FANDOM


Hangar

Smoczy hangar

Smoczy hangar (ang. Dragon Hangar) — miejsce znajdujące się na wyspie Berk, pojawiające się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka 2, a później także w grach. Jest to główne wejście prowadzące do smoczych stajni.

Wygląd

Smoczy hangar znajduje się na jednym z klifów wyspy Berk. Jest to duża, drewniana, przypominająca tunel konstrukcja, która prowadzi do smoczych stajni. Posiada szerokie główne wejście, dostosowane nawet do dużych osobników. Nad rozległą platformą, stanowiącą podstawę hangaru, rozciągnięty jest zaokrąglony, dwuspadowy dach, kryty zielonym gontem. W jego bocznych, pionowych częściach znajdują się ostrołukowe otwory, przez które smoki również mogą wlatywać do wnętrza hangaru. Dookoła całej konstrukcji biegnie podest, a przed wejściami znajdują się dodatkowe, długie platformy służące za lądowiska. Również szczyt dachu jest częściowo spłaszczony i przerobiony na miejsce do lądowania.

W rogu, między zewnętrzną ścianą hangaru a klifem, umiejscowione są drzwi, do których z nabrzeża prowadzi system kładek. Dzięki nim przebywający w porcie wikingowie mogą się szybko dostać do smoczych stajni, nawet jeśli nie posiadają wierzchowca.

Smoczy hangar - zamknięty

Zamknięty hangar

Każde z licznych wejść dla smoków można w razie potrzeby zamknąć, ponieważ hangar jest wyposażony w system osłon burzowych. Uruchamia się je za pomocą dźwigni, a system przekładni podnosi lub opuszcza zbite z drewna płyty, które przesłaniają wejścia. Do zamknięcia bocznych wyjść wystarczy po jednej płycie podnoszonej z dołu, natomiast wyjście główne jest przesłaniane dwiema płytami, zamocowanymi odpowiednio u góry i u dołu hangaru. Dodatkowo w miejscu, gdzie hangar łączy się ze stajniami, znajduje się kolejne zabezpieczenie – drewniana płyta, która jest opuszczana z góry.

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Hangar w budowie

Smoczy hangar w budowie

Hangar na wczesnym etapie budowy pojawia się w odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 1). Czkawka przelatuje obok konstrukcji, stanowiącej dopiero szkielet budowli.

Jak wytresować smoka 2

Ukończony hangar pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 2 w trakcie ukazywania panoramy wioski. Podczas wyścigów smoków przelatują przez niego jeźdźcy, dzięki czemu pokazane zostaje wnętrze hangaru i smocze stajnie, do których prowadzi. Później, po dowiedzeniu się od Czkawki o planach Drago, Stoick decyduje się zamknąć hangar w obawie przed atakiem i nakazuje wikingom opuścić osłony burzowe. Mimo to Czkawce i podążającej za nim Astrid udaje się uciec przez główne wyjście tuż przed jego zamknięciem.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Hangar game
W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk przez smoczy hangar gracz dostaje się do stajni. Tam może trzymać smoki, które w danej chwili nie mieszczą się na jego wyspach. Da się je tam także karmić i tresować na większość poziomów – jedynie tresura na kolejne tytaniczne poziomy wymaga wystawienia danego osobnika na Berk. Konstrukcja wybudowana jest na jednym z urwisk i wygląda bardzo podobnie do filmowego odpowiednika. Początkowo hangar mieści tylko 60 smoków, ale można zwiększać jego pojemność, każdorazowo płacąc za ulepszenie runami.

School of Dragons

Smoczy hangar znajduje się na jednym z klifów Berk. Wewnątrz umiejscowiony jest teleport, który przenosi gracza do jego stajni. Można go jednak ominąć i swobodnie latać w obrębie hangaru.

Galeria

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.