FANDOM


Jaja Gronkiela

Jaja Gronkiela

Smocze jaja (ang. Dragon eggs) - jaja, które składają i z których wylęgają się smoki. Gady są w tym podobne do ptaków, gdyż samice składają jedno lub więcej jaj, z których następnie wykluwa się pisklę. Jednak w odróżnieniu od ptaków, rodzice niekoniecznie wysiadują jaja.

Każdy gatunek smoka ma własne, unikatowe jajo. Tylko nieliczne z nich zostały przedstawione w krótkometrażówkach i serialu, całą resztę ukazują gry School of Dragons oraz Rise of Berk.

Charakterystyka

Wygląd

Niemal wszystkie smocze jaja mają okrągły, owalny lub nieregularny, lecz kształtem zbliżony do kuli kształt i mają wielkość do kilkudziesięciu centymetrów wysokości lub średnicy - są dość małe, by bez problemu zmieścić się w ludzkich dłoniach. Wyjątkowym smoczym jajem jest ognisty miód, czyli przypominające komórkę plastra miodu jajo Ognioglisty. Ma on podłużny kształt i przekrój poprzeczny w kształcie sześciokąta.

Jaja często odzwierciedlają swoim wyglądem cechy dorosłego osobnika, jednak jest to oczywiste wyłącznie w przypadku jaj przedstawionych w grach. Jajka pokazane w filmach bowiem są bardzo proste i dość podobne, nawet między gatunkami, i niekoniecznie sugerują, do jakiego gatunku należą. Co więcej, jajo danego gatunku przedstawione w filmie (lub serialu) oraz w grze może znacznie się różnić. Smocze jaja w grach rzadko pozostawiają wątpliwości co do gatunku. Skorupa często ma barwę dorosłego osobnika, a nawet strukturę skóry i łusek. Nieliczne jaja posiadają własne kolce lub wypustki, a niektóre są otoczone mgiełką, dymem, ładunkami elektrycznymi lub innymi elementami sugerującymi związek z umiejętnościami dorosłego smoka.

Wysiadywanie i wylęg

Nie wiadomo, jak długo smocze jaja są w stanie leżeć niewyklute, i prawdopodobnie różni się to między poszczególnymi gatunkami. W krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii odkrywamy, że nieliczne gatunki, do których należą Koszmary PonocnikiŚmiertniki ZębaczeZębirogi Zamkogłowe oraz Gronkiele, rozmnażają się w okresie godowym, przypadającym na okres, w którym na wyspie Berk panuje środek zimy. Smoki dobierają sobie partnerów, a gdy nadchodzi czas na jaja, udają sie do Wylęgarni i tam je składają. Następnie czekają na wyklucie się młodych i wychowują je przez kilka dni, dopóki nie będą zdolne do samodzielnego powrotu do naturalnego środowiska.

Wiele smoków przechowuje swoje jaja w gniazdach, i chociaż nie wysiadują ich, są bardzo opiekuńcze wobec nich i pilnują gniazd przed intruzami. Gniazda zakładają m.in. Gronkiele oraz Zmiennoskrzydłe. Musi upłynąć jakiś czas (mogą to być dni, tygodnie lub miesiące), zanim jaja mogą się wykluć, a wówczas wszystkie jaja z danego miotu wykluwają się mniej więcej w tym samym momencie. 

Jak boleśnie przekonali się bohaterowie krótkometrażówki Prezent Nocnej Furii na jajach Gronkiela, jaja eksplodują w chmurze ognia i wielkim huku podczas wykluwania się smoczego pisklęcia. Nie do końca wiadomo jednak, czy zjawisko to towarzyszy jajom jedynie nielicznych gatunków[1], czy - domyślnie - wszystkim. W serialu bowiem, w podobny sposób wykluwa się jajo Straszliwca Straszliwego oraz Szeptozgona, z kolei w późniejszym sezonie jajo Śmiercipieśnia wykluwa się bez eksplozji. Może to wynikać albo z pomyłki twórców serialu, albo z faktu, iż tylko niektóre jaja eksplodują.

Jajo Gromogrzmota, zamiast widowiskowej eksplozji, gwałtownie pęka i wydaje przy tym głośny huk (przypominający ryk dorosłego smoka).

Jaja pokazane w filmach, serialu i materiałach promocyjnych

Gronkiel

Jajo Gronkiela, gdziekolwiek się pojawia, ma niemal ten sam wygląd - kształt zbliżony do okrągłego i bardzo chropowata powierzchnia skorupy. Koncepcje różnią się jedynie barwą skorupy. 

Według materiału promocyjnego na ofcjalnej stronie internetowej pierwszego filmu z 2010 roku, jaja Gronkiela są najmniejsze wśród jaj wszystkich gatunków i potrafią skakać niczym kauczukowa kulka. 

Jajo pojawia się filmie Jak wytresować smoka, a potem krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii. Ma okrągły kształt z nieznacznym zwężeniem na górze. Posiada liczne zgrubienia i bardzo chropowatą powierzchnię. Według krótkometrażówki, jego barwa ma różne odcienie niebieskiego i wcale nie odpowiada barwie osobnika, który się z niego wykluje. Co więcej, każde jajo Gronkiela jest jednakowe, podczas gdy w obrębie gatunku istnieje wielka różnorodność barwy dorosłych osobników. Jaja Gronkiela są składane do gniazda, gdzie mogą, lecz nie muszą, być wysiadywane przez samicę. Eksplodują podczas wyklucia, wyrzucając w powietrze kłęby ognia i wydając donośny huk. 

Według krótkometrażówki Księga smoków, jaja Gronkiela są brązowe i również mają mocno chropowatą powierzchnię. Składane są w gniazdach zbudowanych z kamieni. 

Również według gier jajo ma podobny wygląd, wciąż różni je jedynie kolorystyka.

Straszliwiec Straszliwy

Według materiału promocyjnego na ofcjalnej stronie internetowej pierwszego filmu z 2010 roku, jaja Straszliwców są maleńkie i składane w pniach drzew, gdzie dojrzewają i zwiększają swoją temperaturę z upływem czasu.  Jednak według serialu, jajo ma standardową wielkość, co czyni je bardzo dużym w stosunku do dorosłego osobnika. Ma zieloną barwę z ciemniejszymi plamkami, choć możliwe, że barwa jaja zależy od barwy wykluwającego się z niej osobnika. Podczas wyklucia wybucha lawą. 

We wszystkich koncepcjach jajo ma owalny, zwężający się na górze kształt, gładką skorupę i jednolitą barwę, uzależnioną od barwy danego osobnika i usianą ciemniejszymi plamkami. 


Gromogrzmot

Z jajem Gromogrzmota mamy do czynienia w krótkometrażówce Księga smoków. Ma nieregularny, choć zbliżony do okrągłego kształt i nieznacznie zwęża się na szczycie. Jego skorupa jest dość gładka i ma jednolitą barwę, usianą nielicznymi plamkami. Dodatkowo, według gry School of Dragons, przez jajo przepływają ładunki elektryczne, co nie ma do końca sensu, zważywszy na fakt, że smok ten jest smokiem morskim.

Kiedy wykluwają się młode Gromogrzmota, wybuchające jaja wydają niewiarygodnie głośny huk, o czym boleśnie przekonał się Bork Pechowiec. Huk ten nawiązuje do umiejętności wydawania potężnej fali dźwiękowej przez dorosłego osobnika.

Zmiennoskrzydły

Z jajami Zmiennoskrzydłego po raz pierwszy mamy do czynienia w serialu. Są one uważane za najpiękniejsze jaja w całym smoczym świecie. Są dość małe i bez problemu mieszczą się w ludzkiej dłoni. Mają nieregularny trójkątny kształt, a wyglądem przypominają diament - skorupa jest bezbarwna przejrzysta. Środek jaja jarzy się światłem, które nieustannie zmienia barwę. Dodatkowo, jaja ozdobione są dodatkowymi skośnymi pasami o czerwonawej lub zielonkawej barwie. 

Wandale przez jakiś czas uważali jaja Zmiennoskrzydłego za Kamienie Szczęścia, do czasu, gdy opiekuńcze matki podjęły atak, by je ocalić. 

Szeptozgon

Jaja Szeptozgona pojawiają się licznie w serialu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Mają standardową wielkość i kształt kurzego jaja, czyli owalny i zwężający się na górze. Ma szarą barwę z ciemnoszarymi plamami. Koncepcję tę podziela gra School of Dragons, jednak gra Rise of Berk przedstawia jajo Szeptozgona jako przypominającą klejnot formę o bardzo nieregularnym kształcie i spiralnym zdobieniem w jego sercu. 

Jajo również eksploduje podczas wyklucia. 

Krzykozgon

Jajo Krzykozgona, większej i albinoskiej odmiany Szeptozgona, jest od swojego kuzyna znacznie większe i potrzeba dwóch ludzi, aby móc je unieść i przenieść. Wyglądem wciąż przypomina jajo Szeptozgona, ma szarą barwę z ciemnymi plamami.  

Ognioglista

Jajo Ognioglisty określa się mianem ognistego miodu. Nie wygląda on jak inne jaja, zamiast tego ma podłużny kształt i sześciokątny przekrój poprzeczny. Przypomina plastry miodu wytwarzanego przez pszczoły, skąd wzięła się nazwa. Wykluwające się z plastrów Ognioglisty mają już osiągniętą właściwą wielkość i przez resztę życia nie rosną.

Koszmar Ponocnik

Jaja Koszmara Ponocnika pojawiają się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka oraz materiale promocyjnym, a potem także w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, w odcinku Koszmarny koszmar. Ma owalny kształt, gładką skorupę i jasną, czerwonawą barwę. Koncepcja jego wyglądu różni się w grze Rise of Berk, w której jajo ma falistą strukturę i barwę odpowiadającą osobnikowi, który ma się z niego wykluć.

Według materiału promocyjnego, jaja Koszmara Ponocnika, podobnie jak dorosły smok, mogą stawać w ogniu, co naturalnie sprawia, że mają bardzo wysoką temperaturę. Z tego powodu służą zabawie młodym wikingom, które używają go do gry w "gorącego ziemniaka". Zwycięzcą zabawy jest dziecko, które w czasie gry zdobędzie najwięcej blizn i oparzeń. 


Śmiercipieśń

Jajo Śmiercipieśnia przedstawione jest w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego wygląd nie sugeruje gatunku, który je złożył. Ma standardowy kształt kurzego jaja, jest jednak dość spore. Skorupa ma szarą barwę, zdobioną ciemnymi plamami. Według gier wygląd jaja Śmiercipieśnia rzeczywiście sugeruje powiązanie z danym gatunkiem. Gładka skorupa ma intensywną barwę o takich samych orientalnych zdobieniach, co te znajdujące się na skrzydłach dorosłego osobnika.

Śmiertnik Zębacz

Jajo Zębacza ma owalny, zwężający się na górze kształt, dość gładką powierzchnię skorupy i barwę odpowiadającą mającemu wykluć się z niego osobnikowi. Według materiału promocyjnego na ofcjalnej stronie internetowej pierwszego filmu z 2010 roku, a także gry Rise of Berk, jajo Śmiertnika Zębacza pokryte jest kolcami chroniącymi je przed atakami drapieżników. Kolce te jednocześnie nawiązują do umiejętności dorosłego smoka, polegającej na strzelaniu kolcami z ogona.

Zębiróg Zamkogłowy

Jajo Zębiroga ma owalny kształt, gładką skorupę, którego barwa odpowiada barwie mającego się z niego wykluć osobnika, naznaczoną plamkami w barwie plam na skórze smoka. Według materiału promocyjnego na ofcjalnej stronie internetowej pierwszego filmu z 2010 roku, jaja Zębiroga są często mylone z bańkami wypełnionymi powietrzem, ponieważ rzeczywiście zawierają w sobie sprężone różne gazy.

Nocna Furia

Mimo że jedynym poznanym przedstawicielem tego gatunku jest Szczerbatek i nie poznane zostały ani inne osobniki, ani jaja Nocnych Furii, istnieje kilka koncepcji dotyczących jego wyglądu. Jedna z nich pojawia się w materiale promocyjnym z 2010 roku, druga w serialu, w odcinku Jesteśmy rodziną (część 1), gdzie autorem wyobrażenia o jajach tego smoka był Pleśniak. Obie koncepcje przewidują jajo Nocnej Furii jako niewielki przedmiot o dość okrągłym kształcie i bardzo gładkiej, czarnej skorupie. Jaja te mają być składane na szczytach gór i maskować się na tle nocnego nieba. 

Egg Biter

Jaja Egg Biter'ów są białe i gładkie.

Oszołomostrach

Jajo Oszołomostracha ma owalny kształt oraz jest pokryte małymi kolcami, przypominającymi te, które znajdują się na głowie u dorosłego osobnika.

Jaja ukazane wyłącznie w grach 

Podobnie jak w przypadku piskląt i tytanów, w grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk zostały ukazane wszystkie jaja poszczególnych gatunków smoków. W grze zdobyć je można poprzez podróże, specjalne promocje lub kolekcje. W School of Dragons można je zaś kupić w sklepie za określoną cenę (najczęstsza to 750 diamentów).

Przypisy

  1. Książka Guide to the Dragons sugeruje, iż jaja Gronkiela eksplodują podczas wykluwania, jakby był to element charakterystyczny dla gatunku.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćEgg BiterOgnisty KoszmarFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSkrzydłocieńSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpede
Tracker class GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasherWyrwiflak Szkarłatny
Sharp class BurzochlastDiabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczStingerSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNocna FuriaPotomstwo Szczerbatka i Białej FuriiPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk WilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki