoick zabrania jeźdźcom latania na smokach ze względu na zagrożenie ze strony Albrechta. Aby nie pozostawić Berk zupełnie bezbronnego, jeźdźcy zakładają Nadziemny Krąg – organizację, w ramach której zamierzają potajemnie latać, patrolować nocami okolice wyspy i uczyć się metod obrony przed dzikimi smokami. Spotkania Nadziemnego Kręgu zaczynają się w Akademii, skąd przyjaciele ruszają na różne wyspy. Gdy dzięki działalności Kręgu zostaje odparty nocny atak Łupieżców, wódz znosi swój zakaz.

W odcinku Noc i wrzask Astrid przedstawia jeźdźcom w Akademii plan treningu, który będą odbywać na Smoczej Wyspie. Śledzik, Sączysmark, Mieczyk i Szpadka są oburzeni faktem, że w czasie nocnych ćwiczeń w obcym terenie nie będą mogli korzystać z pomocy swoich wierzchowców.

Próba rozgrzania Hakokła Ognioglistami

W odcinku Gdzie zimują Ognioglisty przemęczony Hakokieł traci siły i zdolność samozapłonu. Jeźdźcy zabierają go do Akademii, gdzie Śledzik stwierdza, że to bardzo ciężka przypadłość, mogąca doprowadzić do śmierci smoka.

W zapiskach Borka udaje się znaleźć informację o Ognioglistach, które mogą pomóc Hakokłowi, w związku z czym przyjaciele ruszają na poszukiwania i wyłapują większość gorących smoków znajdujących się na Berk. Próbują rozgrzać nimi leżącego na arenie Hakokła, ale niewielkich gadów jest zbyt mało. Jeźdźcy decydują się odnaleźć Wyspę Ognioglist.

Astrid trenująca na arenie

W odcinku Zemsta Astrid wyżywa się na beczkach i innego rodzaju drewnianych celach znajdujących się na arenie, trenując do walki z Marazmorem. W tym samym czasie bliźniaki kończą przygotowywać swoją "kryjówkę na wszelki wypadek", urządzoną w jednej z jaskiń, gdzie zamierzają przeczekać w towarzystwie wybranych wikingów nalot smoka. Sączysmark bezskutecznie próbuje się dostać do kryjówki, przynosząc Thorstonom coraz to nowe rzeczy, których od niego wymagają.

W odcinku Na szarym końcu Śledzik postanawia zorganizować konkurs, który ma dowieść, kto z jeźdźców najlepiej tresuje smoki. Przynosi na arenę sześć Straszliwców Straszliwych i rozdaje je przyjaciołom, którzy mają się z nimi zaprezentować następnego dnia. Po pokazie jeźdźcy zaczynają się kłócić, próbując wyłonić zwycięzcę, a w tym czasie pod Akademię podkradają się Albrecht, Bestial i Pleśniak. Zostają zauważeni przez Sztukamięs, którą Śledzik przestał się interesować na czas rywalizacji. Smoczyca wybiega z areny i przyłapuje Łupieżców, ale Albrecht nokautuje ją i zabiera jako zakładnika.

Lekcja dotycząca pułapek

W odcinku Zębiróg w ogniu Pyskacz prowadzi w Akademii lekcję dotyczącą rozbrajania pułapek na smoki, które są pozostałością po czasach walki z gadami i które jeźdźcy muszą usunąć z wyspy.

W odcinku Wandersmok (część 1) jeźdźcy odnajdują na północy łódź Grubego i Wiadra, którzy podpłynęli do Berserków, myśląc, że ci potrzebują pomocy, i zostali przez nich zaatakowani. Przyjaciele odkrywają, że wrogowie próbowali wykuć z lodowca fragment lodu, w którym zamrożony jest smok.

Zamrożony Wandersmok w Akademii

Zabierają zwierzę w lodzie do Akademii, gdzie Czkawka i Śledzik dość szybko orientują się, jakiego jest gatunku. Chcą jednak potwierdzić swoje przypuszczenia, więc idą po Księgę Smoków, zostawiając bryłę lodu z Mieczykiem, Szpadką i Sączysmarkiem. Gdy Czkawka donosi Stoickowi, że to, co znaleźli, to Wandersmok, który po rozmrożeniu może ożyć, w oddali rozlega się huk wybuchu. Wszyscy wracają na arenę, gdzie zastają uwolnionego przez bliźniaki Wandersmoka. Po krótkiej walce z ich wierzchowcami zwierzę ucieka z Akademii.

W odcinku Pięć drogowskazów Sączysmark jest przekonany, że umrze, bo zobaczył znaki, które na krótko przed śmiercią ukazują się wielkim wojownikom. W związku z tym postanawia wyznaczyć sobie następcę, na którego wybiera Gustawa. Zaczyna trenować chłopaka w Akademii, cały czas przypominając wszystkim o swojej bliskiej śmierci i tęsknocie, jaka będzie prześladować jego przyjaciół, a także nieustannie dając do zrozumienia swojemu uczniowi, że nic jeszcze nie potrafi.

Sączysmark udzielający lekcji Gustawowi

Jeźdźcy, zirytowani zarówno dramatyzowaniem Jorgensona, jak i jego dumną postawą, postanawiają udawać, że rzeczywiście chcą zastąpić Sączysmarka i zaczynają chwalić Gustawa za jego rzekome osiągnięcia. W końcu wychodzi na jaw, że znaki widziane przez Jorgensona były zaaranżowane przez bliźniaki, a ten jednak nie umrze. Gustaw jest rozczarowany, więc Czkawka oznajmia mu, że jeśli przyłoży się do nauki i sprzątania po smokach, w przyszłości może zostać jeźdźcem.

W odcinku Wielki lód Berk nawiedzają srogie mrozy, przez które jeźdźcy muszą siedzieć w jednej z jaskiń. Czkawka próbuje prowadzić lekcję, ale Sączysmark szturcha Hakokła, żeby ten strzelił w kamienną tablicę z notatkami. Pozostali jeźdźcy również zaczynają się już z nudów dziwnie zachowywać, więc gdy Stoick przychodzi do nich z wiadomością, że Johann Kupczy dotąd nie pojawił się w porcie, Czkawka z chęcią wyrusza na poszukiwania. Po powrocie z kupcem zastaje wioskę pustą. Biegnie do Akademii, jednak w jaskini, w której przedtem przebywali jeźdźcy, nie ma po nich śladu.

W odcinku Bajka o dwóch smokach Wichura i Hakokieł zaczynają zachowywać się wobec siebie agresywnie podczas oczyszczania jednego z pól. Czkawka dochodzi do wniosku, że to wina konfliktu ich jeźdźców, więc zabiera ich na arenę i nakazuje im zamienić się smokami. Astrid i Sączysmark zaprzyjaźniają się ze swoimi krótkoterminowymi wierzchowcami, jednak gdy następnego dnia przychodzą do nich, żeby przynieść im śniadanie, zastają tam tylko wyważone drzwi do ich boksów.

Sączysmark trenujący ze smokami

W odcinku Bim! Bam! Bom! Czkawka i Stoick znajdują na skałach młode Gromogrzmoty, które przylatują za nimi na Berk. Maluchy sieją chaos i zniszczenie, jednak Czkawka, który nie chce zostawiać piskląt na pastwę losu, obiecuje ojcu, że je wytresuje.

Przyjaciele zabierają smoki do Akademii, gdzie nadają im imiona i próbują okiełznać, jednak mimo starań maluchy uspokajają się wyłącznie w obecności Thornada, a gdy nie ma go w pobliżu, ponownie zaczynają rozrabiać. Widząc, że treserzy sobie nie radzą, Stoick nakazuje zabrać pisklęta ze swojej wyspy.

Hakokieł zamknięty w boksie

W odcinku Wyrzutki (część 1) Sączysmark zostaje zawieszony za swoją niesubordynację, a Czkawka do odwołania zabrania mu wstępu do Akademii. Po powrocie na arenę zastaje Mieczyka i Szpadkę przymierzających się do wyburzenia ściany między jaskinią ich oraz Jorgensona i powstrzymuje ich przed tym, twierdząc, że porozmawia z zawieszonym, gdy ten wróci.

Sączysmark nie wraca jednak sam, a przyniesiony przez Albrechta, który chce się sprzymierzyć z Berk. Po ocknięciu się Jorgenson wraca do Akademii, gdzie spodziewa się zostać z powrotem przyjęty, jednak Czkawka podtrzymuje zakaz i zabiera mu Hakokła, zamykając go w boksie.

Smoki walczące nad korzeniem

Tymczasem nocą na Berk zakrada się Dagur Szalony wraz z Berserkami. Jego ludzie włamują się na arenę – gdzie w boksach śpią wierzchowce jeźdźców – i zostawiają w centrum placu smoczy korzeń. Zamknąwszy bramę, otwierają za pomocą dźwigni wszystkie boksy, a rozbudzone smoki zaczynają ze sobą walczyć. Jeźdźcy dostają się do Akademii i na próżno starają się uspokoić wierzchowce. Gdy wszyscy są wewnątrz, a Sztukamięs przygotowuje się do wyniesienia korzenia, Berserkowie zatrzaskują bramę, skazując przyjaciół na wyczerpującą walkę. Dagur w zamian za wypuszczenie ich żąda od Czkawki oddania mu Nocnej Furii. W sukurs młodemu Haddockowi przychodzą Wandale na czele ze Stoickiem oraz wypuszczonym przez Sączysmarka Albrechtem. Udaje im się odeprzeć atak i oswobodzić jeźdźców, ale Dagur również nie próżnuje i porywa ogłuszonego po upadku wodza berkian.

W odcinku Wyrzutki (część 1) Czkawka przychodzi do zamkniętego na arenie Albrechta, proponując mu wspólną misję ratunkową, mającą na celu odbicie Stoicka. Później przebywający w Akademii jeźdźcy dostają wiadomość od infiltrującego Wyspę Łupieżców Czkawki. Chłopak nakazuje im sprowadzić do siebie Krzykozgona. Przyjaciele szukają sposobu na zwabienie smoka. Śledzik proponuje rozwścieczyć go i zwabić za pomocą korzenia, który podrzucili im Berserkowie.

Po wszystkim Czkawka przelatuje nad areną w czasie lotu nad wioską. Astrid trenuje tam razem z Wichurą strzelanie do ruchomych celów.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Jeźdźcy na arenie

Smocza Akademia, opuszczona przez jeźdźców zajmujących się już swoimi sprawami, pojawia się w odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 1). Czkawka przychodzi tam wieczorem, by zamknąć magazyn, stwierdzając przy tym, że zostali ze Szczerbatkiem sami.

Wkrótce jednak dowiaduje się od Johanna o ucieczce Dagura z więzienia na Wyspie Łupieżców i ponownie zbiera drużynę na arenie, planując misję poszukiwawczą na Cmentarzysku Statków.

Stoick polerujący siodło

W odcinku Co by tu schrupać Czkawka dowiaduje się od przybyłego na Koniec Świata Pyskacza, że Stoick jest bardzo nerwowy i cała wioska ma go dość. Wraca więc na Berk i zastaje ojca w Akademii, rzucającego do celu toporem, tuż obok wypolerowanego siodła Thornada. Udaje mu się wyciągnąć Stoicka na kilka dni na Koniec Świata, gdzie wódz zaprzyjaźnia się z Gruchotnikiem o imieniu Czaszkochrup. Wychodzi na jaw, że powodem jego rozdrażnienia była tęsknota za dawnym wierzchowcem.

W odcinku Drużyna Astrid jeźdźcy wracają na Berk, zawiadomieni przez Stoicka o ataku, w którym w wyniku ostrzału statku Dagura został zniszczony dom Hoffersonów. Mimo że matka i ojciec Astrid są cali i zdrowi, dziewczyna jest przygnębiona. Zapytana przez Czkawkę, gdzie zamierza spać, odpowiada, że w Akademii. Chłopak wraz z pozostałymi jeźdźcami stwierdzają, że w zasadzie też wolą nocować na arenie. Dziewczyna docenia miły gest, ale nie może zasnąć i wyrusza w nocy na spacer po wiosce, gdzie spotyka Stoicka i wdaje się z nim w rozmowę.

Astrid prowadząca selekcję

Rano Czkawka przygotowuje drużynę do powrotu na Koniec Świata, jednak Astrid oznajmia, że zostaje na Berk, gdzie zamierza trenować nowych, odwodowych jeźdźców. Do drużyny zgłasza się wielu wikingów, ale po wstępnej selekcji zostają tylko Gustaw, Sączyślin, Gothi, Sven, Gruby i Wiadro.

Czkawka uznaje to początkowo za dobry pomysł, ale widząc, w jaki sposób Astrid prowadzi szkolenie, odgaduje, że dziewczynie zależy nie tyle na wytrenowaniu jeźdźców, co raczej na tym, by mieć pretekst do jak najdłuższego przebywania na rodzinnej wyspie. Zamierza porozmawiać z nią po powrocie z Końca Świata, jednak bazę zastaje pod ostrzałem Dagura.

Stoick i Czaszkochrup na arenie

Podczas jednej z lekcji Astrid na arenie pojawia się Stoick, który oznajmia jej, że list z Końca Świata donosi o ataku. Rekruci chcą ruszyć razem z wodzem i dziewczyną jako wsparcie, ale Astrid stanowczo tego odmawia, twierdząc, że nie są jeszcze gotowi. Ostatecznie jeźdźcy ruszają na bitwę bez pozwolenia, a Astrid przekonuje się, że grupa ma już wystarczające umiejętności i mianuje ich drużyną A.

W odcinku Aukcja na miarę bohaterów jeźdźcy w Akademii przygotowują swojego specjalnego wysłannika, który ma pokazać się na licytacji smoków prowadzonej przez Viggo. Stoick jest zadowolony z pomysłu, dopóki nie odkrywa, że wysłannikiem tym ma być Sączysmark.

Mieczyk zirytowany obecnością Throka

W odcinkach Skrzydlata walka (część 1) i Skrzydlata walka (część 2) wszyscy jeźdźcy – poza Czkawką, który zniknął – zbierają się w Akademii i przygotowują do bitwy z Lotnikami o Koniec Świata. Cały trening najbardziej frustruje Mieczyka, ponieważ wraz ze Szpadką w ćwiczeniach bierze udział Throk, który jest jej osobistym ochroniarzem. Bliźniak nie może więc odpowiedzieć na żadne zaczepki siostry, a podczas wykonywania uników przed strzałami z farbą dostaje rykoszetem wszystkimi odbitymi przez Obrońcę Skrzydła pociskami.

Gdy wszyscy jeźdźcy razem z flotą są już w drodze na bitwę, na arenie pojawia się Czkawka, chcący oznajmić przyjaciołom, że znalazł sposób na pokonanie Lotników bez krzywdzenia Paszczogonów. Zastaje tam jednak tylko Gustawa, który wyjaśnia mu, jak się sprawy mają.

W odcinku Dużo dymu, dużo ognia Stoick i Czkawka zostają wywabieni z Berk przez Lotników, którzy w czasie ich nieobecności zajmują wyspę. Po powrocie Haddockowie orientują się, że oprócz uwięzienia mieszkańców ludzie Krogana zajęli też arenę, na której celują do zamkniętych w boksach smoków z wielkiej balisty. Wikingowie przypuszczają atak, dzięki któremu udaje im się uratować zwierzęta oraz wypuścić zamkniętych w Twierdzy jeźdźców.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

RoB Academy lvl 1.png

W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk Akademia (ang. Academy) jest budynkiem, w którym gracz może trenować swoje smoki. Wyjściowo jest tam miejsce tylko dla jednego smoka, ale płacąc runami, można dokupić kolejne stanowiska. Z czasem, by trenować posiadane osobniki na kolejne poziomy, trzeba ulepszać budynek za pomocą drewna.

W Akademii można trenować smoki do 134 poziomu. By uzyskać wyższe, należy wysłać smoka do czaszy (ang. Dome Academy).

School of Dragons

Akademia znajduje się w lokacji Training Grounds, naprzeciwko stacji Dragon Tactics. Można w niej zagrać w minigrę Fireball Frenzy.

Przypisy

  1. Jako taką przedstawia ją większość odcinków serialu, jednak m.in. w odcinkach Wiking do wynajęcia i Festiwal Roztopów brama zbudowana jest z desek i wzmacniana metalem.

Zobacz też

Advertisement