Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Koncepcja wnętrza smoczych stajni z wyspy Berk w książce The Art of How to Train Your Dragon 2

Stajnie dla smoków (ang. Dragon Stables) — zadaszone pomieszczenia, w których mogą mieszkać smoki. Stajnie stanowią osobne budynki lub wykorzystują naturalne wnęki w skałach, takie jak na przykład jaskinie pod wyspą Berk. Po raz pierwszy pojawiły się w filmie Jak wytresować smoka 2, choć historia ich powstania sięga sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Wygląd

Smoczy Dom na Berk

Na przestrzeni filmów i serialu koncepcja smoczych stajni pojawiała się wielokrotnie i była z czasem rozwijana. Już w filmie Jak wytresować smoka na Berk pojawia się Smoczy Dom – zadaszony, stosunkowo otwarty budynek o kilku piętrach, w którym mogą mieszkać smoki. Jest on jednak dość mały i nie może pomieścić zbyt wielu osobników.

Smocze stajnie na Końcu Świata

W sezonach Jeźdźcy smoków i Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk wierzchowce młodych wikingów przebywają zazwyczaj w jaskiniach w Akademii, jednak gdy jeźdźcy opuszczają Berk i osiedlają się na Końcu Świata, Czkawka postanawia wybudować tam dla ich smoków prawdziwe stajnie.

Smocze stajnie w bazie jeźdźców to konstrukcja zbudowana na rozległej, drewnianej platformie, której część rozciągająca się przed wejściem służy za obszerne lądowisko. Stajnie mają zaokrąglony, dwuspadowy dach, płynnie przechodzący w boczne ściany. Prawie w całości pokryty jest on długimi, wąskimi, brązowymi deszczułkami, pomalowanymi częściowo na zielono i ozdobionymi żółtymi oraz fioletowymi wzorami. Na szczycie dachu znajduje się kilka wypukłych, nachodzących na siebie płyt, opartych na długiej żerdzi, dzięki którym do pomieszczenia może wpadać świeże powietrze.

Wnęka w tylnej ścianie

Ściany boczne są również zbudowane z deszczułek. Jedynie u samego dołu do beli tworzących stelaż budynku przymocowane są fragmenty grubego, jasnego materiału. Dzięki temu do pomieszczenia wpada więcej powietrza i jest tam jaśniej.

Tylną ścianę smoczych stajni na Końcu Świata stanowi skała, do której przylega budynek. Od środka jest w niej wydrążona dodatkowa wnęka, obramowana drewnem. Jeźdźcy mogą trzymać tam jedzenie dla smoków, przybory do czyszczenia czy siodła.

Cała dolna połowa przedniej ściany wykonana jest z drewna i wzmacniana metalem. Ta część jest na całej długości ozdobiona malunkami, które prezentują symbole wszystkich siedmiu klas smoków. Jej centralny fragment stanowią duże przesuwne drzwi. Nad nimi znajduje się szeroki pas białego materiału, dzięki któremu światło może się przedostawać do środka pomieszczenia. Wyżej przestrzeń między tkaniną a dachem jest zabudowana drewnem. Nad wejściem znajduje się też drewniana, zielona podobizna smoczej głowy.

Boksy dla smoków

Wnętrze stajni stanowi przestronna hala, w której bez problemu mieszczą się wszystkie smoki i ich jeźdźcy. Przyjaciele mogą tam karmić lub czyścić swoich podopiecznych, a na tyłach pomieszczenia znajdują się kosze i stojaki na siodła.

Po obu stronach wzdłuż ścian ciągną się dwa piętra smoczych boksów. Ich fronty tworzą poprzeczne, drewniane belki, a ściany działowe i drzwi są wykonane z drewnianych krat. Przed boksami na drugim piętrze rozciągają się długie podesty, na które można się dostać przy pomocy drabin stojących przy wejściu.

Smocze stajnie na Wyspie Berserków

Bardzo podobne stajnie powstały na Wyspie Berserków po tym, jak Dagur i Heathera przywrócili swojemu plemieniu świetność. Różnią się głównie brakiem malunków na przedniej ścianie oraz kolorem – budynek w większości brązowy, jedynie na przedzie dachu znajduje się fioletowy wzór przypominający skrzydła Wandersmoka. Jako że elementy dekoracyjne stajni były inspirowane właśnie tym gatunkiem, na szczycie dachu zamiast wypukłych płyt umieszczono charakterystyczne kolce, a nad wejściem – drewnianą podobiznę głowy tego smoka.

W międzyczasie stajnie powstawały również na wyspie Berk. Tam zlokalizowane są one w dużej jaskini pod wioską wikingów.

Smoczy hangar na Berk

Do wnętrza prowadzi zbudowany na ścianie klifu smoczy hangar – konstrukcja przypominająca długi, drewniany korytarz o wypukłym, dwuspadowym dachu, na i przed którym znajdują się lądowiska.

Po przeciwnej stronie groty umiejscowione jest tylne wyjście ze stajni. Konstrukcja, ponownie wybudowana na ścianie klifu, jest drewniana.

Tylne wyjście ze stajni

Całość ma kilka poziomów. Na najniższym i środkowym znajdują się po trzy ostrołukowe otwory, przez które smoki mogą opuszczać jaskinię, zaś górne piętro przypomina zadaszoną platformę, skąd zwierzęta mogą swobodnie startować. Całość jest kryta czerwonym gontem. Bele podtrzymujące postawę każdego z poziomów są pomalowane na żółto, a kalenica dachu na niebiesko.

Wnętrze stajni jest przestronne, oświetlone licznymi pochodniami wykorzystującymi żel Koszmara Ponocnika. Na środku znajduje się duży, kamienny plac, po którym poruszają się wikingowie oraz smoki. Jeźdźcy spędzają tam również czas z wierzchowcami, pielęgnując je. Najczęściej przebywają w pobliżu dużej bramy prowadzącej do hangaru, przez którą do stajni wpada światło słoneczne.

Boksy dla smoków

Dookoła na całej wysokości wydrążone są w skale liczne nisze, w których mieszkają smoki. Wnęki wzmacniane są drewnianymi, często malowanymi balami. Jedne pozostają zawsze otwarte, inne są wyposażone w drewniane drzwiczki. Część posiada też charakterystyczną drewnianą fasadę, nadającą wejściu zaokrąglonego, ostrołukowego kształtu, który ma je upodabniać do domów wikingów.

Każdy boks posiada wewnątrz własny paśnik, poidło oraz uchwyt na siodło dla mieszkającego tam smoka. Poidła są zaopatrywane w wodę przez system nawadniający.

Smoki mogą się dostać do stajni poprzez hangar lub tylne wyjście, ale w stajniach znajdują się też przejścia przeznaczone wyłącznie dla wikingów. Pierwsze z nich zaczyna się w górnej części wioski. Jest to kamienny komin, w którym zostały wybudowane kręcone schody prowadzące do wnętrza jaskini. Drugie znajduje się między zewnętrzną ścianą hangaru a płaszczyzną klifu – są to drzwi, do których prowadzi system kładek kończący się w dolnej części wioski. Dzięki nim wikingowie nawet bez wierzchowców mogą szybko dotrzeć do stajni z dowolnego miejsca na Berk.

W razie złych warunków pogodowych lub niebezpieczeństwa stajnie na Berk mogą zostać całkowicie zamknięte dzięki systemowi osłon burzowych. Wszystkie wejścia w hangarze zasłaniane są zbitymi z drewna płytami, a dodatkowe, lite drewniane bramy odcinają same stajne zarówno od całego hangaru, jak i tylnych wyjść.

Znaczenie

W stajniach trzymane są wytresowane przez wikingów smoki. Dzięki temu zwierzęta mają własne miejsce i dach nad głową, a ich jeźdźcy – dogodną przestrzeń do karmienia lub pielęgnacji swoich wierzchowców.

Boksy są też miejscem, gdzie można zamknąć smoki, gdy ich zachowanie zagraża im samym lub jeśli zbliża się niebezpieczeństwo. Każda z wybudowanych przez wikingów stajni posiada wzmocnione bramy, które mogą ochronić przebywające wewnątrz zwierzęta przed nieprzyjaciółmi.

Sporadycznie stajnie – głównie te na Końcu Świata, gdzie nie wybudowano więzienia – były wykorzystywane przez jeźdźców do przetrzymywania wrogów. Sprzyjała temu konstrukcja tamtejszych boksów oraz fakt, że łatwo było zamknąć każdy z nich za pomocą łańcucha i kłódki.

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Po pokonaniu Czerwonej Śmierci, gdy na Berk zaczyna panować pokój ze smokami, wikingowie wznoszą dla nich zadaszone siadowisko nazwane Smoczym Domem.

Jeźdźcy smoków

Początkowo funkcję stajni spełnia dla smoków jeźdźców Smocza Akademia. Na pomysł zbudowania faktycznego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie dla skrzydlatych towarzyszy wikingów wpada Czkawka, który po raz pierwszy wspomina o tym w odcinku Kiedy uderza piorun. Chłopak – podekscytowany faktem, że na Berk powstają siadowiska – zapala się do kolejnych projektów mających ułatwić życie smokom i ich jeźdźcom. Proponuje wybudowanie lądowisk oraz właśnie stajni w jaskiniach pod wioską, ale Stoick i Pyskacz przypominają mu, że Berk jest przede wszystkim miejscem zamieszkania wikingów.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Hangar w budowie

Pomysł Czkawki doczekuje się ostatecznie realizacji kilka lat później. W odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 1) okazuje się, że na Berk skonstruowano paśniki dla smoków i rozpoczęto budowę głównego wejścia do jaskini pod wyspą – postawiony jest już stelaż smoczego hangaru.

Wkrótce jednak jeźdźcy opuszczają Berk i przeprowadzają się do tymczasowej bazy, mającej im ułatwić eksplorację odległych terenów Archipelagu – na wyspę nazwaną Koniec Świata. Podczas tworzenia projektu osady w odcinku Pod osłoną nocy Czkawka postanawia, że pośród planowanych budynków znajdą się smocze stajnie. Te pierwszy raz pojawiają się w odcinku Komu Gustaw, komu, gdy Gustaw na skonstruowanym przed stajniami lądowisku karmi Kiełohaka, a później wielokrotnie przewijają się w tle.

Astrid w więzieniu

W odcinku Królestwo Ognioglist Mieczyk i Szpadka przejmują władzę na wyspie i ustanawiają liczne absurdalne prawa. Karą za ich nieprzestrzeganie ma być więzienie, a jako że na Końcu Świata nie ma lochów, jako cele zostają wykorzystane smocze boksy w stajniach. Trafiają tam kolejno wszyscy jeźdźcy, włącznie z Sączysmarkiem, pełniącym rolę więziennego strażnika. Ostatecznie w obliczu zbliżającej się inwazji Ognioglist bliźniaki zrzekają się swojej władzy i wypuszczają przyjaciół z zamknięcia.

W odcinku Słodka Heathera (część 1) Heathera nie chcąc, by jeźdźcy podążyli za nią, gdy poleci zemścić się na Dagurze, zakrada się nocą do stajni i zamyka wszystkie śpiące w boksach smoki na klucz. Podejrzewający coś wcześniej Czkawka czeka na nią jednak razem ze Szczerbatkiem, ukryty pod sufitem budynku.

Stajnia po ucieczce Hakokła

W odcinku Koszmarny koszmar Hakokieł zaczyna się dziwnie zachowywać. Czkawka radzi Sączysmarkowi, by dla bezpieczeństwa zamknął smoka na noc w stajni. Jorgenson odprowadza przygnębionego takim obrotem sprawy Ponocnika do boksu, jednak tuż po jego wyjściu Hakokieł zaczyna gryźć belki i wybuchać ogniem. Gdy Sączysmark przynosi mu rano śniadanie, zastaje tylko osmoloną kratę i otwarte drzwi, przez które uciekł smok.

W odcinku W cieniu księżyca Mieczyk zostaje ugryziony przez nieznane stworzenie. Pyskacz sugeruje, że to Wilkoskrzydły, smok przemieniający ludzi w skrzydlate bestie. Sączysmark porównuje symptomy ugryzienia potwora do nawyków Mieczyka, a ten zdaje się we wszystko wierzyć i zamyka się w jedym z boksów w stajni, by tam w spokoju czekać na przemianę.

Mieczyk z kurą w zamknięciu

Mimo nalegań Thorston nie wychodzi z boksu przez cały dzień. W rzeczywistości zamierza po prostu zażartować z przyjaciół, ale gdy przypadkiem podsłuchuje fragment rozmowy Czkawki i Śledzika, dochodzi do wniosku, że jego sytuacja musi być rzeczywiście poważna. W związku z tym postanawia opuścić stajnię, by nie stanowić zagrożenia dla jeźdźców, i udać się na oddalony klif.

W odcinku Na skraju katastrofy (część 2) w stajniach chwilowo przebywają dzikie smoki ze stada Scardiana, które Czkawka sprowadził do pomocy przy obronie Końca Świata. Jednak ze względu na to, że nie ma dla nich dość miejsca, jeźdźcy postanawiają odprowadzić je z powrotem na ich wyspę.

Czkawka wyprowadzający Szczerbatka

W odcinku Wróg mojego wroga Czkawka wcześnie rano przychodzi do stajni z zamiarem wybrania się na samotny rekonesans. Próbuje założyć Szczerbatkowi pancerz, ale smok, któremu niewygodnie w metalu, zrzuca zbroję. Czkawka postanawia go po cichu wyprowadzić z budynku, nie chcąc obudzić śpiących w boksach gadów. Choć udaje im się wymknąć, za drzwiami spotykają Astrid, która stanowczo sprzeciwia się planom chłopaka.

W odcinku I co tu zrobić z Heatherą przebywające w stajni Sztukamięs i Szpicruta rzucają się na siebie i zaczynają walczyć. Następnego dnia Czkawka próbuje nauczyć Zbiczatrzasła współpracy ze skrzydlatymi pobratymcami, ale smoczyca wciąż zachowuje się agresywnie. Ostatecznie Heathera wraca z nią do stajni, gdzie oznajmia Haddockowi, że wobec tego nie mogą zostać z jeźdźcami na Końcu Świata.

Garffiljorg w stajniach

W odcinku Wiercipieśń jeźdźcy przejmują od Łowców jajo niezidentyfikowanego gatunku, z którego wykluwa się pisklę. Mieczyk nazywa je Garffiljorg. Młode nieustannie zawodzi. Jeźdźcy umieszczają je w jednym z boksów, ale malec mimo późnej pory nie przestaje krzyczeć, przez co Śledzik martwi się, że smoki nie dadzą rady się wyspać. Mimo to wszyscy są tak zdesperowani, by choć na chwilę odpocząć od hałasu, że decydują się zamknąć pisklę w stajni i spróbować zasnąć.

Jedynie kura Mieczyka nie chce opuścić pisklaka. Wchodzi do jego boksu i zaczyna mu śpiewnie gdakać. Młode spluwa w nią bursztynem, a jeźdźcy rozpoznają w smoku Śmiercipieśnia.

Dagur i Król Demolki w więzieniu

W odcinku Grunt to rodzinka na Koniec Świata przybywa Dagur, który deklaruje, że się zmienił i że poszukuje swojej siostry, Heathery. Czkawka ma powody, by mu wierzyć, więc postanawia nauczyć go latać na smoku. Chce jak najszybciej pozbyć się go z wyspy i nie dopuścić do konfrontacji rodzeństwa, do której jednak ostatecznie dochodzi. Przegnany przez Heatherę Dagur postanawia odejść, ale przypadkiem znajduje plany ataku na flotę Łowców, który zamierzają przeprowadzić jeźdźcy. Astrid stwierdza, że po tym wszystkim nie mogą go puścić wolno, więc po raz kolejny jeden z boksów zostaje wykorzystany jako więzienie i trafiają tam Dagur oraz jego nowo wytresowany Król Demolki. Następnego dnia okazuje się jednak, że z pomocą smoka Berserkowi udało się zbiec.

W odcinku Mieczyk, Szpadka i Toporek Mieczyk oprowadza swojego kuzyna Toporka po Końcu Świata, pokazując mu między innymi smocze stajnie. Przybysz dziwi się, że w pobliżu nie ma straży, jednak bliźniak wyjaśnia, że złodziej musiałby najpierw umieć latać na smoku, żeby móc go ukraść. Niedługo później Toporek przychodzi do boksu Wichury i próbuje wywabić ją rybami, na czym nakrywa go Mieczyk. Kuzyn nokautuje jeźdźca, przebiera się w jego ubrania, a potem ponownie odwiedza stajnie, tym razem próbując swoich sił z Hakokłem. Kradzieży smoka zapobiega jednak kura Mieczyka.

Stajnie zniszczone z powodu burzy

W odcinku Na ślepo potężna burza nawiedza Koniec Świata. Jeźdźcy pod komendą Astrid przygotowują się na nią, jednak gdy wszyscy zdają dziewczynie raport, Śledzik wyraźnie nie jest pewien, czy zamknął smocze stajnie. Astrid postanawia to sprawdzić. Gdy przybiega na miejsce, w dach budynku uderza piorun, przez co deski stają w płomieniach. Dziewczyna szybko ewakuuje wszystkie smoki, otwierając ich boksy i zamierzając zaprowadzić zwierzęta do czaszy. Gdy jednak zbliża się do wyjścia, kolejna błyskawica uderza niemal w sam próg, niszcząc drzwi i oślepiając wojowniczkę. Spod walącego się dachu chwilę później zabiera ją Czkawka. Po ustaniu burzy Śledzik i Sączysmark zajmują się naprawą wrót.

W odcinku Ogniowa Burza (część 2) jeźdźcy po raz kolejny wykorzystują jeden z boksów jako celę, w której zamykają Viggo Czarcioustego. W trakcie ataku Ogniowej Burzy na Koniec Świata budynek zostaje podpalony. Czkawka w ostatniej chwili wraca po jeńca i zabiera go do czaszy.

Stajnie Berserków

W odcinku Zgniła wyspa jeźdźcy zostają zaproszeni przez Dagura i Heatherę na Wyspę Berserków. Okazuje się, że w swoim powoli odbudowywanym domu postawili już oni smocze stajnie, wyglądające niemal tak samo jak te na Końcu Świata. Gdy Astrid zwraca uwagę na podobieństwo, Dagur mimochodem przyznaje, że pożyczyli sobie bez pozwolenia ich plany.

Gdy jeźdźcy udają się na uroczystość, zostawiają swoje wierzchowce w stajniach. Krótko po tym do środka zostaje podrzucony usypiający gaz, a ludzie Bestiala zamykają budynek i stawiają przed nim straże, odcinając jeźdźców oraz Heatherę i Dagura od ich smoków. Wychodzi na jaw, że na wyspie szykuje się rewolucja.

Stajnie zajęte przez Łowców

W odcinku Początek końca bazę jeźdźców zdobywają Łowcy Smoków wraz z Lotnikami. W wyniku wymiany ognia budynek stajni zostaje już na stałe nadpalony i osmolony. W odcinku Skrzydlata walka (część 1) najeźdźcy wprowadzają w nim zmiany i adaptują go do własnych potrzeb, wzmacniając boksy łańcuchami i zmieniając je w klatki dla wierzchowców Lotników. Krogan poleca swoim ludziom zmniejszyć cele, by trzymane w nich Paszczogony nie miały możliwości ruchu, a także nakazuje zrobić miejsce na baty, więzy i uprzęże. Wewnątrz pojawia się też mnóstwo broni.

Po odbiciu wyspy w odcinku Skrzydlata walka (część 2) jeźdźcy pozbywają się łańcuchów oraz oręża i przywracają stajniom dawną funkcję.

Szpadka przy boksie Florka

W odcinku Florek Szpadka zamyka w stajniach Zmiennoskrzydłego, który w jej mniemaniu pożarł Mieczyka. Nazywa smoka Florek i przesiaduje przy drzwiach jego boksu. Throk, który przybył na Koniec Świata z zamiarem oświadczenia się dziewczynie, postanawia pomóc jej i wytresować smoka, w związku z czym otwiera kratę i wskakuje na grzbiet zwierzęcia. Tymczasem stado Florka, chcąc go uwolnić, niszczy dach, odrywając wypukłe płyty ze szczytu stajni. Zmiennoskrzydły korzysta z okazji i wzbija się w powietrze, porywając ze sobą Obrońcę Skrzydła, którego muszą ratować pozostali jeźdźcy.

W odcinku Toporna próba jeden z boksów zostaje wykorzystany jako cela dla Toporka, którego jeźdźcy podejrzewają o niecne zamiary. Gdy jednak ogłasza on Mieczykowi i Szpadce, że ma przeprowadzić ich ostateczną próbę, która zagwarantuje im przynależność do rodziny Thorston, zostaje wypuszczony.

W odcinku Mi Amore bliźniaki są przekonane, że Mala chce tuż po swoim ślubie z Dagurem zamordować małżonka. Postanawiają więc zaprowadzić ją do stajni, a tam napaść i związać, by nie dopuścić do krwawej ceremonii. Brak koordynacji w ich działaniach sprawia jednak, że zamiast tego to królowa unieruchamia ich i zostawia ich w budynku.

Ostatni raz smocze stajnie z Końca Świata pojawiają się w odcinku Król smoków (część 2), kiedy jeźdźcy przygotowują się do opuszczenia wyspy i powrotu na Berk

Jak wytresować smoka 2

Stajnie na Berk zostały wybudowane na potrzeby Wandali, którzy zaczęli tresować smoki i żyć na co dzień obok nich. Ich urządzeniem zajmował się głównie Czkawka, lecz wiele udogodnień wprowadził także Pyskacz. To on między innymi stworzył uchwyty na siodła oraz paśniki przy każdej z zagród.

Stoick rozkazujący zamknąć stajnie

Stajnie pojawiają się w filmie na samym jego początku. Podczas wyścigów smoków jeźdźcy na swoich wierzchowcach wpadają do nich przez smoczy hangar i wylatują tylnym wyjściem. Później, po dowiedzeniu się od Czkawki o planach Drago, Stoick decyduje się zamknąć stajnie w obawie przed atakiem i nakazuje wikingom opuścić osłony burzowe, by żaden smok się nie wydostał i nie trafił w ręce Krwawdonia. Mimo to Czkawce i podążającej za nim Astrid udaje się uciec przez główne wyjście tuż przed jego zamknięciem.

Jak wytresować smoka 3

Jeźdźcy w stajniach

W ostatniej odsłonie trylogii stajnie pojawiają się epizodycznie. Jeźdźcy spędzają tam jedno z popołudni, pielęgnując smoki i dostarczając im żywność. Wszyscy zauważają przy tym, że Szczerbatek jest bardzo podekscytowany swoim spotkaniem z Białą Furią. Czkawka stwierdza żartobliwie, że dziewczyny to same problemy, ale postanawia pomóc Nocnej Furii odnaleźć smoczycę.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Stajnie są miejscem, do którego można się dostać poprzez smoczy hangar. Gracz może tam trzymać smoki, które nie mieszczą się na jego wyspach. Od jednej z aktualizacji da się je tam również karmić i trenować. Smoki umieszczone w hangarze nie są trzymane w zagrodach, jak w filmie, a zamiast tego na kamiennych lub drewnianych podestach. Początkowo stajnie mieszczą tylko 60 osobników, ale można zwiększać pojemność hangaru, każdorazowo płacąc za ulepszenie runami.

School of Dragons

Grafika promocyjna przedstawiająca stajnie

Stajnie to prywatna przestrzeń każdego gracza, w której trzyma on swoje smoki. Można się do nich dostać na kilka sposobów: przez bramę w kształcie smoczej paszczy, wykutą w jednym z klifów nad wejściem do Ukrytego Świata w School, poprzez boczne wejście z Hatchery, przez smoczy hangar na Berk, wejście do stajni na Nowym Berk lub przez menu gracza albo jego aktywnego smoka.

Domyślnie każdy gracz posiada miejsca dla dwóch smoków. Chcąc wytresować więcej osobników, należy dokupić więcej jaskiń, z których większość ma po cztery gniazda. Wyjątkiem jest stajnia Dream Stable, która ma takich gniazd pięć.

Nazwa Tłumaczenie Cena
Stoker Stable Stajnia ognista 300 Diamenty.png
Boulder Stable Stajnia kamienna 300 Diamenty.png
Tidal Stable Stajnia wodna 300 Diamenty.png
Mystery Stable Stajnia tajemnicza 300 Diamenty.png
Dream Stable Stajnia marzeń 375 Diamenty.png
Hidden World Stable Stajnia Ukrytego Świata 500 Diamenty.png
Cavernous Stables Pojemne stajnie
(zbiór 3 stajni)
900 Diamenty.png
Boulder Stable UDT Kamienna stajnia UDT 3500 Monety.png

Zobacz też

Advertisement