Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

To jeszcze dzieci, one nikogo nie słuchają!

Valka o Szponiakach, Jak wytresować smoka 2

Szponiak[1] (ang. Scuttleclaw) — gatunek smoka, przedstawiciel klasy ostrej. Debiutuje w filmie Jak wytresować smoka 2, gdzie występują się jedynie pisklęta tego gatunku. Pojawia się także w grach, gdzie można zobaczyć jego dorosłą postać.

Wygląd

Szponiak wygląda jak skrzyżowanie Zębiroga Zamkogłowego i Śmiertnika Zębacza. Dzięki smukłej, dwunogiej sylwetce bazowanej na tym ostatnim smok przypomina nieco teropoda. Ma średniej długości szyję, na której osadzona jest okrągła i stosunkowo duża głowa, wzorowana w pewnym stopniu na pysku Zębiroga. Oczy mają żółtą barwę i są rozmieszczone po bokach głowy, zaś między nozdrzami wyrasta duży róg. Zęby nie są zbyt długie, ale ostre i potrafią mocno łapać różne obiekty. Łeb smoka otoczony jest z tyłu rzędem zaokrąglonych wypustek.

Dwie silne nogi pozwalają smokowi szybko biegać. Nazwa gatunku najprawdopodobniej wzięła się od chwytnych, grubych szponów, w które gad jest wyposażony. Smok lata dzięki parze średniej wielkość skrzydeł. Wzdłuż grzbietu ciągnie się pojedynczy rząd zaokrąglonych, zwężających się u nasady wypustek, podobnych do tych spotykanych u Zębiroga.

Skóra Szponiaka może mieć przeróżne odmiany kolorystyczne - poznane zostały osobniki fioletowe, żółte, czerwone, szarawe czy zielone. Spód ciała zawsze jest jaśniejszy, natomiast wypustki grzbietowe zwykle mają zupełnie inny kolor niż reszta ciała.

Siedlisko i dieta

Nieznane jest naturalne siedlisko Szponiaków. Jedyni poznani przedstawiciele tego gatunku mieszkali w Smoczym Sanktuarium, a później część z nich przeniosła się na wyspę Berk. Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk gatunek ten zasiedla Drenchwood Forest.

Szponiak, jak większość gatunków, jest mięsożerny i żywi się głównie rybami bądź innym mięsem zwierzęcym.

Zachowanie i tresura

Jako pisklęta, smoczki są energiczne i ufne wobec ludzi. Lubią zakłócać spokój innym, głównie dorosłym przedstawicielom smoczej rasy. Jak wszystkie pisklęta ignorują rozkazy alfy. Dorosłe również są wulkanem energii, który trudno zmęczyć lub poskromić. Lot na nieułożonych smokach jest szalony i wymaga nieco doświadczenia, by skierować je w wybraną stronę. Są przekorne i uparte, potrafią zrobić jeźdźcowi na złość, ale i zachować się odpowiednio do sytuacji, gdy wyczują jej powagę.

Nieznana jest metoda tresury Szponiaka, jednak że względu na jego ufną i energiczną naturę sam proces oswajania z pewnością nie jest trudny - prawdopodobnie wystarczy zdobyć zaufanie smoka, na przykład oferując mu przysmak.

Moce i umiejętności

Ogień

Szponiak ma ogień podobny do ognia Straszliwca Straszliwego - jest to skoncentrowany, gorący płomień. W przeciwieństwie do wspomnianego gatunku ogień Szponiaka ma kolor jasnozielony.

Zacisk szczęk

Szponiaki, zwłaszcza młode osobniki, mają bardzo silny zacisk szczęk. Chwyciwszy się mocno paszczą, potrafią nawet zawisnąć na obiekcie, na którym się uwiesiły, całym ciężarem ciała.

Inne umiejętności

Smoki już od małego są wyjątkowo dobrymi - choć niespokojnymi - lotnikami. W formie pisklęcia, jak wszystkie smoki w tym wieku, mają możliwość oparcia się hipnozie Oszołomostracha.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Szponiaka pojawia się tylko w grach. Jest okrągłe i dość duże. Skorupa ma fakturę przypominającą okrągłe smocze łuski. Barwa jaja jest fioletowo-różowa.

Pisklę

Pisklę Szponiaka jest bardzo podobne do dorosłego osobnika i niemal całe jego ciało jest w pełni wykształcone. Wyróżniają go jedynie głowa oraz oczy, nieco większe niż w przypadku dorosłego osobnika.

Tytan

Tytaniczny Szponiak pojawia się tylko w grach. Zmienia swoją barwę na brudnozieloną z brązowymi plamami na skrzydłach i pysku. Z ciała wyrastają dodatkowe zestawy wypustek, istniejące zaś ulegają powiększeniu i zaostrzeniu - wypustki grzbietowe przybierają kształt liści. Na końcu ogona wyrasta ich więcej, przez co ten zaczyna przypominać liściastą gałązkę

Słabości

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka 2

Szponiaki wielokrotnie pojawiają się w filmie, gdzie odgrywają całkiem istotną rolę. Wiele piskląt tego gatunku bawi się wokół leżącego SzczerbatkaSmoczym Sanktuarium. Zostają przegnane przez Chmuroskoka, jednak uciekają dalej i wskakują na głowę Oszołomostracha Valki. Innym razem stadko pisklaków przerywa sen Szczerbatka, gryząc i ciągnąc go za uszy, liżąc po pysku i zagryzając ogon.

Lot na Szponiakach

Szponiaki nie pojawiają się podczas bitwy pod Smoczym Sanktuarium, prawdopodobnie dlatego, że jako pisklęta nie posłuchały Oszołomostracha Valki wzywającego do walki ani nie uległy hipnozie Oszołomostracha Drago. Są obecne po pogrzebie Stoicka Ważkiego - jeźdźcy są zmuszeni dosiąść Szponiaków jako jedynych smoków, których nie zabrał nowy alfa. Na ich grzbietach docierają na Berk, gdzie walczą o obronę wyspy przed atakiem Drago Krwawdonia. Po wygranej bitwie dużo Szponiaków osiada w wiosce.

Jak wytresować smoka 3

Szponiaki pojawiają się w ostatniej części trylogii, zarówno na Berk, jak i później, podczas relokacji berkian, niosąc ich dobytek razem z innymi smokami. Wiele osobników tego gatunku zamieszkuje także Ukryty Świat, gdzie kłaniają się one wraz ze stadem przed królem smoków - Szczerbatkiem. Gdy Szpadka zostaje schwytana i uwięziona przez Grimmela Gnębiciela, w sąsiedniej celi przebywa młody Szponiak, mający posłużyć Śmierciozaurom za kolację. Kiedy jednak dziewczyna przypadkiem zdradza wrogowi istnienie Nowego Berk, ten pod pozorem zirytowania każe jej wziąć smoka i się wynosić. W ten sposób udaje mu się namierzyć wyspę i pojmać Szczerbatka, a wraz z nim całe stado, w którym znajduje się sporo Szponiaków. Jeden z nich zostaje zamknięty w klatce z Windgnasherem o imieniu Gustnudger. Po zwycięstwie nad Grimmelem smoki wracają do swojego miejsca pochodzenia.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Szponiak pojawił się wraz z aktualizacją 29 stycznia 2015 roku. Jego jajo kosztuje 500 gemów i wykluwa się 12 godzin. Jego tytaniczna forma została dodana do gry 11 listopada 2016 roku. Smok posiada animację Śmiertnika Zębacza.

Ciekawostki

Przypisy

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement