Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Po śladach płomieni rozpoznajemy wiek, czyli innymi słowy rozmiar Tajfumeranga.

Żyj i pozwól latać

Tajfumerang (ang. Typhoomerang) — gatunek olbrzymiego smoka o ogromnych skrzydłach. Przedstawiciel ognistej klasy. Pojawia się w serialu Jeźdźcy smoków, po raz pierwszy w odcinku Okrutna parka.

Wygląd

Tajfumerang należy do ogromnych smoków i jest podobny do Drzewokosa. Jego ciało jest stosunkowo smukłe i długie, od wysokości klatki piersiowej aż za nasadę ogona połączone długimi przyczepami z parą wielkich skrzydeł. Na zgięciu każdej z kończyn lotnych wyrasta pojedynczy pazur. Smok posiada dwie umięśnione, tylne łapy, na których zazwyczaj porusza się, chodząc po lądzie, choć niejednokrotnie wykorzystuje też do tego wszystkie cztery kończyny. Wzdłuż grzbietu ciągną się szpikulce, a ciało kończy długi, wąski ogon.

Łeb smoka osadzony jest na długiej, cienkiej szyi. Pysk jest wydłużony, rozszerzający się nieco przy nozdrzach z niewielkim rogiem między nimi. Oczy są osadzone wysoko, niczym u Koszmara Ponocnika, jednak nie wystają poza obrys głowy tak jak u niego. Charakterystyczne dla gatunku są grube, poziome rogi, których jedną parę smok ma na głowie.

Poznane Tajfumerangi miały kolor niebieski, żółty, czerwony oraz pomarańczowy, jednak istnieją osobniki o innych barwach. Krawędzie skrzydeł, końcówka ogona i głowa mają zwykle barwę białą lub przynajmniej bardzo jasną.

Siedlisko i dieta

Tajfumerang zamieszkuje lasy. Jego populacja prawdopodobnie nie jest liczna, ponieważ tych ogromnych smoków trudno nie zauważyć, a niewielu przedstawicieli tego gatunku zostało poznanych. Tajfumerangi żyją również na Wyspie Węgorzy, ponieważ są jedynymi smokami, które mogą żywić się węgorzami, nie czyniąc sobie krzywdy. Pojedyncze osobniki można spotkać też na wyspie Berk.

Tajfumerang uwielbia ryby, przepada także za innym mięsem zwierzęcym. Jest on jedynym znanym smokiem, który nie boi się węgorzy. Po zjedzeniu tej ryby smok zyskuje dodatkową energię – może robić obroty w powietrzu, a jego ogień staje się potężniejszy, odnawia również splunięcia.

Zachowanie i tresura

Tajfumerangi są smokami bardzo niebezpiecznymi i agresywnymi, łatwo je sprowokować już samą obecnością w ich pobliżu. Są bardzo terytorialne i ścigają każdego, kto naruszy ich teren. Jeśli się wściekną, palą wszystko dookoła siebie, zostawiając na ziemi charakterystyczne wypalone znaki. Matki wychowujące młode tego gatunku są bardzo opiekuńcze i atakują wszystko, co może być zagrożeniem dla ich potomstwa. Same pisklęta są energiczne i ciekawskie. Tajfumerangi mają też dobrą pamięć i zapamiętują ludzi oraz smoki, które poznały w przeszłości.

Tajfumerangi to bardzo agresywne smoki, skutkiem czego trudno je oswoić. Najlepszym sposobem na to jest powolne zaznajomienie się ze smokiem, zwłaszcza z młodym – te są ciekawe nowych ludzi i smoków. Dużo trudniej zaprzyjaźnić się z dorosłym.

Moce i umiejętności

Ogień

Ogień Tajfumeranga

Ogniem Tajfumeranga są płomienie, układające się w tornado. Ma ono standardowy kształt pustego w środku stożka, rozszerzającego się wraz z odległością. Smok potrafi także zwinąć skrzydła podczas lotu, obrócić się wokół swojej osi obrotu i zionąć zwięzłym strumieniem płomienia w stronę przeciwnika. Zasięg płomieni Tajfumeranga jest bardzo duży. Prócz tego smok potrafi także emitować z grzbietu swojego ciała charakterystyczne iskry, przypominające fajerwerki.

Atak Tajfumeranga

Tajfumerang potrafi palić się i zataczać okręgi nad lądem, na którym w wyniku działania ognia i okrężnego ruchu smoka powstaje wypalony znak przypominający spiralę. Na podstawie jej wielkości, kształtu i tego, czy porastają ją jakieś rośliny, można określić, jak dawno smok był w danym miejscu, w jakim był wieku oraz w którą stronę poleciał. Smok może także uwięzić swoją ofiarę, wzbijając się w powietrze i zataczając wokół niej ognisty okręg.

Szybkość

Pomimo swojej ogromnej wielkości, Tajfumerang należy do najszybszych smoków. Zawdzięcza to umiejętności emisji z grzbietu iskier podobnych do fajerwerków – jeśli są one emitowane w jego tylnej części, służą jako swoisty napęd odrzutowy, podczas gdy skrzydła pełnią funkcję manewrową. Mimo wielkiej powierzchni skrzydeł smok potrafi wykonywać bardzo zwinne i szybkie ruchy w powietrzu, ma jednak problem z poderwaniem się do lotu podczas pikowania ku ziemi.

Umiejętności bojowe

Tajfumerang jest niezwykle silny i dość zwinny jak na swoje rozmiary. Jego szczęki zaciskają się bardzo mocno, zwłaszcza u młodych osobników. Dorosły smok może unieść nawet kilku wikingów i kilka smoków na swoim grzbiecie, nie wykazując oznak zmęczenia. Podmuch wywołany ogromnymi skrzydłami jest w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru lasu, a za pomocą swojej zdolności błyskawicznego zataczania okręgów smok może nawet go zgasić poprzez wytworzenie wiru powietrza.

Kokon ze skrzydeł

Tajfumerang kokon.png

Tajfumerang wykazuje zachowanie podobne do Drzewokosa – z pomocą swoich gigantycznych skrzydeł potrafi stworzyć coś w rodzaju kokonu, wewnątrz którego ukrywa głowę bądź chroni nim swoich przyjaciół. Możliwe, że jest to także strategia chwytania i więzienia ofiary.

Inne umiejętności

Gdy Tajfumerang zje węgorza, zyskuje nadzwyczajne umiejętności, przydatne podczas walki z przeciwnikiem. Źrenice smoka rozszerzają się, a sam staje się szybszy i silniejszy, odnawiając przy tym limit splunięć.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Tajfumeranga pojawia się tylko w grach. Ma owalny, zwężony na górze kształt przypominający jajo kurze, jest jednak znacznie większe. Skorupa jest twarda i ma czerwonopomarańczową barwę. Ozdabiają ją nieco ciemniejsze, poziome wgłębienia, układające się w kształt fal i spirali.

Pisklę

Młode Tajfumerangi pojawiają się w serialu, pierwszy raz w odcinku Okrutna parka, a także w grach. Jak na tak ogromny gatunek pisklę jest bardzo małe. Jego głowa jest duża w stosunku do tułowia, skrzydła także są jak na pisklę całkiem spore – pozwalają smokowi latać na krótkie dystanse. Bardzo wydatne są rogi, które w przeciwieństwie do poziomo ułożonych rogów u dorosłego smoka są zagięte w pionie w kształt litery "C".

Tytan

Tytaniczny Tajfumerang pojawia się tylko w grach. Jego skóra zmienia barwę na ciemną, prawie czarną, z elementami czerwieni na pysku, rogach, końcach skrzydeł czy paliczkach. Wydłużają się i zaostrzają rogi i kolce smoka, a na zgięciu każdego ze skrzydeł widnieje nie jeden, a dwa pazury.

Słabości

 • Mała zwrotność – ze względu na swoje wielkie rozmiary, smok z trudem podrywa się do góry po pikowaniu. Przy zbyt niskiej wysokości uderza o ziemię, nie mieści się także w zbyt wąskich szczelinach i przesmykach.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków

W odcinku Okrutna parka do rąk Czkawki trafia nieznane smocze pisklę. Chłopiec postanawia się nim zaopiekować i dowiedzieć więcej. Stoick nadaje pisklęciu imię Płomień. Wkrótce w Smoczej Akademii rozpoczynają się badania nad nowym gatunkiem smoka. Zaskoczeni przyjaciele obserwują, jak z niesamowitą prędkością Płomień okrąża arenę i wypala na ziemi spiralny znak. Opisują nowy gatunek w Smoczym Podręczniku.

Szczerbatkowi nie podoba się nowy pupil przyjaciela. Wkrótce smok zauważa pożar w lesie. Chce poinformować o tym Czkawkę, który jednak nie chce go słuchać i ignoruje go. Nocna Furia ucieka do lasu, gdzie obserwuje, jak ogromny smok, wyglądający jak pisklę znalezione przez Czkawkę, wypala polanę wśród drzew.

Kiedy Czkawka rozmawia z Pyskaczem, wraca Szczerbatek i chce, aby jeździec wreszcie go wysłuchał. Ten jednak nie może go zrozumieć, szczególnie, gdy smok przedrzeźnia i gania Płomienia. Zdenerwowany Czkawka postanawia zostawić go nad Kruczym Urwiskiem, aby przemyślał swoje zachowanie.

Następnego dnia Mieczyk i Szpadka informują Czkawkę, iż znaleźli w lesie dziwne zjawisko – wielki wypalony na ziemi znak. Kiedy Czkawka dociera na miejsce, rozumie, że Szczerbatek chciał go ostrzec przed wielkim smokiem – matką pisklęcia. Gdy wielki Tajfumerang zauważa swoje dziecko w ramionach Czkawki, zaczyna go gonić. W końcu Płomień z powrotem trafia do swojej matki, a Czkawka przeprasza Szczerbatka.

W odcinku Żyj i pozwól latać dziki Tajfumerang goni jeźdźców badających ślady wypalone na ziemi, a w odcinku Noc i wrzask straszy Śledzika.

W odcinku Zębiróg w ogniu ponownie pojawia się Płomień, tym razem już jako dorosły smok. Pomaga Czkawce, Mieczykowi, Szpadce i ich smokom w ugaszeniu pożaru lasu oraz ucieczce z niego. Przyjaciele wykorzystują Tajfumeranga niczym ogromną platformę transportową, na której razem z wierzchowcami wracają do wioski. Po wszystkim Płomień żegna się z nami Mieczykiem, do którego się bardzo przywiązał, i odlatuje.

W odcinku Efekt węgorza dziki Tajfumerang atakuje Czkawkę, Śledzika, Szczerbatka i Sztukamięs podczas ich misji na Wyspie Węgorzy. Okazuje się, że Tajfumerangi jako jedyne smoki nie chorują po zjedzeniu węgorza, wręcz przeciwnie – zyskują nadzwyczajne umiejętności, przydatne podczas walki z przeciwnikiem. Ostatecznie Śledzikowi z pomocą Sztukamięs udaje się ogłuszyć smoka.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Noc łowców (część 1) Sączysmark, szukając Astrid, przypadkiem wpada do jaskini zajmowanej przez dzikiego Tajfumeranga.

W odcinku Szpony i topory (część 2) pojawia się kilka Tajfumerangów schwytanych przez Łowców Smoków. Służą one jako obrona przed intruzami, ziejąc ogniem w stronę jeźdźców na rozkaz Łowców.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

W grach

DreamWorks Dragons: Wild Skies

Tajfumerang pojawia się w grze DreamWorks Dragons: Wild Skies, w której, podobnie jak inne smoki, można go wytresować, karmiąc go rybami lub plastrami miodu. Znajduje się w Wild Dragon Cliff.

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Tajfumerang pojawił się wraz z aktualizacją 12 września 2014. Jego jajo kosztuje 500 gemów i wykluwa się 12 godzin. Smok posiada animację Koszmara Ponocnika.

Ciekawostki

 • Nazwa "Tajfumerang" to zlepek słów "tajfun" i "bumerang" – wymyślił ją Śledzik.
 • Nazwę dla Tajfumeranga miał wymyślić Sączysmark i nie był on zadowolony z ostatecznej nazwy.
 • Smok nie został nigdy wcześniej odkryty i opisany. Stało się to dopiero w odcinku Okrutna parka.
 • Tajfumerang należy do ognistej klasy zarówno ze względu na potężne tornado płomieni, którym zionie, jak i na umiejętność emisji iskier z grzbietu.
 • Na podstawie wielkości ognistego znaku, który smok zostawia na ziemi, można określić jego wielkość, wiek, z której strony przyleciał oraz w którą stronę odleciał.
 • Gdy smok wypali znak na ziemi, ten po kilku dniach obrasta pięknymi kwiatami.
 • Jako jedyny gatunek zjada węgorze.
 • Tajfumerang, podobnie jak Szeptozgon, jest bardzo pamiętliwy.
 • Jest bardzo podobny do Drzewokosa, jednak jest od niego nieco mniejszy, a główną cechą odróżniającą te gatunki to brak łap u Drzewokosa.
 • W School of Dragons jajo Tajfumeranga przypomina Jowisza ze względu na pomarańczowawy kolor, poziome pasy barw oraz spiralę kojarzącą się z Wielką Czerwoną Plamą.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement