Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Czkawka ze smoczymiętką

Smoczymiętka (ang. Dragon Nip) — roślina wyglądem przypominająca wysoką, jasnozieloną trawę, rosnąca między innymi na wyspie Berk. Jest znana ze swojego uspokajającego i odurzającego działania na smoki.

Opis

Smoczymiętka wyglądem przypomina trawę. Ma długie, jasnozielone źdźbła. Od zwyczajnej trawy wizualnie odróżnia ją wielkość, gdyż źdźbła rośliny na jedynej znanej łące, którą porasta, mają ponad metr długości. Ze względów praktycznych jeźdźcy używają jednak kępek krótkich odcinków smoczymiętki, które łatwo utrzymać w dłoni.

Znaczenie

Szczerbatek w smoczymiętce

Roślina ma specyficzny zapach, który powoduje u smoków rozkojarzenie i uspokojenie. Po powąchaniu jej nawet wrogo nastawione gady często przewracają się na grzbiet jak do zabawy albo zaczynają się w niej tarzać. Smoczymiętka znajduje też zastosowanie przy przesadnie energicznych lub nadpobudliwych smokach, zwłaszcza przy pisklętach - po podsunięciu im źdźbeł pod nos maluchy szybko stają się spokojne. Dzięki swoim właściwościom roślina jest używana głównie przez smoczych treserów.

Gatunkiem smoka, na który nie działa smoczymiętka, jest Szeptozgon.

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Czkawka odkrywa znaczenie rośliny

Podczas jednego z próbnych lotów ze Szczerbatkiem Czkawka próbuje sterować protezą ogona smoka poprzez linę przymocowaną do własnej nogi. Próba kończy się fiaskiem i jeździec wraz z wierzchowcem lądują w wysokiej na metr trawie. Czkawka, który spadł z siodła i przetoczył się kilka kroków dalej, wraca do zwierzęcia, gdzie ze zdumieniem zauważa, że Szczerbatek zamiast wstać, tarza się w źdźbłach z błogą miną.

Czkawka poskramia Gronkla

Postanawia przetestować świtający mu pomysł podczas smoczego szkolenia. Gdy na arenie rozeźlony Gronkiel zauważa go i rusza w jego stronę, Czkawka wyciąga przed siebie rękę z kępką smoczymiętki. Smok, czując jej zapach, od razu traci zapał bojowy. Zamiast atakować, kładzie się na skalnym podłożu i rozanielony macha łapą, kiedy chłopak pociera mu nozdrza rośliną.

Jeźdźcy smoków

Czkawka ze smoczymiętką

W odcinku Co kryją smoki Czkawka próbuje użyć smoczymiętki, by uspokoić grasującego po Berk Szeptozgona. Okazuje się jednak, że roślina nie działa na smoka i powoduje u niego co najwyżej kichnięcie.

W odcinku Bim! Bam! Bom! Śledzik używa smoczymiętki, aby uspokoić nią małe Gromogrzmoty - Bima, Bama i Boma.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Wiercipieśń Śledzik sięga po roślinę w celu uspokojenia i uśpienia małego, bardzo energicznego i głośnego Śmiercipieśnia - Garffiljorga.

W książkach

W książkach jest to żółta substancja, która ma podobny wpływ na smoki, jak alkohol na ludzi, a jej celem jest uśpienie smoka. Pojawia się po raz pierwszy w powieści How to Ride a Dragon's Storm, gdzie Osesek i Wichura kradną ją z kuchni, piją i upijają się.

W grach

School of Dragons

W grze School of Dragons smoczymiętka jest potrzebna do wykonania kilku zadań. Służy także do zabawy ze smokiem, jednak nie podnosi ona znacznie zadowolenia. Można ją zasadzić na farmie. Jedna sadzonka kosztuje 12 monet, a po zebraniu otrzymuje się 2 sztuki rośliny.

Ciekawostki

  • Gdy w odcinku Słodka Heathera (część 2) Astrid podsuwa jeźdźcom pozornie bezsensowny plan, Śledzik twierdzi, że chyba "najadła się smoczymiętki".
  • Jeźdźcy prawdopodobnie czerpią smoczymiętkę z ogromnej łąki na Berk, całkowicie porośniętej rośliną.
  • Chociaż smoczymiętka nie jest przez smoki zjadana, a jedynie wąchana, z jakiegoś powodu Bim, Bam i Bom jedzą podane przez Śledzika źdźbła.

Zobacz też

Advertisement