FANDOM


(przeredagowanie i porządek w nagłówkach)
 
Linia 37: Linia 37:
 
* Gdy w odcinku ''[[Słodka Heathera (część 2)]]'' Astrid podsuwa jeźdźcom pozornie bezsensowny plan, Śledzik twierdzi, że chyba ''"najadła się smoczymiętki"''.
 
* Gdy w odcinku ''[[Słodka Heathera (część 2)]]'' Astrid podsuwa jeźdźcom pozornie bezsensowny plan, Śledzik twierdzi, że chyba ''"najadła się smoczymiętki"''.
 
* Jeźdźcy prawdopodobnie czerpią smoczymiętkę z ogromnej łąki na [[Berk]], całkowicie porośniętej rośliną.
 
* Jeźdźcy prawdopodobnie czerpią smoczymiętkę z ogromnej łąki na [[Berk]], całkowicie porośniętej rośliną.
  +
*Chociaż smoczymiętka nie jest przez smoki zjadana, a jedynie wąchana, z jakiegoś powodu [[Bim]], [[Bam]] i [[Bom]] jedzą podane przez [[Śledzik]]a źdźbła.
   
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
Linia 45: Linia 46:
 
[[de:Drachenminze]]
 
[[de:Drachenminze]]
 
[[Kategoria:Rośliny]]
 
[[Kategoria:Rośliny]]
[[Kategoria:Jedzenie]]
 
[[Kategoria:School of Dragons]]
 
 
[[Kategoria:Zioła]]
 
[[Kategoria:Zioła]]
  +
[[Kategoria:School of Dragons]]

Aktualna wersja na dzień 16:10, lut 11, 2020

Smocza miętka

Czkawka ze smoczymiętką

Smoczymiętka (ang. Dragon Nip) — roślina wyglądem przypominająca wysoką, jasnozieloną trawę, rosnąca między innymi na wyspie Berk. Jest znana ze swojego uspokajającego i odurzającego działania na smoki.

OpisEdytuj

Smoczymiętka wyglądem przypomina trawę. Ma długie, jasnozielone źdźbła. Od zwyczajnej trawy wizualnie odróżnia ją wielkość, gdyż źdźbła rośliny na jedynej znanej łące, którą porasta, mają ponad metr długości. Ze względów praktycznych jeźdźcy używają jednak kępek krótkich odcinków smoczymiętki, które łatwo utrzymać w dłoni.

ZnaczenieEdytuj

Tumblr mn3baa6aQD1rgx1dyo2 500

Szczerbatek w smoczymiętce

Roślina ma specyficzny zapach, który powoduje u smoków rozkojarzenie i uspokojenie. Po powąchaniu jej nawet wrogo nastawione gady często przewracają się na grzbiet jak do zabawy albo zaczynają się w niej tarzać. Smoczymiętka znajduje też zastosowanie przy przesadnie energicznych lub nadpobudliwych smokach, zwłaszcza przy pisklętach - po podsunięciu im źdźbeł pod nos maluchy szybko stają się spokojne. Dzięki swoim właściwościom roślina jest używana głównie przez smoczych treserów.

Gatunkiem smoka, na który nie działa smoczymiętka, jest Szeptozgon.

Pojawienie sięEdytuj

Jak wytresować smokaEdytuj

Gr

Czkawka odkrywa znaczenie rośliny

Podczas jednego z próbnych lotów ze Szczerbatkiem Czkawka próbuje sterować protezą ogona smoka poprzez linę przymocowaną do własnej nogi. Próba kończy się fiaskiem i jeździec wraz z wierzchowcem lądują w wysokiej na metr trawie. Czkawka, który spadł z siodła i przetoczył się kilka kroków dalej, wraca do zwierzęcia, gdzie ze zdumieniem zauważa, że Szczerbatek zamiast wstać, tarza się w źdźbłach z błogą miną.

Vlcsnap-2012-11-11-00h06m44s110

Czkawka poskramia Gronkla

Postanawia przetestować świtający mu pomysł podczas smoczego szkolenia. Gdy na arenie rozeźlony Gronkiel zauważa go i rusza w jego stronę, Czkawka wyciąga przed siebie rękę z kępką smoczymiętki. Smok, czując jej zapach, od razu traci zapał bojowy. Zamiast atakować, kładzie się na skalnym podłożu i rozanielony macha łapą, kiedy chłopak pociera mu nozdrza rośliną.

Jeźdźcy smokówEdytuj

Dragon nip 2

Czkawka ze smoczymiętką

W odcinku Co kryją smoki Czkawka próbuje użyć smoczymiętki, by uspokoić grasującego po Berk Szeptozgona. Okazuje się jednak, że roślina nie działa na smoka i powoduje u niego co najwyżej kichnięcie.

W odcinku Bim! Bam! Bom! Śledzik używa smoczymiętki, aby uspokoić nią małe Gromogrzmoty - Bima, Bama i Boma.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świataEdytuj

W odcinku Wiercipieśń Śledzik sięga po roślinę w celu uspokojenia i uśpienia małego, bardzo energicznego i głośnego Śmiercipieśnia - Garffiljorga.

W książkachEdytuj

W książkach jest to żółta substancja, która ma podobny wpływ na smoki, jak alkohol na ludzi, a jej celem jest uśpienie smoka. Pojawia się po raz pierwszy w powieści How to Ride a Dragon's Storm, gdzie Osesek i Wichura kradną ją z kuchni, piją i upijają się.

W grachEdytuj

School of DragonsEdytuj

W grze School of Dragons smoczymiętka jest potrzebna do wykonania kilku zadań. Służy także do zabawy ze smokiem, jednak nie podnosi ona znacznie zadowolenia. Można ją zasadzić na farmie. Jedna sadzonka kosztuje 12 monet, a po zebraniu otrzymuje się 2 sztuki rośliny.

Ciekawostki Edytuj

  • Gdy w odcinku Słodka Heathera (część 2) Astrid podsuwa jeźdźcom pozornie bezsensowny plan, Śledzik twierdzi, że chyba "najadła się smoczymiętki".
  • Jeźdźcy prawdopodobnie czerpią smoczymiętkę z ogromnej łąki na Berk, całkowicie porośniętej rośliną.
  • Chociaż smoczymiętka nie jest przez smoki zjadana, a jedynie wąchana, z jakiegoś powodu Bim, Bam i Bom jedzą podane przez Śledzika źdźbła.

Zobacz teżEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.