FANDOM


Artykuł
To jeszcze dzieci, one nikogo nie słuchają!

Valka o Szponiakach, Jak wytresować smoka 2

Szponiak (ang. Scuttleclaw) — gatunek smoka należący do klasy ostrej. Debiutuje w filmie Jak wytresować smoka 2, gdzie pojawiają się jedynie pisklęta tego gatunku, odporne na rozkazy smoczego Alfy.

Wygląd

Szponiak wygląda jak skrzyżowanie Zębiroga Zamkogłowego (charakterystyczne szpikulce ciągnące się wzdłuż grzbietu) i Śmiertnika Zębacza (ogólna sylwetka). Smok przypomina również dwunogiego dinozaura.

Pisklęta są średniej wielkości, co widać w filmie Jak wytresować smoka 2, gdy Czkawka i inni smoczy treserzy je ujeżdżają. Chociaż dorosłe osobniki nie pojawiają się w filmie, według gry Rise of Berk wyglądają tak samo jak pisklaki, lecz są znacznie większe.

Ciało Szponiaka jest drobne, z wąskim ogonem oraz szyją. Głowa jest okrągła i stosunkowo duża także u dorosłych osobników, przez co w każdym wieku wyglądają jak pisklaki. Oczy również są duże i mają żółtą barwę. Między nozdrzami wyrasta nieostry róg. Zęby są krótkie i zaokrąglone, lecz potrafią mocno łapać różne obiekty.

Dwie silne nogi pozwalają smokowi szybko biegać. Nazwa gatunku najprawdopodobniej wzięła się od chwytnych, grubych szponów. Smok lata dzięki parze średniej wielkość skrzydeł wyrastających z boków tułowia. Wzdłuż grzbietu ciągnie się pojedynczy rząd zaokrąglonych, zwężających się u nasady szpikulców.

Ich skóra może mieć przeróżne odmiany kolorystyczne - poznane zostały osobniki fioletowe, żółte, czerwone, szarawe, zielone i inne. Spód ciała zawsze jest jaśniejszy, natomiast szpikulce grzbietowe zwykle mają zupełnie inny kolor niż reszta ciała.

Zachowanie

Jako pisklęta, smoczki są energiczne i ufne wobec ludzi. Lubią zakłócać spokój innym, głównie dorosłym przedstawicielom smoczej rasy, jednak uciekają przed niektórymi, jak np. Oszołomostrachem czy Chmuroskokiem. Szponiaki jako jedyne są w stanie oprzeć się alfie (a ściślej mówiąc, po prostu go ignorować), gdyż są niesforne i nikogo nie słuchają. Są również przekorne - gdy Eret powiedział, że jest w stanie okiełznać każdego smoka, jego Szponiak zanurkował ku ziemi, dając do zrozumienia, że nie jest posłuszny łowcy.

Czasami Szponiaki zachowują się adekwatnie do sytuacji. Gdy Czkawka usiłował odzyskać Szczerbatka, smoczek, którego dosiadał, zawisł w powietrzu i nie próbował odlecieć. Podobnie, kiedy Czkawka i Szczerbatek zostali uwięzieni w lodowcu, Szponiak, którego dosiadała Valka, zachowywał się spokojnie, a jego mina wskazywała, że był smutny. 

Tresura

Żaden smok ani człowiek nie jest jednak w stanie nad nimi całkowicie zapanować, przynajmniej nad młodymi. Można ich dosiąść, jednak trudno liczyć na spokojny, opanowany lot, bowiem smoczki latają jak szalone, nie zważając na jeźdźca.

Moce i umiejętności

Ogień

Szponiak ma ogień podobny do ognia Straszliwca Straszliwego, jednak ma on kolor jasnozielony.

Odporność na hipnozę

Jako dziecko jego silną stroną jest możliwość oparcia się hipnozie Oszołomostracha oraz całkiem rozwinięta zdolność lotu.

Inne umiejętności

Szponiaki mają także dość silny zacisk szczęk, co najczęściej irytuje inne smoki.

Etapy rozwoju

  • Dorosły osobnik
  • Tytan

Jajo

Jajo Szponiaka pojawia się tylko w grach. Jest okrągłe i dość duże. Skorupa ma fakturę przypominającą okrągłe smocze łuski. Barwa jaja jest taka sama, jak barwa skóry czekającego na wyklucie smoka. 

Pisklę

Pisklę Szponiaka jest bardzo podobne do dorosłego osobnika i niemal całe jego ciało jest w pełni wykształcone. Wyróżniają go jedynie głowa oraz oczy, nieco większe proporcjonalnie do ciała niż w przypadku dorosłego osobnika.

Tytan

Tytaniczny Szponiak pojawia się tylko w grach. Zmienia swoją barwę na intensywnie zieloną, a z ciała wyrastają dodatkowe zestawy kolców, istniejące zaś ulegają powiększeniu.

Siedlisko

Nie wiadomo, jakie naturalne środowisko zamieszkują Szponiaki. Jedyni poznani przedstawiciele tego gatunku mieszkali w Smoczym Sanktuarium, a później część z nich przeniosła się na wyspę Berk.

Słabości

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Historia

Jak wytresować smoka 2

Szponiaki wielokrotnie pojawiają się w filmie, gdzie odgrywają całkiem istotną rolę. Wiele piskląt tego gatunku bawi się wokół leżącego SzczerbatkaSmoczym Sanktuarium. Zostają przegnane przez Chmuroskoka, jednak uciekają dalej i wskakują na głowę Oszołomostracha Valki. Innym razem stadko pisklaków przerywa sen Szczerbatka, gryząc i ciągnąc go za uszy, liżąc po pysku i zagryzając ogon.

Jeźdźcy smoków podczas lotu na Szponiakach Jak Wytrsować Smoka 2

Latanie na Szponiakach

Szponiaki nie pojawiają się podczas bitwy pod Smoczym Sanktuarium, prawdopodobnie dlatego, że nie usłuchały Oszołomostracha Valki wzywającego do walki ani nie uległy hipnozie Oszołomostracha Drago. Są obecne po pogrzebie Stoicka Ważkiego - jeźdźcy są zmuszeni dosiąść Szponiaków jako jedynych smoków, których nie zabrał nowy alfa. Na ich grzbietach docierają na Berk, gdzie walczą o obronę wyspy przed atakiem Drago Krwawdonia. Po wygranej bitwie dużo Szponiaków osiada w wiosce.

Znane Szponiaki

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Smok pojawił się 29 stycznia 2015r. Kosztuje 750 gemsów. Posiada animacje Śmiertnika Zębacza, a podczas lotu na skrzydłach pojawiają się pioruny jak u Wandersmoka, lecz bardzo rzadko.

Ciekawostki

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomSkrzydłocieńStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightsNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBrooding BoltstamperDeathly GaleslashGhastly ZapplejackHushbogle
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.