Jak Wytresować Smoka Wiki
Jak Wytresować Smoka Wiki
(Podmiana obrazu)
Linia 69: Linia 69:
 
Speed Stinger Egg.png|Jajo
 
Speed Stinger Egg.png|Jajo
 
Speed_Stinger_Hatchling.png|Pisklę
 
Speed_Stinger_Hatchling.png|Pisklę
Speedstinger hero2.jpg|Dorosły osobnik
+
Dis 02.png|Dorosły osobnik
 
Speed_Stinger_Titan_-_FB.png|Tytan
 
Speed_Stinger_Titan_-_FB.png|Tytan
 
</gallery>
 
</gallery>

Wersja z 21:53, 3 kwi 2018

Artykuł

Szybki Szpic (ang. Speed Stinger) — jeden z gatunków smoków, przedstawiciel ostrej klasy. Zadebiutował w odcinku Wielki lód. Słynie z braku umiejętności latania i żądła znajdującego się na końcu ogona, którym paraliżuje ofiary.

Wygląd

Szybki Szpic przypomina welociraptora. Jego ciało jest zielone, a ogon zakończony jest podwójnym żądłem. Ma rozkładane błony z tyłu głowy, na tylnych łapach oraz na grzbiecie. Niektóre Szybkie Szpice, w drodze ewolucji, posiadły błonę rozciąganą między pazurami tylnych łap.

Podobnie jak Nocna Furia, nie posiada rogu na nosie. Ma brązowe pazury i mnóstwo małych, ostrych zębów. Tylne łapy są bardzo dobrze rozwinięte i mocno umięśnione, a przednie są małe, wykorzystywane sporadycznie w różnych celach.

Lider stada wyróżnia się spośród pozostałych przedstawicieli swojego gatunku - jest nieco wyższy, na głowie ma większy, czerwony grzebień, a na ciele czerwone wzory. Prawdopodobnie są inne kolory ponieważ mówiono o tym w Księdze smoków.

Siedlisko

Szybkie Szpice mieszkają głównie w jaskiniach. Posiadają swoją własną wyspę, zlokalizowaną niedaleko od Berk, spotkać je można również na Końcu Świata. Prawdopodobnie prowadzą koczowniczy tryb życia i wędrują z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia i/lub odpowiednich warunków lęgowych.

Dieta

Podobnie jak inne smoki, Szybkie Szpice są mięsożerne. Z informacji z hologramu wyświetlanego przez Smocze Oko wynika, iż smoki te żywią się rybami oraz prawdopodobnie ślimakami.

Zachowanie i tresura

Szybkie Szpice uwielbiają walczyć i są niezwykle zwinne. Żyją w stadach liczących kilkadziesiąt osobników. Jego lider wyróżnia się spośród pozostałych przedstawicieli swojego gatunku. W razie zagrożenia wodza, wszystkie smoki, bez względu na wszystko, rzucają się, aby go ratować.

Smoki te są stworzeniami wyłącznie nocnymi - w dzień śpią w swoich jaskiniach, w nocy polują i się przemieszczają.

Taktyka walki smoków polega na niepostrzeżonym i szybkim bieganiu oraz żądleniu przeciwników w bardzo szybkim tempie. Często krążą w szybkim tempie wokół celu, aby go zdezorientować. Szybki Szpic jest agresywny, jednak można go wytresować co zostało pokazane w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Ujawniona tam została jedyna możliwa tresura Szpica, czyli zdobycie zaufania.

Moce i umiejętności

Żądło na ogonie

Ogon Szybkiego Szpica

Najniebezpieczniejszą bronią Szybkiego Szpica jest jego ogon zakończony podwójnym, rozwidlonym szpikulcem (podobnym trochę do kolca skorpiona) zawierającym jad, który może tymczasowo sparaliżować ofiarę (paraliż polega na zupełnym unieruchomieniu ciała ofiary, które często zastyga w pozycji, w jakiej została użądlona). Jad u młodych osobników jest słabszy i paraliżuje tylko część ciała użądlonego przeciwnika. Taktyka walki smoków polega na niepostrzeżonym i szybkim bieganiu i żądleniu przeciwników tak szybko, że nie wiedzą, kiedy to się stało.

Szybkość

Plik:Błonaszpica.png

Błona między pazurami

Nazwa smoka oznacza także, że oprócz atakowania ogonem potrafi bardzo szybko biegać. Jest najszybszym smokiem na lądzie. Posiada dobrze rozwinięte tylne kończyny, dzięki którym potrafi wysoko skakać. Smok potrafi też wspinać się nawet na pionowe ściany, wykorzystując wszystkie cztery kończyny. Rekompensuje to brak zdolności latania.

Niektóre Szybkie Szpice wyewoluowały tworząc błonę między pazurami. Dzięki niej, w połączeniu z ich niezwykłą prędkością, mogą poruszać się po wodzie i przemieszczać się między wyspami.

Ogień

Choć oficjalnie Szybkie Szpice nie zieją żadnym ogniem, to według gry School of Dragons mogą spluwać czymś na kształt zielonego szlamu, zapewne równie trującego, co jad w ogonie smoka.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Szybkiego Szpica pojawia się tylko w grach School of Dragons oraz DreamWorks Dragons: Rise of Berk - obie koncepcje są takie same. Ma ono owalny kształt i wielkość prawdopodobnie zbliżoną do innych smoczych jaj. Jego skorupa jest żółta, a spiralny wzór na niej sprawia, iż patrząc na jajo ma się wrażenie że przypomina ono muszlę ślimaka.

Pisklę

Właściwie nie różni się od dorosłego osobnika. Jest ono oczywiście mniejsze, brak mu charakterystycznego dla Szybkich Szpiców wachlarza na głowie, jak i mniejszych na grzbiecie. Poza tym wszystkim pisklę zdaje się mieć nieco ciemniejszą barwę ciała, niż dorosły osobnik, jak i bardziej blade, czerwone oczy.

Tytan

Tytaniczy Szpic różni się od zwykłego między innymi barwami oraz anatomią. Pierwsze, co rzuca się w oczy to nie jeden, a dwa wachlarze na głowie, podobnie jest z "resztkami" skrzydeł na grzbiecie, z kolei na nogach dodane zostały nowe błony. Barwa gada przybiera różowe odcienie, pomieszane z fioletem i granatem.

Słabości

 • Szybkie Szpice nie potrafią ziać ogniem. Do dyspozycji mają jedynie swój jad w ogonie.
 • Smoki utraciły zdolność latania, tudzież mają ograniczone ruchy.
 • Nie potrafią działać bez lidera stada, bez niego są bezradne i nie potrafią się zorganizować.
 • W ostatkach jadu występuje u nich zmęczenie, a ich własny jad potrafi częściowo sparaliżować smoka.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Szybki Szpic w Smoczym Podręczniku

Szybki Szpic pojawia się w filmie Jak wytresować smoka w Smoczym Podręczniku, gdy Czkawka szuka informacji o Nocnej Furii.

Jeźdźcy smoków

Szybki Szpic pojawia się w odcinku Wielki lód. Kiedy Berk przykrywa śnieg, a wszyscy wikingowie uciekają z wioski, Czkawka i Szczerbatek odkrywają, że na wyspę przybyło stado nieznanych smoków. Ostatecznie udaje im się wygonić z wyspy smoki.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Odkrycia chodzą parami Czkawka podczas testowania stroju do szybowania znajduje młodego Szybkiego Szpica, który ma złamaną nogę. Czkawka i drużyna zajmują się smokiem (pomimo sprzeciwu Sączysmarka) i badają go, a przy okazji tresują. Młody smok uznaje ich za swoje stado i nawet zwraca się przeciwko swoim krewnym, aby obronić jeźdźców, lecz ostatecznie odchodzi razem ze swoim pierwotnym stadem.

Znane Szybkie Szpice

W grach

School of Dragons

Smok został dodany 24 kwietnia 2015 roku. Kosztuje 750 gemsów.

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Ciekawostki

 • Szybki Szpic jest najszybszym smokiem na lądzie. Według statystyk swoją szybkością na lądzie dorównuje szybkości Nocnej Furii w powietrzu.
 • Jest to pierwszy poznany smok, który całkowicie utracił zdolność latania.
 • Smok, podobnie jak Nocna Furia, nie posiada rogu na nosie, a także potrafi spać, zwisając do góry nogami ze skały albo drzewa.
 • Smok pojawia się w Smoczym Podręczniku.
 • W serialu, smoki wydają takie same dźwięki jak velociraptory w serii filmów "Jurajski Park".
 • Zęby smoka są skierowane do tyłu.
 • Są wrażliwe na własny jad, który paraliżuje je prawie w całości.
 • Kiedy osiągną odpowiednią prędkość, potrafią poruszać się po wodzie, dzięki błonie pławnej między pazurami.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki