Jak Wytresować Smoka Wiki
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Krótka historia pewnego portretu
Smoczy kwiat Następny odcinek
Słodka Heathera (część 1)
Artykuł

Smoczy kwiat (ang. Dragon Flower) — dziewiąty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 17 października 2012 roku, a w Polsce 9 maja 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Johann Kupczy przybywa na Berk i każdy z wikingów przychodzi nabyć coś dla siebie. Wkrótce jednak na wyspie pojawia tajemnicza choroba atakująca smoki. Zatroskani jeźdźcy dowiadują się od Gothi, że jej przyczyną jest coś nowego na Berk i postanawiają to odnaleźć. Nie są świadomi, że w całym incydencie palce maczał największy wróg smoczej rasy na wyspie - Pleśniak.

Fabuła

Do portu na Berk przybija Johann Kupczy i prezentuje swoje towary. Wandale wchodzą na pokład jego łodzi, by je obejrzeć lub coś kupić. Po chwili Śledzik nabywa książkę o botanice, Sączysmark srebrny talerz, Astrid maczugę, a Pyskacz jedwabny materiał. Również Czkawka znajduje coś dla siebie i upatrzony atrament wymienia na własnoręcznie zrobiony kołowrotek. Na pokładzie znajduje się również Stoick, testujący nowy miecz. Oznajmia, że oręż ma być podarunkiem dla gospodarza wyspy, na której odbędzie się spotkanie wodzów. Odwraca się do kupca, pytając, co chce w zamian. Ten mówi jedynie, że wystarczy mu gościna. Stoick opuszcza łódź i wsiada na swojego smoka, mówiąc przy okazji, że ten ma na imię Thornado. Czkawkę ciekawi, dlaczego taki wybór, a jego ojciec tłumaczy, że wierzchowiec jest szybki, silny – i reaguje tylko na Thornado.

Po chwili za Johannem zjawia się Pleśniak, pytając o zamówiony towar. Kupiec pokazuje go i otrzymuje w zamian pełen kosz kapusty. Starzec opuszcza łódź, nakazując zanieść zamówienie do swojego domu. Kupczy tymczasem chce przenieść warzywa, lecz do kosza zamówionego przez Pleśniaka dobiera się Straszliwiec. Johann łapie zwierzę za ogon i odrzuca na kilka metrów, lecz Szczerbatek, widząc to, naskakuje na mężczyznę, rozbijając przy tym butelkę z atramentem swojego jeźdźca. Czkawka uspokaja smoka, tłumacząc równocześnie Johannowi, że Nocna Furia bywa nadopiekuńcza. Jego zakup jest jednak zniszczony, a kupiec obiecuje zdobyć dla niego nowy atrament.

W Akademii Mieczyk stawia kamienny posąg. Chłopak tłumaczy, że kupił go specjalnie na arenę i musiał za niego oddać czaszkę pradziadka. Czkawka cieszy się, że bliźniaki traktują to miejsce jak swój drugi dom, ale niemal w tym samym momencie Mieczyk każe mu wykonać unik. W ostatniej chwili odskakują przed pociskiem Wyma i Jota, a pozostali jeźdźcy odkrywają nowe zastosowanie sprzętu – tworzą z niego tarczę strzelecką. Sączysmark każe Hakokłowi strzelić, po chwili kolcami atakuje również Wichura, a Sztukamięs strzela lawą. Gdy jednak kolej przychodzi na Szczerbatka, ten kicha i pudłuje. Czkawka zaczyna się niepokoić, bo nigdy wcześniej coś takiego się nie wydarzyło.

Podczas lotu nad wioską Astrid dostrzega kwiaty, lecz nie przygląda im się bliżej. W tym samym czasie Szczerbatek, zamiast szybować prosto, zdaje się nie panować nad kierunkiem ani wysokością lotu i ostatecznie mimo starań jeźdźca rozbijają się na polanie. Czkawka zastanawia się, czy jego wierzchowiec się nie przeziębił, lecz jednocześnie wątpi, by smoki chorowały. Astrid zwraca uwagę na Straszliwca, który wykazuje podobne objawy co Furia.

W chacie Pyskacz podaje Szczerbatkowi pewien specyfik, tłumacząc, że to szybko postawi go na nogi. Gdy Czkawka chce się dowiedzieć, czym kowal próbuje nakarmić jego smoka, ten zabrania chłopakowi pytać. Zamierza wlać substancję do paszczy zwierzęcia, lecz Furia kicha i ostatecznie plan Gbura nie wypala. Mężczyzna oznajmia, że po raz drugi nie zmusi jaka do zwrócenia posiłku. Nagle do chaty wpada Astrid i wyciąga szefa Akademii na zewnątrz. Pokazuje, że wszystkie smoki na wyspie mają już tę dziwną chorobę. Hakokieł, Wym i Jot oraz Sztukamięs nie kontrolują lotu. Czkawka pyta Pyskacza, co teraz będzie, a ten oznajmia, że najlepiej będzie udać się do Gothi.

Podczas gdy szamanka sprawdza stan Szczerbatka, Astrid i Śledzik wraz z Pyskaczem rozmawiają o przesądach odnośnie jej osoby. Po chwili Gbur podchodzi do kobiety i odczytuje jej pismo. Oznajmia, że stan smoków jest alergią na jakąś nową rzecz, która pojawiła się na wyspie. Astrid stwierdza, że na Berk pojawiło się mnóstwo nowych rzeczy, które przywiózł Johann. Gothi pisze, że trzeba pozbyć się wszystkiego, albo smokom się pogorszy.

Wikingowie wyrzucają zakupione rzeczy do dołu wykopanego na plaży. Niechętnie żegnają się z przedmiotami, lecz Czkawka tłumaczy, że tym samym pomagają smokom. Szpadka wyrzuca książkę Śledzika o botanice, a Pyskacz, zmuszony przez młodzież, pozbywa się zakupionego jedwabiu w formie majtek.

Następnego dnia smokom się nie poprawia. Astrid chce pocieszyć Wichurę, lecz ta strzela w jej kierunku kolcami, nie mogąc nad tym zapanować. Także Śledzik spędza czas ze smoczycą, lecz stan Sztukamięs się nie polepsza.

Jeźdźcy skarżą się Czkawce, że stan ich wierzchowców staje się coraz gorszy. Chłopak dochodzi do wniosku, że może wciąż jest ktoś, kto kupił od Johanna jakiś przedmiot, ale nie rzucił go na stos. Sączysmark obiecuje pomstę, a bliźniaki marudzą, że ich smok wciąż tylko leży zamiast ziać i wysadzać. Gdy po krótkiej nieobecności Stoick wraca z narady do wioski, Czkawka tłumaczy mu całą sytuację.

Wieczorem ojciec rozmawia z synem, a chłopak wnioskuje, że alergen wciąż musi być na wyspie. Nagle słyszą niepokojący dźwięk i wybiegają z domu. Okazuje się, że Thornado także zaczyna chorować. Stoick oznajmia, że zanim wrócili, smok był jeszcze zdrowy. Czkawka wpada na pomysł, żeby sprawdzić, którędy przeszli.

Ważki wskazuje miejsce, w którym wylądowali, a jeźdźcy rozpoczynają poszukiwania. Śledzik wskazuje na walczące bliźniaki, lecz Astrid oznajmia, że wszystko jest w normie. Jednak Czkawka spogląda dalej, a jego uwagę przykuwają krzewy z błękitnymi kwiatami, które zjada Straszliwiec. Chłopak pyta przyjaciół, czy kojarzą te rośliny, ale wszyscy zaprzeczają, a Stoick dodaje, że zauważył je dopiero po powrocie. Śledzik ogląda jeden z kwiatów i oznajmia, że są to niebieskie oleandry, które widział w książce do botaniki. Po chwili przypomina sobie też, że są one trujące dla gadów. Czkawka każe mu wyciągnąć przedmiot z dołu i dowiedzieć się czegoś o odtrutce. Astrid zastanawia się, skąd wzięły się oleandry, a Mieczyk wspomina, że widział, jak Pleśniak sadził je w nocy. Stoick decyduje się odwiedzić starca.

Na miejscu mężczyzna tłumaczy, że dbał tylko o wygląd wioski, lecz Astrid wypomina mu, że przecież nigdy go to nie obchodziło. Pleśniak kłamie, że nie znał właściwości roślin.

Tymczasem Śledzik wraca wraz ze swoją książką o botanice. Okazuje się jednak, że nie ma w niej nic na temat odtrutki. Jedyna informacja o smoku, który żywi się tymi kwiatami, znajduje się w Smoczej Księdze. Chodzi o Wrzeńca, którego jad byłby antidotum na działanie niebieskiego oleandra. Wprawdzie według Podręcznika ten gatunek nie dysponuje jadem, jednak Pyskacz twierdzi, że jest inaczej. Czkawka nakazuje reszcie jeźdźców zostać na Berk i zająć się smokami, a sam wraz z ojcem i Gburem postanawia wyruszyć po jad bestii.

Chłopak czyta o Wrzeńcu i zapewnia Szczerbatka, że przywiezie antidotum. Stoick tymczasem troszczy się o Thornada, zastanawiając się do czego doszło – w końcu całe swoje życie zabijał smoki. Po chwili Czkawka staje obok i oznajmia, że łódź czeka.

Wypływają na otwarte wody. Pleśniak, który z oczywistych względów musiał popłynąć z nimi, zaczyna marudzić. Stoick odpowiada starcowi, lecz po chwili daje sobie spokój z dyskusją. Wraz z Czkawką i Pyskaczem omawiają plan schwytania zwierzęcia i zdobycia jadu. Chłopak rzuca na wodę kwiaty, by zwabić zwierzę. Pleśniak znów zaczyna narzekać, lecz przerywa mu Pyskacz. Okazuje się, że wokół łodzi kręci się Wrzeniec.

Czkawka wykorzystuje kolejny worek kwiatów, tym razem zostawiając je na pokładzie. Stoick rzuca Pyskaczowi linę, by mężczyzna mógł złapać zwierzę za szyję, jednak smok nie pokazuje się. Po chwili wiosło jednego z wikingów zostaje wciągnięte pod powierzchnię, a gad zawraca i gwałtownie wpływa pod pokład, przechylając łódź, przez co wykonanie misji zostaje utrudnione. W kierunku zwierzęcia turlają się worki z kwiatami, odwracając tym na moment jego uwagę. Stoick i Pyskacz uznają to za doskonałą okazję i ruszają schwytać gada. Udaje im się go złapać, a statek powraca do pierwotnego położenia. Mężczyźni trzymają linami łeb Wrzeńca, a Czkawka chwyta za wiadro i zamierza zdobyć jad. Jeden z wioślarzy wrzuca smokowi do paszczy baryłkę, mającą uniemożliwić jej zamknięcie, jednak ta okazuje się nietrwała. Zwierzę używa ogona i zrzuca mężczyznę z łodzi. Stoick, widząc, że to samo grozi również jego synowi, puszcza linę i chwyta ogon smoka, jednocześnie go unieruchamiając. Czkawka łapie za linę i blokuje ją o jeden z węzłów. Chłopak wraz z Pyskaczem rozwierają paszczę smoka o maszt, lecz nie ma komu zebrać jadu. Stoick każe zrobić to Pleśniakowi, który wyraźnie zwleka. Smok zaczyna strzelać jadem, więc wikingowie muszą się schować. Zwierzę łamie maszt, pociągając za sobą Stoicka. Liny się zrywają, a smok zaczyna warczeć, zwracając na Pleśniaka szczególną uwagę. Jak się okazuje, do tyłów starca przyczepiony jest jeden oleander, którego gad chce zdobyć. Chwyta więc mężczyznę, przy okazji go gryząc i zdobywając przysmak, a zaraz potem ucieka. Stoick wzdycha, gdyż w jego mniemaniu nie zdobyli jadu, lecz Czkawka, słysząc jęki Pleśniaka, stwierdza, że jest inaczej.

Jeźdźcy czekają przed kuźnią na antidotum. Po chwili Pyskacz wychodzi, dając im pojemnik z substancją, po czym sam stwierdza, że tyły Pleśniaka były najgorszą rzeczą, jaką kiedykolwiek widział. Przekazuje antidotum, po czym udaje się pokrzyczeć do lasu.

Smoki jeźdźców zdrowieją, a odcinek kończy się sceną przedstawiającą Czkawkę rysującego Szczerbatka.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Pozostałe gatunki

Zwierzęta

Ciekawostki

  • Statua, którą bliźniaki stawiają w Akademii, przypomina pionek do gry w Szpony i topory.
  • Wnosząc po wypowiedzi Pyskacza, Pleśniak wygląda brzydko nawet jak na standardy wikingów.
  • Johann, choć zafascynowany tym, że na Berk trenuje się smoki, jest nerwowy, przebywając blisko nich.
  • Okazuje się, że Wrzeniec jest jedynym smokiem mogącym żywić się niebieskimi oleandrami, które normalnie są dla gadów trujące.
    • Antidotum na działanie kwiatów jest właśnie jad Wrzeńca

Błędy

  • Krzewy niebieskiego oleandra wyrosły w mniej niż dwa dni, co w naturze byłoby niemożliwe.

Zobacz też