FANDOM


Artykuł

Straszliwiec Straszliwy (ang. Terrible Terror) — jeden z najmniejszych gatunków smoków, przedstawiciel ognistej klasy. Jest dość pospolity i często pojawia się w serii.

Wygląd

Ten malutki smok przypomina skrzydlatą jaszczurkę. Ma jedynie kilkadziesiąt centymetrów długości. Jest bardzo zwinny i szybki, co zawdzięcza smukłemu ciału i mocnym nogom. Wzdłuż szyi, grzbietu i ogona ciągnie się rząd długich, bardzo ostrych szpikulców, a na końcu jest ostra błona w kształcie strzałki. Duża głowa sprawia wrażenie, jakby smok był młodym innego gatunku. Niewielkie, lecz mocne skrzydła pozwalają na niezbyt szybki lot.

Straszliwiec Straszliwy może występować w wielu barwach. Najczęściej ich skóra jest koloru zieleni bądź brudnej żółci, lecz występują również w kolorach fioletowym, czerwonym bądź niebieskim.

Siedlisko i dieta

Straszliwiec Straszliwy jest jednym z najbardziej pospolitych gatunków smoków i spotkać go można w wielu miejscach i różnorodnych środowiskach. Smoki te najczęściej zamieszkują lasy, jednak często podróżują stadnie w poszukiwaniu pożywienia. Wiele z nich żyje obok wikingów, niezależnie od tego, czy są wytresowane, czy nie.

Ulubionym pożywieniem Straszliwca są ryby, które często kradnie innym smokom, a nawet wikingom. Smok jest w stanie połknąć jedną rybę naraz, a i tak jest ona zwykle większa, niż przełyk smoka. Jego szyja jest więc rozciągliwa. Bardzo lubi też kurczaka.

Zachowanie i tresura

Zachowanie

Straszliwec szkolenie

Na szkoleniu

Straszliwce są stworzeniami stadnymi, gdyż ich mały rozmiar nie zapewnia odpowiedniej mocy potrzebnej do polowania i obrony. Potrafią walczyć między sobą o pożywienie lub w obronie terytorium, jednak bardzo często współdziałają, by zakraść się na ofiarę, dezorientując ją i atakując z wielu stron. Są skłonne do bratobójczych walk w obronie terytorium.

Smoki te są ciekawskie i bardzo energiczne. Potrafią być urocze i niesamowicie przyjazne wobec człowieka. Lubią rywalizować z innymi smokami nawet dużo większymi od nich samych, jednak nie są agresywne.

Są również niezwykle mądre, inteligentne i mają doskonałą orientację w terenie. Wykorzystywane w poczcie lotniczej, potrafią znaleźć konkretną osobę, choćby w tym celu musiały przemierzyć cały Archipelag. Zdają się przy tym rozumieć ludzką mowę. Często okazują poczucie humoru i płatają figle ludziom bądź innym smokom.

Tresura

Tresura Straszliwców należy do dość łatwych. Wystarczy nakarmić go jego ulubionym rarytasem, a mianowicie rybą. Już wówczas smok staje się ufny i zaprzyjaźnia się z ofiarodawcą. Należy też pokazać, iż nie ma się w stosunku do niego żadnych złych zamiarów.

Wytresowane Straszliwce mają wiele korzyści dla wikingów. Ich głównym zastosowaniem jest poczta lotnicza, służąca do znacznie szybszego transportu listów i przesyłek niż drogą morską. Listów tych nie trzeba adresować, ponieważ inteligentne Straszliwce samodzielnie znajdą adresata.

Moce i umiejętności

Ogień

Ogniem Straszliwca jest propanowy płomień, który w rzeczywistości potrafi być strumieniem ognia lub pojedyńczymi pociskami. Smok potrafi trafić w cel swoimi niezwykle precyzyjnymi płomieniami.

Inne umiejętności

Smok jest bardzo zwinny i potrafi zmieścić się w niewielkich szczelinach. Ma doskonałą orientację w terenie.

Etapy rozwoju

 • Jajo
 • Pisklę
 • Dorosły osobnik
 • Tytan

Jajo

Jajo smoka zostało przedstawione w materiale promocyjnym, serialu oraz w grach. Ma owalny, zwężony kształt oraz barwę osobnika, który ma się z niego wykluć. Na jaju można zauważyć nieco ciemniejsze plamki. Według materiału promocyjnego jaja mają wielkość nasionek i są składane w pniach drzew, gdzie są zabezpieczone przed drapieżnikami, jednak w serialu jest stosunkowo dużej wielkości, przybiera rozmiary przybliżone do dużego osobnika tego gatunku. Eksploduje podczas wyklucia.

Pisklę

Pisklę Straszliwca występuje tylko w grach. Niewiele różni się od dorosłej formy za wyjątkiem tego, że jest niewiele mniejsze. Proporcje ciała oraz kolory są jednak zachowane.

Tytan

Tytaniczny Straszliwiec pojawia się tylko w grach. Jest niewiele większy od dorosłego osobnika. Nie zachodzą znacznie zmiany, poza zgrubieniem i powiększeniem rogów wieńczących głowę. Zmienia się też barwa skóry - staje się ciemnoczerwona.

Słabości

 • Mały rozmiar powoduje, że smokowi trudno jest samodzielnie polować bądź się bronić, z tego powodu jest łatwym łupem dla smoków większych od siebie i zmuszony jest żyć w stadzie.
 • Straszliwiec potrzebuje dłuższej chwili, aby nabrać powietrza i zionąć ogniem, co w konfrontacji z szybciej strzelającym smokiem może się okazać zgubne.
 • Jest bardzo podatny na punkt świetlny, który skutecznie rozprasza go niezależnie od tego, co w danym momencie robi, nawet jeśli atakuje ofiarę.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Czkawka, obserwując zachowanie Szczerbatka w stosunku do świecącego punkcika (smok biega za nim jak kot), wykorzystuje trik podczas szkolenia, odwracając w ten sposób uwagę Straszliwca Straszliwego. Odkrywa też, że smoki nie są ognioodporne od środka, kiedy Szczerbatek strzela ogniem prosto w paszczę szykującego się do ataku, chcącego ukraść jego ryby Straszliwca. Później, kiedy Czkawka daje małemu smokowi rybę, a ten kładzie się koło niego, przytula i zasypia, chłopak dochodzi do wniosku, że wszystko, co wikingowie wiedzą na temat smoków to nie prawda.

Księga smoków

Straszliwiec Straszliwy jest jednym z opisywanych w krótkometrażówce smoków - razem z Koszmarem Ponocnikiem reprezentuje klasę ognistą.

Jeźdźcy smoków

Dużo Straszliwców pojawia się w odcinku Jak się zakłada Smoczą Akademię. Kilka z nich atakuje Sączysmarka, inny kradnie jedzenie z domu jakiejś kobiety.

W odcinku Folwark zwierzęcy Śledzik, usiłujący pogodzić smoki ze zwierzętami, przynosi jajo Straszliwca, które po chwili eksploduje.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Niespodzianki spod spodu, jeden ze Straszliwców, lecąc w powietrzu, wyczuwa nieprzyjemną woń ze strony Pyskacza, która dezorientuje smoka i uderza on o ścianę. 

W odcinku Zemsta Sączysmark, żeby dostać się do kryjówki zorganizowanej przez bliźnięta, musi im przynieść Śpiewającego Straszliwca Straszliwego. Dokonuje tego, ale w międzyczasie mija konieczność korzystania z kryjówki. 

W odcinku Na szarym końcu jeźdźcy smoków urządzają konkurs, kto najlepiej wytresuje swojego własnego smoka. By szanse były wyrównane, każdy z nich dostaje Straszliwca. Później ich umiejętności zostają wykorzystane podczas obrony Berk przed atakiem Łupieżców. Do wytresowanych wówczas Straszliwców należą: Ostrostrzał, Spryciula, Iggy, Ból oraz Zad i Łeb.

W odcinku Nieposkromiony apetyt, jak również w wielu późniejszych odcinkach, Czkawka używa Straszliwca Straszliwego, by nadać list na Berk.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Smoki te mało kiedy pojawiają się na ekranie, jednak jest wspomniane, iż używa się ich nadal jako poczty, z której korzysta m.in. Johann Kupczy. Także jeźdźcy wysyłają tą drogą wiadomości, co widać między innymi w odcinkach Drużyna Astrid, Na skraju katastrofy (część 1) czy Wykluwanie wulkanów.

Świt jeźdźców smoków

W tej krótkometrażówce wypuszczenie grupy Straszliwców ze skrzyni obwieszczało początek pierwszego oficjalnego wyścigu.

Jak wytresować smoka 2

W filmie Jak wytresować smoka 2 wiele Straszliwców należy do Gothi. Co ciekawe, wszystkie są zielone.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Straszliwiec Straszliwy jako smok dostępny do tresowania pojawił się wraz z aktualizacją 20 października 2016 roku. Jego jajo kosztuje 1000 gemów i wykluwa się 12 godzin.

Smoki te pełnią także inne role. Pojawiają się w minigrach: w Eel Roast pełną rolę przeszkód, a w nigdyś istniejącej Alchemy Adventure były wspomagaczami. Można je też było spotkać w Loki's Maze of Mayhem. Były tam jedną z przeszkód: jeśli gracz dotknął smoka, zaczynał misję od nowa.

W grze występuje Straszliwiec Leopold, należący do Haralda Forkbearda.

Ciekawostki

 • Początkowo Straszliwiec Straszliwy miał pełnić w filmie o wiele większą rolę - miał być smokiem Czkawki, jakim był Osesek w książkach.
 • Straszliwiec jest smokiem bazowanym na powieściowym Ogrodowcu Pospolitym.
 • Do stworzenia odgłosów wydawanych przez Straszliwca Straszliwego użyto dźwięków chihuahua'y.
 • Jaja Straszliwca Straszliwego pokazane w serialu prawdopodobnie są największe w stosunku do wielkości ciała smoka wśród wszystkich gatunków.
 • Straszliwce Straszliwe potrafią śpiewać.
 • Dzięki swojej terytorialności są wykorzystywane w poczcie lotniczej.
 • Straszliwce pełnią w filmach i serialu funkcję humorystycznego elementu oraz małych pupilków wikingów.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomSkrzydłocieńStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightsNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperDeathly GaleslashGhastly ZapplejackHushbogleRidgesnipper
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
 
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.