Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Smocza arena na Berk

Smocza arena (ang. Dragon Arena) — obiekt budowany przez wiele plemion zamieszkujących Archipelag, przede wszystkim w celu organizowania tam widowisk i walk smokami. Odbywają się na niej także treningi wojowników. Smocza arena po raz pierwszy pojawia się w filmie Jak wytresować smoka na wyspie Berk.

Dla ludów, które zawarły pokój ze skrzydlatymi gadami, areny stają się głównie placami treningowymi lub miejscami spotkań. Organizowane są tam również uroczystości oraz zawody.

Wygląd

Wnętrze areny na Berk

Zdecydowana większość aren została wybudowana w czasach, gdy na Archipelagu walczono ze smokami, w związku z czym mają one specyficzną konstrukcję, zdolną powstrzymać przed ucieczką silne, ziejące ogniem bestie.

Najbardziej znaną i typową pod względem budowy areną jest smocza arena na wyspie Berk. Jej centralną część stanowi wykuta w litej skale niecka o kilkumetrowych, pionowych ścianach i kamiennym, okrągłym dnie. Jest ono głównym placem, na którym odbywają się walki, pojedynki, zawody i szkolenia.

Koszmar Ponocnik wspinający się po łańcuchach

Powyżej rozciąga się pochylone ogrodzenie z metalowych prętów, służących dawniej za barierki dla widzów, oraz siatka z metalowych łańcuchów. Oba te elementy są ze sobą połączone, tworząc swego rodzaju kopułę, i przymocowane za pomocą grubego łańcucha do znajdującej się wysoko nad areną półki skalnej. Specjalny system pozwala podnosić i opuszczać kopułę.

Wokół areny, na szczytach kamiennych ścian, ciągnie się szerokie przejście. Tam, gdzie skała staje się węższa, dobudowane są szerokie drewniane kładki, dzięki czemu bez trudu można obejść całą konstrukcję. Na arenę prowadzi tylko jedno wejście – wykuty w skale krótki i szeroki korytarz, biegnący po skosie w dół, na poziom głównego placu niecki. Wejście do tunelu przesłania niemal pozioma metalowa krata, która po zawarciu pokoju ze smokami została zdemontowana. Druga brama, będąca kratownicą z drewna i metalu, jest opuszczana z góry za pomocą systemu łańcuchów oraz kołowrotów i oddziela korytarz od placu areny.

Pomieszczenia na arenie

Wewnątrz niecki w ścianach wykute są liczne pomieszczenia, zamykane szczelnymi, grubymi i wytrzymałymi metalowymi drzwiami, z których część dodatkowo blokowana jest od zewnątrz dużymi, pionowymi lub poprzecznymi belkami. Taka konstrukcja wrót oraz użycie do ich wykonania głównie metalu uniemożliwiały przetrzymywanym tam smokom ucieczkę.

Po zawarciu pokoju ze smokami część potężnych wrót została wymieniona na metalowe kraty.

Arena Łupieżców

Arena znajdująca się na Wyspa Łupieżców również została wybudowana w kamiennej niecce, a w ścianach wykuto jamy, jednak do ich zamykania używane są krzywe metalowe kraty, zbite nierówno z metalowych rurek.

Nad konstrukcją rozciąga się swego rodzaju kopuła z grubych prętów zbiegających się ku środkowi i połączonych poprzecznymi spojeniami, przez co całość przypomina szkielet dachu. Na arenę prowadzi co najmniej jedno wejście, zamykane metalowymi drzwiami.

Arena Berserków

Nie wiadomo, jak za czasów walk ze smokami wyglądała arena na Wyspie Berserków, jednak gdy Dagur przebudowywał wioskę po zawarciu pokoju z gadami, skalna niecka już w zamierzeniu miała pełnić rolę miejsca publicznych zgromadzeń, a nie areny do zabijania zwierząt. W związku z tym została pozbawiona wszelkich drzwi oraz jakiejkolwiek formy dachu. W ścianach nie ma też żadnych pomieszczeń.

Na głównym placu areny stoją ławki, a naprzeciw wejścia znajduje się duży, drewniany podest, na którym umieszczony jest tron Dagura.

Arena Łowców Smoków

Kolejna arena, bardzo podobna pod względem konstrukcji do budowli z Berk, znajduje się na jednej z wysp w bazie Łowców Smoków i jest wykorzystywana jako przestrzeń do walk smoków. W jej ścianach znajdują się dwa pomieszczenia – w jednym, zakratowanym, przebywa obecny champion, zaś w drugim, znacznie większym, o szerokich wrotach wzmocnionych deskami, więzione są pozostałe smoki. U góry rozciągają się metalowe barierki i łańcuchy.

Jedyną różnicą względem areny na Berk są korytarze, które prowadzą do smoczych cel. Dzięki nim Łowcy mogą się do nich dostać z zewnątrz, bez konieczności wchodzenia na arenę. Przejścia z tuneli do cel są zamykane metalowymi drzwiami.

Arena Lordów Wojny

Własną arenę posiadają też Lordowie Wojny. Znajduje się ona w ich forcie. Jej dolna część, obejmująca ściany i wejście, przypomina konstrukcją arenę Wandali, natomiast rozciągająca się w górze kopuła, zbita z grubych, prostych żelaznych prętów, przywodzi na myśl zadaszenie areny z Wyspy Łupieżców. Główny plac, na którym łowcy trenują radzenie sobie ze smokami, wypełniony jest różnego rodzaju klatkami.

Znaczenie

Niemal każda arena w założeniu była miejscem, w którym ludzie mogli przetrzymywać i zabijać schwytane smoki. Trenowali tam również metody walki ze skrzydlatymi bestiami – na Berk było to między innymi smocze szkolenie, które uczyło młodych wikingów radzenia sobie z tymi zwierzętami. W ten sposób ze swojej areny nadal korzystają łowcy Lordów Wojny, którzy ćwiczą tam między innymi chwytanie smoków w sieci czy poskramianie osobników spętanych łańcuchami. Natomiast dla Łowców Smoków arena jest głównie przestrzenią rozrywkową – organizują tam smocze walki.

Po zawarciu pokoju ze smokami areny zwykle pozostają w użytku, a wikingowie korzystają z ich innych funkcji. Często przekształcają je w place treningowe zarówno dla wojowników, jak i smoczych jeźdźców – na Berk arena jest główną siedzibą Smoczej Akademii, organizacji zrzeszającej pierwszych jeźdźców i treserów na wyspie. Młodzi Wandale pobierają tam zarówno lekcje teoretyczne, jak i przeprowadzają wspólne ćwiczenia.

Ponadto areny mogą być miejscem zgromadzeń publicznych, jak na Wyspie Berserków, lub przestrzenią do organizowania różnego rodzaju zawodów czy uroczystości. Arena na Berk od lat stanowiła centrum corocznego Festiwalu Roztopów. Początkowo zaczynał się też na niej każdy smoczy wyścig.

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Arena po raz pierwszy pojawia się w filmie, gdy Pyskacz wprowadza tam uczestników smoczego szkolenia. Są to Astrid, Sączysmark, Śledzik, Mieczyk, Szpadka i Czkawka. Młodzi Wandale uczą się radzić sobie między innymi z Gronklem, Śmiertnikiem Zębaczem i Zębirogiem Zamkogłowym. Zwycięzcą szkolenia zostaje ostatecznie wybrany syn wodza, który w nagrodę ma na oczach całej wioski zabić Koszmara Ponocnika. Czkawka zamiast tego próbuje oswoić zwierzę, chcąc pokazać wikingom, że nie muszą prowadzić wojny ze smokami. Stoick jednak uderza w barierkę swoim młotem, co rozwściecza Ponocnika, który rzuca się na Czkawkę.

Szczerbatek broni Czkawki

Śpiący w odległej zatoczce Szczerbatek słyszy jego krzyk i przybywa mu na pomoc. Wskakuje na arenę, niszcząc plazmą część łańcuchów, i przegania agresora. Sam zostaje jednak schwytany przez wikingów, a Stoick postanawia użyć słuchu smoka, by ten doprowadził go do Smoczego Leża.

Chcąc odbić przyjaciela i pomóc Wandalom w walce z Czerwoną Śmiercią, Czkawka zbiera na arenie innych uczestników smoczego szkolenia i na ich oczach tresuje wypuszczone z zamknięcia smoki.

Jeźdźcy smoków

W odcinku Jak się zakłada Smoczą Akademię smoki sieją zamęt w wiosce na Berk, porywając wikingom jedzenie czy załatwiając się im na głowy. Czkawka postanawia zebrać jeźdźców na arenie, by tam pokazać im, jak mogą sobie poradzić z tymi problemami. Jego plan ostatecznie kończy się powodzeniem, a młodzież ułaskawia większość zwierząt grasujących po wiosce. W nagrodę wódź oddaje im arenę, a młodzi jeźdźcy zostają oficjalnymi treserami. Od tej chwili miejsce to zostaje główną siedzibą Smoczej Akademii, a nad wejściem zawisa wizerunek Nocnej Furii.

Astrid na arenie Łupieżców

W odcinku Słodka Heathera (część 1) Łupieżcy na swojej arenie próbują poskromić dzikiego Koszmara Ponocnika, jednak zwierzę nie chce współpracować. Obserwujący to z góry Albrecht jest niezadowolony z braku postępów.

W odcinku Słodka Heathera (część 2) Astrid przybywa na Wyspę Łupieżców w przebraniu Heathery. By odzyskać Smoczy Podręcznik, musi wytresować dzikiego smoka. Łupieżcy zamykają ją na arenie i wypuszczają Ponocnika. Dziewczyna początkowo sobie nie radzi, ale w końcu oswaja zwierzę.

Arena przygotowana do jednej z konkurencji

W odcinku Festiwal Roztopów arena na Berk, jak co roku, zostaje przygotowana na obchody Festiwalu Roztopów. Wokół kamiennej niecki pojawiają się flagi z symbolem święta, a na głównym placu ustawiane są rekwizyty konieczne do kolejnych konkurencji.

W odcinku Smarkaty smarkacz Łupieżcy starają się opanować na arenie dzikiego Śmiertnika, jednak smok wyrywa się im i dopiero Albrecht jest w stanie pokonać go, a potem wrzucić do jednej z cel.

W odcinku Jesteśmy rodziną (część 2) Albrecht dzięki instrukcjom Pleśniaka tresuje na arenie samicę Szeptozgona, Groundsplitter.

Wandersmok na arenie Łupieżców

W odcinku Wandersmok (część 2) na arenie u Łupieżców zostaje zamknięty Wandersmok. Albrecht, który schwytał zwierzę, chce się układać z Dagurem, by ten w zamian za smoka pomógł mu najechać Berk. Gdy dowiaduje się o tym Czkawka, postanawia uwolnić gada, ale po przybyciu na arenę zastaje jamę zupełnie pustą. Okazuje się, że Berserkowie sami wykradli zwierzę, z pomocą którego Dagur przejmuje wyspę.

W odcinku Wyrzutki (część 2) na Wyspie Łupieżców Dagur przetrzymuje na arenie schwytanego Stoicka. Później trafiają tam także Czkawka i Szczerbatek, którzy przybyli odbić wodza. Okazuje się jednak, że jest to część planu szefa Akademii – sprzymierzony z nim Albrecht wypuszcza żyjące w podziemiach Szeptozgony. Smoki przekopują się przez skałę i niszczą arenę, której podłoże całkowicie się zapada.

Walka Szczerbatka i Tajniaka

W odcinku Potrójny cios Czkawka i Szczerbatek zostają porwani przez Łowców i zabrani do jednej z ich baz. Tam Nocna Furia ma wziąć udział w walkach smoków, które odbywają się na dedykowanej tej rozrywce arenie.

Poza Szczerbatkiem na placu boju muszą się też zmagać Szczękościsk i Batożnik, a rywalami Furii zostają kolejno Zbiczatrzasł i Potrójny Cios, nazwany później Tajniakiem. Pozostałym jeźdźcom udaje się odnaleźć przyjaciół i przepędzić Łowców, a wszystkie skrzydlate gady zostają uwolnione.

Arena na Wyspie Berserków

W odcinku Zgniła wyspa jeźdźcy po raz pierwszy udają się na Wyspę Berserków, gdzie ma się odbyć ceremonia wieńcząca szkolenie na Berserka. Cała uroczystość odbywa się na arenie, jednak w trakcie jej trwania na przemawiającego Dagura napada Bestial. Okazuje się, że mężczyzna zamierza przejąć władzę nad wyspą. Jego ludzie atakują siedzących w pierwszych rzędach jeźdźców, ale tym udaje się uciec.

W odcinku Dużo dymu, dużo ognia Stoick i Czkawka zostają wywabieni z Berk przez Lotników, którzy w czasie ich nieobecności zajmują wyspę. Po powrocie Haddockowie orientują się, że oprócz uwięzienia mieszkańców ludzie Krogana zajęli też arenę, na której celują do zamkniętych w boksach smoków z wielkiej balisty. Wikingowie przypuszczają atak, dzięki któremu udaje im się uratować zwierzęta oraz wypuścić zamkniętych w Twierdzy jeźdźców.

Świt jeźdźców smoków

Jeźdźcy na arenie

W krótkometrażówce jeźdźcy przygotowują się na arenie do zbliżającego się wyścigu smoków. Sączysmark testuje wyrzutnię owiec i przy tej okazji powstaje spór o to, kto właściwie wymyślił nową rozrywkę. Jeźdźcy cofają się więc pamięcią do czasu, gdy na arenie urządzono pierwsze oficjalne wyścigi.

Młodzi jeźdźcy zbierają owce, które uciekły Svenowi, co szybko przeradza się w rywalizację. Mieczyk zbiera więc wszystkich na arenie i tłumaczy im wymyślone przez siebie zasady. Czkawka, zobowiązany pod nieobecność ojca zorganizować regaty, początkowo nie popiera pomysłu, ale ugina się pod presją tłumu i ostatecznie decyduje się zrezygnować z tradycji na rzecz wyścigów. Stoick wraca na Berk tuż przed rozpoczęciem pierwszej rundy i akceptuje nowy rodzaj rozrywki. Przez cały czas trwania wyścigów arena jest miejscem, w którym stoją kosze na owce, a wokół siedzą kibicujący jeźdźcom wikingowie.

Jak wytresować smoka 3

Pojawiająca się w filmie arena należy do Lordów Wojny. Gdy do ich fortu przybywa Grimmel Gnębiciel, swoje pierwsze kroki kieruje właśnie na rozległy plac, na którym łowcy trenują chwytanie smoków. Przebywający tam Lordowie proponują Grimmelowi schwytanie dla nich Szczerbatkaalfy smoków z Berk, a jako przynętę oferują mu trzymaną w jednej z klatek Białą Furię.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

RoB Academy lvl 1.png

W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk pojawia się smocza arena z Berk, już w funkcji Akademii (ang. Academy). Jest budynkiem, w którym gracz może trenować swoje smoki. Wyjściowo jest tam miejsce tylko dla jednego smoka, ale płacąc runami, można dokupić kolejne stanowiska. Z czasem, by trenować posiadane osobniki na kolejne poziomy, trzeba ulepszać budynek za pomocą drewna.

W Akademii można trenować smoki do 134 poziomu. By uzyskać wyższe, należy wysłać smoka na inną arenę, do czaszy (ang. Dome Academy).

School of Dragons

Arena z Berk znajduje się w lokacji Training Grounds, naprzeciwko stacji Dragon Tactics. Można w niej zagrać w minigrę Fireball Frenzy.

Ciekawostki

  • Areną, która od początku nie miała służyć do walki ze smokami, a do tresowania ich oraz wspólnych treningów, jest czasza wybudowana przez jeźdźców na Końcu Świata.

Zobacz też

Advertisement