FANDOM


Artykuł
Nikt nas przecież nie pokona. A jak spróbuje, gorzko pożałuje.

Heathera, Kto pod kim dołki kopie (część 1)

Szpicruta (ang. Windshear) — smok, pierwsza poznana przedstawicielka gatunku Zbiczatrzasł, która pojawia się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Należy do Heathery.

Wygląd

Łuski Szpicruty mają połyskliwą, srebrną barwę, są bardzo twarde i ostre; wyjątkową ostrością charakteryzują się również jej skrzydła i kolce. Oczy smoczycy mają jadowicie zieloną barwę. Tak samo, jak pozostałe smoki tego gatunku, posiada ona cztery łapy (każdą zakończoną dwoma palcami), długi, smukły ogon i taką szyję, przechodzącą w wydłużony pysk, lekko rozszerzający się z przodu i zaokrąglony. Ma również róg nosowy.

Heathera do jej ujeżdżania początkowo nie używała siodła, jednak po jakimś czasie zaczęła z niego korzystać. Prawdopodobnie sama je skonstruowała.

Charakter

Szpicruta, podobnie jak inni przedstawiciele jej gatunku, jest z natury nieufna. Kiedy Heathera zdobyła jej zaufanie, smoczyca stała się jej lojalnym i oddanym wierzchowcem. Smoczyca opiekuje się swoją właścicielką i bardzo się o nią troszczy. Atakowała bądź pozostawała agresywna w stosunku do smoków jeźdźców, ilekroć te były w pobliżu, chcąc chronić w ten sposób Heatherę. Czarnowłosa była świadoma trudnych kontaktów Szpicruty z innymi smokami, dlatego też nie chciała pozostawać na Końcu Świata, ani brać udziału w misjach z resztą drużyny. Śledzik pomógł pokonać Zbiczatrzasłowi tą słabość, pokazując Szpicrucie, że jej jeźdźczyni nic nie grozi w towarzystwie innych smoków.

Zdolności

  • Inteligencja: Szpicruta jest w stanie rozpoznać dźwięk rogu Heathery i przybywa na jego wezwanie. O inteligencji smoka świadczy umiejętność porozumiewania się ze swoją jeźdźczynią bez słów, a jedynie gestami.
  • Ogień: Podobnie jak inne Zbiczatrzasły, Szpicruta potrafi zionąć strumieniami jasnobłękitnego ognia o dużej sile i zasięgu 30m.
  • Skrzydła, ogon i łuski: Ze względu na jej długi, ostry i silny ogon, którego używa jako bicz, oraz zdolność strzelania kolcami z ogona niczym Śmiertnik Zębacz, a także skrzydła ostre niczym brzytwa, które są zdolne przeciąć niemal wszystko, smok staje się swego rodzaju żywą bronią. Również łuski przypominające zbroję mogą wskazywać na jego umiejętności bojowe i obronne. Smok posiada niesamowitą precyzję, a także zwrotność, szybkość i zwinność w powietrzu. Jest niezwykle niebezpieczny.
  • Trujące łzy: Smoczyca posiada także trujące łzy, jednak nie wiadomo w jaki sposób są one wykorzystywane przez smoka.
  • Siła: Szpicruta wydaje się być bardzo silna. Była w stanie wyrwać drzewo z korzeniami swoim ogonem, a po złapaniu przez Dagura, była zdolna pociągnąć za sobą dwa statki utrzymując się w powietrzu.

Historia

Przeszłość

Będąc świeżo wyklutym pisklęciem, Szpicruta została, podobnie jak inne pisklęta Zbiczatrzasłów, wzięta od swojej matki i dorastała na wyspie należącej do Skrzydlatych Panien, pod troskliwą opieką należących do tego plemienia kobiet. Smok, ze względu na swój niezwykle niebezpieczny charakter, nie wydaje się możliwy do standardowego wytresowania. Heatherze udało się to dzięki temu, iż Szpicruta została ranna podczas walki z Tajfumerangiem i potrzebowała pomocy. Dziewczyna opatrzyła smoka i zaopiekowała się nim, a Zbiczatrzasł zaprzyjaźnił się z nią. Od tej pory para jest niezwykle niebezpiecznym przeciwnikiem w boju i trudno je pokonać.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Smok pojawia się w odcinkach Kto pod kim dołki kopie (część 1) oraz część 2. Atakuje statki Wandali, czym wprawia w niepokój wszystkich mieszkańców wioski BerkStoick podejrzewa o atak któregoś z młodych jeźdźców, jako że przecież nikt poza ich klanem nie tresuje smoków i nie ujeżdża ich. Ponieważ nie zrobił tego nikt od nich, jeźdźcy postanawiają wyruszyć na poszukiwania tajemniczego jeźdźca i jego smoka. Z relacji Grubego i Wiadra sporządzają rysunek smoka - którego nigdy wcześniej nie widzieli - co ma pomóc im w poszukiwaniach. Informacji na temat gada dostarcza Smocze Oko.

Windshear3

Szpicruta i Heathera złapani przez Czkawkę i Szczerbatka

Na jednej z wysp dostrzegają dym po ognisku i tam lądują. Podczas poszukiwań każdy z jeźdźców zostaje porwany lub uwięziony przez niezauważalnego smoka. Tylko Czkawce i Szczerbatkowi udaje się dostrzec narysowanego wcześniej smoka stojącego na skale. Ten zaczyna uciekać, rozpoczyna się pościg. W końcu tajemnicza para zostaje strącona na ziemię, a Czkawka poznaje w jeźdźcu Heatherę. Szpicruta wydaje się być smutna, przerażona i broni swojego jeźdźca.

Gdy jeźdźcy zostają uwolnieni, oskarżają Heatherę o krzywdy, jakie im wyrządziła. Tymczasem nieprzytomny do tej pory Mieczyk budzi się. Widzi przed sobą Szpicrutę i sądząc, że śni, gładzi jej łuski i udaje, że zawiera z nią małżeństwo. Do rzeczywistości przywraca go Heathera - wówczas chłopak krzyczy z przerażeniem i ucieka z dala od smoka.

Po powrocie na Koniec Świata jeźdźcy smoków poznają zdolności Szpicruty i oglądają ją z bliska. Szczerbatek zaprzyjaźnia się z nią. W nocy jednak Heathera i jej smoczyca potajemnie udają się na spotkanie z Johannem Kupczym. Później chcą zaatakować statki Berserków, jednak zostają spętane odpornymi na smoczy ogień oraz ostre przedmioty łańcuchami. Z opresji ratują je Czkawka i Szczerbatek, który wyciągnął prawdę na temat ich ataków od Johanna. Heathera opowiada mu o tym, że jest adoptowana, a gdy Haddock znajduje jej róg z pieczęcią Stoicka, udaje się na Berk, żeby to wyjaśnić. Wtedy dziewczyna nakłania pozostałych jeźdźców do przypuszczenia wspólnego ataku na Berserków w celu porwania ich wodza. Szpicruta z Wichurą zakradają się na statek Dagura Szalonego, a przyjaciółki pozbywają się strażników. Heathera wiąże Dagura i zmienia zdanie - każe Szpicrucie go zabić. Kiedy jednak dowiaduje się od przybyłego na miejsce Czkawki, że jest siostrą swojego wroga, po długim wahaniu dosiada smoczycy i wraca z pozostałymi na Koniec Świata. Wkrótce Heathera i Szpicruta znów opuszczają jeźdźców i udają się na dalszą tułaczkę.

Snow-way-out

Heathera z Rykerem

W kolejnym sezonie okazuje się, że czarnowłosa przyłączyła się do brata, a na dodatek oboje współpracują z Łowcami. Szpicruta razem ze swoją jeźdźczynią walczy zatem po stronie wroga. Dopiero w odcinku Wieczna zmarzlina, po akcji ratowania Mroziczortów przyjaciele dowiadują się od Astrid, że Heathera jest jedynie szpiegiem, a dziewczyny od dawna się kontaktują. Niestety, szpiegostwo czarnowłosej zostaje odkryte również przez Viggo i Łowców w odcinku Szpony i topory (część 1). Ona i Szpicruta zostają uwięzione, a jeźdźcy są zmuszeni udać się na akcję ratunkową, podczas której tracą Smocze Oko. Szpicrutę oraz siostrę uwalnia Dagur. Po tym obie znikają jeźdźcom z oczu.

Dopiero w odcinku I co tu zrobić z Heatherą jeźdźcy dowiadują się, że Śledzik jednak utrzymuje z czarnowłosą kontakt. Kiedy zapraszają ją na koniec świata, muszą zmierzyć się z dwoma problemami - Heathera ciężko przeżywa fakt bycia siostrą Dagura i jest nieco przybita, a Szpicruta chorobliwie chroni swoją przyjaciółkę. Atakuje wszystkie przebywające w jej pobliżu smoki, w tym Szczerbatka i Sztukamięs. Zabiegi jeźdźców i Czkawki, którzy próbują socjalizować smoczycę, spełzają na niczym, a Heathera decyduje się odejść. Dopiero Śledzik, któremu bardzo zależy na ich zatrzymaniu, wpada na prosty sposób: zamienia się z dziewczyną wierzchowcem. Szpicruta chroni Heatherę, a z nią i Sztukamięs. Potem Śledzik stopniowo przekierowuje ją na inne cele, chociażby z jej pomocą ratuje Sączysmarka. Zbiczatrzasł uczy się normalnego zachowania w stadzie, a dziewczyna zostaje z jeźdźcami.

Bierze udział we wszystkich akcjach, do odcinka Gorączka złota, kiedy to odłącza się od Jeźdźców Smoków, staje się na powrót Berserkiem i rusza z bratem na poszukiwania ojca. Oboje powracają jednak w odcinkach Ogniowa Burza (część 1) i Ogniowa Burza (część 2). Razem ze Szpicrutą i Królem Demolki bronią Wyspy Łupieżców, a potem pomagają w odparciu ofensywy Łowców na Koniec Świata.

Relacje

Heathera

Heather and Windshear
Szpicruta jest bardzo zżyta ze swoim jeźdźcem. Dziewczyna pomogła jej wyjść z opresji, a smok w zamian dał się wytresować. Razem stanowią parę bardzo groźnych wojowników, których trudno pokonać. Szpicruta jest posłuszna swojej właścicielce i wykonuje wszystkie jej polecenia, także podczas walki, lecz podczas lotu porozumiewają się bez słów. Troszczą się także o siebie nawzajem - Heathera chciała poświęcić swoje życie, aby zemścić się na Berserkach, gdy jednak Czkawka zapytał ją, czy chce poświęcić także życie Szpicruty, dziewczyna się zawahała i zmieniła zdanie.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

Pochodząca ze świątyni Zbiczatrzasłów na wyspie Skrzydlatych Panien, ranna Szpicruta została znaleziona przez Heatherę i przez nią wyleczona. Odtąd są nierozłączne, często mogą polegać tylko na sobie: nierzadko znajdowały się za liniami wroga, działając jako podwójni agenci dla Jeźdźców Smoków, równocześnie współpracując z Viggo Czarcioustym.
Chociaż Heathera dość dobrze dogadywała się z jeźdźcami z Berk (szczególnie ze Śledzikiem), Szpicruta zawsze starała się dopasować... Zwłaszcza, gdy Sztukamięs była zazdrosna o czas, który smoczyca spędzała ze swoją jeźdźczynią. Podczas gdy Zbiczatrzasły są na ogół samotnymi stworzeniami, Szpicruta cieszyła się przynajmniej przyjaznymi relacjami ze Szczerbatkiem. W końcu ona i Heathera wróciły na wyspę Berserków, aby dziewczyna mogła poprowadzić klan wraz ze swoim bratem Dagurem.

—opis z gry (nieoficjalne tłumaczenie)

Ciekawostki

  • Być może jej imię w języku angielskim jest pewnym nawiązaniem do gry Guild Wars 2. Występuje tam stworzenie o identycznym imieniu.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier

  

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.