FANDOM


m (Wycofano edycje użytkownika KubasZz (dyskusja). Autor przywróconej wersji to 89.234.219.181.)
Linia 23: Linia 23:
 
|moc ognia = 0
 
|moc ognia = 0
 
|spryt = 30|ryk = [[Plik:Szpic.ogg|120px]]|sposób tresury = Zdobycie zaufania, pomoc w potrzebie.}}
 
|spryt = 30|ryk = [[Plik:Szpic.ogg|120px]]|sposób tresury = Zdobycie zaufania, pomoc w potrzebie.}}
'''Szybki Szpic''' (ang. ''Speed Stinger'') — jeden z gatunków [[smok]]ów, przedstawiciel [[Ostra klasa|ostrej klasy]]. Zadebiutował w odcinku ''[[Wielki lód]], bardzo szybko się rozwija.''
+
'''Szybki Szpic''' (ang. ''Speed Stinger'') — jeden z gatunków [[smok]]ów, przedstawiciel [[Ostra klasa|ostrej klasy]]. Zadebiutował w odcinku ''[[Wielki lód]]''.
 
==Wygląd==
 
==Wygląd==
 
Szybki Szpic przypomina [http://pl.wikipedia.org/wiki/Welociraptor welociraptora]. Jego ciało jest zielone, a ogon zakończony jest podwójnym żądłem. Ma rozkładane błony z tyłu głowy, na tylnych łapach oraz na grzbiecie. Niektóre Szybkie Szpice, w drodze ewolucji, posiadły błonę rozciąganą między pazurami tylnych łap.
 
Szybki Szpic przypomina [http://pl.wikipedia.org/wiki/Welociraptor welociraptora]. Jego ciało jest zielone, a ogon zakończony jest podwójnym żądłem. Ma rozkładane błony z tyłu głowy, na tylnych łapach oraz na grzbiecie. Niektóre Szybkie Szpice, w drodze ewolucji, posiadły błonę rozciąganą między pazurami tylnych łap.

Wersja z 18:01, mar 25, 2016

Artykuł

Szybki Szpic (ang. Speed Stinger) — jeden z gatunków smoków, przedstawiciel ostrej klasy. Zadebiutował w odcinku Wielki lód.

Wygląd

Szybki Szpic przypomina welociraptora. Jego ciało jest zielone, a ogon zakończony jest podwójnym żądłem. Ma rozkładane błony z tyłu głowy, na tylnych łapach oraz na grzbiecie. Niektóre Szybkie Szpice, w drodze ewolucji, posiadły błonę rozciąganą między pazurami tylnych łap.

Podobnie jak Nocna Furia, nie posiada rogu na nosie. Ma brązowe pazury i mnóstwo małych, ostrych zębów. Tylne łapy są bardzo dobrze rozwinięte i mocno umięśnione, a przednie są małe, wykorzystywane sporadycznie w różnych celach.

Lider stada wyróżnia się spośród pozostałych przedstawicieli swojego gatunku - jest nieco wyższy, na głowie ma większy, czerwony grzebień, a na ciele czerwone wzory. Prawdopodobnie są inne kolory ponieważ mówiono o tym w Book Of Dragons.

Siedlisko

Szybkie Szpice mieszkają głównie w jaskiniach. Posiadają swoją własną wyspę, zlokalizowaną niedaleko od Berk, spotkać je można również na Smoczym Skraju. Prawdopodobnie prowadzą koczowniczy tryb życia i wędrują z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia i/lub odpowiednich warunków lęgowych.

Dieta

Podobnie jak inne smoki, Szybkie Szpice są mięsożerne. Z informacji z hologramu wyświetlanego przez Smocze Oko wynika, iż smoki te żywią się rybami oraz prawdopodobnie ślimakami.

Zachowanie i tresura

Szybkie Szpice uwielbiają walczyć i są niezwykle zwinne. Żyją w stadach liczących kilkadziesiąt osobników. Jego lider wyróżnia się spośród pozostałych przedstawicieli swojego gatunku. W razie zagrożenia wodza, wszystkie smoki, bez względu na wszystko, rzucają się, aby go ratować.

Smoki te są stworzeniami wyłącznie nocnymi - w dzień śpią w swoich jaskiniach, w nocy polują i się przemieszczają.

Taktyka walki smoków polega na niepostrzeżonym i szybkim bieganiu oraz żądleniu przeciwników w bardzo szybkim tempie. Często krążą w szybkim tempie wokół celu, aby go zdezorientować.

Szybki Szpic jest agresywny, jednak można go wytresować co zostało pokazane w Jeźdźcy smoków: Race to the Edge. Prawdopodobnie ujawniona tam została jedyna możliwa tresura Szpica, czyli zdobycie zaufania.

Moce i umiejętności

Ogon Speed Stingera

Ogon Szybkiego Szpica

Najniebezpieczniejszą bronią Szybkiego Szpica jest jego ogon zakończony podwójnym, rozwidlonym szpikulcem (podobnym trochę do kolca skorpiona) zawierającym jad, który może tymczasowo sparaliżować ofiarę (paraliż polega na zupełnym unieruchomieniu ciała ofiary, które często zastyga w pozycji, w jakiej została użądlona). Jad u młodych osobników jest słabszy i paraliżuje tylko część ciała użądlonego przeciwnika. Taktyka walki smoków polega na niepostrzeżonym i szybkim bieganiu i żądleniu przeciwników tak szybko, że nie wiedzą, kiedy to się stało.
Plik:Błonaszpica.png

Nazwa smoka oznacza także, że oprócz atakowania ogonem potrafi bardzo szybko biegać. Jest najszybszym smokiem na lądzie. Posiada dobrze rozwinięte tylne kończyny, dzięki którym potrafi wysoko skakać. Smok potrafi też wspinać się nawet na pionowe ściany, wykorzystując wszystkie cztery kończyny. Rekompensuje to brak zdolności latania.

Niektóre Szybkie Szpice wyewoluowały tworząc błonę między pazurami. Dzięki niej, w połączeniu z ich niezwykłą prędkością, mogą poruszać się po wodzie i przemieszczać się między wyspami.

Słabości

 • brak umiejętności ziania ogniem
 • brak umiejętności latania
 • niemożliwość działania bez lidera stada
 • brak jadu u smoka powoduje oznaki zmęczenia podobne do człowieka po maratonie

Prawdopodobnie słabościami tego gatunku, podobnie jak w przypadku większości gatunków, są także:

Jaja

Jajo Szpica
Jajo Szybkiego Szpica pojawia się tylko i wyłącznie w grze School of Dragons. Ma ono owalny kształt i wielkość prawdopodobnie zbliżoną do innych smoczych jaj. Jego skorupa jest żółta, a spiralny wzór na niej sprawia, iż patrząc na jajo ma się wrażenie że przypomina ono muszlę ślimaka.

Historia

Podręcznik18

Szybki Szpic w Smoczym Podręczniku

Szybki Szpic pojawia się w filmie Jak wytresować smoka w Smoczym Podręczniku, gdy Czkawka szuka informacji o Nocnej Furii.

Szybki Szpic pojawia się w odcinku Wielki lód. Kiedy Berk przykrywa śnieg, a wszyscy wikingowie uciekają z wioski, Czkawka i Szczerbatek odkrywają, że na wyspę przybyło stado nieznanych smoków. Ostatecznie udaje im się wygonić z wyspy smoki.

Szybkie Szpice pojawiają się również w 3 sezonie serialu, czyli w Race to the Edge. W odcinku The Next Big Sting Czkawka podczas testowania stroju do szybowania znajduje młodego Szybkiego Szpica, który ma złamaną nogę. Czkawka i drużyna zajmują się smokiem (pomimo sprzeciwu Sączysmarka) i badają go, a przy okazji tresują. Młody smok uznaje ich za swoje stado i nawet zwraca się przeciwko swoim krewnym, aby obronić jeźdźców, lecz ostatecznie odchodzi razem ze swoim pierwotnym stadem.

W grach

School of Dragons

Smok został dodany 24 kwietnia 2015 roku. Kosztuje 750 gemsów.

Ciekawostki

 • Szybki Szpic jest najszybszym smokiem na lądzie.
 • Ogon smoka przypomina ogon skorpiona.
 • Jest to pierwszy poznany smok, który całkowicie utracił zdolność latania.
 • Wnioskując z odcinka "Wielki lód " Szybkie Szpice żyją w stadach, a każde ma swojego przywódcę.
 • Smok, podobnie jak Nocna Furia, nie posiada rogu na nosie, a także potrafi spać, zwisając do góry nogami ze skały albo drzewa.
 • Smok pojawia się w Smoczym Podręczniku.
 • Bez obecności swojego przywódcy, smoki są zupełnie nieporadne i bezbronne.
 • Są to smoki nocne.
 • Jedynym smokiem, który może dorównać biegnącemu Szpicowi, jest lecąca Nocna Furia.
 • W serialu, smoki wydają takie same dźwięki jak velociraptory w filmach Park jurajski.
 • Zęby smoka są skierowane do tyłu.
 • Smoki całkowicie małpują swojego przywódcę - robią to co on, są też lojalne.
 • Gdy stado podąża, przywódca zostaje z tyłu.
 • Smoki te w serialu są porównywane do robotów.
 • Są wrażliwe na swój jad, który paraliżuje je prawie w całości.
 • Potrafią poruszać się po wodzie, dzięki błonie pławnej między pazurami.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.