Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Snifflehunch (brak polskiego tłumaczenia) — gatunek smoka, przedstawiciel klasy tropicieli. Pojawia się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka 2, jest też obecny w grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk.

Wygląd

Smok ten ma podobną budowę ciała do Ostrykła czy Thunderclawa. Tułów ma atletyczną budowę, wygięty jest jednak w przeciwieństwie do tych gatunków w łuk przypominający garb. Gad posiada również dwie pary łap - wszystkie zakończone dość długimi szponami - z czego tylna jest tylko nieco większa od przedniej. Prawdopodobnie to ona służy Snifflehunchowi do poruszania się po lądzie, choć czasem smok opiera ciało na wszystkich czterech kończynach. Gad ma parę silnych i proporcjonalnych skrzydeł, dzięki którym potrafi latać. Ciało kończy się masywnym, średniej długości ogonem zwieńczonym zgrubieniem.

Pysk Snifflehuncha jest dość charakterystyczny, bo posiada dwa okazałe, kostne wypustki zarówno na nosie, jak i brodzie. Szyja gada jest średnio masywna i niezbyt długa, osadzona bardzo nisko na garbatym tułowiu, przez co smok, opierając się na wszystkich czterech łapach, nosi łeb bardzo nisko. Po głowie, szyi oraz całym garbatym grzbiecie Snifflehuncha ciągną się nieostro zakończone wypustki o kolistym kształcie.

Siedlisko i dieta

Nieznane jest naturalne siedlisko Snifflehuncha. Jedyne poznane osobniki zamieszkiwały Smocze Sanktuarium, a potem przeniosły się na wyspę Berk. Snifflehunche można też spotkać w Ukrytym Świecie. Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk gatunek ten zamieszkuje Dead-End Island.

Jak większość gatunków, Snifflehunch jest mięsożerny i żywi się głównie rybami bądź innym mięsem zwierzęcym.

Zachowanie i tresura

Smoki te są niezwykle ciekawskie i nie widzą najmniejszego problemu w naruszaniu cudzej przestrzeni osobistej. Zawsze starają się podejść jak najbliżej obserwowanego przez siebie człowieka, smoka, czy też innego zwierzęcia, tak aby móc stwierdzić, czy stanowi on dla nich zagrożenie, czy też nie.

Nieznany jest sposób tresury Snifflehuncha, ale jak w przypadku innych gatunków, prawdopodobnie wystarczy pokazać mu, że nie ma się złych zamiarów, i zaoferować przysmak. Biorąc pod uwagę jego stosunkowo łagodną i ciekawską naturę, raczej dość szybko nabiera on zaufania do tresera.

Moce i umiejętności

Ogień

Z filmu Jak wytresować smoka 2 można wywnioskować, że smok ten posiada zwykły, jasnopomarańczowy ogień, ktory jest w stanie przetrzymywać w paszczy jako pochodnię.

Według gier natomiast Snifflehunch zieje (podobnie jak Groncicle czy też Shivertooth) lodowych oddechem, przybierającym kształt błękitnych obłoków.

Węch

Jak każdy gatunek należący do klasy tropicieli, również i Snifflehunche mają doskonały węch, kilkakrotnie przewyższający smoki z innych klas, a także dziesięciokrotnie lepszy od węchu człowieka. Głównie z pomocą tego zmysłu badają i sprawdzają nastawienie nowo przybyłych.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Snifflehuncha pojawia się jedynie w grach. Kształtem nieco różni się od innych smoczych jaj, posiada bowiem bardziej kolistą i płaską formę. Charakterystyczną jego cechą są nieostre wypustki biegnące rzędem przez szczyt skorupy, podobne do tych, jakie posiada dorosły smok.

Pisklę

Młody Snifflehunch jest bardzo podobny do dorosłego osobnika. Pisklę różni się jednak rozmiarem i mniej masywną budową. Jego wypustki na grzbiecie nie są jeszcze w pełni rozwinięte, brak też charakterystycznego garbu. Również i skrzydła są mniej proporcjonalne do ciała, bo o wiele większe.

Tytan

Snifflehunch w formie tytana posiada inną gamę barw oraz nieco inną anatomię. Jego grzbiet zamiast wypustków, zostaje przyodziany w ostre i masywne kolce, podobna rzecz dzieje się z rogiem między nozdrzami, który staje się wyraźnie ostrzejszy. Zgrubienie na ogonie staje się też nieco większe. Tytan posiada fioletowe ubarwienie z jasnymi, mlecznymi plamkami na grzbiecie oraz tak samo jasnymi końcówkami skrzydeł.

Słabości

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka 2

Smoki pojawiają się kilkakrotnie w filmie, po raz pierwszy w czasie porwania Czkawki - kilka Snifflehunchy znajduje się w stadzie prowadzonym przez Chmuroskoka. W Smoczym Sanktuarium Czkawka oswaja kilka z nich za pomocą Smoczego Ostrza. Później, w czasie zwiedzania wnętrza Sanktuarium, jeden z przedstawicieli gatunku, Pestbud, nachalnie obwąchuje Szczerbatka. Jest także obecny podczas wspólnego lotu Valki i jej syna oraz po wyzwoleniu wyspy Berk.

Jak wytresować smoka 3

Snifflehunche pojawiają się w ostatniej części trylogii zarówno na Berk, jak i później, podczas relokacji berkian, niosąc ich dobytek razem z innymi smokami. Wiele osobników tego gatunku zamieszkuje także Ukryty Świat, gdzie kłaniają się one wraz ze stadem przed królem smoków - Szczerbatkiem. Po zwycięstwie nad Grimmelem smoki wracają do swojego miejsca pochodzenia.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Smok został dodany razem z Zbiczatrzasłem 20 października 2015 roku.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement