Jak Wytresować Smoka Wiki
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Król Demolki w opałach
Straszna cieśnina Następny odcinek
Niekończący się dzień
Artykuł

Straszna cieśnina (ang. Dire Straits) — szósty odcinek czwartej serii serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Opis

Viggo jest wściekły na jeźdźców, którzy nieustannie zakłócają jego działalności i wykorzystuje głębinowego smoka, Podwodnego Rozpruwacza, do kontroli handlu na wyspie.

Fabuła

Jeźdźcy podejmują kolejną ofensywę na obozowisko Łowców, uwalniając więzione przez nich smoki. Informacja ta dociera do Viggo i Rykera, który zauważa słusznie, że nie spoczną, dopóki nie uwolnią wszystkich pojmanych przez Łowców smoków i nie przegnają ich z Archipelagu. Viggo układa plan, zgodnie z którym ma zamiar schwytać smoka, którego według niego nawet Czkawka nie zdoła uwolnić.

Podczas jednej ze swoich podróży w towarzystwie innych kupców przez Cieśninę Baldura, Johann nagle czuje intensywny smród, po czym obserwuje, jak powierzchnia oceanu zaczyna się zapadać i wirować, pochłaniając wszystko, co przepływa w pobliżu. Z wysiłkiem przekierowuje łódź dość daleko, by wir go nie wciągnął, po czym przerażony patrzy, jak jego koledzy po fachu giną w otchłani. Wir w końcu uspokaja się.

Tymczasem na Końcu Świata, podczas gdy Jeźdźcy tresują Nocne Koszmary, z wiadomością do młodzieży przybywa sam Stoick Ważki. Informuje Jeźdźców, że od bardzo długiego czasu do Berk nie przybyła żadna łódź kupiecka z zaopatrzeniem, przez co mieszkańcy głodują. Nawet po Johannie ślad zaginął. W patrole zaangażowała się także Drużyna A, jednak nie dotarli oni do sedna problemu. Jeźdźcy postanawiają zbadać przyczynę zaginięcia kupców.

Na grzbietach swoich smoków obserwują Cieśninę Baldura, w której zaginęli kupcy, jednak przez bardzo długi czas nic się nie dzieje. Nie odnotowują obecności ani Łowców, ani żadnych dzikich smoków. W pewnym momencie Astrid zauważa zbliżającego się Wrzeńca, którego przyjaciele uznają za źródło problemu. Mają zamiar schwytać go w sieci, jednak wkrótce czują okropny smród, a po chwili zauważają powstanie wielkiego wodnego wiru, wciągającego nie tylko Wrzeńca, ale także ich własne smoki. Śledzik jest bardzo bliski wpadnięcia do wiru, jednak Szczerbatek i inne smoki strzelają ogniem w powierzchnię wody, odstraszając cokolwiek, co znajduje się pod jego powierzchnią i wytwarza wir. W ten sposób Jeźdźcy, jak i dziki Wrzeniec, zostają ocaleni. Czkawka rozpoznaje ten sposób ataku i identyfikuje podwodnego potwora jako smoka z gatunku Podwodny Rozpruwacz.

Stoick przekazuje coraz bardziej dramatyczne wiadomości o zamkniętych szlakach handlowych i głodujących ludziach. Czkawka wpada na pomysł, w jaki sposób dotrzeć do Rozpruwacza i sprawdzić, w czym jest problem. W tym celu zaopatruje część Jeźdźców z maski wzmacniane bursztynem Śmiercipieśnia, dzięki którym będą mogli zanurkować i wywabić smoka na otwarte wody. 

Czkawka, Astrid i Sączysmark nurkują pod wodę na grzbietach swoich smoków i odnajdują wielkiego Rozpruwacza. Ten zdaje sobie sprawę z ich obecności i zasysa wir, który jednak nie wciąga przyjaciół. Czkawka zauważa łańcuchy, w które przykute są łapy smoka. Po wypłynięciu na powietrze informuje o tych pozostałych Jeźdźców. Od razu domyśla się, kto był do tego zdolny, i interpretuje ten fakt w ten sposób, że Viggo wysłał Jeźdźcom ostrzeżenie: albo się wycofają, albo Berk i jego mieszkańcy ucierpią. Czując się winnym zaistniałej sytuacji, Czkawka stara się częściowo zrekompensować szkody, częstując mieszkańców Berk jedzeniem, które mu pozostało – Mieczyk z kolei rozdaje ziemniaki. Czkawka dochodzi do wniosku, że jedynym rozwiązaniem jest zaprzestanie ataków na Łowców, jednak Śledzik sugeruje, by spróbować uwolnić Rozpruwacza. Czkawka jest początkowo sceptyczny wobec pomysłu, zauważając, że nie jest w stanie pozostać pod wodą wystarczająco długo, oraz że nie posiada niczego, co zdołałoby przeciąć łańcuchy wzmocnione specjalnym, odpornym na smoczy ogień metalem. Śledzik stwierdza, że kwas Zmiennoskrzydłego jest w stanie rozpuścić metal, zaś Czkawka, dzięki bliźniakom, wpada na pomysł wykorzystania kapsuły. Na jeziorze Larsa przeprowadzają pierwszy test kapsuły, podczas którego szyba pęka. Czkawka tego samego wieczoru wzmacnia ją. Jeźdźcy mają zamiar przeprowadzić więcej testów, jednak z powodu praktycznie wyczerpanych już racji żywnościowych, Czkawka podejmuje decyzję o natychmiastowym podjęciu właściwej akcji.

Z wykorzystaniem maski, kapsuły oraz specjalnej protezy w kształcie płetwy, Czkawka schodzi na dno Cieśniny. Z powodzeniem ląduje na dnie i wypływa, by rozpuścić wszystkie cztery łańcuchy. Po pierwszym rozpuszczonym wraca do kapsuły, by nabrać powietrza i wysłać sygnał czuwającym na powierzchni przyjaciołom, informując o postępach. W tym momencie Astrid zauważa zbliżający się statek Łowców. Podejmują oni ostrzał głazami z katapult, by rozjuszyć podwodnego smoka i uniemożliwić Czkawce uwolnienie go. Zadanie rzeczywiście zostaje utrudnione, a smok ponownie wytwarza wir, Czkawka jednak uchodzi cało i rozpuszcza kolejne łańcuchy. Tymczasem Jeźdźcy, oprócz czuwającego na pokładzie łodzi Śledzika, dosiadają smoków i podejmują defensywę. Ponaglani przez sytuację, Jeźdźcy podejmują decyzję o wciągnięciu kapsuły, mimo że nie wszystkie łańcuchy zostały rozpuszczone. Czkawce udaje się jednak szybko popłynąć, zniszczyć ostatni łańcuch, i wrócić do kapsuły. W tym momencie jeden z głazów posłanych przez Łowców uderza w mechanizm wciągania kapsuły, przez co zostaje on zniszczony, a kapsuła spada na dno, więżąc Czkawkę wewnątrz. Na pomoc przyjacielowi przypływa Szczerbatek, który nie jest jednak w stanie ani wydobyć Czkawki, ani zniszczyć kapsuły swoim ogniem. W nabierającej coraz więcej wody kapsule Czkawka z pokorą przyjmuje swoją sytuację i żegna się ze Szczerbatkiem, każąc mu ratować siebie i wracać na powierzchnię. W tym momencie na ratunek obojgu przybywa niespodziewany sojusznik – uwolniony Rozpruwacz, który chwyta kapsułę i wyskakuje z nią ponad powierzchnię wody, zrzucając ją na pokład statku Jeźdźców. Wskakuje z powrotem do wody i odpływa. Czkawka po długiej chwili odzyskuje przytomność. Jeźdźcy chcą uniemożliwić ucieczkę Łowcom i, dosiadłszy smoków, ścigają ich statek. Ryker chce wydać rozkaz odwrotu, Viggo jednak powstrzymuje go. Podczas gdy Jeźdźcy podejmują ostrzał statku, Ryker i Viggo wsiadają na niewielką łódkę, stanowiącą ich tratwę ratunkową, i ewakuują się. Okazuje się, że łódka jest ciągnięta przez cztery Raziprądy, dzięki czemu ich ucieczka jest błyskawiczna.

Na Berk przybywają w końcu statki z zaopatrzeniem. Czkawka obserwuje to u boku ojca, któremu przyznaje, że gdyby nie chęć dorwania go przez Viggo, nigdy nie doszłoby do całej sytuacji. Stoick zwraca mu uwagę, że dzięki temu Viggo ukazał swoje prawdziwe oblicze, grożąc Jeźdźcom kosztem niewinnych kobiet i dzieci. Kończy rozmowę optymistycznie, stwierdzając, że odwaga zawsze wygra nad tchórzostwem. Czkawka wraca do Jeźdźców, którzy wysłuchują opowieści odnalezionego Johanna.

Najważniejsze wydarzenia

  • Viggo przykuwa w Cieśninie Baldura Podwodnego Rozpuwacza, odcinając kupcom drogę na Berk i tym samym sprowadzając na wioskę głód.
  • Czkawka buduje kapsułę do nurkowania.
  • Śledzik odkrywa, że kwas Zmiennoskrzydłego niszczy smokoodporny stop metali.
  • Czkawka nieomal tonie, zatrzaśnięty w pękniętym dzwonie nurkowym na dnie oceanu.

Postacie

Ludzie

Smoki

Zobacz też