Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Ten artykuł dotyczy postaci z filmów i serialu. Jeśli szukasz postaci z książek, sprawdź Straszna Krowa.
Artykuł

Możesz nikomu nie mówić, że to ona połamała drzewo? Jest wrażliwa na punkcie swojej wagi.

Śledzik o Sztukamięs, Okrutna parka

Sztukamięs (ang. Meatlug) — przedstawicielka gatunku Gronkiel, jedna z głównych smoczych bohaterek w filmach i serialu. Jej przyjacielem i jeźdźcem jest Śledzik Ingerman.

Wygląd

Sztukamięs to typowy Gronkiel. Jej skóra jest ciemnobrązowa, z czasem zyskuje jaśniejszy odcień. Ciało pokryte jest małymi fioletowymi plamkami. Według Śledzika Sztukamięs ma ponad 4 metry długości, rozpiętość jej skrzydeł wynosi około 5,5 metra, a waga to ponad 2,5 tony.

Charakter

Śledzik tuli się do swojego smoka

Sztukamięs złagodniała najbardziej po wydarzeniach w filmie. Jest bardzo dobrym i kochającym smokiem. Źle znosi wszelką krytykę oraz nieuprzejmość. Jest macierzyńska i chętnie bawi się z młodszymi dziećmi na Berk, co widać w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii. Może być również wrogo nastawiona do wszystkich nieprzyjaciół, co widać w odcinku Na szarym końcu.

Śledzika i Sztukamięs łączy niesamowita więź. Lubią spędzać razem czas i dzielić się swoimi uczuciami. Do ich częstych ekspedycji należą wieczory spędzane na bezludnych wyspach, z dala od wyspy Berk. Często pociesza swojego jeźdźca, gdy ten jest smutny, jest wobec niego lojalna i za wszelką cenę stara się go chronić. Ten zaś nazywa ją "księżniczką".

Zdolności

 • Strzał lawą: Sztukamięs potrafi celnie strzelać dużym strumieniem lawy.
 • Atak ogonem: smoczyca potrafi solidnie uderzyć przeciwnika swoim twardym, przypominającym maczugę ogonem. Taki cios potrafi skutecznie zniechęcić napastnika do dalszego ataku.
 • "Zrzut na stojaka": sztuczka, którą potrafi wykonać Sztukamięś, nazywana też "gronklowym zrzutem". Smoczyca wznosi się na sporą wysokość, po czym składa skrzydła i spada w dół. Tuż nad celem nagle wznawia lot, zwisając ponad przeciwnikiem. Ruch ten może być wykorzystany do przestraszenia bądź zaskoczenia wroga.
 • "Gronkielowe wiry": sztuczka, w ramach której Sztukamięs zaczyna obracać się w powietrzu wokół własnej osi, po czym podlatuje do przeciwnika i zaczyna się o niego obijać całym obracającym się ciałem. Ten ruch potrafi mocno zdezorientować wrogiego smoka i zmusić go do rezygnacji.
 • Siła: smoczyca jak na małego smoka jest bardzo silna. Mając na grzbiecie jeźdźca, potrafi unieść średniej wielkości smoka, na przyład Nocną Furię.
 • Bioluminescencja:

  Bioluminescencja u Sztukamięs

  Choć umiejętność ta nie zostaje pokazana w filmie Jak wytresować smoka 3, według oficjalnych informacji oraz materiałów promocyjnych Sztukamięs wykazuje zdolność bioluminescencji, czyli świecenia w ciemności. Zdolność ta ujawnia się jednak tylko w naturalnym domu smoków, czyli w Ukrytym Świecie. Sztukamięs przybiera ciemnobrązową barwę, a jej ciało rozświetlają liczne pomarańczowe i różowe plamki. Pokrywające grzbiet zgrubiałe wyrostki jarzą się w kolorze podobnym do fuksji. Na nosie smoka można dostrzec świecącą w tym samym odcieniu łatkę w kształcie kropli.

Historia

Jak wytresować smoka

Sztukamięs, wówczas jeszcze jako bezimienny Gronkiel, była jednym ze smoków schwytanych przez wikingów, a potem używanych do szkolenia młodych rekrutów podczas smoczego szkolenia. Sztukamięs była pierwszym smokiem, z jakim musieli zmierzyć się: Czkawka, Astrid, Śledzik, Sączysmark, Mieczyk i Szpadka. Uczyli się wówczas wykorzystywania tarcz (do obrony przed ogniem smoka oraz do hałasowania, dezorientującego go). Pod koniec lekcji Czkawka prawie został zabity przez Gronkla, jednak w ostatniej chwili odciągnął go Pyskacz Gbur, który nadzorował i uczył młodych wikingów obrony i walki ze smokami.

Czkawka oswaja Gronkla za pomocą smoczymiętki

Sztukamięs pojawia się jeszcze dwa razy podczas szkolenia. Pierwszy raz, kiedy Czkawka poznawał tajniki poskramiania smoków i powstrzymał Gronkla od ataku poprzez pokazanie jej kępki smoczymiętki, drugi raz – podczas ostatecznego starcia młodych wikingów, mającego zadecydować o tym, kto zabije swojego pierwszego Koszmara Ponocnika. Wówczas Czkawka również zastosował jedną ze swoich sztuczek, dzięki której rozbroił smoka i wygrał szkolenie.

Przedostatni raz w filmie Sztukamięs pojawia się podczas bitwy z Czerwoną Śmiercią. Tuż przed dołączeniem do armii wikingów w Smoczym Leżu wszystkie smoki z areny zostały uwolnione i wytresowane (w tym także Sztukamięs). Dosiadł ją Śledzik. Gdy przyjaciele chcieli zdezorientować wielką Czerwoną Śmierć za pomocą swych tarcz, smoczyca Śledzika upadła na ziemię i przygniotła go. Oboje zostaliby rozdeptani przez wielkiego smoka, lecz w porę powstrzymał go Sączysmark.

Ostatni raz Sztukamięs pojawia się na końcu, kiedy wszyscy wikingowie latają na swoich smokach z Czkawką i Szczerbatkiem na czele.

Prezent Nocnej Furii

W krótkometrażówce Sztukamięs odegrała dość istotną rolę. Pierwszy raz pojawia się na początku, gdy bawi się z dzieckiem przebranym za Gronkla. Później widzi, jak nad Berk przelatuje ogromne stado smoków. Nie dołącza jednak do nich, tak jak na przykład Wichura czy Hakokieł.

Pierwszy raz ujawnia się imię Sztukamięs, kiedy Mieczyk dziwi się Śledzikowi, że nie jest smutny po odejściu swojego smoka. Wówczas wszyscy myśleli jeszcze, że Sztukamięs jest smokiem płci męskiej.

Okazuje się, że Śledzik przywiązał Sztukamięs do pala w swoim domu, by nie uciekła razem ze wszystkimi smokami. Odkrywa ją Czkawka. Smoczyca zrywa się z łańcucha, ucieka i porywa ze sobą Czkawkę, który dzięki niej odkrywa Lęgowisko, gdzie wszystkie smoki udały się, by złożyć jaja. Również za sprawą Sztukamięs poznaje zwyczaje godowe smoków oraz sposób wykluwania się młodych. Kiedy Astrid, Mieczyk i Szpadka odkrywają w gnieździe Sztukamięs smocze jaja, uświadamiają sobie, że Sztukamięs to smoczyca. Rozdają jej jaja jako prezenty z okazji Święta Snoggletoga, by zwalczyć smutek panujący w wiosce po ucieczce smoków. Jednak smocze jaja wybuchły, niszcząc całą wioskę.

Kiedy w końcu Czkawka wraca ze wszystkimi smokami na Berk, Sztukamięs odnajduje swoje młode i karmi je rybą. Śledzik zauważa ją i rzuca się na nią z całych sił.

Jeźdźcy smoków

W serialu poznajemy prawdziwy charakter smoczycy o imieniu Sztukamięs – jest to zwierzę wrażliwe, bardzo przywiązane do swojego właściciela – Śledzika. Są ze sobą bardzo blisko związani.

W odcinku Smoczy kwiat Sztukamięs, tak jak pozostałe smoki, zapadają na dziwną chorobę spowodowaną pojawieniem się na wyspie niebieskiego oleandra. Śledzik troskliwie opiekuje się nią i opowiada jej bajki do snu.

W odcinku Bliźniacze szaleństwa Śledzik opracowuje serię gestów, dzięki którym może porozumiewać się ze swoją smoczycą bez słów.

Sztukamięs tworzy lawę, z której powstaje gronklowe żelazo

W odcinku Gronkielowe żelazo Sztukamięs pożera ogromną ilość kamieni. Po jakimś czasie zwraca zjedzone wcześniej skały w postaci dużego strumienia lawy. Sytuacja ma miejsce w kuźni Pyskacza. Wieczorem tego samego dnia Pyskacz oznajmia Śledzikowi, że z pozostawionej u niego lawy stworzył bardzo lekki, mocny i wytrzymały miecz. Materiał pozyskany z lawy nazwali gronklowym żelazem i jeszcze wiele razy wykorzystywali do wykonywania oręża wojennego. Kiedy lawa skończyła się, Sztukamięs pożerała różne rodzaje kamieni, by znów uzyskać lawę o potrzebnych właściwościach. Nie udało się jednak znaleźć odpowiednich kamieni, zaś po zjedzeniu jednego z rodzajów Sztukamięs zaczęła przyciągać metalowe przedmioty. Bardzo przestraszona, nie dała się nikomu do siebie zbliżyć. Przyciągnęła jednak metalową nogę Czkawki i razem polecieli aż nad ocean. Tam trafili na statek Łupieżców i doprowadzili do jego zatonięcia, a kiedy Śledzik połaskotał ją po brzuchu, zwróciła kamienie powodujące przyciąganie metali.

W odcinku Na szarym końcu, Śledzik rywalizuje z Sączysmarkiem w tresurze smoków. Jest tak pochłonięty pracą ze Straszliwcem Straszliwym o imieniu Iggy, że zaniedbał Sztukamięs. Smoczyca stała się bardzo smutna. Podczas zawodów odkryła ukrywającego się Albrechta wraz z Bestialem i Pleśniakiem, mężczyźni wykorzystali okazję i porwali Sztukamięs. Jednak z pomocą przyjaciół Śledzik uwolnił swoją smoczycę i przeprosił ją za swoje zachowanie.

W odcinku Wielki lód smoczyca zostaje sparaliżowana przez jad Szybkiego Szpica. Później pomaga w poszukiwaniu tych smoków i wypędzeniu ich z wyspy.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Wiking, co się zowie Śledzik po przebudzeniu się z hipnozy jest przekonany, że jest wszechpotężnym superbohaterem. Gdy tylko spostrzega Sztukamięs, wzgardza nią i określa mianem przerośniętej jaszczurki, co wywołuje w Sztukamięs smutek. Smoczyca nawet nie próbuje zwracać na siebie uwagi Śledzika, pochłoniętego demonstracją swojej siły i umiejętności. Czuje się opuszczona i niechciana, a jej podły nastrój dostrzegają pozostali jeźdźcy. Wprawdzie w jednej ze swoich wizji Śledzik wyobraża sobie siebie na grzbiecie Sztukamięs, jednak jej nie potrzebuje, a wręcz nie chce – znacznie bardziej imponuje mu Hakokieł. Od pewnego momentu Sztukamięs nie nosi już nawet na grzbiecie swojego siodła. Podczas wyprawy na polowanie na Wrzeńca, Śledzik leci więc wraz z Sączysmarkiem na grzbiecie Koszmara Ponocnika. Podczas bezpośredniego starcia chłopaka z Wrzeńcem, wyraźną przewagę zyskuje ten drugi. W tym momencie z odsieczą swojemu jeźdźcowi przybywa Sztukamięs, która odwraca uwagę Wrzeńca od Śledzika. Chłopak, widząc, że smoczyca znajduje się w śmiertelnym zagrożeniu i zbyt wolno ucieka przed dzikim smokiem, otrząsa się z transu i również podejmuje walkę, by ocalić Sztukamięs. Jeździec i smok jednoczą się ponownie i razem uciekają smokowi.

W odcinku Dobry Kafar nie jest zły, Śledzik karmi Sztukamięs różnymi rodzajami kamieni, by przetestować wpływ różnych rodzajów lawy i ognia na odczyt informacji ze Smoczego Oka. Dzięki eksperymentowi udało mu się odkryć tajemnicę Mrocznej Głębi – odwiecznego siedliska Gronkli. Zarówno chłopak, jak i Sztukamięs są nadzwyczaj podekscytowani wizją wyprawy na wyspę. Szczęśliwa Sztukamięs, zauważywszy pobratymców pragnie się z nimi zaprzyjaźnić, te jednak odnoszą się wobec niej wrogo. Okazuje się, że wyspą zawładną Miażdżytłuk Kafar, i Czkawka oraz Śledzik podejmują decyzję o tymczasowej relokacji Gronkli. Sztukamięs smuci myśl, że Gronkle mogą być zmuszone opuścić wyspę z powodu potężniejszego rywala. Później trenuje wraz ze Śledzikiem sztuki walki z nieprzyjacielem, pod okiem specjalisty w tej dziedzinie – Sączysmarka. W końcu ponownie udają się na wyspę, gdzie Sztukamięs poddaje się strachowi przed wielkim smokiem i nie ma dość odwagi, by z nim walczyć – do momentu, w którym Śledzik stanowczo sprzeciwia się Kafarowi. Sztukamięs staje w obronie swojego jeźdźca i, przełamując przerażenie, dąży do zaprzyjaźnienia się z Miażdżytłukiem Kafarem. Wielki smok rezygnuje z walki i zaprzyjaźnia się ze smoczycą, w ślad której podążają pozostałe, dzikie Gronkle.

Jak wytresować smoka 2

Śledzik i Sztukamięs podczas wyścigów smoków

Sztukamięs pojawia się na początku filmu razem ze Śledzikiem, biorąc udział w wyścigach smoków.

Smok pojawia się później ze swoim jeźdźcem, gdy razem ze Stoickiem i innymi jeźdźcami trafiają na statek Ereta, poszukując Czkawki i Astrid. Po pokonaniu wroga wracają na Berk.

Później Śledzik na smoku, razem z innymi jeźdźcami, towarzyszą Astrid w ponownym poszukiwaniu Ereta i zmuszają go do zaprowadzenia ich do Drago. Tam Sztukamięs zostaje wcielona do armii Krwawdonia, razem z innymi smokami. Kiedy Eret przechodzi na stronę Wandali, pomaga w uwolnieniu smoków i ich jeźdźców.

Podczas walki o obronę Smoczego Sanktuarium, Śledzik pomaga Czkawce w walce z Krwawdoniem. Gdy Oszołomostrach Drago pokonuje alfę i przejmuje kontrolę nad smokami w okolicy, ulega mu również Sztukamięs. Wraca ona dopiero do swojego właściciela pod koniec filmu, gdy Oszołomostrach zostaje pokonany przez Szczerbatka.

Jak wytresować smoka 3

W trzeciej odsłonie trylogii filmowej Sztukamięs ma pisklę o imieniu Sztukaśledź, nad którym w dużej mierze sprawuje Śledzik. Sama smoczyca towarzyszy jeźdźcowi podczas relokacji Berkian i wyprawy na bazę Grimmela. Po wygranej bitwie z łowcami żegna się ze Śledzikiem, zabiera Sztukaśledzia do paszczy i razem z innymi smokami odlatuje do Ukrytego Świata.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Na smoku można też latać w minigrze Flight Club za wykupienie jej za gemy (250 gemów) lub zakup złotego członkostwa. Można kupić jej skórkę w sklepie lub wygrać na battle evencie.

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

Sztukamięs jest prawdopodobnie najsłodszym, najmilszym i najtroskliwszym smokiem, jakiego kiedykolwiek spotkałeś. Podziela ciekawską, dociekliwą naturę swojego jeźdźca i najlepszego przyjaciela, Śledzika Ingermana. Razem odkrywają nowe smoki, nowe rośliny, nowe mikstury... Sztukamięs pomogła nawet stworzyć własny rodzaj wzmocnionego metalu, gronklowe żelazo. Delikatna natura Sztukamięs zaprzecza wszelkim przekonaniom wikingów sprzed wojny ze smokami. Tylko nie wspominaj o wojnie przy niej – straciła rodzinę na arenie, zanim mieszkańcy Berk i smoki zaczęli żyć w harmonii. Obecnie Sztukamięs żyje wśród berkian i często można ją znaleźć w pobliżu Wylęgarni. Wspaniale dogaduje się z nowo wyklutymi smokami i często jest dla nich tak opiekuńcza, jak dla Śledzika.
Pomimo jej miłej i przyjaznej reputacji, Sztukamięs rzuci wyzwanie każdemu, kto zadrze z jej rodziną na Berk lub z niewinnymi dzikimi smokami. Śledzik i Sztukamięs brak naturalnych potężnych zdolności nadrabiają strategią i taktyką: smoczyca nauczyła się wielu specjalnych ruchów, takich jak gronkielowe wiry, gaz i cios (tak kiepskie, jak brzmi), a także zrzut na stojaka.

—opis z gry (nieoficjalne tłumaczenie)

Ciekawostki

 • Według Śledzika, ulubionym rodzajem kamieni spożywanych przez Sztukamięs jest granit. Natomiast po wapieniach boli ją żołądek.
 • W odcinku Jak sobie wybrać smoka Śledzik mówi do Astrid, że Sztukamięs ma alergię na pyłki.
 • W Jak się zakłada Smoczą Akademię wspomniane jest, iż Sztukamięs co noc liże Śledzikowi stopy.
 • Sztukamięs lubi grać ze Śledzikiem w rzucanie owcą.
 • Sztukamięs miała kuzynkę, która zginęła na smoczej arenie, jeszcze przed fabułą pierwszej części filmu.
 • Wszyscy wcześniej myśleli, że Sztukamięs jest samcem a nie samicą. Wyjaśnione zostało to dopiero w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii, kiedy to złożyła na Berk jaja.
 • Do zaśnięcia potrzebuje kołysanki.
 • Niektóre zachowania Sztukamięs są typowo psie, np. często liże swojego pana, goni swój ogon, "merda" nim, skamle i podekscytowana zieje w podobny sposób do psowatych.
 • W krótkometrażówce Świt jeźdźców smoków okazuje się, że smoczyca cierpi na chorobę morską.
 • Słowo "sztukamięs" występuje w słowniku języka polskiego i oznacza "gotowaną wołowinę jako danie".

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement