Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Strażnik (ang. Sentinel) — gatunek dużego smoka, przedstawiciel klasy kamiennej, pojawiający się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, po raz pierwszy w odcinku Z innej perspektywy.

Nazwa tego gatunku – "Strażnik" – zgadza się z rolą, jaką smok odgrywa w smoczej społeczności.

Wygląd

Ciało smoka jest dosyć masywne i pod każdym względem przypomina skałę, zarówno dzięki barwie, jak i strukturze oraz sztywności skóry. Wszyscy przedstawiciele gatunku mają szaro-zieloną barwę, pozwalającą im idealnie wtopić się w skaliste i nieznacznie pokryte roślinnością otoczenie wyspy Vanaheim. Smok podczas zapadania w sen bądź hibernację dosłownie sztywnieje, stając się niemal prawdziwą skałą, a jego ruchy są wówczas charakterystycznie urywane.

Głowa smoka jest dość duża, zwieńczona kolcami, obecnymi także na dolnej szczęce. Prócz tego, gatunek charakteryzują duże nozdrza, mało widoczny przodozgryz oraz niebieskie, ślepe oczy. Szyja gada jest krótka i pokryta skałopodobnymi wypustkami. Masywne tylne łapy zakończone są nieostrymi pazurami.

Strażnik posiada jedną parę skrzydeł, które, podobnie jak u Koszmara Ponocnika czy Mroziczorta, służą mu jednocześnie jako przednia para kończyn do poruszania się na ziemi. Smok, machnąwszy nimi odpowiednio mocno, może wytworzyć potężną falę uderzeniową, zdolną do strącenia smoków z nieba.

Siedlisko i dieta

Jedynym znanym siedliskiem tego gatunku jest wyspa Vanaheim, na której smoki wypełniają swoją naturalną rolę w ekosystemie – strzegą spokoju przeżywających swoje ostatnie dni gadów i opiekują się mogiłami poszczególnych gatunków.

Strażnik jest smokiem roślinożernym, a jego pożywieniem są owoce Vanaheim. Smok ten pachnie zupełnie jak zjadane przez niego owoce, co pomaga się nawzajem rozpoznać ślepym osobnikom tego gatunku.

Zachowanie i tresura

Smoki te, choć żyją w stadach i na bardzo konkretnym terenie, nie są terytorialne ani agresywne z powodów czysto gatunkowych, odgrywają bowiem bardzo ważną rolę dla ogółu smoczego rodzaju. Zamieszkują wyspę Vanaheim, na którą przybywają stare lub chore smoki, aby spędzić tam kilka ostatnich dni swojego życia. Strażniki z jednej strony troszczą się o to, aby osobnikom takim nic nie zakłócało spokoju u kresu ich podróży, z drugiej zaś doglądają porządku na wyspie, podtrzymując na przykład ogień na stosach kości Koszmarów Ponocników czy zwyczajnie nie dopuszczając, by ktokolwiek niepożądany odkrył wyspę i na niej wylądował. Jeśli tak już się stanie, zadaniem Strażników jest nie pozwolić intruzowi uciec.

Strażniki w swojej roli opierają się na wiedzy o zdolnościach i słabościach wszystkich gatunków smoków, które kiedykolwiek pojawiły się na Vanaheim, by tam dokonać żywota. Dzięki temu są w stanie przewidzieć i oprzeć się taktykom ataku poszczególnych gatunków, za wyjątkiem tych, które nigdy nie przybyły na wyspę – takim gatunkiem jest między innymi Nocna Furia.

W ciągu dnia Strażniki zwykle stróżują nieruchomo na formacjach skalnych wokół Vanaheim, wykorzystując ten czas również na odpoczynek. Wyglądają wtedy jak kamienne posągi. Uaktywniają się wyłącznie w przypadku nadciągającego zagrożenia w postaci nieproszonych gości. Nocą zajmują się doglądaniem wyspy i zamieszkujących ją smoków. Zawsze działają stadnie i bardzo dobrze koordynują swoje manewry. Według serialu dokonują tego bez alfy, natomiast według gier podążają za przypuszczalnie najstarszym członkiem grupy.

Nie wiadomo, czy da się wytresować Strażnika, głównie ze względu na jego naturalną rolę w ekosystemie, jaką jest obrona świętej wyspy smoków przed ludźmi. W odcinku W poszukiwaniu Oswalda... i kury okazało się jednak, że jeśli pomoże się Strażnikom chronić inne smoki i bronić wyspy, okażą wdzięczność i szacunek. Można je przekonać do siebie na tyle, że dadzą przyzwolenie na wpuszczanie i wypuszczanie ludzi oraz smoków z Vanaheim.

Moce i umiejętności

Ogień

Gatunek ten posiada aż dwa typy substancji, którymi może zionąć z paszczy. Pierwszym jest zwykły, układający się w bardzo wąski, skoncentrowany strumień pomarańczowoczerwony ogień. Drugim zaś są silne podmuchy powietrza, które smok może wyrzucać ze swojego pyska – takim podmuchem Strażnik jest w stanie zgasić ogień na ciele płonącego Ponocnika.

Kamuflaż

Strażnik wykorzystuje taktykę wtapiania się w otoczenie – gdy znajduje się nieruchomo w miejscu, bardzo łatwo pomylić go ze zwykłą statuą. Zadanie to ułatwia również charakterystyczne, szaro-zielone ubarwienie i skalista faktura ciała, typowe dla starych, zarośniętych posągów, a także zdolność "sztywnienia", kiedy siedzą w bezruchu. Dzięki temu stają się twarde jak kamień i zupełnie nieruchome, co jeszcze bardziej upodabnia je do rzeźb.

Smoki te są w stanie pozostać nieruchomo przez kilka dni, co jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy są ranne. Zapadają wówczas w coś w rodzaju hibernacji, która sprawia wrażenie, jakby były martwe. Leczniczo działa na nie ciepło, pochodzące np. ze smoczego ognia.

Siła

Smok jest niezwykle silny, na co wskazuje nie tylko jego budowa ciała, ale także to, że potrafi za pomocą skrzydeł wytworzyć potężną falę uderzeniową, która może nawet strącić inne smoki z nieba. Również oddech smoka posiada podobną właściwość.

Słuch i węch

Ze względu na to, iż smoki te są ślepe, doskonale rozwinęły się u nich inne zmysły, takie jak słuch i węch, dzięki którym są w stanie normalnie funkcjonować, a walczyć nawet z większą skutecznością niż widzący przeciwnicy. Węch służy im dodatkowo do rozpoznania osobników własnego gatunku – Strażniki pachną spożywanymi przez nie owocami Vanaheim. Gdy stado słyszy lecącego smoka i czuje znajomy zapach, nie zatrzymuje go w przekonaniu, że to jeden ze swoich.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Strażnika strukturą skorupy jest niezwykle podobne do skóry już dorosłego smoka. Wygląda tak, jakby jajo było tak naprawdę zwykłym, omszałym kamieniem. Wielkością prawdopodobnie przypomina szereg innych, smoczych jaj, jego kształt jest natomiast zbliżony do okrągłego.

Pisklę

Młody Straznik bardzo przypomina swojego rodzica w wyglądzie. Różni go rozmiar, nieproporcjonalnie duża głowa i oczy, nieostro zakończone kolce na głowie, a także jeszcze niekompletne uzębienie.

Tytan

Tytaniczny Strażnik niezbyt różni się od dorosłego smoka, poza kolorem – który jest ciemniejszy, granatowo-turkusowowy – a także niektórymi cechami, takimi jak nieco większa ilość rogów na czubku głowy. Również oczy zmieniają barwę na pomarańczową.

Słabości

 • Strażniki są ślepe.
 • Zapach owocu Vanaheim jest jedynym, na który nie reagują w sposób agresywny.
 • Jeśli ich węch zostanie upośledzony przez styczność nozdrzy z silnie drażniącym środkiem, smoki stają się zupełnie bezbronne[1].
 • Smoki nie znają możliwości Nocnej Furii, jako że gatunek ten nigdy wcześniej nie pojawił się na Vanaheim. Dlatego Szczerbatek jest w stanie uciec Strażnikom, stosując swoje taktyki walki.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Smoki po raz pierwszy pojawiają się w odcinku Z innej perspektywy. Podążając śladem Eruptodona, który udał się na wyspę Vanaheim w celu dokonania żywota, bliźniaki Mieczyk i Szpadka trafiają na smocze cmentarzysko. Wkrótce reszta jeźdźców zjawia się tam, aby odnaleźć i uratować przyjaciół. Zauważają liczne smocze posągi i zastanawiają się nad ich pochodzeniem, są bowiem świadomi, że na wyspie nigdy nie stanęła ludzka noga.

Gdy jednak chcą odlecieć, odkrywają, że posągi są w rzeczywistości żywymi smokami, i zostają przez nie powstrzymani. Czkawka wpada na pomysł, by uciec razem ze Szczerbatkiem, Nocną Furią – gatunkiem, którego Strażniki nie miały nigdy okazji poznać – i sprowadzić pomoc. Nie chcąc jednak ujawnić nikomu więcej położenia, ani nawet faktu istnienia wyspy, ostatecznie chłopak decyduje się na przechytrzenie strażników poprzez potarcie się sokiem owocu Vanaheim. Z pomocą Eruptodona, który również przyczynia się do odwrócenia uwagi i zatrzymania Strażników, jeźdźcy pomyślnie opuszczają wyspę.

Strażniki pojawiają się również na krótko w odcinku W poszukiwaniu Oswalda... i kury. Najpierw atakują Dagura, Czkawkę i Śledzika przylatujących na Vanaheim, udowadniając tym samym, że zapamiętały jeźdźców z ostatniej wizyty. Przyjaciołom udaje się przedrzeć przez ich obronę. Po wylądowaniu na wyspie pomagają jej smoczym mieszkańcom w walce ze stadem polujących tam Smętnych Zgrzytaczy. Gdy zamierzają odlecieć z Vanaheim po znalezieniu miejsca spoczynku Oswalda Zgodnopysznego, Strażniki zagradzają im drogę. Jeźdźcy zaczynają się zastanawiać, jakiego tym razem spróbować sposobu, żeby je ominąć, jednak te z szacunkiem odsuwają się, robiąc im przejście.

W odcinku Strażnicy Vanaheim jeźdźcy dowiadują się od Heathery, że mimo jej ostrożności Lotnicy wyśledzili ją, kiedy wybrała się na grób ojca – i tym samym, że Łowcy już niedługo mogą poznać lokalizację ukrytego miejsca. Natychmiast wyruszają w drogę. U celu nie znajdują jednak Strażników na ich pozycjach wysoko na skałach. Jorgenson dostrzega za to całe stado leżące na plaży – najprawdopodobniej martwe. Czkawka, Astrid i Sączysmark postanawiają znaleźć Lotników i zatrzymać ich przed dostarczeniem wiadomości. Sztukamięs opiera się przed odlotem, dlatego Czkawka zostawia Śledzika na wyspie, oddając mu do dyspozycji bliźniaki. Gronkiel zaczyna pluć lawą koło Strażników. Ingerman myśli, że smoczyca przygotowuje im miejsce spoczynku, ale okazuje się, że ciepło roztopionych skał, rozgrzewając smoki, budzi je z powoli hibernacji. Proces ten przebiega jednak bardzo wolno. Kiedy zaczynają się nimi interesować Smętne Zgrzytacze, upatrując w nich swoich przyszłych ofiar, Mieczyk i Szpadka ogromną eksplozją dostarczają takiego gorąca, że Strażniki natychmiast się wybudzają i odpierają atak stada.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Smok ten jest obecny w grze zarówno jako gatunek, jak i jeden ze smoków legendarnych. W tym drugim przypadku jest to alfa Strażników, Elder Sentinel.

Elder Sentinel RoB.png

Elder Sentinel pojawił się w grze po aktualizacji w maju 2021 roku. Jest dziesiątym ze smoków legendarnych. Zamieszkuje tereny wysunięte daleko na południowy zachód, poniżej Itchy Armpit. Jego leże znajduje się na Vanaheim.

Elder Sentinel różni się od pozostałych legendarnych smoków tym, że nie odblokowuje dostępu do żadnego stada legendarnego, a jedynie do serii kolekcji Strażników występujących już w grze. Ponadto po jego zdobyciu gracz nie zostaje nagrodzony krótką animacją, jak w przypadku innych legendarnych osobników.

Aby odblokować tego smoka, należy:

 • mieć 10 000 wikingów na Berk,
 • mieć odblokowanego Podwodnego Rozpruwacza,
 • uzbierać kolekcję lub zapłacić 125 000 run.

Dzięki posiadaniu Elder Sentinela:

 • zostaje odblokowany ląd Vanaheim,
 • zostaje odblokowany dostęp do kolekcji, za które można dostać Strażniki,
 • można czasowo zapewnić sobie wskrzeszenie ostatniego smoka w czasie bitwy w Gauntlet,
 • zostają odblokowane poszukiwania Elder Sentinela (trwają 1 dzień 1 godzinę).

School of Dragons

Strażnik pojawił się wraz z aktualizacją 12 marca 2018 roku. Jego jajo kosztuje 750 gemów i wykluwa się 12 godzin. Specjalnego osobnika tego gatunku, Elder Sentinela, można też zdobyć, wykonując odpowiednią misję z rozszerzenia Wrath of Stormheart. Jego tytaniczna forma została dodana do gry 6 listopada 2018 roku. Smok posiada własną animację.

Ciekawostki

 • Jest jednym z niewielu smoków, w których jadłospisie na stałe znajdują się określone gatunki roślin – w tym wypadku są to owoce Vanaheim. Innymi gatunkami są Bawoleń, Wrzeniec, Marazmor oraz Silkspanner.
 • Poznane Strażniki żyją tylko na Vanaheim.
 • Strażniki mają bardzo dobrą pamięć. Pokazały to, nie chcąc drugi raz wpuścić jeźdźców na Vanaheim.
 • Według gry School of Dragons alfą stada Strażników jest Elder Sentinel. Wyróżnia się on charakterystycznymi kolcami na głowie, kształtem przypominającymi koronę.
 • Słowo "sentinel" oznacza w języku angielskim "strażnik", ale także "gargulec", i tak też Czkawka nazwał smoki w odcinku Z innej perspektywy.
 • "Sentinel" to również imię postaci z serii filmów Transformers. Pełne imię to Sentinel Prime.

Przypisy

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement