FANDOM


(Ciekawostki)
(School of Dragons)
Linia 109: Linia 109:
   
 
===''[[School of Dragons]]''===
 
===''[[School of Dragons]]''===
Straszliwce pojawiają się w grze [[School of Dragons]], jednak nie pełnią tam zbyt ważnej roli, ponieważ jego tresura jest póki co niedostępna. Są smokami dodatkowymi, pojawiają się tylko w Mini-Grach takich jak np. ''[[Eel Roast]]'' gdzie pełną rolę przeszkód, oraz w ''[[Alchemy Adventure]]''. tam wspomagaczami.
+
Straszliwce pojawiają się w grze [[School of Dragons]], gdzie ich tresura możliwa jest od października 2016 roku
  +
  +
{{Szablon:SoD Smok
  +
|nazwa ang = Terrible Terror
  +
|obraz-młody = BabyTrblTrrr.gif
  +
|wielkość-młody = 250px
  +
|waluta = diamenty
  +
|cena = 750
  +
|czas wyklucia = 12 h}}
  +
  +
Są także smokami dodatkowymi, pojawiają się tylko w Mini-Grach takich jak np. ''[[Eel Roast]]'' gdzie pełną rolę przeszkód, oraz w ''[[Alchemy Adventure]]''. Są tam wspomagaczami.
   
 
Spotykamy je też w [[Loki's Maze of Mayhem]]. Są tam jedną z przeszkód: jeśli dotkniemy smoka zaczynamy misję od nowa.
 
Spotykamy je też w [[Loki's Maze of Mayhem]]. Są tam jedną z przeszkód: jeśli dotkniemy smoka zaczynamy misję od nowa.

Wersja z 09:04, paź 24, 2016

Artykuł

Straszliwiec Straszliwy (ang. Terrible Terror) — jeden z najmniejszych gatunków smoków, przedstawiciel ognistej klasy. Jest dość pospolity i często pojawia się w serii.

Wygląd

Ten malutki smok przypomina skrzydlatą jaszczurkę. Ma jedynie kilkadziesiąt centymetrów długości. Jest bardzo zwinny i szybki, co zawdzięcza smukłemu ciału i mocnym nogom. Wzdłuż szyi, grzbietu i ogona ciągnie się rząd długich, bardzo ostrych szpikulców, a na końcu jest ostra błona w kształcie strzałki. Duża głowa sprawia wrażenie, jakby smok był młodym innego gatunku. Niewielkie, lecz mocne skrzydła pozwalają na niezbyt szybki lot.

Straszliwiec Straszliwy może występować w wielu barwach. Najczęściej ich skóra jest koloru zieleni bądź brudnej żółci, lecz są w kolorystykach fioletowych bądź niebieskich.

Zachowanie

Straszliwec szkolenie

Na szkoleniu

Straszliwce są stworzeniami stadnymi, gdyż ich mały rozmiar nie zapewnia odpowiedniej mocy potrzebnej do polowania i obrony. Potrafią walczyć między sobą o pożywienie lub w obronie terytorium, jednak bardzo często współdziałają, by zakraść się na ofiarę, dezorientując ją i atakując z wielu stron. Są skłonne do bratobójczych walk w obronie terytorium.

Smoki te są ciekawskie i bardzo energiczne. Potrafią być urocze i niesamowicie przyjazne wobec człowieka. Lubią rywalizować z innymi smokami nawet dużo większymi od nich samych, jednak nie są agresywne.

Są również niezwykle mądre, inteligentne i mają doskonałą orientację w terenie. Wykorzystywane w poczcie lotniczej, potrafią znaleźć konkretną osobę, choćby w tym celu musiały przemierzyć cały Archipelag. Zdają się przy tym rozumieć ludzką mowę. Często okazują poczucie humoru i płatają figle ludziom bądź innym smokom.

Tresura

Tresura Straszliwców należy do dość łatwych. Wystarczy nakarmić go jego ulubionym rarytasem, a mianowicie rybą. Już wówczas smok staje się ufny i zaprzyjaźnia się z ofiarodawcą. Należy też pokazać, iż nie ma się w stosunku do niego złych zamiarów.

Wytresowane Straszliwce mają wiele korzyści dla wikingów. Ich głównym zastosowaniem jest poczta lotnicza, służąca do znacznie szybszego transportu listów i przesyłek niż drogą morską. Listów tych nie trzeba adresować, ponieważ inteligentne Straszliwce samodzielnie znajdą adresata.

Moce i umiejętności

Ogień

Ogniem Straszliwca jest propanowy płomień, który w rzeczywistości potrafi być strumieniem ognia lub pojedyńczymi pociskami. Smok potrafi trafić w cel swoimi niezwykle precyzyjnymi płomieniami.

Inne umiejętności

Smok jest bardzo zwinny i potrafi zmieścić się w niewielkich szczelinach. Ma doskonałą orientację w terenie.

Etapy rozwoju

 • Jajo
 • Pisklę
 • Dorosły osobnik
 • Tytan

Jajo

Jajo smoka zostało przedstawione w materiale promocyjnym, serialu oraz w grach. Ma owalny, zwężony kształt oraz barwę osobnika, który ma się z niego wykluć. Na jaju można zauważyć nieco ciemniejsze plamki. Według materiału promocyjnego jaja mają wielkość nasionek i są składane w pniach drzew, gdzie są zabezpieczone przed drapieżnikami, jednak w serialu jest stosunkowo dużej wielkości, przybiera rozmiary przybliżone do dużego osobnika tego gatunku. Eksploduje podczas wyklucia.

Pisklę

Pisklę Straszliwca występuje tylko w grze Rise of Berk. Niewiele różni się od dorosłej formy za wyjątkiem tego, że jest niewiele mniejszy. Proporcje ciała oraz kolory są jednak zachowane.

Tytan

Tytaniczny Straszliwiec pojawia się tylko w grze Rise of Berk. Jest niewiele większy od dorosłego osobnika. Nie zachodzą znacznie zmiany, poza zgrubieniem i powiększeniem rogów wieńczących głowę. Zmienia się też barwa skóry - staje się ciemnoczerwona.

Siedlisko

Straszliwiec Straszliwy jest jednym z najbardziej pospolitych gatunków smoków i spotkać go można w wielu miejscach i różnorodnych środowiskach. Smoki te najczęściej zamieszkują lasy, jednak często podróżują stadnie w poszukiwaniu pożywienia. Wiele z nich żyje obok wikingów, niezależnie od tego, czy są wytresowane, czy nie. 

Dieta

Ulubionym pożywieniem Straszliwca są ryby, które często kradnie innym smokom, a nawet wikingom. Smok jest w stanie połknąć jedną rybę naraz, a i tak jest ona zwykle większa, niż przełyk smoka. Jego szyja jest więc rozciągliwa. Prócz tego, smok lubi zjadać niebieskie oleandry, mimo iż powodują one chorobę.

Słabości

 • Mały rozmiar powoduje, że smokowi trudno jest samodzielnie polować bądź się bronić, z tego powodu jest łatwym łupem dla smoków większych od siebie i zmuszony jest żyć w stadzie.
 • Straszliwiec potrzebuje dużo czasu, aby nabrać powietrza, żeby zionąć ogniem.
 • Jest bardzo podatny na punkt świetlny, który skutecznie rozprasza go niezależnie od tego, co w danym momencie robi, nawet jeśli atakuje ofiarę.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Czkawka, obserwując zachowanie Szczerbatka w stosunku do świecącego punkcika (kiedy smok biegał za nim jak kot), wykorzystuje trik podczas Szkolenia, odwracając w ten sposób uwagę Straszliwca Straszliwego. Odkrywa też, że smoki nie są ognioodporne od środka, kiedy Szczerbatek strzela ogniem prosto w paszczę chcącego ukraść jego ryby Straszliwca. Później, kiedy Czkawka daje małemu smokowi rybę, a ten kładzie się koło niego, przytula i zasypia, chłopak dochodzi do wniosku, że wszystko, co wikingowie wiedzą na temat smoków to nie prawda.

Księga smoków

Straszliwiec Straszliwy jest jednym z opisywanych smoków w krótkometrażówce Księga smoków.

Jeźdźcy smoków

Dużo Straszliwców pojawia się w pierwszym odcinku pt. Jak się zakłada Smoczą Akademię. Kilka z nich atakuje Sączysmarka, inny kradnie jedzenie z domu jakiejś kobiety.

W odcinku Folwark zwierzęcy Śledzik, usiłujący pogodzić smoki ze zwierzętami, przynosi jajo Straszliwca, które po chwili eksploduje.

Obrońcy Berk

W odcinku Niespodzianki spod spodu, jeden ze Straszliwców, lecąc w powietrzu, wyczuwa nieprzyjemną woń ze strony Pyskacza, która dezorientuje smoka następnie on uderza o ścianę. 

W odcinku Zemsta Sączysmark, żeby dostać się do kryjówki zorganizowanej przez bliźnięta, musi im przynieść Śpiewającego Straszliwca Straszliwego. Dokonuje tego, ale w międzyczasie mija konieczność korzystania z kryjówki. 

W odcinku Na szarym końcu jeźdźcy smoków urządzają konkurs, kto najlepiej wytresuje swojego własnego smoka. By szanse były wyrównane, każdy z nich dostaje Straszliwca. Później ich umiejętności zostają wykorzystane podczas obrony Berk przed atakiem Łupieżców. Do wytresowanych wówczas Straszliwców należą: Ostrostrzał, Spryciula, Iggy, Ból, Zad i Łeb.

W odcinku Nieposkromiony apetyt, jak również w wielu późniejszych odcinkach, Czkawka używa Straszliwca Straszliwego, by nadać list na Berk.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Smoki te praktycznie nie pojawiają się w 3 sezonie, jednak jest wspomniane, iż używa się ich nadal jako poczty, z której korzysta m.in. Johann Kupczy.

Świt jeźdźców smoków

W tej krótkometrażówce wypuszczenie grupy Straszliwców ze skrzyni obwieszczało początek pierwszego oficjalnego wyścigu.

Jak wytresować smoka 2

W filmie Jak wytresować smoka 2 wiele Straszliwców należy do Gothi. Co ciekawe, wszystkie są zielone.

W grach

Rise of Berk

School of Dragons

Straszliwce pojawiają się w grze School of Dragons, gdzie ich tresura możliwa jest od października 2016 roku

Są także smokami dodatkowymi, pojawiają się tylko w Mini-Grach takich jak np. Eel Roast gdzie pełną rolę przeszkód, oraz w Alchemy Adventure. Są tam wspomagaczami.

Spotykamy je też w Loki's Maze of Mayhem. Są tam jedną z przeszkód: jeśli dotkniemy smoka zaczynamy misję od nowa.

W grze występuje także Straszliwiec Leopold, należący Haralda Forkbearda.

Ciekawostki

 • Początkowo Straszliwiec Straszliwy miał pełnić w filmie o wiele większą rolę - miał być smokiem Czkawki, jakim był Osesek w książkach.
 • Straszliwiec Straszliwy jest smokiem bazowanym na powieściowym Ogrodowcu Pospolitym.
 • Do stworzenia odgłosów wydawanych przez Straszliwca Straszliwego użyto dźwięków chihuahua'y.
 • W 7 odcinku Obrońców Berk jeźdźcy tresują Straszliwce Straszliwe.
 • Jaja Straszliwca Straszliwego pokazane w serialu prawdopodobnie są największe w stosunku do wielkości ciała smoka wśród wszystkich gatunków.
 • Straszliwce Straszliwe potrafią śpiewać.
 • Straszliwce Straszliwe, dzięki swojej terytorialności, są wykorzystywane w poczcie lotniczej.
 • Straszliwce pełnią w filmach i serialu funkcję humorystycznego elementu oraz małych pupilków wikingów.
 • Ten smok potrafi chodzić po prostopadłych powierzchniach niczym gekon.
 • W odróżnieniu od innych smoków klasy ognistej Straszliwiec nie staje w ogniu.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
 
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.