Pisklęta w Lęgowisku

Pisklę jest drugim z pięciu etapów rozwoju smoka, następującym zaraz po wykluciu z jaja i poprzedzającym formę nastoletnią, dorosłą, a w końcu tytaniczną. Budową ciała i kolorystyką pisklęta przypominają dorosłe osobniki swojego gatunku, wyróżnia je często jedynie mały rozmiar oraz nieproporcjonalnie w stosunku do reszty ciała duże głowa i oczy. 

Pisklęta części gatunków smoków pojawiają się w filmach i serialu, resztę z nich ukazują gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk oraz School of Dragons.

Charakterystyka

Wygląd

Pisklęta wykluwają się z jaj, niekiedy przy widowiskowym wybuchu albo donośnym huku. Wykluty pisklak jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania - ma już rozwinięty wzrok i słuch, a do pewnego stopnia także charakterystyczne dla swojego gatunku umiejętności. Młode są bardzo podobne do dorosłych osobników, lecz znacznie słabsze i oczywiście mniejsze. 

Umiejętności

Pisklęta tuż po wykluciu posiadają już zdumiewające umiejętności, niekiedy naprawdę potężne. Są w stanie ziać ogniem, wykazują się także zdolnościami właściwymi swoim dorosłym odpowiednikom, choć są one nieco słabsze. Bardzo młode smoki nie są jeszcze w stanie samodzielnie latać - jednak według krótkometrażówki Prezent Nocnej Furiiserialu i innych ekranizacji pisklęta w dość krótkim czasie od wyklucia nabywają zdolność samodzielnego lotu. Początkowo są wprawdzie zbyt słabe, aby lecieć pod wiatr, który bez problemu jest w stanie zdmuchnąć je z powrotem na ziemię, jednak po pewnym czasie młode smoki są w stanie unieść nie tylko siebie, ale nawet jeźdźca.

Według gry School of Dragons, smok będący pisklęciem nie jest w stanie w ogóle unieść się w powietrze, zaś osobnik, który wszedł w etap nastoletni, potrafi jedynie szybować. Umiejętność latania nabywa dopiero gdy stanie się już w pełni dorosłym osobnikiem.

Wychowywanie

Młode smoki najbardziej pospolitych gatunków, takich jak Śmiertnik Zębacz, Koszmar Ponocnik, Gronkiel oraz Zębiróg Zamkogłowy wykluwają się z jaj w Lęgowisku raz na rok, podczas okresu godowego w czasie jednego z najzimniejszych miesięcy w roku, co zostało pokazane w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii. Smoki innych gatunków rozmnażają się i wychowują w swoich własnych siedliskach.

Pisklęta występujące w filmach i serialu

Śmiertnik Zębacz

Młode Śmiertniki Zębacze rodzą się bardzo małe. Charakteryzują ich duże, niezgrabne głowy z bardzo krótkimi i grubymi kolcami oraz rogiem nosowym. Na ogonie zaczynają rosnąć i wykształcać się kolce, którymi smok później strzela. Skrzydła są małe i zbyt słabe, by smok mógł latać, ale wystarczająco silne, by w ogóle unieść go w powietrze. Pełną umiejętność latania Śmiertniki Zębacze osiągają później niż inne gatunki smoków.

Pisklęta Śmiertników tak jak dorosłe osobniki mają niezwykły zmysł węchu - znane są przypadki, w których potrafiły wywęszyć Berserka z odległości ponad 100 stóp.

Młode Śmiertniki Zębacze pojawiają się w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii oraz w grach.

Koszmar Ponocnik

Młode Koszmary Ponocniki posiadają już zdolność samozapłonu i wykluwają się z jaj w ogniu o bardzo wysokiej temperaturze. Mają bardzo duże oczy w stosunku do głowy oraz dość duże skrzydła - te jednak są zbyt słabe, aby smok mógł dobrze latać. Ciało ma proporcje bardzo zbliżone do dorosłych osobników.

Młode Koszmary Ponocniki pojawiają się w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii oraz w grach.

Gronkiel

Pisklęta Gronkla również proporcjami są podobne do dorosłych osobników, jednak ich skóra ma mniej zgrubień i wypustek. Barwa ich ciała jest znacznie jaśniejsza niż u dorosłych osobników. Ponieważ jaja eksplodują podczas wyklucia, matki najczęściej wrzucają jaja do wody, by tam się wykluły, powodując jak najmniej zniszczeń w otoczeniu. Wyklute pisklę samodzielnie wypływa na powierzchnię wody.

Młode Gronkle pojawiają się w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii, w filmie Jak wytresować smoka 2 oraz w grach.

Zębiróg Zamkogłowy

Zębirogi jako młode osobniki są bardzo przyjacielskie i lubią się bawić. Ich szyje są krótkie i grube w stosunku do reszty ciała. Poza tym, tylko jedna głowa posiada zdolność ataku, a jak wiadomo, tylko dwie tworzą komplet. Podczas gdy jedna może ziać gazem, druga nie może go podpalić.

Młode Zębirogi Zamkogłowe pojawiają się w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii oraz w grach.

Gromogrzmot

Oprócz dużych oczu, małe Gromogrzmoty mają proporcjonalne ciała i są podobne do dorosłych osobników. Posiadają ostre zęby. Mają zdolność do wytwarzania fali dźwiękowej, jednak nie jest tak potężna i niebezpieczna jak u dorosłych osobników. Jest w stanie jednak odstraszyć wroga lub spowodować dość duże zniszczenie. Młode Gromogrzmoty są jednymi z nielicznych młodych smoków, które potrafią dobrze latać.

Młode Gromogrzmoty pojawiają się w serialu, pierwszy raz w odcinku Bim! Bam! Bom!, oraz w grach. Poznane pisklęta tego gatunku to m.in. Bim, Bam, Bom i Lil Lullaby.

Szeptozgon

Tuż po wykluciu się, młode Szeptozgony mają ostre, obracające się zęby. Posiadają maleńkie, krótkie ciała i prawdopodobnie są zupełnie ślepe. Potrafią już jednak dobrze latać oraz tworzyć małe tunele. Młode Szeptozgony są gwałtowniejsze niż dorosłe, ponieważ nie umieją jeszcze w pełni panować nad swoimi umiejętnościami.

Młode Szeptozgony pojawiają się w serialu, pierwszy raz w odcinku Żyj i pozwól latać, oraz w grach.

Tajfumerang

Tajfumerangi rodzą się z ostrymi, wykształconymi szponami, zębami i rogami. Ich szyje są krótkie, skrzydła małe w stosunku do ciała - w porównaniu do dorosłych osobników - jednak pozwalają smokom latać. Młode Tajfumerangi są jednymi z nielicznych młodych smoków, które potrafią dobrze latać.

Młode Tajfumerangi pojawiają się w serialu, po raz pierwszy w odcinku Okrutna parka, oraz w grach. Poznane pisklęta tego gatunku to m.in. Płomień, siostra Płomienia i brat Płomienia.

Szponiak

Młode Szponiaki mają duże oczy. Skrzydła są stosunkowo niewielkie, za to łapy dość duże. Pisklęta mają proporcjonalne ciała i są bardzo podobne do dorosłych osobników. Są to jedne z nielicznych młodych smoków, które potrafią dobrze latać.

Młode Szponiaki pojawiają się w filmie Jak wytresować smoka 2 oraz w grach.

Śmiercipieśń

Młody Śmiercipieśń przypomina znacznie pomniejszoną wersję dorosłego osobnika, choć jego ciało nie jest tak wydłużone, a przez to bardziej proporcjonalne. Od pierwszych chwil życia pluje bursztynem i śpiewa, szybko uczy się nowych melodii. Pisklę porusza się na czterech kończynach.

Młody Śmiercipieśń pojawia się w serialu, po raz pierwszy w odcinku Wiercipieśń, oraz w grach. Poznane pisklę tego gatunku to Garffiljorg.

Eruptodon

Pisklę Eruptodona w zasadzie nie różni się niczym w wyglądzie od dorosłego osobnika - wygląda dosłownie jak jego pomniejszona wersja. Jedyną odmienną cechą są nieproporcjonalne do reszty ciała, zbyt duże oczy.

Młody Eruptodon pojawia się w serialu, po raz pierwszy w odcinku Ogniowa Burza (część 1), oraz w grach. Poznane pisklę tego gatunku to Nowy Protektor.

Zbiczatrzasł

Młode Zbiczatrzasły od pierwszych dni wyklucia są niezwykle podobne do dorosłych osobników. Ciało jest tak samo smukłe i zachowuje niemal wszystkie proporcje - z wyjątkiem skrzydeł, które wydają się dużo większe niż u wyrośniętego smoka. Zbiczatrzasły rodzą się ślepe i pozostają takie jeszcze jakiś czas po wykluciu.

Młode Zbiczatrzasły pojawiają się w serialu, po raz pierwszy w odcinku Aniołki Sączysmarka, oraz w grach. Poznane pisklę tego gatunku to Skrzydlatek.

Night Light

Pisklęta są krzyżówką Nocnej Furii i Białej Furii, dlatego posiadają wymieszane cechy obu tych gatunków. Ich ubarwienie jest biało-czarne, u jednego z piskląt dominuje kolor biały, zaś u pozostałych dwóch czarny. Spody łapek są różowe. Oczy mają w barwie zielonej lub niebieskiej.

Młode Night Lighty pojawiają się w epilogu filmu Jak wytresować smoka 3 oraz w grach. Poznane pisklęta tego gatunku (oraz prawdopodobnie jedyne) to potomstwo Szczerbatka i Białej Furii.

Pisklęta występujące tylko w grach

W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk zostały ukazane wszystkie pisklęta z każdego gatunku. Są one stadium "przejściowym", w trakcie którego gady nie moją zbierać surowców (okres ten trwa do 4 poziomu).
Z kolei w grze School of Dragons stadium pisklęcia trwa aż do 5 poziomu. Natychmiastowe przeistoczenie z pisklaka do nastolatka kosztuje 250, a do dorosłego 500 diamentów.
Wyjątkiem, który nie został pokazany w powyższych grach, są Nocna i Biała Furia, których pisklęta pojawiają się wyłącznie w grze DreamWorks Dragons: Titan Uprising (w pozostałych dwóch grach od początku są dorosłe).

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

Zobacz też

Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.