(Dodawanie kategorii)
Znacznik: VisualEditor
Linia 109: Linia 109:
 
| rowspan="2" style="text-align:center;"| [[Dagur Szalony]]
 
| rowspan="2" style="text-align:center;"| [[Dagur Szalony]]
 
| style="text-align:center;"| [[Król Demolki]]
 
| style="text-align:center;"| [[Król Demolki]]
| style="text-align:center;"| [[Tajniak]]
+
| style="text-align:center;" | Gronkiel
 
|-
 
|-
| style="text-align:center;"| [[Gronkiel]]
+
| style="text-align:center;" | Tajniak
 
| style="text-align:center;"| [[Potrójny Cios]]
 
| style="text-align:center;"| [[Potrójny Cios]]
 
|}
 
|}

Wersja z 11:27, 30 wrz 2017

Smoczy Jeźdźcy lub Jeźdźcy Smoków (ang. Dragon Riders) — tytuł odnoszący się do grupy ludzi tresujących i ujeżdżających smoki (za wyjątkiem tych, które są zbyt małe, by nadawać się na wierzchowca). Są nimi głównie Wandale z wyspy Berk oraz ludzie nauczeni przez nich sztuki oswajania smoków, a więc i przedstawiciele innych plemion, takich jak Berserkowie.

Głównym celem Smoczych Jeźdźców jest tresowanie smoków, budowanie z nimi przyjaznych relacji i utrzymywanie pokojowych stosunków. Jednak w odróżnieniu na przykład od Obrońców Skrzydła, Jeźdźcy nie traktują skrzydlatych gadów jako obiektów kultu, a ponadto ujeżdżają je. Kolejnym, równie ważnym celem Jeźdźców jest obrona smoków przed ludźmi pragnącymi nimi władać lub się ich pozbyć. Ich głównymi wrogami są Łowcy Smoków (występujący w serialu) oraz armia pod wodzą Drago Krwawdonia (w filmie). Szczególnym tworem, zainspirowanym działalnością Jeźdźców i będącym dla nich jednocześnie godnym przeciwnikiem, są Lotnicy, którzy, choć także ujeżdżają smoki, czynią to metodą niewoli i wymuszania posłuszeństwa.

Jeźdźcy stanowią jedną z głównych figur w całej serii filmów Jak wytresować smoka, w krótkometrażówkach oraz w serialu Jeźdźcy smoków.

Historia

Wczesne relacje smoki-ludzie

Wiking z plemienia Wandali walczący z Gronkielem

Wioski wikingów, w tym klanu Wandali, od wieków nawiedzały latające gady. Wynikało to głównie z potrzeby zdobywania pożywienia, a konflikt między dwoma rasami dodatkowo potęgowała waleczność ludzi i ich żądza krwi. Przez wiele stuleci nic nie zwiastowało, by pewnego dnia między smokami a wikingami zakończył się odwieczny spór. Smoki atakowały ludzkie wioski, głównie po to, by zdobywać pożywienie, a w niektórych przypadkach, by bronić swoich stad. Wikingowie natomiast zabijali tysiące stworzeń, niektóre więzili i brali do niewoli, używając w tym celu między innymi pułapekkatapult oraz kagańców, uniemożliwiających im zianie ogniem. Na przykład w plemieniu Wandali czy Łupieżców, smoki więziono na Smoczej Arenie, gdzie ćwiczono na nich techniki walki i poskramiania bestii. 

Kilka pokoleń przed Czkawką, w plemieniu Wandali żył mężczyzna o imieniu Bork Wielki, który jako pierwszy zgromadził całą wiedzę o smokach i stworzył Smoczy Podręcznik. Zapisał się w historii jako pierwszy wiking, który dokonał podobnego czynu.


Podczas jednego z ataków smoków na nieznaną wioskę, młody wówczas Drago Krwawdoń, w wyniku jednego ze smoczych ataków, stracił dom, plemię i całą rodzinę, a także lewą rękę. Postanowił wówczas wznieść się ponad lęk przed tymi stworzeniami i pozbyć się ich wszystkich. Zaczął więc niewolić smoki i panować nad nimi. Silniejsze posyłał do smoczej armii i kazał im walczyć ze słabszymi, które ginęły. Wśród opanowanych przez niego smoków znalazł się Oszołomostrach, zniewolony jeszcze jako pisklak, który posiadał zdolność rozkazywania wszystkim przedstawicielom skrzydlatej rasy.

W tym samym czasie inny, dziki Oszołomostrach o opiekuńczym instynkcie stworzył swoim lodowym oddechem Smocze Sanktuarium, służącym jako bezpieczne i ukryte schronienie dla tysięcy smoków. Wszystkie mieszkające tam stworzenia znajdowały się pod opieką i rozkazami Alfy, ratującego ich przed żądnym władzy i krwi Drago.

Pierwsi treserzy

Valka powstrzymująca się przed zaatakowaniem dzikiego smoka

Jednocześnie na wyspie Berk żyła kobieta o imieniu Valka, która jako jedyna ze swojego klanu dążyła do zawieszenia broni i przyjaźni ze smokami. Nikt nie chciał jej słuchać, lecz pewnego dnia Valka nawiązała relację z Chmuroskokiem, wówczas jeszcze dzikim smokiem, który wdarł się do jej domu. Prawdopodobnie wyczuwając charakter kobiety, Stormcutter porwał ją i zabrał do Smoczego Sanktuarium, gdzie od tej pory mieszkała i pomagała bronić smoki przed ekspansją Drago Krwadonia. I tak dwie strony, smoków zniewolonych i dzikich, toczyły ukrytą wojnę, której kres nadszedł dopiero po dwudziestu latach.


Piętnaście lat później, w wydarzeniach z filmu Jak wytresować smoka, gdy Czkawka był nastolatkiem, Stoick Ważki, wódz klanu zamieszkującego Berk, za wszelką cenę chciał odnaleźć Smocze Leże - legendarne miejsce, gdzie gromadziły się wszystkie smoki. Nie wiedział jednak, że dowodzi nimi ogromny potwór, zwany Czerwoną Śmiercią, który zmuszał smoki do dostarczania mu żywności. To właśnie było przyczyną ataków na Berk. 

Schwytane przez wikingów smoki były więzione na Smoczej Arenie, gdzie młodzież szkoliła się do walki ze smokami. Uczyli się walki z tymi zwierzętami, by w końcu stanąć twarzą w twarz ze straszliwym Koszmarem Ponocnikiem i zostać pełnoprawnym członkiem klanu.

Stosunki między wikingami i smokami na dobre zrewolucjonizował Czkawka, syn Stoicka. Podczas jednego z ataków zestrzelił Nocną Furię, legendarnego smoka, który nigdy się nie pokazywał, nigdy nie porywał owiec i nigdy nie chybiał. Kiedy nikt z wioski nie chciał mu uwierzyć, sam odnalazł bestię w lesie, lecz zamiast ją zabić, uwolnił. Okazało się później, że smok, w wyniku upadku, utracił część ogona, bez której nie mógł samodzielnie latać. Dał się więc oswoić Czkawce i został nazwany Szczerbatkiem. Razem odbyli, w tajemnicy, wiele podniebnych podróży, a w finale razem pokonali ogromną Czerwoną Śmierć. W ten sposób ujawnili prawdziwy powód smoczych ataków na wioski, a także udowodnili, że przyjaźń między ludźmi a smokami jest możliwa. 

Po tym wydarzeniu smoki nie były zmuszane do porywania żywności przez swoją królową, a wikingowie zaprzyjaźnili się z bestiami.

Smocza Akademia

Inauguracja Smoczej Akademii

Czkawka wkrótce stał się liderem zainicjowanej przez swojego ojca, Stoicka Ważkiego, Smoczej Akademii, powstałej w miejscu Smoczej Areny. Od tej pory zamiast zabijać na niej smoki, wikingowie uczyli się je oswajać i tresować. W ten sposób nie tylko najmłodsze pokolenie wikingów, ale również inni Wandale, wytresowali własne wierzchowce. W ten sposób powstała między innymi Drużyna A.

Bardzo często Czkawka wraz z przyjaciółmi wybierali się na wyprawy, podczas których odkrywali nowe gatunki. Zadanie to stało się nową domeną Smoczych Jeźdźców, gdyż pozwoliło im w znaczącym stopniu pogłębić ogólną wiedzę o smokach, jaką kiedykolwiek dysponowali wikingowie.

Walka z Łowcami

Około czterech lat po wytresowaniu smoków (w okresie czasu objętym w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata) jeźdźcy odkrywają Smocze Oko -  liczący sobie kilka stuleci artefakt, kryjący tajemnice m.in. na temat gatunków smoków oraz miejsc, w których żyją. Umożliwia on jeźdźcom dalsze eksploracje i zgłębianie wiedzy na temat tych stworzeń, którą skrzętnie zbierali, odnotowywali oraz wykorzystywali do praktycznych celów.

Za przedmiotem podąża jednak grupa antagonistów, którzy chcą pozbyć się smoków. W ich przypadku, Smocze Oko ma służyć odnajdywaniu wszelkich, nawet najrzadszych i najtrudniejszych do odkrycia, smoków, by je schwytać, sprzedać, a w ostateczności zgładzić. Stąd ma miejsce konflikt między jeźdźcami a Łowcami Smoków, na czele których stoi najpierw Viggo Czarciousty ze swoim bratem Rykerem, a później również Krogan, kupiec pracujący na rzecz Drago Krwawdonia.

Walka z Drago Krwawdoniem

Pokonany przez Szczerbatka Oszołomostrach

W filmie Jak wytresować smoka 2, Jeźdźcy dowiedzieli się o istnieniu mężczyzny, który od dwudziestu lat porywa smoki i pragnie je wszystkie wybić. Choć Drago Krwawdoń znany był Stoickowi i wielu starszym wikingom, pogłoski o nim dotarły do Czkawki dopiero, gdy ten miał dwadzieścia lat, wywołując u niego niemały niepokój wizją wojny. Chłopak pragnął porozmawiać z mężczyzną, by przekonać go o przyjaznej naturze smoków, wojna jednak okazała się nieunikniona. Smocze Sanktuarium, które przez dwadzieścia lat chroniło tysięcy smoków, zostało zniszczone, a ich Alfa zginął. Drago Krwawdoń zapanował nad wszystkimi smokami i udał się na wyspę Berk, by ją zniszczyć i zdobyć mieszkające tam stworzenia. Jego plany pokrzyżowali jeźdźcy smoków, którzy przylecieli na Szponiakach, jedynych smokach, które nie ulegają rozkazom Alfy. Ponownie Czkawka i jego najbliższy przyjaciel Szczerbatek pokonali ogromnego Oszołomostracha i wyzwolili smoki zarówno z niewoli u Krwawdonia, jak i sprzed zagłady, do której dążył szaleniec.

Znani jeźdźcy i wytresowane przez nich smoki

Główni bohaterowie

Jeździec Smok Gatunek smoka
Czkawka Szczerbatek Nocna Furia
Ostrostrzał Straszliwiec Straszliwy
Astrid Hofferson Spryciula Straszliwiec Straszliwy
Wichura Śmiertnik Zębacz
Śledzik Ingerman Sztukamięs Gronkiel
Iggy Straszliwiec Straszliwy
Sączysmark Jorgenson Ból Straszliwiec Straszliwy
Hakokieł Koszmar Ponocnik
Gustaw Larsen Kiełohak Koszmar Ponocnik
Mieczyk Thorston Jot Zębiróg Zamkogłowy
Łeb Straszliwiec Straszliwy
Szpadka Thorston Wym Zębiróg Zamkogłowy
Zad Straszliwiec Straszliwy
Dagur Szalony Król Demolki Gronkiel
Tajniak Potrójny Cios

Jeźdźcy i smoki z Berk

Jeździec Smok Gatunek
Stoick Ważki Thornado (powrócił na wolność) Gromogrzmot
Bim, Bam i Bom (na wolności)
Czaszkochrup Gruchotnik
Eret syn Ereta
Pyskacz Gbur Maruda Hotburple
Valka Chmuroskok Stormcutter
Gothi Gronkiel Gothi Stadko Straszliwców Straszliwych
Sączyślin Jorgenson Kingstail Śmiertnik Zębacz
Jeźdźcy i smoki ze Smoczej Akademii
Wszyscy Wikingowie na Berk

Pozostałe wytresowane smoki

Jeździec Smok Gatunek smoka
Czkawka Płomień (jako pisklę; na wolności) Tajfumerang
Thornshade Thornridge
Mieczyk Thorston Płomień (jako dorosły; na wolności) Tajfumerang
Tuffnut's Death Ride Szeptozgon
Szpadka Thorston Wrzeniek (na wolności) Wrzeniec
Ruffnut's Trancemare Marazmor
Astrid Hofferson Axewing Drzewokos
Koszmar Ponocnik Astrid
Śledzik Ingerman Spikeback Miażdżytłuk Kafar
Sączysmark Jorgenson Hunterbolt Wandersmok
Dagur Szalony Wandersmok Dagura (na wolności)
Albrecht Perfidny Groundsplitter (na wolności) Szeptozgon
Heathera Szpicruta Zbiczatrzasł
Pyskacz Gbur Nemezis Pyskacza (na wolności) Gnatochrup
Valka Oszołomostrach Valki (poległy) Oszołomostrach
Gruff Koślawy Mruk
Lump Ostrykieł
Thump Kroplorwij
Rumpus Thunderclaw
Trzy Raziprądy Raziprąd
Valka's Mercy Koszmar Ponocnik
Winged Warden Windstriker
Tysiące ocalonych smoków
Drago Krwawdoń Oszołomostrach Drago Oszołomostrach
Szczerbatek (chwilowo) Nocna Furia
Tysiące zniewolonych smoków (uwolnione)
Eret Skrill Chiller Mroziczort


Ciekawostki

  • Heathera miała rzekomo posiadać smoka o imieniu Spout, lecz w końcu nie pojawił się w żadnym odcinku, ani filmie.
  • Pierwszym Smoczym Jeźdźcem została Valka, która wytresowała Chmuroskoka. Pierwszym jeźdźcem na Berk został zaś Czkawka.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.