Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Krzyż Berk.png
Nieoficjalne tłumaczenie! Tytuł artykułu nie posiada oficjalnego tłumaczenia w języku polskim.
Został przetłumaczony z języka oryginalnego przez autorów artykułu i zatwierdzony przez administrację.

Pędy smoczej winorośli

Smocza winorośl (ang. Dragonvine) – trująca dla ludzi i zabójcza dla smoków roślina, pojawiająca się po raz pierwszy w komiksie Dragonvine, a później w grze DreamWorks Dragons: Dawn of New Riders. Jest głównym pożywieniem Silkspannerów.

Opis

Smocza winorośl składa się z długich, bezlistnych, zielonych pędów pokrytych kolcami. Wyrasta z bulw, ale bez trudu rozwinie się też z fragmentu odciętego pędu. Pędy te potrafią rozrastać się w zastraszającym tempie – rosną wręcz na ludzkich oczach – i mają właściwą winoroślom tendencję do wspinania się po rzeczach oraz oplatania ich. Ze względu na swoje błyskawiczne tempo wzrostu są w stanie w mgnieniu oka opleść i uwięzić także ludzi lub smoki, a potem zabić ich swoją toksyną, jednak nie wiadomo, czy roślina pozyskuje substancje odżywcze z ofiar (i czy tym samym jest mięsożerna), czy to wszystko jest efektem ubocznym jakiejś mutacji i w żaden sposób nie pomaga smoczej winorośli w przetrwaniu. Roślina ta jest niezwykle ekspansywna i nawet jej fragment, porzucony na lądzie, może w szybkim tempie doprowadzić do zarośnięcia całej wyspy.

Jej rozwój w naturalny sposób ogranicza obecność Silkspannerów, które jako jedyne smoki są odporne na działanie toksyny smoczej winorośli – roślina ta jest ich głównym pożywieniem.

Nie wiadomo, jak powstała smocza winorośl, jednak na wyspie, z której pochodzi – Dragonvine IslandMieczyk, Szpadka i Eret odkryli w podziemiach szkielet tytanicznego Sidlarza, z którego rozliczne pędy rośliny brały początek. Bliźniaki zasugerowały, że być może stary smok zszedł pod ziemię i tam umarł, a jego trucizna połączyła się z pędem winorośli, która zmutowała w agresywną, trującą odmianę.

Znaczenie

Smocza winorośl, jako że jest błyskawicznie rozwijającą się rośliną trującą dla ludzi oraz zabójczą dla smoków, bardzo często jest wykorzystywana jako broń – plemię Bayany chciało użyć jej do zabezpieczenia się przed Drago Krwawdoniem oraz jego smoczą armią, użyło także jej pędu przeciwko Szczerbatkowi, zaś Eir Stormheart wykorzystała roślinę do stworzenia toksyny, dzięki której mogła kontrolować smoki.

Smocza winorośl jest także głównym pożywieniem dla smoków z gatunku Silkspanner.

Pojawienie się

Dragonvine

Wokół smoczej winorośli osnuty jest główny wątek komiksu. Roślina porasta wyspę Dragonvine Island, na której jej rozrost początkowo regulują Silkspannery. Na ląd po długiej tułaczce przybywa jednak plemię Bayany, które ucieka przed zemstą Drago Krwawdonia. Ludzie przepędzają smoki i osiedlają się na wyspie. Zamierzają uprawiać smoczą winorośl i wykorzystać ją jako broń, zarówno przeciwko Drago, jak i innym plemionom, by już nigdy nie musieli uciekać. Winorośl jednak rozrasta się zbyt szybko, zabijając część mieszkańców, którzy nie zdążyli przed nią uciec.

W międzyczasie jeźdźcy odkrywają przegnane Silkspannery i postanawiają sprawdzić, co było powodem ich ucieczki – z powodu strzały tkwiącej w boku jednego ze zwierząt podejrzewają, że to łowcy mogli zrobić im krzywdę. Docierają na Dragonvine Island. Poznawszy problem zamieszkującego ją ludu szybko konstatują, że smocza winorośl może być zagrożeniem nawet dla całego Archipelagu i rozdzielają się na dwie grupy – Czkawka, Astrid i Pyskacz ruszają znaleźć przegnane smoki i sprawdzić, czy mają one jakiś związek z nagłym rozrostem rośliny, a Eret, Mieczyk i Szpadka zostają na wyspie, by pomóc plemieniu poradzić sobie z zabójczymi pędami.

Podczas gdy pierwsza z grup poszukuje Silkspannerów, Eret i bliźniaki starają się znaleźć źródło pędów – główny korzeń rośliny. W drodze dołącza do nich Bayana. Przyjaciele szybko zdają sobie sprawę, że ich smoki nie dadzą rady same przepalić ścieżki, więc pomagają im rozpalonymi broniami. Gdy przestają sobie radzić z rośliną, Eret dostrzega ziejącą w ziemi dziurę, z której czuć delikatny podmuch powietrza. Za jego radą Wym wypełnia zagłębienie gazem, a Bayana posyła tam swoją ognistą strzałę, powodując ogromny wybuch. Wysadzone pod ziemią przejście prowadzi ich do głównego korzenia rośliny, wyrastającego ze szkieletu tytanicznego Sidlarza.

Czkawka, Astrid i Pyskacz trafiają w tym czasie na Silkspannery. Znajdują całkiem przyjazne młode, jednak ich matka jest już dużo bardziej negatywnie nastawiona do ludzi. Jeźdźcy zmuszeni są się wycofać, lecz w tym momencie rosnąca przy siodle Szczerbatka smocza winorośl, podłożona przed ich odlotem przez jednego z członków plemienia Bayany, staje się dość duża, by nagłym ruchem opleść smoka i zacząć go dusić. Czkawka stara się spalić roślinę, jednak winorośl rośnie zbyt szybko, zatruwając Szczerbatka. Chłopak jest bliski łez, rozumiejąc, że przyjaciel umiera. Podekscytowane młode Silkspannery obsiadają nagle Nocną Furię. Czkawka próbuje je odpędzić, ale w tym momencie z Berk przybywają Valka i Śledzik, którzy wyjaśniają, że Silkspannery żywią się winoroślą. Maluchy pożerają pędy i wysysają truciznę z ciała Szczerbatka, pozwalając mu wrócić do pełnej sprawności.

W podziemiach Dragonvine Island bliźniaki dochodzą do wniosku, że to krew i ropa chorego, starego Sidlarza musiały zatruć zwyczajną winorośl, przez co zmutowała ona w trującą odmianę. Bayana stara się znaleźć wyjście z tuneli, podczas gdy Eret odkrywa pomieszczenie pełne bulw smoczej winorośli i zdaje sobie sprawę, że plemię uprawia roślinę, chcąc ją wykorzystać jako broń. Zabójcze pędy zbliżają się do przyjaciół, tworząc wokół nich ciasną klatkę, co skłania Bayanę do ponownego rozważenia słuszności planów jego ludzi. Uwięzionych z opresji wybawia Szczerbatek, który niszczy otaczające ich pędy, a małe Silkspannery pomagają im się wydostać. Ostatecznie plemię decyduje się żyć w zgodnie ze smokami i spalić całą uprawianą winorośl. Mimo to pod koniec komiksu można dostrzec samotną bulwę rośliny, dryfującą po morzu.

W grach

DreamWorks Dragons: Dawn of New Riders

W grze główna antagonistka, Eir Stormheart, wykorzystuje roślinę do tworzenia toksyny, która pozwala jej kontrolować smoki. Dzięki tej wiedzy główny bohater, Scribbler, jest w stanie namierzyć dziewczynę po jej ucieczce poprzez znalezienie wyspy pokrytej smoczą winoroślą – ląd nazywa się Blood Briar. Na tej mapie roślina zagradza niektóre ścieżki i gracz musi palić pędy za pomocą ognia tytanicznego Patcha, a potem szybko przebiegać przez wypalone przejścia, zanim te na powrót zarosną. Na Blood Briar można też znaleźć mnóstwo bulw smoczej winorośli, które są elementem dekoracyjnym poziomu.

Ciekawostki

Zobacz też