Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Smok Wąchacz (ang. Sniffer Dragon) — jeden z gatunków smoków pojawiających się w książkach Cressidy Cowell.

Wygląd

Smok ten ma podłużne ciało o zielonej barwie. Posiada trzy pary łap, jedną parę niewielkich skrzydeł oraz rząd szpikulców ciągnący się wzdłuż grzbietu. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są duże nozdrza.

Zdolności

Gatunek ten słynie z doskonałego węchu. Jego porośnięte włosami nozdrza są bardzo wrażliwe na wszelkie zapachy, dzięki czemu potrafi wyczuć wrogów lub inne niebezpieczeństwo.

Zachowanie

Są to bardzo przyjacielskie smoki i są bardzo łagodne. Gdy dwa osobniki spotkają się, marszczą nozdrza. Młode osobniki znane są także z tego, że bawią się między sobą w "wąchanego", czyli zabawę polegającą na znalezieniu ukrywającego się smoka za pomocą węchu.

Smoki zakładają gniazda w pniach drzew.

Tresura

Ze względu na swoją spokojną naturę, Wąchacze doskonale nadają się na domowe pupile. Dzięki swojej umiejętności wykorzystywane są również jako szpiedzy czy "psy" gończe, głównie przez plemię Zabójców, na których smród zdołały się na przestrzeni lat uodpornić.

Historia

Wąchacze występują w powieści Drapieżne smoki dla początkujących. Są wykorzystywane przez plemię Zabójców do tropienia wrogów, a kiedy został skradziony Podstępny Smok należący do Bebecha Morderczego, zaczęły poszukiwać także jego.

Zobacz też