Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł
Smocze oko transparent.png

Smocze Oko (ang. Dragon Eye) — pradawny artefakt, który pojawia się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Odgrywa kluczową rolę w całym sezonie, jako że właściwie wokół niego rozgrywa się trwająca wiele miesięcy wojna między Jeźdźcami Smoków, którzy dzięki artefaktowi odkrywają nowe, nieznane im wcześniej gatunki, a niekiedy mają możliwość uchronienia smoków przed atakiem ze strony Łowców, a właśnie Łowcami Smoków, którzy wykorzystują go do odnajdywania siedlisk poszczególnych gatunków smoków, by je schwytać, zniewolić i wykorzystać.

Po tym, jak Smocze Oko przepadło z rąk Jeźdźców, Czkawka, po długim czasie żmudnej pracy, wzorując się na oryginale opracował własną wersję Smoczego Oka. 

Budowa

Schemat pokazujący budowę artefaktu

Smocze Oko wielkością i wyglądem przypomina złożony Piekielnik - ma kształt podłużnego walca i posiada zdobienia w kształcie smoczego pyska i innych smoczych motywów. Jeden z segmentów blisko owego pyska (czyli właściwego projektora) stanowi wymienne przeźrocze, w którym umieszcza się soczewkę. Środkowe segmenty są przesuwane w celu uzyskania innego obrazu. Niedaleko wlotu światła, po prawej stronie walca, znajduje się otwór, w który wkłada się ząb Mroziczorta, stanowiący klucz uruchamiający przedmiot. Przy wlocie światła znajduje się siedem przycisków - tyle, ile jest klas smoków.

Przedmiot jest zabezpieczony przed niepowołanymi rękami i tylko odpowiednie "klucze" są w stanie go odblokować. Podstawowym kluczem jest ząb Mroziczorta, który po wpasowaniu w otwór i przekręceniu przypuszczalnie otwiera przesłonę na soczewce doprowadzającej światło. Drugim, "awaryjnym" kluczem uruchamiającym Smocze Oko jest świecący ogień Marazmora - mechanizm został opracowany jeszcze podczas powstania Oka. Aby ogień zadziałał, trzeba wystawić Smocze Oko na promieniowanie ognia przez kilkadziesiąt sekund. Potem artefakt jest w stanie uruchomić ogień jakiegokolwiek smoka.

Dodatkowo, Smocze Oko jest zabezpieczone mechanicznie przed niepowołanymi rękami. Jednym takim zabezpieczeniem jest wystrzeliwana strzykawka z substancją usypiającą, innym zaś - sprężony gaz prawdopodobnie Zębiroga Zamkogłowego, choć gaz ten ma nieco inne działanie, np.: powoduje drgawki.

Działanie

Przedmiot działa na zasadzie projektora. W środku zawiera liczne mapy oraz obrazki. Można je odczytać, gdy smok zaświeci swoim ogniem wewnątrz tuby - wówczas mapa wyświetla się na ścianie. Część informacji znajduje się na wymiennych soczewkach, wsuwanych jako wkłady za motywem smoczej głowy.

Raz oświetlone, Smocze Oko ma możliwość podtrzymania światła, jako że pokazuje swoją zawartość jeszcze przez pewien czas, nawet gdy żaden ogień już go nie oświetla.

Zawartość Smoczego Oka nie ogranicza się do samej mapy, którą zresztą trudno odczytać. Znajdują się tam bowiem opisy bardzo licznych gatunków smoków, także tych nieznanych wcześniej jeźdźcom. W zależności od tego, jaki smok oświetli wnętrze tuby, można uzyskać informacje na temat danego gatunku oraz klasy, do której należy, jak również informacje na temat wszystkich gatunków zaklasyfikowanych do danej klasy. Tak więc na przykład ogień Śmiertnika Zębacza pozwala odkryć tajniki klasy ostrej, ogień Gronkla - klasy kamiennej i tak dalej. Co więcej, przyciski określające wszystkie siedem klas smoków znajdują się przy wlocie tuby Smoczego Oka. Wciskając je, można wyświetlić informacje na temat danej klasy.

Soczewki mogą wykorzystywać zjawisko refrakcji, czyli zmiany długości fali elektromagnetycznej czyli w tym przypadku światła. Każda klasa musiałaby mieć unikatową długość światła co pozwalałoby na wykorzystywanie specyficznego smoka do odtworzenia danych. Jednakże jednocześnie to uniemożliwia użycie np. Nocnej Furii do ukazania informacji o klasie ostrej.

Nie wiadomo, jak wiele soczewek może jednocześnie być włożonych do Smoczego Oka. W przypadku możliwości umieszczenia kilku, obrazy grupy soczewek mogą tworzyć jedną spójną całość.

Soczewki i projekcje

Do poznanych soczewek i wyświetlanych przez nie projekcji należą:

Inne soczewki (nie pojawiające się w serialu):

Historia

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata (sezon 1)

Czkawka odnajduje Smocze Oko w kajucie Kosiarza

Smocze Oko po raz pierwszy pojawia się już w pierwszych odcinkach pt. Smocze Oko pana tuczy (część 1) oraz części drugiej. Zostaje znaleziony przez Czkawkę i Szczerbatka na pokładzie Kosiarza - nawiedzonego, naszpikowanego pułapkami statku. Czkawka, wchodząc do kolejnych pomieszczeń, odkrywa w pewnym momencie swego rodzaju gabinet, na którego ścianach wiszą smocze czaszki, a na krześle za stołem pusta zbroja. Na stole zaś leży właśnie Smocze Oko, przykryte kośćmi.

Zaintrygowany Czkawka zabiera przedmiot, co powoduje uruchomienie się licznych pułapek i broni. Przyjaciołom udaje się szczęśliwie uciec na zewnątrz, tam jednak czeka na nich więzienny uciekinier, Dagur Szalony. Podstępem więzi pozostałych jeźdźców i zabiera Smocze Oko, zmuszając Czkawkę do porzucenia przedmiotu na rzecz pomocy przyjaciołom. Gdy jednak ich uwalnia, zaskakuje Dagura, zabierając Smocze Oko z jego rąk.

Po powrocie do wioski jeźdźcy zastanawiają się, co zrobić ze Smoczym Okiem. Dzięki Gothi, u której odkrywają ślady smoczych zębów, dowiadują się, że zęby Mroziczorta działają niczym klucz. Jeźdźcy muszą go zdobyć, żeby móc uruchomić Smocze Oko. Udają się więc na Wyspę Lodowców, gdzie wspólnymi siłami wyrywają smokowi zęba. Z powrotem na wyspie wkładają go do Smoczego Oka, jednak nic się nie dzieje.

Szczerbatek uruchamia Smocze Oko po raz pierwszy

Działanie przedmiotu zostaje odkryte dopiero wieczorem przez Czkawkę, gdy Szczerbatek swoim ogniem przygotowuje sobie legowisko. Promienie z jego plazmy oświetlają Smocze Oko, które zaczyna świecić. Czkawka sprawdza pełnię możliwości przedmiotu, a później prezentuje je pozostałym jeźdźcom. Wspólnie postanawiają odkryć wszystkie miejsca, zaznaczone na tajemniczej mapie, którą wyświetla Smocze Oko.

Artefakt umożliwia przyjaciołom eksplorację nowych wysp, których nie znali wcześniej ze swoich map, a także odkrywanie nieznanych im gatunków smoków. W odcinku Harmonia nieidealna Smocze Oko pozwala jeźdźcom odnaleźć Wyspę Śmiercipieśnia i zamieszkującego ją smoka z tego gatunku. W odcinku Dobry Kafar nie jest zły artefakt umożliwia odnalezienie Mrocznej Głębi i tym samym odkrycie nowego gatunku smoka, jakim jest Miażdżytłuk Kafar. W odcinku Kto pod kim dołki kopie (część 1) Smocze Oko pozwala jeźdźcom na uzyskanie informacji na temat Zbiczatrzasła - smoka, który zaatakował statek należący do Wandali. 

W odcinku Komu Gustaw, komu Gustaw Larsen, chcąc przyłączyć się do grupy jeźdźców, na własną rękę próbuje uruchomić Smocze Oko, które jednak go oślepia i powoduje u niego zwidy.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata (sezon 2)

W odcinku Noc łowców (część 1), po tym, jak Wichura została porwana przez Łowców, jeźdźcy trafiają z powrotem na Cmentarzysko Statków i w kajucie jednego z wraków znajdują soczewkę ukrytą w wiszącej na ścianie tarczy. Nie wiedzą jednak, jak uruchomić soczewkę. Mieczyk zauważa, że malowidło na tarczy przedstawia wizerunek Zmiennoskrzydłego, co daje im wskazówkę, że może być ona odczytana z użyciem kwasu tego smoka. Po zdobyciu kwasu, Jeźdźcy odczytują treść soczewki, która okazuje się być mapą pokazującą lokalizację portu Łowców. 

W odcinku W cieniu księżyca jeźdźcy odczytują informację na temat Wilkoskrzydłego. Okazuje się jednak, że jest to jedynie legenda, która ma utrzymać niepożądane osoby z dala od miejsca ukrycia kilku kolejnych soczewek do Smoczego Oka. 

Projekcja z Nocną Furią

W dwóch ostatnich odcinkach drugiej serii, Szpony i topory (część 1) oraz Szpony i topory (część 2), jeźdźcy walczą z Łowcami o Smocze Oko. Podstępem Viggo wabi Czkawkę w pułapkę, po czym zamraża go ogniem Marazmora i wyjmuje artefakt z juku chłopca. W ten sposób Smocze Oko wraca w posiadanie Smoczych Łowców. Zanim Marazmor zostaje uwolniony, Viggo naświetla Smocze Oko jego ogniem, który służy za awaryjny klucz, odblokowujący także ukryte diagramy. Z powrotem na swoim statku, Viggo wyświetla kolorowy diagram, którego wszystkie linie prowadzą do rysunków broni i krzyżują się na wizerunku Nocnej Furii. Tym samym Viggo zapowiada, że pozbędzie się wszystkich smoków, wliczając w to właśnie Nocną Furię - Szczerbatka.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata (sezon 4)

W odcinku Ogniowa Burza (część 1) Viggo oddaje Smocze Oko w ręce Czkawki jako dowód zawarcia pokoju. Jest to jednak pułapka, bowiem w odcinku Ogniowa Burza (część 2), gdy Łowcy zostają pokonani, a Ryker ginie, Viggo porywa Astrid i grozi, że ją zabije, jeśli jeźdźcy nie oddadzą mu Smoczego Oka. Czkawka wrzuca jednak artefakt do wnętrza wulkanu na Końcu Świata, Viggo zaś podąża za nim. W tej sposób Viggo zostaje uznany za martwego, zaś Smocze Oko - za zniszczone.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata (sezon 5)

Viggo sięga po Smocze Oko wewnątrz wulkanu

W odcinku Skrzydlata walka (część 1) wojownicy pod wodzą Krogana tymczasowo przejmują Koniec Świata, dzięki czemu on oraz Viggo mają swobodny dostęp do wulkanu. Okazuje się, że Smocze Oko nie wpadło do lawy, a zamiast tego spoczęło na skalnej półce. Po tym, jak słudzy Viggo nie powrócili z misji do wnętrza wulkanu w celu odzyskania artefaktu, mężczyzna sam podejmuje próbę, zakończoną sukcesem. Łowcy Smoków ponownie znajdują się w posiadaniu Smoczego Oka. 

Z kolei Jeźdźcy na własny użytek korzystają ze Smoczego Oka Dwa, skonstruowanego przez Czkawkę.

Łowcy Smoków zdobywają soczewki i odkrywają kolejne smocze tajemnice równolegle do Jeźdźców. Równocześnie odczytali na przykład soczewki mówiące o tytanicznym Dramillionie, a w końcu o Oszołomostrachu. Wyścig w końcu doprowadza do ostatecznej bitwy, w której Łowcy dążą do przejęcia Króla Smoków, zaś Czkawka z Jeźdźcami, sojusznikami oraz tysiącami dzikich smoków bronią Króla za wszelką cenę. W wyniku wojny, która zakończyła się zwycięstwem Jeźdźców, przejęli oni oryginalne Smocze Oko.

Czkawka z zamiarem zniszczenia Smoczych Ok

Z końcem odcinka Król smoków (część 2) Czkawka podejmuje decyzję o zniszczeniu obu Smoczych Ok, twierdząc, że choć wspaniałe, przedmioty te są w stanie wyrządzić ogromne szkody w niepowołanych rękach. Wyrzuca oba Smocze Oka w powietrze, po czym wszystkie smoki pięciorga Jeźdźców strzelają swoim ogniem, niszcząc obydwa wynalazki na dobre.

Ciekawostki

Advertisement