Jak Wytresować Smoka Wiki
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Wyrzutki (część 2)
Smocze Oko pana tuczy (część 1) Następny odcinek
Smocze Oko pana tuczy (część 2)
Artykuł

Smocze Oko pana tuczy (część 1) (ang. Dragon Eye of the Beholder, Part 1) — pierwszy odcinek trzeciego sezonu serialu Jeźdźcy smoków, a zarazem pierwszy odcinek pierwszej serii. Jego premiera w USA odbyła się 26 czerwca 2015 roku na platformie internetowej Netflix, zaś w Polsce 15 lutego 2016 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Podczas poszukiwań Dagura Szalonego, który zbiegł z więzienia, Czkawka i smoczy jeźdźcy odkrywają tajemniczy obiekt, który wskaże im ich przeznaczenie.

Fabuła

W więzieniu Łupieżców nadchodzi pora obiadu. Wiking roznoszący jedzenie podrzuca jednemu z więźniów czerwone zawiniątko. Współwięzień protestuje, że tamten zawsze jest specjalnie traktowany, na co Dagur (który okazuje się być owym więźniem) zaczyna z nim agresywną rozmowę. Mówi, że przez całe trzy lata drażnił go jego głos, i ogłusza współwięźnia. Potem rozwija zawiniątko, w którym znajduje się klucz. Dagur ucieka z więzienia, nokautując przy tym napotkanych ludzi. Wychodzi z budynku i kieruje się w stronę portu, zapowiadając swój powrót Czkawce.

Tymczasem w okolicach Berk Czkawka oraz Szczerbatek ćwiczą nowe akrobacje w czasie lotu. Przedstawia wyspę Berk, która nieco się zmieniła w ciągu ostatnich trzech lat - widać powstający smoczy hangar, postawione już paśniki oraz wiatrak. Przedstawia również grupę jeźdźców, z których każdy znalazł dla siebie zajęcie. Sączysmark dostał pracę w zbrojowni, bliźniaki Mieczyk i Szpadka wciąż są nieudacznikami zajmują się robieniem kawałów, zaś Śledzik prowadzi zajęcia o historii Berk i smoków dla dzieci mieszkających w wiosce. Kiedy nad ich głowami przelatują Czkawka ze Szczerbtkiem, Śledzik przedstawia dzieciom "dwójkę bohaterów Berk" (znajdujący się w pobliżu Stoick oraz Pyskacz początkowo sądzą, że chodzi o nich).

Podczas lotu Czkawki i Szczerbatka podlatuje do nich Astrid na Wichurze. Dziewczyna chce coś przekazać Czkawce, ten jednak namawia ją do wyścigów. Podekscytowany chłopak jest przekonany, że w oddali dostrzegł nieznany gatunek smoka, i leci w tym kierunku. Okazuje się, że to bliźniaki, ujeżdżający Wyma i Jota, urządzają żarty. W końcu Czkawka ląduje na klifie i wspólny lot kończy się rozmową z Astrid. Oznajmia ona Czkawce, że wstępuje do straży Berk, w związku z czym nie będzie już mogła brać udziału we wspólnych eksploracjach i bezowocnych (od dłuższego czasu) poszukiwaniach nowych lądów i gatunków smoków. Przy okazji zwraca mu uwagę, że już każde miejsce w Archipelagu zostało dwukrotnie zbadane i nie ma już czego szukać. Smutny Czkawka uświadamia sobie, że został sam i ma tylko Szczerbatka.

Tymczasem Mieczyk wraz z siostrą znajdują w morzu Johanna. Przynoszą go na grzbiecie swojego smoka najpierw na statek Wiadra i Grubego, przy okazji strasząc ich, że są morskim potworem, a później zanoszą mężczyznę do wioski.

Po niezbyt miłej rozmowie z Astrid, Czkawka postanawia porozmawiać z ojcem w ich domu. Oznajmia wodzowi, że Astrid dołączyła do straży Berk i że jako jedyny nie znalazł swojego zajęcia, prócz smoków. Jego monolog przerywa pojawienie się bliźniaków z Johannem w progu domu. Wyczerpany tułaczką po morzu kupiec przekazuje informację, że Dagur uciekł z więzienia i jego głównym celem jest dorwanie Czkawki.

Następnego dnia Czkawka zwołuje jeźdźców w Akademii i obmyśla plan znalezienia ich wroga. Jeźdźcy zwracają uwagę, że Dagur może być gdziekolwiek, a nie ma sensu ani możliwości przeszukania całego oceanu. Po chwili dołącza do nich Johann, który po przespanej nocy powrócił do formy i czuje się znacznie lepiej. Przekazuje jeźdźcom istotne informacje, między innymi o tym, gdzie mogą szukać Dagura, oraz o statku zwanym Kosiarzem, od którego powinni trzymać się z daleka.

Jeźdźcy wyruszają na północ. Po zapadnięciu zmroku docierają do Cmentarzyska Statków, które powoduje u smoków ogromny niepokój i lądują na pokładzie jednego z okrętów. Po chwili z morza wyłaniają się ogromne węgorze, które odstraszają smoki. Wszystkie, prócz Szczerbatka, odlatują, a na pokład wdrapują się olbrzymie wrzeszczące węgorze. Usiłują zatopić statek, owijając się wokół niego i ciągnąc do wody. Astrid, która nie zdołała utrzymać równowagi, wpada do morza, skąd wyciąga ją Czkawka. Szczerbatek swoim ogniem rozprasza węgorze i ratuje statek przed zatonięciem.

W końcu jeźdźcy postanawiają się rozdzielić, przeszukać statki i zabrać wszystkie cenne rzeczy, by nie dostały się w ręce Dagura. Bliźniaki znajdują komnatę z diamentami, które pragną zabrać ze sobą na Berk (Szpadka gromadzi je w swoich policzkach). Sączysmark znajduje pomieszczenie ze złotymi pucharami oraz zamkniętą skrzynią, w której znajduje włosy. Początkowo zdziwiony i rozczarowany, dostrzega portret pewnych ludzi i docenia włosy, które okazują się być królewskie. Udaje wodza, potem bliźniaków, i zakłada włosy na swoją głowę. Śledzik znajduje pokój wypełniony zwojami, mapami oraz księgami (na których widnieje symbol Smoczego Podręcznika) i pławi się w nich, mówiąc, że wiedza jest najcenniejszym skarbem. Zaś Czkawka i Szczerbatek, wbrew ostrzerzeniom Johanna sprawdzają Kosiarza. Po przebyciu licznych pułapek, znajdują pomieszczenie, w którego ścianach znajdują się klatki ze smoczymi kośćmi. Widząc to, Szczerbatek staje się smutny, a Czkawka zauważa, że statek ten należał do ludzi, którzy z pewnością nie byli przyjaciółmi smoków.

W pokoju na samym końcu korytarza odkrywają zbroję oraz kości ludzkiej ręki położone na dziwnym przedmiocie. Chłopak zabiera go, a wówczas uruchamiają się pułapki. Z pomocą Szczerbatka unika ich i razem wydostają się na górny pokład statku. Stają naprzeciw Dagura w towarzystwie dwóch służących mu wojowników. Były więzień udaje czułe powitanie z bratem (jak nazywa Czkawkę, choć nie są rodzeństwem) i odsłania stojącą za nim klatkę. Czkawka zauważa uwięzionych w niej jeźdźców. Dagur żąda oddania Smoczego Oka i Czkawka posłusznie wykonuje jego polecenie, ponieważ nie ma wyjścia. Zadowolony Dagur ucieka na swój statek, zacumowany pod Kosiarzem, i odpływa. Czkawka ze Szczerbatkiem ruszają za nim w pogoń, lecz Dagur strzela w jego stronę kamieniem. Przyjaciele unikają ciosu, wyśmiewając Dagura, że nie trafił, ten jednak odpowiada, że nigdy nie chybia, i w tym momencie kamień uderza w Kosiarza. Jeźdźcy, uwięzieni w klatce na pokładzie nawiedzonego statku, wołają o pomoc. Dagur woła do Czkawki, że ma wybór: albo gonić swojego wroga, albo ratować przyjaciół.

Najważniejsze wydarzenia

  • Dagur po 3 latach ucieka z więzienia Łupieżców.
  • Jeźdźcy smoków znajdują na pokładzie Kosiarza Smocze Oko i przy okazji odkrywają, że statek należał do plemienia ludzi spoza Archipelagu, które było wrogo nastawione wobec smoków.
  • Przyjaciele odkrywają odmianę ogromnych, kilkumetrowych węgorzy.

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Napisy umieszczone na burcie Kosiarza oraz na klatkach są napisane pismem klinowym.
  • Żniwiarz oraz ludzie z nim związani nazywali siebie mianem "Smoczych Mistrzów" (ang. Dragon Masters) i byli wrogo nastawieni wobec smoków. Co ciekawe, tak miał się nazywać trzeci sezon serialu.
  • Polska nazwa odcinka (jak i również części drugiej) jest nawiązaniem do przysłowia "pańskie oko konia tuczy".

Zobacz też