Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Smoczy Jeźdźcy lub Jeźdźcy Smoków (ang. Dragon Riders) — tytuł odnoszący się do grupy ludzi tresujących i ujeżdżających smoki (za wyjątkiem tych, które są zbyt małe, by nadawać się na wierzchowca). Są nimi głównie Wandale z wyspy Berk oraz ludzie nauczeni przez nich sztuki oswajania smoków, a więc i przedstawiciele innych plemion, takich jak Berserkowie.

Jeźdźcy stanowią jedną z głównych figur w całej serii filmów Jak wytresować smoka, w krótkometrażówkach oraz w serialu Jeźdźcy smoków.

Działalność

Głównym celem Smoczych Jeźdźców jest tresowanie smoków, budowanie z nimi przyjaznych relacji i utrzymywanie pokojowych stosunków. W odróżnieniu na przykład od Obrońców Skrzydła, Jeźdźcy nie traktują skrzydlatych gadów jako obiektów kultu, a ponadto ujeżdżają je.

Kolejnym, równie ważnym celem Jeźdźców jest obrona smoków przed ludźmi pragnącymi nimi władać lub się ich pozbyć. Ich głównymi wrogami są Łowcy Smoków (występujący w serialu), armia pod wodzą Drago Krwawdonia oraz armia Lordów Wojny wraz ze smoczym łowcą Grimmelem Gnębicielem (w filmach).

Szczególnym tworem, zainspirowanym działalnością Jeźdźców i będącym dla nich jednocześnie godnym przeciwnikiem, są Lotnicy, którzy, choć także ujeżdżają smoki, czynią to metodą niewoli i wymuszania posłuszeństwa.

Historia

Wczesne relacje smoki-ludzie

Wiking z plemienia Wandali walczący z Gronkielem

Wioski wikingów, w tym klanu Wandali, od wieków nawiedzały latające gady. Wynikało to głównie z potrzeby zdobywania pożywienia, a konflikt między dwoma rasami dodatkowo potęgowała waleczność ludzi i ich żądza krwi. Przez wiele stuleci nic nie zwiastowało, by pewnego dnia między smokami a wikingami zakończył się odwieczny spór. Smoki atakowały ludzkie wioski, głównie po to, by zdobywać pożywienie, a w niektórych przypadkach, by bronić swoich stad. Wikingowie natomiast zabijali tysiące stworzeń, niektóre więzili i brali do niewoli, używając w tym celu między innymi pułapek, katapult oraz kagańców, uniemożliwiających im zianie ogniem. Na przykład w plemieniu Wandali czy Łupieżców, smoki więziono na smoczej arenie, gdzie ćwiczono na nich techniki walki i poskramiania bestii.

Kilka pokoleń przed Czkawką, w plemieniu Wandali żył mężczyzna o imieniu Bork Wielki, który jako pierwszy zgromadził całą wiedzę o smokach i stworzył Smoczy Podręcznik. Zapisał się w historii jako pierwszy wiking, który dokonał podobnego czynu.

Podczas jednego z ataków smoków na nieznaną wioskę, młody wówczas Drago Krwawdoń, w wyniku jednego ze smoczych ataków, stracił dom, plemię i całą rodzinę, a także lewą rękę. Postanowił wówczas wznieść się ponad lęk przed tymi stworzeniami i pozbyć się ich wszystkich. Zaczął więc niewolić smoki i panować nad nimi. Silniejsze posyłał do smoczej armii i kazał im walczyć ze słabszymi, które ginęły. Wśród opanowanych przez niego smoków znalazł się Oszołomostrach, zniewolony jeszcze jako pisklak, który posiadał zdolność rozkazywania wszystkim przedstawicielom skrzydlatej rasy.

W tym samym czasie inny, dziki Oszołomostrach o opiekuńczym instynkcie stworzył swoim lodowym oddechem Smocze Sanktuarium, służącym jako bezpieczne i ukryte schronienie dla tysięcy smoków. Wszystkie mieszkające tam stworzenia znajdowały się pod opieką i rozkazami Alfy, ratującego ich przed żądnym władzy i krwi Drago.

Pierwsi treserzy

Valka powstrzymująca się przed zaatakowaniem dzikiego smoka

Jednocześnie na wyspie Berk żyła kobieta o imieniu Valka, która jako jedyna ze swojego klanu dążyła do zawieszenia broni i przyjaźni ze smokami. Nikt nie chciał jej słuchać, lecz pewnego dnia Valka nawiązała relację z Chmuroskokiem, wówczas jeszcze dzikim smokiem, który wdarł się do jej domu. Prawdopodobnie wyczuwając charakter kobiety, Burzochlast porwał ją i zabrał do Smoczego Sanktuarium, gdzie od tej pory mieszkała i pomagała bronić smoki przed ekspansją Drago Krwawdonia. I tak dwie strony, smoków zniewolonych i dzikich, toczyły ukrytą wojnę, której kres nadszedł dopiero po dwudziestu latach.

Piętnaście lat później, w wydarzeniach z filmu Jak wytresować smoka, gdy Czkawka był nastolatkiem, Stoick Ważki, wódz klanu zamieszkującego Berk, za wszelką cenę chciał odnaleźć Smocze Leże - legendarne miejsce, gdzie gromadziły się wszystkie smoki. Nie wiedział jednak, że dowodzi nimi ogromny potwór, zwany Czerwoną Śmiercią, który zmuszał smoki do dostarczania mu żywności. To właśnie było przyczyną ataków na Berk. 

Schwytane przez wikingów smoki były więzione na smoczej arenie, gdzie młodzież szkoliła się do walki ze smokami. Uczyli się walki z tymi zwierzętami, by w końcu stanąć twarzą w twarz ze straszliwym Koszmarem Ponocnikiem i zostać pełnoprawnym członkiem klanu.

Stosunki między wikingami i smokami na dobre zrewolucjonizował Czkawka, syn Stoicka. Podczas jednego z ataków zestrzelił Nocną Furię, legendarnego smoka, który nigdy się nie pokazywał, nigdy nie porywał owiec i nigdy nie chybiał. Kiedy nikt z wioski nie chciał mu uwierzyć, sam odnalazł bestię w lesie, lecz zamiast ją zabić, uwolnił. Okazało się później, że smok, w wyniku upadku, utracił część ogona, bez której nie mógł samodzielnie latać. Dał się więc oswoić Czkawce i został nazwany Szczerbatkiem. Razem odbyli, w tajemnicy, wiele podniebnych podróży, a w finale razem pokonali ogromną Czerwoną Śmierć. W ten sposób ujawnili prawdziwy powód smoczych ataków na wioski, a także udowodnili, że przyjaźń między ludźmi a smokami jest możliwa. 

Po tym wydarzeniu smoki nie były zmuszane do porywania żywności przez swoją królową, a wikingowie zaprzyjaźnili się z bestiami.

Smocza Akademia

Inauguracja Smoczej Akademii

Czkawka wkrótce stał się liderem Smoczej Akademii - organizacji zrzeszającej pierwszych jeźdźców i treserów z Berk, powstałej na smoczej arenie. Od tej pory zamiast zabijać na niej smoki, wikingowie uczyli się je oswajać i tresować. W ten sposób nie tylko najmłodsze pokolenie wikingów, ale również inni Wandale, wytresowali własne wierzchowce. W ten sposób powstała między innymi drużyna A.

Bardzo często Czkawka wraz z przyjaciółmi wybierali się na wyprawy, podczas których odkrywali nowe gatunki. Zadanie to stało się nową domeną Smoczych Jeźdźców, gdyż pozwoliło im w znaczącym stopniu pogłębić ogólną wiedzę o smokach, jaką kiedykolwiek dysponowali wikingowie.

Walka z Łowcami

Około czterech lat po wytresowaniu smoków (w okresie czasu objętym w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata) jeźdźcy odkrywają Smocze Oko -  liczący sobie kilka stuleci artefakt, kryjący tajemnice m.in. na temat gatunków smoków oraz miejsc, w których żyją. Umożliwia on jeźdźcom dalsze eksploracje i zgłębianie wiedzy na temat tych stworzeń, którą skrzętnie zbierali, odnotowywali oraz wykorzystywali do praktycznych celów.

Za przedmiotem podąża jednak grupa antagonistów, którzy chcą pozbyć się smoków. W ich przypadku, Smocze Oko ma służyć odnajdywaniu wszelkich, nawet najrzadszych i najtrudniejszych do odkrycia, smoków, by je schwytać, sprzedać, a w ostateczności zgładzić. Stąd ma miejsce konflikt między jeźdźcami a Łowcami Smoków, na czele których stoi najpierw Viggo Czarciousty ze swoim bratem Rykerem, a później również Krogan, kupiec pracujący na rzecz Drago Krwawdonia.

Walka z Drago Krwawdoniem

Pokonany przez Szczerbatka Oszołomostrach

W filmie Jak wytresować smoka 2, Jeźdźcy dowiedzieli się o istnieniu mężczyzny, który od dwudziestu lat porywa smoki i pragnie je wszystkie wybić. Choć Drago Krwawdoń znany był Stoickowi i wielu starszym wikingom, pogłoski o nim dotarły do Czkawki dopiero, gdy ten miał dwadzieścia lat, wywołując u niego niemały niepokój wizją wojny. Chłopak pragnął porozmawiać z mężczyzną, by przekonać go o przyjaznej naturze smoków, wojna jednak okazała się nieunikniona. Smocze Sanktuarium, które przez dwadzieścia lat chroniło tysięcy smoków, zostało zniszczone, a ich Alfa zginął. Drago Krwawdoń zapanował nad wszystkimi smokami i udał się na wyspę Berk, by ją zniszczyć i zdobyć mieszkające tam stworzenia. Jego plany pokrzyżowali jeźdźcy smoków, którzy przylecieli na Szponiakach, jedynych smokach, które nie ulegają rozkazom Alfy. Ponownie Czkawka i jego najbliższy przyjaciel Szczerbatek pokonali ogromnego Oszołomostracha i wyzwolili smoki zarówno z niewoli u Krwawdonia, jak i sprzed zagłady, do której dążył szaleniec.

Walka z Grimmelem Gnębicielem i odejście smoków

Podręcznik23.JPG
Ta strona jest niekompletna!
Jeśli posiadasz czas, ochotę oraz wystarczająco dużo informacji, by rozwinąć artykuł, pomóż projektowi Wiki i rozbuduj go!

Znani jeźdźcy i wytresowane przez nich smoki

Główni bohaterowie

Jeździec Smok Gatunek smoka
Czkawka Haddock Szczerbatek
Ostrostrzał
Nocna Furia
Straszliwiec Straszliwy
Astrid Hofferson Wichura
Spryciula
Śmiertnik Zębacz
Straszliwiec Straszliwy
Sączysmark Jorgenson Hakokieł
Ból
Koszmar Ponocnik
Straszliwiec Straszliwy
Śledzik Ingerman Sztukamięs
Iggy
Gronkiel
Straszliwiec Straszliwy
Mieczyk Thorston Jot i Wym (Jot)
Łeb
Zębiróg Zamkogłowy
Straszliwiec Straszliwy
Szpadka Thorston Jot i Wym (Wym)
Zad
Zębiróg Zamkogłowy
Straszliwiec Straszliwy
Dagur Szalony Król Demolki
Tajniak
Gronkiel
Potrójny Cios
Heathera Szpicruta Zbiczatrzasł
Gustaw Larsen Kiełohak Koszmar Ponocnik

Jeźdźcy i smoki z Berk

Jeździec Smok Gatunek smoka
Stoick Ważki Thornado
Czaszkochrup (-)
Gromogrzmot
Gruchotnik
Eret Czaszkochrup Gruchotnik
Pyskacz Gbur Maruda Ogniołyk
Valka Chmuroskok Burzochlast
Gothi Gronkiel Gothi Gronkiel
Stadko Straszliwców Straszliwych
Sączyślin Jorgenson Kingstail Śmiertnik Zębacz
Jeźdźcy i smoki ze Smoczej Akademii
Wszyscy Wikingowie na Berk


Pozostałe wytresowane smoki

Jeździec Smok Gatunek smoka
Czkawka Haddock Płomień (pisklę)
Szpicek
Thornshade
Tajfumerang
Szybki Szpic
Thornridge
Mieczyk Thorston Płomień (dorosły)
Tuffnut's Death Ride
Tajfumerang
Szeptozgon
Szpadka Thorston Wrzeniek
Ruffnut's Trancemare
Wrzeniec
Marazmor
Astrid Hofferson Koszmar Ponocnik Astrid
Axewing
Koszmar Ponocnik
Drzewokos
Śledzik Ingerman Tormentor
Bolt & Float
Mrokvarg
Dramillion Śledzika
Spikeback
Miażdżytłuk Kafar
Raziprąd
Nocny Koszmar
Dramillion
Miażdżytłuk Kafar
Sączysmark Jorgenson Hunterbolt
Guslout
Wandersmok
Shovelhelm
Dagur Szalony Wandersmok Dagura Wandersmok
Albrecht Perfidny Groundsplitter Szeptozgon
Pyskacz Gbur Nemezis Pyskacza Gnatochrup
Valka Oszołomostrach Valki (poległy) Oszołomostrach
Gruff Koślawy Mruk
Lump Ostrykieł
Thump Kroplorwij
Rumpus Thunderclaw
Trzy Raziprądy Raziprąd
Valka's Mercy Koszmar Ponocnik
Winged Warden Windstriker
Tysiące ocalonych smoków
Drago Krwawdoń Oszołomostrach Drago (dawniej)
Szczerbatek (chwilowo)
Smocza armia
Oszołomostrach
Nocna Furia

Ciekawostki

  • Heathera miała rzekomo posiadać smoka o imieniu Spout, lecz w końcu nie pojawił się w żadnym odcinku ani filmie.
  • Pierwszym Smoczym Jeźdźcem została Valka, która wytresowała Chmuroskoka. Pierwszym jeźdźcem na Berk został zaś Czkawka.
Advertisement