FANDOM


Smocze oko czkawki

Smocze Oko konstrukcji Czkawki

Smocze Oko Dwa (ang. Dragon Eye Two) — przedmiot stworzony przez Czkawkę na wzór oryginalnego Smoczego Oka. Po raz pierwszy pojawia się w piątej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, jakiś czas po tym, jak pierwotny artefakt został uznany za zniszczony.  

 

Budowa

Przedmiot przypomina oryginalne Smocze Oko, wyróżnia się jednak kilkoma zasadniczymi elementami. Przede wszystkim, przednia część ma kształt pyska Nocnej Furii, zaś tylna obręcz jest czerwona, czym nawiązuje do koloru sztucznej lotki Szczerbatka. Całość jest utrzymana w szaro-czarnej tonacji zamiast w brązowo-złotej - adekwatnie do barwy smoka Czkawki. Przedmiot wykonany jest częściowo z gronkielowego żelaza, co czyni je lżejszym i łatwiejszym do noszenia.

Nowa wersja Oka zawiera tylko jedną część obrotową, ale dzięki zmienionej konstrukcji można je "rozsunąć" i włożyć do niego nawet pięć soczewek, co zostaje zademonstrowane w odcinku Król smoków (część 1). Wedle założeń Czkawki jego wersja artefaktu miała mieć więcej funkcji niż oryginał - i prawdopodobnie to ulepszenie można do owych funkcji zaliczyć.

Do budowy Oka potrzebny był olej wytłaczany z rośliny zwanej sassafras lekarski. Różnokolorowe szkiełka pełniące funkcję filtrów światła są wykonane z różnych rodzajów klejnotów, między innymi rubinu czy szafiru. Najprawdopodobniej działanie Smoczych Oczu polega na wykorzystywaniu fal światła niewidzialnego dla ludzkiego oka, których długość zmienia się dzięki owym kamieniom. 

Historia

Rozczarowany własną obsesją wobec Smoczego Oka, Czkawka skutecznie ukrywa przed pozostałymi jeźdźcami fakt, że pracuje nad własną wersją Oka, co czyni w osamotnieniu i w tajemnicy. Praca okazuje się na tyle frustrująca i ciężka, że Czkawka jest bliski porzucenia projektu, jednak w odcinku Z innej perspektywy odzyskuje motywację.

W odcinku Początek końca Śledzik usiłuje dojrzeć, nad czym pracuje Czkawka, ten jednak trzyma narzędzia w ukryciu. Później, gdy Łowcy Smoków atakują Koniec Świata i wyganiają stamtąd jeźdźców, Czkawka, zamiast uciec z przyjaciółmi, zawraca na chwilę i poleca Szczerbatkowi, by ten podpalił ich chatę, niszcząc tym samym wszystko, co znajduje się wewnątrz, a więc nowe Smocze Oko będące wciąż w budowie. Później okazuje się, że przed ucieczką Śledzik potajemnie zakradł się do domku i zabrał narzędzia ze sobą, po czym zwraca je zadowolonemu Czkawce. 

27752418 1604958142920756 5131471838428708906 n

Prawie gotowe Smocze Oko zostaje ujawnione w odcinku Skrzydlata walka (część 2), gdy jeźdźcy dowiadują się, że pierwowzór jednak przetrwał.

W odcinku Na widoku Czkawka w towarzystwie Johanna wybiera się na Północne Rynki, by zakupić różnobarwne klejnoty niezbędne do wykonania szkiełek wpuszczających światło. Przy tej okazji Johann, pracujący dla Łowców Smoków, dowiedział się, że Czkawka stworzył własną kopię Smoczego Oka.

Czkawka w końcu ujawnia pozostałym jeźdźcom tajemniczy projekt, nad którym pracował od dłuższego czasu. Prezentuje im Smocze Oko własnej konstrukcji, które ma stanowić alternatywę dla pierwotnego artefaktu.

W odcinku Grzechy przeszłości, Astrid odkrywa, że Viggo jednak przeżył, a Smocze Oko nie zostało zniszczone i znajduje się w rękach wroga. Poprzez szantaż na Heatherze, Krogan zdobywa soczewkę, w której posiadaniu dziewczyna znajdowała się od dzieciństwa, a po powrocie do bezpiecznej bazy razem z Viggo i Johannem odczytują zawartość owej soczewki, najprawdopodobniej najważniejszej ze wszystkich, bo dotyczącej samego Króla Smoków. Odnalezienie go ma umożliwić Łowcom przejęcie kontroli nad smokiem mającym moc przemawiania do wszystkich innych, dzięki czemu osiągnęliby swój cel i zapanowali nad wszystkimi istniejącymi smokami.

Czkawka odkrywa, czego w Smoczym Oku szukają Łowcy. Warunkiem uzyskania kompletnej  projekcji o Królu Smoków jest zdobycie soczewek symbolizujących wszystkie klasy smoków. Rozpoczyna się wyścig o soczewki między Jeźdźcami a Łowcami Smoków.

W odcinku A kto tu dowodzi?, część Jeźdźców przybywa na Wyspę Obrońców Skrzydła, aby omówić strategię walki z Kroganem, zaś Sączysmark zostaje wysłany na Wyspę Skrzydlatych Panien, by dowiedzieć się, czy jest ukryta na niej jedna z soczewek. Okazuje się, że ukryta jest w Świątyni Zbiczatrzasłów, gdzie zaprowadza go Minden. Niestety w tym czasie atak na wyspę podejmują Lotnicy, również chcąc zdobyć soczewkę. Wspólnymi siłami Jeźdźców i Skrzydlatych Panien udaje się ich pokonać, dzięki czemu soczewka pozostaje w rękach Jeźdźców.

W odcinku Toporna próba, Mieczyk i Szpadka, podczas jednego z zadań będącego częścią rytuału dojrzewania Thorstonów, zdobywają ukrytą w jaskini tytanicznych Zębirogów skrzynkę pełną skarbów. Sprawdziwszy ją, Czkawka odnalazł jedynie stertę kamieni, jednak gdy Toporek Thorston zabiera skrzynkę ze sobą, rzekomo wybierając się na Berk, natrafia na ukrytą w tajmnym mechaniźnie skrzynki soczewkę do Smoczego Oka. Uznaje ją za bezwartościową błyskotkę. Jakiś czas po wydarzeniach z odcinka Toporek zostaje pojmany przez Łowców, którzy przejmują soczewkę.

W odcinku Mi Amore, Jeźdźcy odkrywają, że do grzbietu Zbrojoskrzydłego przyspawana jest jedna z soczewek. Nie udaje się im jednak jej zdobyć, gdyż uprzedzają ich Lotnicy i przejmują soczewkę.

W odcinku Zdrada, Viggo Czarciousty, zdradzony przez swoich towarzyszy - Krogana i Johanna, postanawia się zemścić i pomaga Czkawce wykraść kilka soczewek z bazy Łowców. Sam poświęca swoje życie dla sprawy. Dzięki temu Czkawka znajduje się w posiadaniu kilku soczewek więcej.

W odcinku Strażnicy Vanaheim Jeźdźcy przybywają na wyspę, którą odkryli i częściowo splądrowali Lotnicy. Śledzik przeszukuje grotę, w której wiele lat spędził Oswald Zgodnopyszny, w poszukiwaniach ostatniej soczewki, której zdobycie pozwoli Jeźdźcom odkryć tajemnicę Króla Smoków.

KoDP1-12

Projekcja Króla Smoków

W odcinku Król smoków (część 1) Jeźdźcy odkrywają skrywaną przez Smocze Oko tajemnicę - połączenie pięciu soczewek, symbolizujących pięć klas smoków, dostarcza im informację sugerującą, że Królem Smoków jest tytaniczny Dramillion. Przyjaciele wyruszają więc na poszukiwania smoka, jednak okazuje się, że do tej samej informacji w tym samym momencie dotarli Łowcy - rozpoczyna się więc wyścig o przejęcie smoka. Lotnicy strącają go z nieba, poważnie raniąc, po czym taszczą go na swoje statki i zabierają. Wracając na Koniec Świata Jeźdźcy natrafiają na rannego smoka dryfującego na oceanie, zabierają go więc na wyspę Caldera Cay i powierzają opiece Obrońców Skrzydła. Wówczas Śledzik i Czkawka dochodzą do wniosku, że Dramillion nie może być Królem Smoków, ponieważ jego cechy nie zgadzają się z opisem Króla Smoków zawartego w notatkach Oswalda. Śledzik sugeruje, że aby odczytać prawdziwą zawartość soczewek, należy oświetlić Smocze Oko ogniem tytanicznego Dramilliona. Odzyskawszy trochę sił, Dramillion generuje własny, mieniący się różnymi barwami ogień. Jeźdźcy natychmiast wykorzystują sytuację i oświetlają Smocze Oko, które dostarcza im informacji na temat ukrytego na Wyspie Berserków Oszołomostracha.
Czkawka niszczy smocze oka król smoków część 2

Czkawka z zamiarem zniszczenia Smoczych Ok

Z końcem odcinka Król smoków (część 2), Czkawka podejmuje decyzję o zniszczeniu obu Smoczych Ok, twierdząc, że choć wspaniałe, przedmioty te są w stanie wyrządzić ogromne szkody w niepowołanych rękach. Wyrzuca oba Smocze Oka w powietrze, po czym wszystkie smoki pięciorga Jeźdźców strzelają swoim ogniem, niszcząc Oka na dobre.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.