Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Straszliwiec Straszliwy (ang. Terrible Terror) — jeden z najmniejszych gatunków smoków, przedstawiciel ognistej klasy. Jest dość pospolity i często pojawia się w serii.

Wygląd

Ten malutki smok przypomina skrzydlatą jaszczurkę. Ma jedynie kilkadziesiąt centymetrów długości. Jest bardzo zwinny i szybki, co zawdzięcza smukłemu ciału i mocnym nogom. Wzdłuż szyi, grzbietu i ogona ciągnie się rząd długich, bardzo ostrych szpikulców, a na końcu jest ostra błona w kształcie strzałki. Duża głowa sprawia wrażenie, jakby smok był młodym innego gatunku. Niewielkie, lecz mocne skrzydła pozwalają na niezbyt szybki lot.

Straszliwiec Straszliwy może występować w wielu barwach. Najczęściej ich skóra jest koloru zieleni bądź brudnej żółci, lecz występują również w kolorach fioletowym, czerwonym bądź niebieskim.

Siedlisko i dieta

Straszliwiec Straszliwy jest jednym z najbardziej pospolitych gatunków smoków i spotkać go można w wielu miejscach i różnorodnych środowiskach. Smoki te najczęściej zamieszkują lasy, jednak często podróżują stadnie w poszukiwaniu pożywienia. Wiele z nich żyje obok wikingów, niezależnie od tego, czy są wytresowane, czy nie.

Ulubionym pożywieniem Straszliwca są ryby, które często kradnie innym smokom, a nawet wikingom. Smok jest w stanie połknąć jedną rybę naraz, a i tak jest ona zwykle większa, niż przełyk smoka. Jego szyja jest więc rozciągliwa. Bardzo lubi też kurczaka.

Zachowanie i tresura

Zachowanie

Na szkoleniu

Straszliwce są stworzeniami stadnymi, gdyż ich mały rozmiar nie zapewnia odpowiedniej mocy potrzebnej do polowania i obrony. Potrafią walczyć między sobą o pożywienie lub w obronie terytorium, jednak bardzo często współdziałają, by zakraść się na ofiarę, dezorientując ją i atakując z wielu stron. Są skłonne do bratobójczych walk w obronie terytorium.

Smoki te są ciekawskie i bardzo energiczne. Potrafią być urocze i niesamowicie przyjazne wobec człowieka. Lubią rywalizować z innymi smokami nawet dużo większymi od nich samych, jednak nie są agresywne.

Są również niezwykle mądre, inteligentne i mają doskonałą orientację w terenie. Wykorzystywane w poczcie lotniczej, potrafią znaleźć konkretną osobę, choćby w tym celu musiały przemierzyć cały Archipelag. Zdają się przy tym rozumieć ludzką mowę. Często okazują poczucie humoru i płatają figle ludziom bądź innym smokom.

Tresura

Tresura Straszliwców należy do dość łatwych. Wystarczy nakarmić go jego ulubionym rarytasem, a mianowicie rybą. Już wówczas smok staje się ufny i zaprzyjaźnia się z ofiarodawcą. Należy też pokazać, iż nie ma się w stosunku do niego żadnych złych zamiarów.

Wytresowane Straszliwce mają wiele korzyści dla wikingów. Ich głównym zastosowaniem jest poczta lotnicza, służąca do znacznie szybszego transportu listów i przesyłek niż drogą morską. Listów tych nie trzeba adresować, ponieważ inteligentne Straszliwce samodzielnie znajdą adresata.

Moce i umiejętności

Ogień

Ogniem Straszliwca jest propanowy płomień, który w rzeczywistości potrafi być strumieniem ognia lub pojedyńczymi pociskami. Smok potrafi trafić w cel swoimi niezwykle precyzyjnymi płomieniami.

Inne umiejętności

Smok jest bardzo zwinny i potrafi zmieścić się w niewielkich szczelinach. Ma doskonałą orientację w terenie.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo smoka zostało przedstawione w materiale promocyjnym, serialu oraz w grach. Ma owalny, zwężony kształt oraz barwę osobnika, który ma się z niego wykluć. Na jaju można zauważyć nieco ciemniejsze plamki. Według materiału promocyjnego jaja mają wielkość nasionek i są składane w pniach drzew, gdzie są zabezpieczone przed drapieżnikami, jednak w serialu jest stosunkowo dużej wielkości, przybiera rozmiary przybliżone do dużego osobnika tego gatunku. Eksploduje podczas wyklucia.

Pisklę

Pisklę Straszliwca występuje tylko w grach. Niewiele różni się od dorosłej formy za wyjątkiem tego, że jest niewiele mniejsze. Proporcje ciała oraz kolory są jednak zachowane.

Tytan

Tytaniczny Straszliwiec pojawia się tylko w grach. Jest niewiele większy od dorosłego osobnika. Nie zachodzą znacznie zmiany, poza zgrubieniem i powiększeniem rogów wieńczących głowę. Zmienia się też barwa skóry - staje się ciemnoczerwona.

Słabości

  • Mały rozmiar powoduje, że smokowi trudno jest samodzielnie polować bądź się bronić, z tego powodu jest łatwym łupem dla smoków większych od siebie i zmuszony jest żyć w stadzie.
  • Straszliwiec potrzebuje dłuższej chwili, aby nabrać powietrza i zionąć ogniem, co w konfrontacji z szybciej strzelającym smokiem może się okazać zgubne.
  • Jest bardzo podatny na punkt świetlny, który skutecznie rozprasza go niezależnie od tego, co w danym momencie robi, nawet jeśli atakuje ofiarę.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Czkawka, obserwując zachowanie Szczerbatka w stosunku do świecącego punkcika (smok biega za nim jak kot), wykorzystuje trik podczas szkolenia, odwracając w ten sposób uwagę Straszliwca Straszliwego. Odkrywa też, że smoki nie są ognioodporne od środka, kiedy Szczerbatek strzela ogniem prosto w paszczę szykującego się do ataku, chcącego ukraść jego ryby Straszliwca. Później, kiedy Czkawka daje małemu smokowi rybę, a ten kładzie się koło niego, przytula i zasypia, chłopak dochodzi do wniosku, że wszystko, co wikingowie wiedzą na temat smoków to nie prawda.

Księga smoków

Straszliwiec Straszliwy jest jednym z opisywanych w krótkometrażówce smoków - razem z Koszmarem Ponocnikiem reprezentuje klasę ognistą.

Jeźdźcy smoków

Dużo Straszliwców pojawia się w odcinku Jak się zakłada Smoczą Akademię. Kilka z nich atakuje Sączysmarka, inny kradnie jedzenie z domu jakiejś kobiety.

W odcinku Folwark zwierzęcy Śledzik, usiłujący pogodzić smoki ze zwierzętami, przynosi jajo Straszliwca, które po chwili eksploduje.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Niespodzianki spod spodu, jeden ze Straszliwców, lecąc w powietrzu, wyczuwa nieprzyjemną woń ze strony Pyskacza, która dezorientuje smoka i uderza on o ścianę. 

W odcinku Zemsta Sączysmark, żeby dostać się do kryjówki zorganizowanej przez bliźnięta, musi im przynieść Śpiewającego Straszliwca Straszliwego. Dokonuje tego, ale w międzyczasie mija konieczność korzystania z kryjówki. 

W odcinku Na szarym końcu jeźdźcy smoków urządzają konkurs, kto najlepiej wytresuje swojego własnego smoka. By szanse były wyrównane, każdy z nich dostaje Straszliwca. Później ich umiejętności zostają wykorzystane podczas obrony Berk przed atakiem Łupieżców. Do wytresowanych wówczas Straszliwców należą: Ostrostrzał, Spryciula, Iggy, Ból oraz Zad i Łeb.

W odcinku Nieposkromiony apetyt, jak również w wielu późniejszych odcinkach, Czkawka używa Straszliwca Straszliwego, by nadać list na Berk.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Smoki te mało kiedy pojawiają się na ekranie, jednak jest wspomniane, iż używa się ich nadal jako poczty, z której korzysta m.in. Johann Kupczy. Także jeźdźcy wysyłają tą drogą wiadomości, co widać między innymi w odcinkach Drużyna Astrid, Na skraju katastrofy (część 1) czy Jak na ruszcie.

Świt jeźdźców smoków

W tej krótkometrażówce wypuszczenie grupy Straszliwców ze skrzyni obwieszczało początek pierwszego oficjalnego wyścigu.

Jak wytresować smoka 2

W filmie Jak wytresować smoka 2 wiele Straszliwców należy do Gothi. Co ciekawe, wszystkie są zielone.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Straszliwiec Straszliwy jako smok dostępny do wytresowania pojawił się wraz z aktualizacją 20 października 2016 roku. Jego jajo kosztuje 750 gemów i wykluwa się 12 godzin. Jego tytaniczna forma została dodana do gry od razu 20 października 2016 roku. Smok posiada własną animację.

Osobniki tego gatunku pojawiały się w grze już wcześniej, między innymi w nieistniejących obecnie minigrach – w Eel Roast pełniły rolę przeszkód, a Alchemy Adventure były wspomagaczami. Można je też było spotkać w świątecznych labiryntach, gdzie pojawiały się w formie utrudnień: jeśli gracz dotknął smoka, zaczynał etap od początku.

W grze występuje Straszliwiec o imieniu Leopold, należący do Haralda Forkbearda.

Ciekawostki

  • Początkowo Straszliwiec Straszliwy miał pełnić w filmie o wiele większą rolę - miał być smokiem Czkawki, jakim był Osesek w książkach.
  • Straszliwiec jest smokiem bazowanym na powieściowym Ogrodowcu Pospolitym.
  • Do stworzenia odgłosów wydawanych przez Straszliwca Straszliwego użyto dźwięków chihuahua'y.
  • Jaja Straszliwca Straszliwego pokazane w serialu prawdopodobnie są największe w stosunku do wielkości ciała smoka wśród wszystkich gatunków.
  • Straszliwce Straszliwe potrafią śpiewać.
  • Dzięki swojej terytorialności są wykorzystywane w poczcie lotniczej.
  • Straszliwce pełnią w filmach i serialu funkcję humorystycznego elementu oraz małych pupilków wikingów.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement